0 542 799 13 13

Böcek Isırması

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 542 799 13 13

Böcek Isırması çeşitli sebepler ile yaşanan yürüyen ve uçan haşereler tarafından insanlara yönelen bir tehdittir. Bu nedenle dönemsel böcek ilaçlama olası böcek sokması hadiseleri yaşanmaması açısından ciddi önleme kapasitesine sahiptir. Bu yazıda Böcek Isırığı Tedavisi ve böcek sokmasında neler yapılır? gibi önemli konulara değinerek yaşanılacak böcek sokmaları sonrası neler yapılması gerektiğini uygun bir dille anlatmaya çalışacağız. Böcek sokmaları sadece ev ve iş yerlerinde yaşanan bir durum değildir elbette.

Özellikle açık alanlar ve kırsal kesimlerde çok farklı böcek sokması durumları ile karşılaşılmaktadır. Böcekler aleminde yüz binlerce böcek çeşidi olup bu haşerelerin içinde zehirli olan türler olduğu gibi, hastalık taşıyıcısı tehlikeli böcek türleri de bulunmaktadır. Akrep, kene, çıyan, kırkayak, yılan, sivrisinek, tahta kurusu, pire, kuş biti, fare, kertenkele benzeri böcekler ile kemirgenler binalarda insanların sağlığına tehdit oluştururken açık alanlarda çok daha fazla tür böcek sokmaları ve böcek ısırığı riskini taşımaktadır.

Böcek Isırması Ve Böcek Sokmaları genellikle hafif etkili reaksiyonlara neden olurlar. Yaşanılan böcek sokması ve haşere ısırığı sonrasında kızarıklık, kaşıntı, batma ya da küçük bir şişlik gibi ciltte çeşitli etkilerin ortaya çıkması görülmektedir. Tüm haşerelerde olmasa bile nadiren, böcek ısırıkları ve zehirli böcek sokmaları arı, eşek arısı, yaban arısı, ateş karıncası,akrep, zehirli kene gibi insan sağlığına tehdit oluşturan, şiddetli yan etkiler yaşanmasına neden olabilir. Ayrıca bazı ısıran böceklerin hastalık taşıma ihtimali bulunması insanların çok ciddi sağlık sorunları yaşamalarına neden olabilmektedir.

Böcek Isırması durumunda görülen hafif bir reaksiyon için alınması gereken önlemleri daha kolay anlaşılması için farklı konu başlıkları halinde inceleyelim. Öncelikle böcek saldırısı durumunda daha fazla böcek ısırığından kaçınmak için güvenli bir yere sığınmanız şarttır. Böcek Sokması halinde vücuttaki zehirli iğneyi çıkarın. Isırılan ve böcek sokması yaşanan bölgeyi sabun ve su ile hafif masaj yaparak iyice yıkayın. Çünkü su ısırılan bölgeyi rahatlatacaktır.

Böcek Isırması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Böcek sokması yaşanılan bölgeye buz ile soğuk kompres uygulamak şişme ve zehrin yayılmasını yavaşlatır. Soğuk su ile nemlendirilmiş ya da buz dolu bir bezi ısırığın olduğu bölgede tutun. Belirli aralıklar halinde yapılan bu işlem ağrı ve şişlikleri azaltmaya yardımcı olacağı için böcek ısıran kişide rahatlamaya yol açar. Böcek Isırması kol veya bacak üzerinde ise yüksek bir seviyede tutarak kan akışını azaltmak zehrin vücuda yayılmasını yavaşlatacaktır. Yaralı ve böcek sokması yaşanan bölgeye krem, jel ya da losyon uygulamak böcek ısırığından kaynaklanan acı ve şişliği hafifletir.

Hydrocortisone, lidokain veya pramoksin gibi ağrı kontrolü için tavsiye ağrı kesici ürün ve merhemler kullanmakta size yardımcı olur. Kalamin losyonu gibi kremler kullanmak, yulaf ezmesi ya da kabartma tozu içeren karışımlar kullanarak kaşıntıları önlemek geçici olarak ciltte aşırı kaşınma hissi ile acıyı yavaşlatacaktır. İbuprofen ya da acetaminophen gibi ağrı kesici ilaçlar kullanmak iyi gelir. Böcek Isırığı veya sokması için oluşan belirtiler bir veya iki gün içinde kaybolur.

Şayet belirtiler küçük olsa bile çeşitli endişeleriniz varsa vakit kaybetmeden doktora başvurmak en doğru davranıştır. Böcek sokması çoğunlukla savunma amacı içermektedir. Böcek ısırıkları genellikle yuvalarını veya kovanlarını korumak amacı ile veya kaza ile dokunulduğunda tehdit algılayan yürüyen yada uçan haşerelerden insanlara yönelir. Yani kovan ve yuva rahatsız edilmemeli özellikle arı gibi haşerelerin yuvaları kurcalanmamalıdır. Böcek Isırması Zehri protein ve diğer maddelerden oluştuğu için, ısırılan kişinin alerjik reaksiyonlar yaşanmasına yol açabilir.

Arı sokmasından kaynaklanan ölüm oranı yılan sokmasından kaynaklanan ölüm oranına göre 3 – 4 kat daha fazladır. Arılar, eşek arıları ve ateş karıncalarının sebep olduğu ısırıklar ciddi yan etkilere yol açar. Böcek sokmasının belirtileri böcekler ile örümceklerin türüne göre değişiklik gösterir. Ancak genel olarak böcek sokması, ağrı, şişlik, kızarıklık ve etkilenen bölgeye kaşıntı gibi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle böcek sokması insan sağlığına ciddi sorunlar yaşatır.

Alerjik Yapılı İnsanlarda Böcek Sokması Etkileri

Alerjik yapılı insanlarda Böcek Isırığı veya sokması sonucu acil yardıma ihtiyaç duyacağınız şiddetli bir reaksiyonla karşılaşmanız gerekebilir. Reaksiyon belirtileri arasında; kurdeşen dökmek, hırıltı, nefes darlığı, bilinç kaybı ve hatta ölüm gibi durumların 30 dakika içerisinde gerçekleşme ihtimali olabildiği için derhal doktor tedavisine ihtiyaç vardır. Eşek arısı tarafından sokulmak veya yüzlerce arı saldırısına maruz kalmak kas yıkımına ve böbrek yetmezliği sonucu ölüme sebep olabilmektedir.

Yangın karıncalarının ısırıkları genellikle çok kaşıntılı ve acı verici bir ağrıya sebep olmaktadır. Sivilce benzeri bir şeyin üretilmesine de sebep olabilir. Her karınca ısırığı bireysel ya da küçük kümeler halinde görülür ve küçük bir irin alanı olarak ortaya belirtisi çıkar. Kene ısırığı veya böcek ısırığı gibi bir örneği doktorunuza göstermek teşhis işleminin gerçekleşmesi için büyük bir kolaylık sağlar. Isıran ve sokan böcek türüne göre tedavi uygulanması çok daha kolay ve faydalıdır. Isırma veya böcek sokması ile bulaşan hastalıkları belirlemek için kan testi istenir.

Eğer bir böcek ısırmasına maruz kaldıysanız böceği ve bıraktığı kalıntı ile birlikte zehri de cildinizden uzaklaştırmak önemli yarar sağlar. Böceği uzaklaştırırken cildinize daha da fazla yayılmasını engelleyin ve herhangi bir zehir kesesi kalmaması için dikkatlice inceleyin. Çoğu Böcek Isırması ve sokmalarının sebep olduğu kaşıntı ve şişlikler genellikle birkaç saat içinde düzelir. Küçük çaplı böcek sokmalarını tedavi edebilmek için, sabun ve su ile etkilenen alan yıkama, etkisini azaltmak için etkilenen bölgeye soğuk su ile soğuk kompres yapılmalıdır.

Enfekte olmuş bölgeyi tırnaklar ile çizmemek gerekir. Aksi takdirde tırnaktaki mikrop ısırılan bölgede bakteri bulaşmasına sebep olur. Böcek Isırığı Tedavisi bir an önce yapılmalı ve gerekli durumda derhal doktor kontrolünde bir tedavi alınmalıdır. Arı, akrep, kene, yılan ve sivrisinek sokmaları ilk başta tehlikeli görülmese bile çok ciddi zehirlenme durumları yaşanmasına neden olabilir. Haşere sokması böceğin türüne göre ciddi yan etkilerin ortaya çıkmasına sebep olacağı için dikkatli olmak gerekir.

Böcek Isırmasına Doğal Tedavi

Böcek Isırmasının Etkilerini Geçirmek için kullanabileceğiniz pek çok ek tedavi yöntemi bulunmaktadır. Ancak bazı sokmalar çok ciddi sorun oluşma ihtimali yaşatacağı için her zaman tıbbi müdahale öne alınmak durumundadır. Yulaf ezmesi tahriş olmayı engelleyici özellikleri ile kaşıntı ve şişliği rahatlatmaya yardımcı olabilir. Bir kapta bir karışım oluşturmak için yulaf ezmesi ve suyu eşit miktarda karıştırarak bir hamur yaparak on dakika boyunca cilt üzerinde bir bez ile yapışık tutunuz. Sonrasında o bölgeyi su ile durulayın.

Soğuk hava iltihabı azaltır. Eğer sadece kısa süreli bir rahatlama istiyorsanız soğuk hava takviyesi ile deriyi uyuşturun. Soğuk bir paket kullanarak veya bir çanta ezilmiş buz ile bir böcek ve sivrisinek ısırığından kaynaklanan kaşıntıyı rahatlatabilirsiniz. Doğal Böcek Isırması Tedavisi için Balın birçok antibakteriyel ve anti-enflamatuar özellikleri vardır. Bu tatlı madde evde tedavi yöntemi meraklıları için yaygın bir seçimdir. Çeşitli hastalık ve sokmalar için balın her gün kullanımını destekleyen yüzlerce örnek vardır.

Aloe vera bitkisi raf dekorasyonunun ötesinde çok büyük faydalar içermektedir. Aloe vera; sedef hastalığı, uçuk, kabızlık ve daha fazlası için bir tedavi olarak potansiyel kullanımının olması güçlü bir kanıttır. Jel halinin anti-enflamatuar özellikleri vardır ve küçük yaralar veya enfeksiyonları iyileşmek için yardımcı olabilir. Bir böcek ısırığı iyileşmek için iyi bir alternatif görevi görmektedir. Bunu denemek için tahriş olmuş bölgeye bu bitkinin jel halini uygulamak çok büyük fayda sağlar. Astek böcek ilaçlama firması olarak gerek böcek ilaçlama konusunda, gerek böcek sokması gibi durumlarda sizlerin faydalanmanız için bilgi amaçlı yazılar ile yardımcı olmayı amaç edindik.

Böcek ve haşere sokması yaşanmaması için önleyici ilaçlama her yıl böceklerin üreme dönemi gelmeden alınması gereken bir ilaçlama servisidir. Zehirli haşere sokması sonrasında ölümcül durumlar ve ciddi yan etkiler yaşanmaması için önceden tedbir almak şarttır. Bu nedenle yürüyen ve uçan tüm böcek sokmalarında olası üzücü durumların yaşanmaması için önleyici ilaçlama hizmetleri büyük önem taşır. Böcek İlaçlama ile evdeki Böcek ısırması ve olumsuz etkileri ortadan kaldırmak her zaman mümkündür. Hamam Böceği Nasıl Bir Böcektir hiç merak ettiniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir