0 542 799 13 13

Arılar Nasıl Ürer

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 542 799 13 13

Arılar Nasıl Ürer? apartman ve binalarda çatı araları, ahşap ve alçı tavanların içinde çoğalarak insanlara saldırıp sokarlar. Erken tedbir alınıp ilaçlama ve önlem alınmadığı zaman yaban arıları yaptıkları kovan içindeki petek içlerine larvalar bırakarak üremektedir. Koloninin bir bölümü kovan içinde beklerken, gözcü arılar da büyük bir faaliyet içindedirler.

Hatta hazırlıklara çok daha önceden başlamışlardır. Ana kovandan ayrılmalarından bir kaç gün önce gözcü arılardan bazıları yeni yerleşim yerleri işe koyulur. Bunun için dört bir tarafa yayılarak koloni için yeni üreme alanlarını aramaya başlamış ve en uygun bölgeleri seçmeye koyulmuşlardır. Bu nedenle arı ilaçlama oldukça önemlidir.

Bazen kilometrelerce uzağa uçtukları bile olur. Bu yerleşim bölgeleri içinde ağaçlık alanlar, yerleşim alanlarında binaların çatıları ve bazende toprak zeminler arıların yuvalanıp üremesi için seçilir. Arılar nasıl ürer? aslında pek fazla bilinmese de arı türleri son derece kompleks iş bölümü yapan son derece çalışkan haşerelerdir. Bir gözcü arı, uygun bir delik ya da kovuk bulursa uzun süre bazen bir saat süreyle, sistemli bir biçimde onu inceler.

Çevresinde uçarak bulduğu yerin dışarıdan görünüşünü yoklar. Genellikle içeri girerek deliğin içinde yürür. Önce giriş noktasına yakın yerleri, sonra da içeri kısımlarda yürüyerek bulduğu yerin bütün iç yüzeyini dolaşır. Gerek ısı gerek kovana giriş bölgesinin arılar için en uygun halini araştırıp bu bölgeye yerleşerek üreme için gerekli inşa çalışmaları başlar.

Yaban Arılarının Üreme Dönemleri

Tüm böcek türlerinde olduğu gibi yaban arıları ve diğer arı çeşitleri ilk bahar ile birlikte yoğun bir artış göstermektedir. Arılar nasıl ürerler hangi dönemler arıların artış gösterdiği mevsimdir bilinmezse özellikle binalarda oluşacak arı sorunları hakkında her hangi bir önlem alınmadığı için sürekli yaban arısı şikayetleri yaşanacak ve olası arı sokmaları görüleceği için insanlar tehlike altında kalacaktır.

Yaban arılarının üreme dönemleri sonbaharda ilk oğul verme dönemi başlar ve petekte larva dönemini tamamladıktan sonra baharla birlikte yavru arılar petekten dışarı çıkarak çevreye dağılmaya başlar.

Arılar Nasıl Ürerler? nasıl önlem alınmalı sorusu arılar ile mücadelede dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Yaz döneminde iyice harekete geçen yaban arıları açık pencereler ve binalardaki boşluklardan en yakın dairelere girerek insanları sokar ve ciddi huzursuzluk verirler.

Arı sokması tehlikeli olduğu için eşek arıları ve yaban arısı türleri yaşam alanlarına yuva yaptığı zaman en yakın daire sakinleri arı saldırısına en fazla maruz kalmaktadır. Bunun için çatı katındaki daireler arıların en çok rahatsız ettiği dairelerdir. Bu yazımızda kısaca Arılar Nasıl Ürer değinmeye çalıştık. Arı Sokmasına Ne İyi Gelir? biliyor musunuz?.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir