0 542 799 13 13

Böcek İlaçlama Kaç Ayda Bir Yapılmalı

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 542 799 13 13

Böcek İlaçlama Kaç Ayda Bir Yapılmalı? insan sağlığını olumsuz etkileyen yürüyen ve uçan böceklere karşı ilaçlama oldukça önemlidir. Açık alanlardan bina içlerine ve ortak kullanım alanlarından dairelere yönelen böceklere karşı ilaçlama ortalama olarak altı ayda bir yapılmalıdır. Bilinçsiz haşere ilaçlama uygulamaları insan sağlığı açısından çeşitli olumsuzluklar meydana getirmesine karşın profesyonel ilaçlama hizmetleri oldukça faydalıdır. Böcekler özellikle yaz aylarında evlere çeşitli yollardan girerek yerleşirler.

Böcek türleri  birçok hastalığı insanlara direkt yada dolaylı şekilde bulaştırırlar. Bu sebeple böcekleri kesin olarak önlemek için ev sahiplerince kalıcı çözüm ve yöntemler aranır. En başta gelen yöntem ise biyolojik ve kimyasal böcek ilaçlamadır. Böcek ilaçlama işlemi evlerin, iş yerlerinin ve çeşitli konutların haşerelerden kurtulmasına olanak tanır. Böceklerin bazıları zararsız olsa da evde olması kişileri aile bireylerini son derece huzursuz eder. Ancak bazı haşereler zehirli ve ısıran özellikleri ile insan sağlığı için ciddi tehlike içerirler.

Hatta bazıları zararsız olmak bir yana , geri dönüşü olmayan sağlıksal yaralanmalara ve kene ile akrepler gibi ölümcül sokmalara yol açabilir. En basit olarak haşereler insan vücudunu ısırdığı takdirde salgısını bırakarak çeşitli hastalıklara sebep olup, insan dokusuna çok ağır zarar verebilirler. Böceklerin sebep olduğu bu hastalıklara örnek vermek gerekirse; tifo, veba, sarılık, kanser, cilt alerjisi bunlardan bir kaçıdır. Böceklerin bazıları evde iş yerlerinde ve dışarı kuytu köşede görünür ama görülmeyen değişik haşereler ve binlerce adeti mevcuttur.

Haşereler çok hızlı üreyen kimisi asalak kimi ise mikroskobik canlılardır. Buda öldürülse bile bırakmış olduğu yumurtalardan çıkan yavrularının, onların yerini alacağı demektir. İşte bunu için görülen ve görülmeyen haşereler için konutlar ile işletmelerde dönemsel ve mevsimler periyotlar ile haşere ilaçlama alınması gereklidir. Böceklerin sebep olduğu rahatsızlıklar hem sağlık yönünden hemde maddi kayıplar bakımından oldukça fazladır.

Böcek İlaçlama Zamanı Ve Periyotları

Böcek ilaçlama ile amaçlanan açık alanlar ile kapalı alanlarda istenmeyen böcekleri imha etmektir. Bunun sebebi hem kan emmeleri hem de bir takım hastalıkları bulaştırmaları sonucu her yıl milyonlarca lira sağlık harcamalarına sebep olmaları ve evlerde, iş yerlerinde çeşitli zararlara yol açmalarıdır. Bazı böcekler ile haşereler insanlara zarar vermezken bazıları hem kan emer hem de zehirli yapıları nedeni ile ölümle sonuçlanan ısırmalara yol açar.

Hemen hemen her haşere çeşidi bir takım hastalıkları taşır ve insanlara gerek ısırıp kan emerek, gerekse gıdalara salya ve dışkılarını bırakarak bulaştırır. Genel olarak ilkbahar ve yaz başlangıcı ile birlikte böcek ilaçlama sezonu da açılmış olur. Fareler kış döneminde daha çok sorun olurken pire ve hamam böcekleri yaz aylarında çok fazla soruna yol açar.

Özellikle nisan ayı başlarında çok yoğun üreme evresine giren haşereler yumurtlama yolu ile sayılarını ciddi anlamda artırır. İlaçlama firmaları esnek saatlerle haşereler ile mücadele verme konusunda hizmete devam ederler. Aslında böcek ilaçlama yılın 12 ayında yapılmasına karşın dönem, dönem böcek çeşitlerinde değişkenlikler gözlenir.

Bu sebeple evleri, işyerlerini ve çoğu mekânları düzenli olarak ilaçlatmak haşerelerin ortamlardan arındırılmasında önemli rol oynar. İşletmelerde özellikle gıda ve imalat sektöründe olan yerler en önemli haşere istilasına maruz kalan yerlerdir. Çünkü yenilen ve içilen gıdalardan daha çabuk bir şekilde mikrop kapma olasılığı buna bağlı olarak insanlara hastalık bulaşmasına zemin hazırlayacağı unutulmamalıdır.

Periyodik İlaçlamanın Önemi

Özellikle işletmeler ve gıda üretim tesislerinde böcek haşere sorunları daha yoğun yaşanır. Bu nedenle belirlenen periyotlarla sık ve düzenli olarak böceklerin kontrol altına alınması için ilaçlama yapılmalıdır. Eğer yılda bir kere ilaçlama yapılacaksa mart veya nisan ayından sonrası yani böceklerin üreme dönemleri dikkate alınarak uygulanmalıdır.

Haşerelerin taşıdıkları bazı, bakteri, mikrop ve virüslerden zarar görmemek için yapılan ilaçlamalar bahar ayları ile yapıldığı zaman çok daha etkili olur ve böcek oluşumu engellenir. Böcek İlaçlama Nerede Ve Nasıl Yapılır? Apartman ve sitenin ilaçlanması işyerleri ve dairelerdeki yapılan ilaçlamadan daha geniş kapsamlı olduğu için insanların önceden bilgilendirilmesi ve tüm tedbirlerin alınması çok büyük önem taşır.

Apartman ve binaya uygulanan ilaçlama şekli bölgesel olabildiği kadar, komple iç ve dış alanlarda uygulanabilmektedir. Yani farklı bölgelerde farklı haşereler ve böcekler üreyeceği için daire ilaçlamasına oranla daha farklı ilaç ve yöntemler kullanılabilmektedir. Bu nedenle kokusuz yada kokulu ilaçlar kullanılarak çeşitli ilaçlar aynı anda yapılabilmektedir.

İlacın dozu ve farklı olması böceklerin hangi tür ve cinste olduğuna göre değişeceği için bazı bölgelere daha düşük yoğunluklu ilaçlar uygulanırken bazı bölgelere çok daha etkili böcek ilacı kullanılır. İlk başta binalara yakın olan kanalizasyon ve böceklerin çıkabileceği yerlere ve rögarlara böcek ilacı uygulanmalıdır.

Bilinçli İlaçlamanın Önemi

Böcek ilaçlama hizmetlerinde asıl kaynağın kontrol altına alınması şarttır. Şayet böceklerin direkt olarak mekanlara yöneldiği bu bölgelerde ilaçlama yapılmaz ise, binalarda ve sitelerde yapılan ilaçlamalar sadece geçici etki gösterir. Çünkü her ne kadar binalar temizlense de rögarlardan ve dış bölgelerden gelecek olan böcekler tekrar binayı istila eder ve kısa zamanda sorun yaşanmaya başlar.

Evlerin içleri kadar ortak alanlar, yani binanın içi komple ilaçlanmalıdır. Toplu bina ilaçlamalarında evlerin içerisi ile bina ortak kullanım alanları ve yeşil alanların aynı anda ilaçlanarak böcek girişleri önlenmelidir. Böcek İlaçlama Kaç Ayda Bir Yapılmalı? Böcek ilaçlama genellikle yaz aylarının başında yapılmaktadır. Bu aylar nisan ve mayıs dönemidir.

Böcekler genellikle bu aylarda yumurta yaparak üremeye başlarlar. Bu sebeple evlere yerleşmemeleri için bu aylarda ilaçlama yapılması ev ve apartmanlardan böceklerin uzak tutulması gerekir. Yaz sonunda da ilaçlama yapılarak çok daha uzun süre böceksiz bir yaşam sürmeniz çok daha kolay olur. Böcek İlaçlama Nasıl Yapılır? en doğru ilaçlama zamanı yaz aylarında evlerde görülen böceklerin sorun olmaya başladığı dönemdir.

Oryantal hamam böceği ve kalorifer böceği gibi pis böcekler mekanlarda çok daha fazla şikayete sebep olur. Çok sık ve kolay üreme potansiyeline sahip olan bu tür böcekler insanlara hastalık bulaştıran türlerdir. Böceklerin tam olarak yok edilmesi için kokusuz ilaçlama veya jel ilaçlama yada ulv ilaçlama şekilleri böcek türüne ve yoğunluğuna göre kullanılabilir.

Konut İlaçlamada İlaçlama Yönteminin Önemi

Her haşereye karşı yapılan böcek ilaçlaması farklıdır. Hamam böcekleri ile pire veya bitler için ayrı ilaçlama şekli kullanmak gerekir. Her böceğe farklı olarak farklı uygulama yapılması böceklerin direnç yapıları göz önüne alınarak yapılır. Böcek İlaçlama Yaptırıldığında Dikkat Edilmesi Gerekenler? ilaçlama öncesi ve ilaçlamadan sonra yapılacaklardır.

Yaz aylarının gelmesi ile bir çok ilaçlama servisi hizmet vermesine karşın işini baştan savma yapan çok sayıda ekip ve kişi ortaya çıkar. Diğer dikkat edilmesi gereken konu doğru bilginin doğru bir şekilde aktarılması insanların daha doğru bilinçlendirilmesi durumudur. Haşerenin çeşidinin ne olduğu kesinlikle bildirilmelidir. Çünkü her haşereye farklı ilaçlama yada böcek ilacı kullanmak gerekir.

Bunun dışında evde yaşayan kişilerin alerjik durumları olup olmadığı astım yada benzeri rahatsızlıklarının olup olmadığı sorulmalıdır. İlaçlanacak olan evde bebek veya çocuk yaşayıp yaşamadığı da son derece önemlidir. Ayrıca evde evcil hayvan yaşayıp yaşamadığı gibi durumlar belirlenerek ilaçlama temizliği nasıl yapılır doğru şekilde aktarılması gerekir.

Ayrıca ilaçlar yaşlılar için de son derece zararlı olabilir bu sebeple evde yaşlı birinin olup olmadığı dikkate alınarak gerekli tedbirlerin alınması ciddi öneme sahiptir. Böcek İlaçlama bilinçli olarak yapılması gereken önemli bir hizmet şeklidir. Evde üremiş olan böceklerden, pire, bit ve gözle görülmeyen diğer haşerelerden kurtulmak için yapılan böcek ilaçlama kimyasal ilaçlar ile yapılmaktadır.

İlaçlama Tedbirlerinin Faydaları

Bazı ilaçlama şekilleri insanlar evde iken kolayca uygulanırken, ulv ilaçlama ve kokulu uygulamada kişilerin evde bulunmaması gerekir. Bu süre bazen 2-3 saat bazen ise bir gece olabilir. Bu sürenin ne kadar olduğuna evdeki böcek çeşidinin ne olduğu etki eder. Kişilerin eve girebilecekleri süreden önce girmemeleri ve ilaçlama firmasının talimatlarına tam olarak uyması son derece önemlidir.

Aksi takdirde ilaçlama zehirlenmeleri veya cilt tahrişleri gibi istenmeyen durumlar yaşanabilir. Bu durum ciddi sağlık sorunlarına sebep olacağı için ilaçlama öncesi ve sonrasında yapılması gerekenler tam olarak insanlara anlatılmalıdır. Tüm bunların dışında böcek ilaçlaması yaptırılacak olan firmanın doğru seçilmesi gerekmektedir.

Çok fazla müşteri mağduriyetine sebep olan kişi ve firmalara bulunmaktadır. Bu bakımdan ciddi bir şekilde seçilecek ilaçlama servislerinin araştırılması gerekmektedir. Firma ile anlaşıp tüm bilgileri aktardıktan sonra sorunsuz bir şekilde ilaçlama yaptırılması çok daha kolay olur. İnsanlar genelde böcek şikayetlerinden bir an önce kurtulmak istediği için çok düşünmeden karar verirler.

Ayrıca bazı ilaçlama şirketleri insanları maniple ederek adeta ilaçlama yaptırmaları yönünde yönlendirildiği için ilaçlama firması seçiminde insanlar hata yapabilmektedir. Böceklerden ve haşerelerden kesin olarak kurtulmak için çok etkili böcek ilaçları kullanan ekipler kadar, doğru ilaçlama teknikleri kullanan firmalar seçilmelidir. Astek ilaçlama tüm bu özelliklere sahip profesyonel bir ekiptir. Ümraniye Böcek İlaçlama yazımızı okumalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir