0 542 799 13 13

Akrep Sokması Ve Tedavi

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 542 799 13 13

Akrep Sokması Ve Tedavi insanların yapısı ve sokan akrebin türüne göre farklı yan etkiler göstereceği için bilinçli müdahaleyi zorunlu kılar. Akrep ilaçlama bu bakımdan akreplerden korunmak için oldukça mühimdir. Akrep sokmasının etkisi; akrebin türüne, boyuna, yaşına, cinsiyetine, saldırganlığına, mevsime, sokulan kişinin alerji hassasiyetine, yaşına, sokulan bölgenin hayati fonksiyonlara sahip organlara yakınlığına göre değişkenlik gösterir. özellikle risk sınıfındaki insanlar kalp ve solunum rahatsızlıkları olan kişilerdir.

Akrep sokması durumunda en fazla etkilenenler bu tür rahatsızlıkları olanlar ile bebeklerdir. Aslında iğnenin sokulan organda bıraktığı deliğin derinliği de zehirlenmenin etkisini ortaya çıkaran etkenlerdendir. Akrep sokması esnasında zehirli iğne kemiğe rastlarsa alttaki yumuşak dokulu kısımlara ulaşamadığından zehrin etkisi çok olmaz. Bütün akrepler, nörotik yani merkezi sinir sistemini etkileyen bir zehir yapısına sahiptir. Sokulan yerde yarım saat kadar süren şiddetli ağrı ve yanma hissi uyandıran bir etki oluşur.

Genellikle gözle görülebilen bir iğne izi mevcuttur. Morarma, şişme, görülen dokuda akrebin soktuğu kişinin vücut direncine göre değişik etki gözlenmektedir. ortaya çıkan semptomlar, genellikle ilk yarım saatten 12 saate kadar olan bir zaman zarfına oluşurlar. Bu süre içerisinde zehrin etkisi giderek artar. Ağrı,belirli bir bölgede olabileceği gibi,karındaki kramplar şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Yanma hissi genellikle el,ayak,yüz,baş ve kafa derisinde iğnelenme ve karıncalanma şeklindedir.

Geçici şuur kaybı, görme bozukluğu ve kısmi felç belirtileri bazı zayıf bünyeli kişilerde ortaya çıkabilmektedir. Yeme ve yutma sorunları, konuşma zorluğu, baş ağrısı, kusma ve ishal, hastanın göz kapaklarının bükülmesi, sarkması, ,bebeklerde hiper aktiflik ve sebepsiz yere ağlamalar, idrar güçlüğü,solunum güçlüğü ve buna bağlı ölümler gibi bazı diğer belirtilerde,akrep sokmasında yaşanan en belirgin özellikleri teşkil eder.

Akrep Sokmasından Korunma Yolları

Özellikle geceleri, akrep olabilecek yerlerde çıplak ayakla dolaşılmamalı, mümkünse ayağı iyi kapatacak şeyler giyilmelidir. Akreplere çıplak elle dokunulmamalı,kamp yaparken veya açık arazide yatarken; doğrudan zeminde yatılmamalıdır. Arazide çeşitli amaçlarla taş veya ağaç kütüğü benzeri şeyleri kaldırırken dikkatli olmak; taş altında olabilecek akreplerin sokmasında tedbirsiz davranmanın büyük payı bulunur. Akrep görülen mekanlar zaman kaybetmeden akrep ilaçlama kapsamında deneyimli bir akrep ilaçlama firması ile görüşülerek ilaçlatılmalıdır.

Akreplerin zararları zehir konusunda güçlü zehir bulunmayan bir akrep sokması durumunda bile kimi insanlarda ciddi hayati sorunlara yol açabileceği için mutlaka önlem alınmalıdır. Akrep sokmasında ilk yardım önemlidir. İlk olarak soğuk buz ile akrebin soktuğu bölge hafifçe ovulmalıdır. Akrep zehrinin ağrısını hafifletmek için hastaya Aspirin, Paracetamol verilebilir. Hasta hiç vakit kaybedilmeden hemen hastaneye sevk edilmelidir. Aynı zamanda kalp ve solunum fonksiyonları sık sık takip edilmelidir.

Sistemik semptom görülen hastalar ile bilhassa çocuklar ve yaşlılar, 24-48 saat süreyle kontrol altında tutulmalıdır. Görüldüğü gibi Akrep Sokması Ve Tedavisi oldukça mühim olup sokan akrep zehirsiz bir şey olmaz demek ve ağırdan almak ciddi hayati sorunlar yaşanmasına sebep olabilir. Akrep sokmasında yanlış tedavi istenmeyen durumların yaşanmasına yol açabilir. Sokulan yeri bıçak benzeri bir kesici alet ile yarmak, kesmek, emmek, çeşitli merhemler sürmek gibi yöntemlere başvurulmamalı veya geleneksel yöntemler kocakarı ilaçları tabir edilen uygulamalardan kaçınılmalıdır.

Akrep Sokmasına Ne İyi Gelir?

Semptomların etkisini azaltmak için alkol kullanılmamalıdır. Kuvvetli bir zehirlenmeye bağlı herhangi bir semptom veya işaret yoksa, panzehir asla kullanılmamalıdır. Akrep sokması durumunda hastanın ani refleks ile acı duyması en fazla görülen hallerdendir. Şiddetli acıyı azaltmak için bazı önlemler almak akrep sokan kişide rahatlama sebebi olabilmektedir. Ancak en doğru hareket derhal bir sağlık kuruluşuna götürüp acilen tedavi altına alınması gerekir. Bulabildiğimiz bir buz ile yara üzerine bastırmak, Ağrıyı hafifletmek için hastaya Aspirin vermek, Kalp ve solunum fonksiyonlarının düzenli takibini yapmak önemlidir.

Hastanın hareket etmemesini sağlamak, Panzehir sadece ciddi zehirlenmelerde kullanılmalı, Antihistamin ve steroidler sadece panzehire karşı alerjik tepkimeler görüldüğünde uygulanmalı, Enfeksiyonu önlemek için tetanoz iğnesi yapılmalı, Zehir gözlere temas edecek olursa bol su veya süt gibi bir sıva ile yıkanmalı, çok daha ciddi bir hal almaması için en yakın hastaneye başvurulmalıdır. Zehirli böcek ve akrep sokmalarında acil müdahale çok önemli olup istenmeyen üzücü durumlar büyük oranda önlenmektedir.

Akrep sokmasında yapılması gerekenler? bu saydığımız durumlar olup sokan akrebin türü ve zehir yapısı bilinmeden akrebin ölümcül etkisi olup, olmadığı anlaşılamaz. Akreplerin tehlikesinden korunmak için akrep görülen alanlarda akrep ilaçlama yaptırmak şarttır. Ayrıca bireysel olarak akreplerin olduğundan şüphelenilen yerlerde evinizin yakınında akrepler için saklanma yeri niteliğinde olan çöp, ağaç kabukları, tuğla ve taşları temizleyiniz. Çatıya sarkan ağaç dalları yolu ile akrepler çatıdan girebilirler.

Önlem almak gerekmektedir. Kapı altları, pencereler, lavabo ve atık su giderleri akreplerin girdiği yerler arasında olup tedbir alınmalıdır. Eve akrep girişini önlemek olası akrep sokmalarından korunmada oldukça önemlidir. Böcek ilaçlama firmaları ile görüşülerek akreplerin görüldüğü alanlarda etkili ve kalıcı bir akrep ilaçlama servisi alınması hem akrepleri yok etmek hemde eve akrep girişini kesmek açısından uzun süre etkili olur. Pire Isırığı Tedavisi yazımızı okumalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir