0 542 799 13 13

Bitler Nasıl Çoğalır

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 542 799 13 13

Bitler Nasıl Çoğalır? bitler yumurtlama yöntemi ile üreyen asalak bir haşere türüdür. Bit yumurtalarına sirke ismi verilmektedir. Bitler insanların saçında doktor tedavisiyle bit ilaçları verilerek önlenirken evde bit ilaçlama kimyasal ilaçlar yardımı ile en etkili böcek ilacı kullanılarak yapılmaktadır. Saç bitleri yumurtalarını salgılarla saç diplerine sıkıca yapıştır. İnsan saçına bit yumurtaları çok sıkı yapıştığında normal su ile yıkayarak bit yumurtasından kurtulmak mümkün değildir.

Bu bit yumurtaları yani sirkeler olgunlaşınca yavru bitler meydana çıkmaktadır. Bit nedir? bitten nasıl kurtulunur? özellikle okul çağlarında bitlenme çocuklar arasında çok sık görülen bir durumdur. Bitlenmek aslında insanların sandığının aksine pislik göstergesi değildir. Eklem bacaklılar grubundan olup insanlar dahil tüm canlıların üzerinde yaşayabilen 6 bacaklı asalak bir haşere özelliğine sahiptir bit çeşitleri. Yumurtadan çıkan bitler 2 ile 3 haftalık bir süre içerisinde olgunlaşarak kendi yavrularını yumurtlayacak hale gelebilmektedir.

Bit yumurtaları inanılmaz yapışkan oldukları için su ile temizlenerek çıkarılması mümkün değildir. Bitler Nasıl Çoğalır? diyorsanız öncelikle kaç bit türü var onu bilmenizde fayda vardır. Bir türleri kafa biti olarak bilinen saç biti yalnızca insan saçında yaşar. Yaklaşık büyüklüğü bir susam boyunda olup 2 – 3 milimetre enindedir. Dişileri halk arasında sirke denen yumurtalarını enseye, Kulak arkasına ve saç köklerine bırakmaktadır. Bit çeşitleri arasında bir diğer bit ise insan bitidir. İnsan saçı haricinde vücudun sakallı göğüs ve kasık bölgelerinde bulunabilmektedir.

Bit yumurtaları siyah renkli olup yumurtadan çıktıktan sonra gri ve beyaz renge dönüşerek kıl diplerine gömülürler. Aşırı kaşıntıya sebep oldukları için insanlarda ciddi şekilde rahatsızlığa yol açarlar. Elbise bitleri vücut biti olarak ta adlandırılır. Vücut bitleri çok tehlikeli olup hastalık bulaştırma riskleri mevcuttur. Bulaştırdıkları hastalıkların tifo ve cilt rahatsızlığı olması bitlerin tehlikesini ortaya koyar. Bu hastalık bitlerin bağırsağında çoğalıp başkasıyla insanlara bulaşmaktadır. Kuş bitlerinin boyutları diğer bitlere göre daha büyüktür ve ortalama 3 – 4 milimetre civarında olmaktadır.

Bitlerin Zararları Nelerdir?

Saç bitleri okul çağlarında daha fazla görülmektedir. Çocukların birbirine teması daha fazla olduğu için bitlerin yayılması daha hızlı olabilmektedir. Özellikle ana sınıfındaki çocukların uyku saatlerinde aynı yastıkları kullanması bitlerin yayılmasında önemli etkenlerden biridir. Bitler kişiden kişiye bulaşması yoluyla ya da kullanılan eşyalar ile kolaylıkla geçebilmektedir. Bu nedenle kişisel bakım eşyaları ortak kullanılmamalıdır. Saç fırçası, havlu, tarak gibi kişisel eşyaları aile bireyleri tarafından ortak kullanıldığı zaman bit olan kişiden bitler diğerine kolaylıkla geçebilmektedir.

Bitler nasıl ürer? diyenler insanlar ve hayvanlarda görülen değişik bir çeşitlerini olduğunu elbette bilirler. Asalak ve parazit bir haşere türü olan bitler değişik oranda görülebilmektedir. Örneğin Saç bitleri 50 yumurta bırakırken vücut bitleri 200 civarında yumurta bırakabilmektedir. Bitler evcil hayvanlar ve insanlar da kansızlık ve halsizlik belirtileri görünmesine sebep olabilmektedir. Elbise bitleri yumurtalarını kıyafetler ile dikiş bölgelerine küçük beyaz şekilde bırakabilmektedir.

Bit yumurtasını insanların saçlarına, çamaşırlarına ve memeli hayvanların tüylerine bırakır. Yumurtalarını bırakma yolları bit çeşitleri durumuna göre değişiklik göstermektedir. Zararlı bitler insan ve hayvan sağlığı açısından oldukça tehlikelidir. bu nedenle bit mücadelesi ilk anda yaptırılmalıdır. Bitler ile mücadele insan saçı ve vücudunda insan sağlığının korunması için doktor tavsiyesinde bit öldürücü tıbbi ilaçlar kullanılarak yapılmalıdır. Mekanlara yayılan bitlerin kontrolü için ise mekanda kimyasal bit ilaçlama yapılarak bitlerin mekandan ve kıyafetlerden arındırılması sağlanabilmektedir.

Bitler ile mücadele nasıl olur? önemli bir konu olup Astek böcek ilaçlama firması olarak bitlerin yaşam alanlarından arındırılması için ulv bit ilaçlama yöntemi ile mekanındaki tüm bitlerin yok edilmesini sağlamaktayız. Bitlerin zararlarından korunmak için evdeki ve insanlardaki bitlerin yok edilmesi şarttır. Aksi halde sağlık sorunlarına sebep olurlar. Bahçe İlaçlama Servisi yazımızı okumalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir