0 542 799 13 13

Ağaç Kurdu Ve Tahta Kurdu

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 542 799 13 13

Ağaç Kurdu Ve Tahta Kurdu, Evlerde ahşap malzemelere büyük zararlar veren, geceleri, kıt, kırt diye ses çıkarıp insanların uykusunu kaçıran sert kabuklu ve kahverengi, sarı, siyah renklere sahip bir böcektir. İlaçlama yapılmaz ise ciddi hasara yol açarlar. Tahta kurdunun dış görünümü, uzun ve ince bir yapıda olup erişkin hale gelmeden önceki şekli beyaz bir kurtçuk tur. Ceviz ağaçları başta olmak üzere pek çok ağaç gövdesine musallat olan bu zararlılar pek çok insanın sandığı gibi eve sonradan girmezler.

Elbette bina etrafındaki ağaçlarda yaygın görüldüğü için buralardan uçarak açık kapı ve pencerelerden evlere girip yumurta bırakarak daire içindeki ahşap eşyalara musallat olurlar. Ancak çoğu tahta kurdu bulaşması çok önceden başlamış olup tahta ve ağaç malzemeleri içten, içe kemirerek kanallar açarak ilerlerler. Tahta kurtları, yumurta, larva (kurt-benzeri), pupa ve ergin evrelerinden geçerek tam erişkin hale geldiklerinde sert kabuklu böcek haline dönerler.

Tahta Kurtlarının Yaşam Döngüsü

Tahta kurtlarının yaşam döngüleri, çevresel koşullara bağlı olarak yaklaşık 1 ile 3 yıl içerisinde tamamlanır. Ergin tahta kurtları, ortalama olarak 6 mm uzunluğunda, oval şekilli, kırmızımsı kahverengi veya daha koyu renkte görülmektedir. Yukarıdan bakıldığında, tahta kurdunun başı görülmez ve erginleri ahşaplara zarar vermez. Evdeki ahşap eşyalar ve ağaçlar için asıl tehlike beyaz kurtçuk halindeki larva evresinde bu böcek küçük bir kurtçuk tur.

Erişkin haldeki bir ağaç kurdu yaklaşık 6 mm uzunluğunda ve beyazımsı renktedir. Larva evresinde bu böcekler ahşaba zarar verir. Türkiye’nin büyük kısmında yaygın olan tahta kurdu halk arasında ağaç kurdu, mobilya böceği, ağaç yiyen böcek olarak da bilinir. Tahta kurdu, genellikle 10 veya daha fazla yaşta olan mevsimsel sert ve yumuşak ağaçları istila eder. Buralarda gövdeye yerleşip kendilerine üreme imkanı bulur ve ağacın içini yiyerek yetişkin tahta kurdu böceği olarak ağaç yüzeyine kadar çıkarlar.

Tahta Kurdu Nereden Gelir?

Ülkemizde çok fazla yaygın tahta kurdunun varlığı, kurtçuk halinde larva döneminde kolay anlaşılır. Bunun nedeni ağacı içten kemirip özellikle geceleri yoğun ses çıkarıp insanları rahatsız etmeleri ve etrafında böcek dışkısı olarak bilinen ince toz benzeri talaşı görülen 3 mm çapında küçük deliklerden anlaşılır. Ağacın iç kısmından beslenen larvalar içten içe ağacı yiyerek talaş üretirler. Ağacı kemirerek iç kısımdan yüzeye doğru ortaya çıkan tahta kurtları belirgin halede delikler oluşturur.

Bu böceklerin yok edilmesi için çok etkili bir böcek ilaçlama yapılması zorunludur. Ağaç kemiren tahta kurdu çoğunlukla ahşap eşyalara zarar vermekle birlikte döşeme ve döşeme altı boşluklarında, ahşap kaplamalarda ve evin diğer nemli bölümlerindeki ahşaplara da zarar verir. Ağaç Kurdu Ve Tahtta Kurdu, Ahşap zararlısı böcek problemini etkin bir şekilde çözmek oldukça zordur. Bunun ana sebebi ağaçların gövdesi ve evdeki ahşap malzemelerin tam gövdesinin içinde kanallar açarak ilerlemeleridir.

Ağaç Kurdu Mücadelesi Zordur

Yüzeyde olmadıkları için böcek ilaçları yeteri kadar açtıkları kanallara nüfuz edemediği için hemen imha edilmeleri oldukça güçtür. Ağaç kurdu ile mücadele mücadele programı ele alındığında, birçok faktörün göz önüne alınması gerekir. İlk zorluklardan birisi hasara neden olan böceği doğru  şekilde belirlemektir. Çünkü insanlar ağaç kurdu yani tahta kurdu ile tahta kurusunu karıştırırlar. İlk ortaya çıkmalarına kadar kolay anlaşılamazlar. Belirlemek nadiren kolaydır ancak yüzeyde daha basittir.

Ağaç ve tahta böceğinin görünüşü ile birlikte yaşına, türüne ve zarar verdikleri ağacın nem içeriğine bağlıdır. Böcek türünü bilmek, böceklerin hareket ve davranışlarını anlayabilmeyi sağlar. Bu da işe yarayacak mücadele yöntemleri geliştirmede oldukça önemlidir. Bu böcekler ile mücadele,kendi kendine yardım almadan bireysel olarak yok edilmeleri imkansıza yakındır. Ağaç Kurdu mücadelesi deneyimli haşere mücadele uzmanına danışmak ve bu konuda uzman ağaç kurdu ilaçlama servisleri ile ortak hareket edip etkili bir hizmet almakla mümkündür.

Tahta Kurdu Ses Yapar Mı?

Ağaç gövdeleri ve ahşap aksamların içinde yaşayan ağaç kurdu zararlısı uzun süre mobilya ve ahşap zeminleri içten içe kemirip kanallar açarak ilerler. Ve zamanla bu malzemelerin aşınıp delik, delil hale gelmesine ve içe doğru çökmesine neden olur. Bu nedenle özellikle antika eşyalar gibi kıymetli olan ahşap bölgelerde çok ciddi maddi kayıpların yaşanmasına sebep olur. Larva halinde kıymetli eşyalar ve ahşap döşemelerde ciddi aşınmalara neden olan bu böcekler yetişkin hale gelip yüzeye çıkana kadar geceleri ağaç malzemeleri kemirir.

Bu esnada kemirilme nedeni ile gıcırtıya benzer rahatsız edici sesler çıkararak hem maddi zararlara yol açar. Hemde insanların uykusuz kalınmasına ve ciddi psikolojik rahatsızlığa sebep olmaktadır. Ahşap malzemeleri oyarak toz halinde dökülmelerin yaşanmasına sebep olur. Ağaç kurdu ve tahta kurtları tavanlarda, mobilyalarda, parke ve döşemelerde ahşap kapı, pencere gibi eşyalarda ciddi zararlar verip özellikle değerli eşyaların kalıcı zararlar görmesine neden olmaktadır.

Ağaç Ve Tahta Kurtları Nasıl Anlaşılır?

Ağaç böcekleri olarak bildiğiniz bu ahşap kemiren zararlılar böcek türleri içinde en fazla hasara yol açan türlerden olup imha edilmeleri bir o kadarda zordur. Ağaç kurdu ile mücadele ne sıradan böcek ilaçları kullanılarak nede bireysel yöntemler ile kesinlikle mümkün olamaz. Tahta kurdu yani ağaç kurtları yatak bazaları, koltuk iskeleti, kapı kasaları, pencere pervazı, ve pek çok ahşap ev gereçleri içinde kanallar açarak içten içe kemirip zarar vermeye neden olurlar.

Parke ve tavan döşemelerinde koruyucu madde kullanılması bu böceklerin kısa sürede yüzeye çıkmasını önlemede oldukça etkilidir. Ancak koruyucu olmayan arka kısmını delerek ters taraftan yine yüzeye çıkarlar. Ağaç Kurdu Ve Tahta Kurdu Mücadelesi çok zorlu bir ilaçlama şekli olup bu konuda uzman böcek ilaçlama firmaları tarafından en etkili yöntem ve haşere ilaçları kullanılarak yapılmalıdır. Ayrıca spreyli yöntemden çok sisleme ağaç kurdu ilaçlama şekli çok daha etkili bir çözümdür. Beyaz Toz Böceği İlaçlama yazımızı okumalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir