0 542 799 13 13

Arıların Yaşam Alanları

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 542 799 13 13

Arıların Yaşam Alanları Nerelerdir? hemen her insanın karşısına çıkan ve ilaçlama yaptırmak zorunda bırakan değişik renkli ve irili ufaklı pek çok arı çeşidi vardır. Özellikle ağaçlık bölgeler, yeşil alanlar arıların en fazla bulunduğu bölgelerin başında gelmektedir. Arı yaşam alanları çiçek ve meyve bahçeleri gibi şeker özlü bitkilerin sık görüldüğü bölgelere yakın yerlerde olmasına karşın bazı yerleşim bölgelerine gelen yaban arıları çatı aralarına yuvalanarak insanlar için tehdit haline dönüşebilir.

Arıların yaşam alanları nerelerdir binalara yuva yapan arılara nasıl ilaçlama yapılır? kısaca değinmek istedik. Gözcü arılar arı kovanına girişin uygun olmasına özellikle dikkat ederler. Kovanın giriş deliği, hırsız arıları, sincapları ve kuşları ve diğer zararlıları engelleyecek kadar küçük olmalıdır ama aynı zamanda bal uçuşundan nektarla dolu olarak dönen arıların içeri rahatça girebilecekleri gibi bir genişliğe de sahip olması gerekmektedir.

Aksi takdirde yiyecek toplayan arılar kovandan içeri girebilmek için beklemek zorunda kalırlar. Kovan girişinin genel olarak küçük olması arılar tarafından tercih edilir. Çünkü giriş çok geniş olursa kovanın savunması güçleşecek buda arıların savunmasını olumsuz etkileyecektir. Bundan başka kışın ısı kaybı çok olacağı için, kovanın ısısının dengede tutulması da daha zor olacaktır. Arıların yaşam alanları nerelerdir hangi özelliğe sahip bilinmesi gereken bir durumdur.

Arıların Yaşadığı Bölgeler Hakkında

Arıların yaşam bölgeleri bitki örtüsü yanında yeterli ve sürekli suya ulaşabilme, yağmur, rüzgar, aşırı sıcak ve soğuklar gibi etkenler açısından da temiz ve biyolojik ihtiyaçlarına uygun olmalıdır. Kovanlar yer seviyesinden en az 30–40 cm yükseklikte yerleştirilmelidir. Nemli ve havasız kovanlar farklı mantar, virüs ve bakteriyel hastalıkların gelişmesine yol açabileceği için en uygun alanların seçilmesi zorunludur.

Arıların Yaşam Alanları konusuna kısaca değindikten sonra arı sokması hangi durumlarda ortaya çıkar kısaca değinelim. Arıların sokması savunmalarının en son safhasıdır direkt olarak insanı sokmazlar önce sesle uyarırlar, daha sonra toplu halde gürültü yaparlar, hala tehlike hissederlerse hızla tehlike gelen yere doğru uçup çarparak korkutmaya çalışırlar ancak yinede arılara karşı hamle devam ederse saldırganlaşıp insanı sokar ve kendilerine yönelen tehdidi bertaraf ederler.

Arıların yaşadığı bölgeler hakkında kısaca değinerek arı yaşam yerleri ve arı sokmasının sebepleri hakkında kısaca bilgi vererek insanların arı kovanları olan bölgelerde ses, gürültü ve arı peteğine müdahale etmesinin tehlikesi hakkında dikkatli olmalarını arıların yaşam alanları nerelerdir buralarda özellikle yaban arıları petek yapmış ise bireysel müdahalelerden kesinlikle kaçınılması ve profesyonel arı ilaçlama firmalarından ilaçlama talep edilerek mekanlardaki arılar hem yok edilmeli hemde tekrar oluşumları önlenmelidir. Arılar Nereden Gelir? merak ettiniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir