0 542 799 13 13

Akrep Türleri

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 542 799 13 13

Akrep Türleri oldukça tehlikeli haşereler olduğu için mücadele önemlidir. Böcek ilaçlama kapsamında akrepler ile mücadele daha fazla önem arz eder. Akrepler hakkında sık sorulan sorular doğal olarak pek çok yönde olmakta evinde akrep görenler tedirgin olduğu için akrepler için çok daha fazla bilgi aranmaktadır. Bu zehirli ve sağlam yapılı zararlıların evlerde ortaya çıkmasından sonra merak edilip araştırılması gayet doğaldır. Görünüş olarak insanı tedirgin eden bir yapıya sahip olan akrep zararlısı genelde serin yerlerde yaşayan bir tür olarak öne çıkar.

Evde görülen akrepler hakkında sık sorulan sorular içinde akreplerin yaşam alanları, akreplerin üreme dönemi ve akreplerin zehri en fazla araştırılan konuların başında yer alır. Akrep çeşitleri taşların altında, duvar çatlaklarında, kurumuş ağaç kabuklarının altında veya yer altında kazdıkları dehlizlerde oldukça sık görülen serin bölgeleri tercih eden zehirli türlerdir. Karlı bölgeler hariç hemen hemen her yerde yaşayan akreplerin zararları türüne göre değişim gösterdiği için bazı bölgelerde yaşayan akreplerin oldukça ölümcül zehre sahip olduğu bilinmektedir.

Akrep Sokması Tehlikesi

Akrepler genel olarak ılıman ve sıcak iklime sahip olan bölgelerde görülen zararlılardır. En tehlikeli akrepler nerelere yuva yapar? elbette çoğu kişi akrep sokmasının düşüncesi bile tedirgin ettiği için akrep yaşam alanlarını merak eder. Akreplerin yaşam bölgeleri, taş altları, kumsal yapıya sahip bölgeler, binaların etrafları, odunluk ve kömürlük olarak kullanılan yerler en fazla akrep şikayetleri ile karşılaşılan alanlardır. Akrep yaşam yerleri en çok arananlar arasındadır. Çünkü akrep sokmasından tedirgin olan insanlar olası sokmalardan çekinmektedir.

Akreplerin türleri ve renkleri farklı olup en fazla görülen akrepler siyah akrep, sarı akrep ve kahverengi renkli akrep türleri olup akrep sokması tüm akrepler için aynı tehlike meydana getirmese bile en zararsız akrep çok ciddi acı ve vücutta kasılmalara neden olacak kadar zararlıdır. Akrep sokması ölümcül olur mu diye düşünen insanların değişik akrep çeşitleri olduğunu kimi oldukça zehirli olan akreplerin bazıları hayati tehlikeye neden olmayacak özellikte zayıf zehir taşıdığını bilmeleri akrep sorunlarında önemlidir. Böcek ilaçlama yaptırılarak akreplerden korunmak şarttır.

Akrepler Nasıl Çoğalır Kaç Yıl yaşar?

Akrep doğurarak üreyen bir haşere türü olup genellikle kalabalık olarak yaşam sürerler. Yumurtasını vücudunda taşıyan akrep bir defada onlarca yavru yapabilir. Çift eşeyli olarak üreme yaparlar, erkek akrebe birde dişi akrep eşlik eder ve genelde dişi akrep çiftleştikten sonra erkek akrebi öldürür. Akrepler yavrularını tehlikeden uzak tutmak amacı ile sırtlarında taşır. Belli süreyi tamamlayan yumurtalar dişi akrebin sırt kabuğunu açması ile ortaya çıkarlar. Bir dişi akrep bir defada 100 civarında yavru yapabilir. Yavru akrepler toplu halde gezerler, yetişkinler ise yalnız yaşamayı tercih ederler.

Zararlı haşere çeşitleri içinde başta gelen akreplerin yaşam süreleri ortalama olarak bir yıl kadar olup, erkek akreplerin yaşam süresi bazen daha kısa olabilmektedir. Buna sebep ise dişi akreple çiftleşen erkek akrebin dişisi tarafından öldürülmesi ile olmaktadır. Aç bırakılan bir akrebin yaklaşık olarak bir sene kadar yaşayabildiği görülmüş olup aç ve suzuzluğa dayanıklı bir yapısı bulunan akrepler hakkında sık sorulan sorulardan biri akreplerin yediği ve akreplerin yaşam süreleri olarak dikkat çeken bir konu olarak görülebilir.

Akreplerin Renkleri Ve Beslenme Şekli

Zehirli akrep çeşitleri farklı büyüklük ve değişik renk yapılarına sahiptir. İstanbul sınırları içinde en fazla karşılaşılan akrepler siyah ve kahverengi özellikli akrepler olduğu için ölümcül derecede tehlikeli olan türleri pek bulunmamaktadır. Daha şeffaf renkte olan sarı akrepler özellik olarak daha tehlikelidir. Sarı zehirli akreplerin yaşadığı bölgelerden olan Urfa civarı bu tehlikeli akrep çeşidinin en fazla görüldüğü bölge olarak bilinmektedir. Akreplerin rengi ve yapısı tehlikelerinin boyutunu belirleyen diğer bir unsurdur.

İlaçlama bu zararlılardan kurtulmada en etkili yoldur. Akrep türleri geceleri beslenmek için daha aktif olan özellikleri ile yırtıcı ve yağmacı tabiatlı olmakla birlikte, avlanma konusunda uzmanlaşmamış ve yemek konusunda titiz olmayan saldırgan ve zehirli zararlılardır. Havadan ve yerden gelen titreşimlerle algıladıkları avlarını, peşine düşmek yerine, sabırlı bir şekilde pusuda bekleyerek avlarlar. Başlıca besinleri eklem bacaklılar olup, daha çok böcekler, örümcekler ve kırkayaklar ile beslenir. Büyük akrepler, küçük yılanları, kertenkele ve fareleri dahi yiyebilir.

Tüm Akrepler Sokar Mı?

Akrepler Türleri Hakkında sık sorulan sorulardan biride tüm akrepler sokar mı? akrep türlerinin tamamında zehir olduğu bilinmelidir. Ama bunlardan bazıları ölümcül zehir taşırken bazı akrepler insanların acı çekmesini sağlayacak özellikte daha düşük oranda ölümcül olmayan zehirlenmeye neden olur. Tüm akrepler sokma riski taşır ve en hafif akrep zehri bile çok ciddi acı ve risk taşıdığı için dikkat edilmesi şarttır. Akrep sokmalarından korunmak için akreplerin nerelerden yaşam alanlarına girdiği nasıl önlemler alınması gerektiği iyi bilinmelidir.

Akrepler ile mücadele için bireysel çabalardan kaçınmak gerekir. Akreplerin zehirli yapısı dikkate alındığı zaman çok kısa zaman içinde evde görülen akreplerin yok edilmesi sağlanmalıdır. Akrep ilaçlama çok etkili ilaçlar ve doğru ilaçlama şekilleri kullanılarak başarıya ulaşır. Akrep çeşitleri insanların ciddi şekilde tedirgin olduğu zararlılardır. Atlas Türk İlaçlama gerek akreplerin önlenmesi, gerek tüm haşerelerin yaşam alanlarından arındırılması konusunda profesyonel ilaçlama teknikleri ile en iyi çözümleri sunmaktadır. Haşerelerin Yok Edilmesi yazımızı okumalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir