0 542 799 13 13

Böcek Sokması

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 542 799 13 13

Böcek Isırması ile Böcek Sokması Morarma şeklinde yan etkiye sebep olur. Bu nedenle ilaçlama önemlidir. Bazı böcek ısırklarında kızarma ve kaşınma şeklinde yan etkiler yaşanmakta bazı ısırılmalarda sağlık sorunu oluşmamaktadır. En çok görülen Böcek Sokması şikayetleri insanlara yakın bulunan yatak böceği ve uçan haşerelerden görülür. İnsanı ısıran ve risk oluşturan zararlılar, tahtakurusu, sivrisinek, karınca, kene, çıyan, toz böceği, tatarcık, kırkayak,akrep ve arı sokması gibi durumlardır.

Akrep sokması ile Yılan sokması ve kene ısırığı en fazla ölümcül etkileri görülen sokmalardır. Böcek Sokması ve ısırığı çeşitleri zararlının yapısına oranla değişik özellik sergilediği gibi risk açısından etkileri değişir. Zehirli Böcek Sokması normal haşere ısırmalarına oranla çok daha ciddi sağlık sorunlara sebep olabilmektedir. Yaşam alanlarında görülen ve yeşil alanlarda olası risklerden korunmak için zehirli böceklere karşı dikkatli olmak böcek sokmasından korunmak için ilaçlama yaptırmak gerekir.

Böcek Sokmasında Ölümcül Durum birkaç zehirli haşere hariç pekte yaşanmaz. Ancak insanlar pek çok böcek çeşidi hakkında bilgi sahibi olmadığı için böcek sokmalarında risk altına girer. Böcekler aslında doğada faydalı yönleri ile insanlara ciddi yarar sağlar. Pek çok böcek ve haşere çeşidi aslında saldırgan amaçlı ısırmayıp, kendilerini savunma amacıyla tehlike algıladıkları için ani hareketle insanları sokarlar. Ancak bazı haşereler beslenme amacıyla insanları ısırıp kan emerek yaşam sürdüğü için beslenme ihtiyacı nedeni ile insanları ısırmaktadır.

Böcek Sokmasının Semptomları böcek türlerine göre farklı yan etkilerin ortaya çıkmasına sebeptir. Kaşıntı, Acı, ağrı, kızarıklık ve şişme en fazla görülen durumdur. Böcek ısırığı belirtileri ısıran haşerenin yapısına bağlı değişir. Böcek ve haşere çeşidine bağlı olarak ısırmalar farklı etkiler gösterir. Pire ısırıkları çizgiler ve kümeler halinde ortaya çıkar. Kaşıntı, şişme ve kızarıklık görülür, insanlarda ciddi huzursuzluğa sebep olur.

Böcek Sokması Belirtileri Nelerdir?

At sineği ve tatarcık sokması çok acılı olur. Isırılan bölge şişer ve su toplar. Tahtakurusu ısırıkları ilk aşamada belirgin ve çok acılı olmayabilir. Belli bir süre sonra şişkinlik ve kaşıntı yaşanmaya başlar ve kaşındığı zaman acı hissedilip, sulu yaraya dönüşebilir. Kene sokmasında ilk aşamada ısırık belli olmayabilir. İlerleyen zamanlarda şişkinlik, kızarma, morarma ve kaşıntı yaşanır.

Keneler Borrelia adında enfeksiyon taşıdıkları için kenelerin sokmaları durumunda vakit geçirmeden hastaneye gidilmeli ve tıbbi tedavi uygulanmalıdır. Akarlar ve toz böcekleri ısırdığında ciltte çok fazla kaşıntı yaşanır ve hassas ciltli kişilerde çok daha fazla alerjik reaksiyon ortaya çıkar. Örümcek sokması örümceğin türüne bağlı olarak ağrılı olabilir. Kızarıklık ve şişkinlik belirtileri ortaya çıkar. Zehirli örümcek ısırığı durumunda bulantı, kusma, terleme, baş dönmesi yaşanabilir.

Eşek arısı sokmasında acı çok fazla görülür. Bal arısından daha risklidir ve ısırılan bölge saniyeler içinde şişip kızarır alerjik yapılı kişilerde ciddi sonuç oluşabilir. Sivrisinek ısırığının tek nokta halinde izi olup kaşınması ile birlikte beyaz renk şişme ortaya çıkar ve kızarır. Şişme, açık renk bir kabarıklık ve yoğun kaşıntı yaşanmasına yol açar. Akrep sokması çok daha acılı olup, şişkinlik, kızarıklık, ağrı, yanma, deride uyuşukluk, kaslarda gerilme meydana gelir. Akrep sokmaları akrebin türüne bağlı olarak daha ciddi sonuçları ortaya çıkarır.

Karınca ısırıklarının içi irinle dolar ve şişkinlik meydana gelir. Birkaç gün sonra ısırılan bölgenin üzerinde küçük topaklar oluşur. Böcek Sokması Durumunda Yapılması Gerekenler insan sağlığı için hayati öneme sahiptir. Isırığı ilk fark ettiğinizde hemen nerede bulunduğunuzu anımsayın ve ısırılmaya maruz kaldığınız bölgenin özelliğini düşünün. Ormanlık bir alandaysanız muhtemelen sivrisinek, kene ya da karınca tarafından ısırılma ihtimaliniz yüksektir. Bir hayvanı sevdikten sonra ısırık ve kaşınma oluştuysa büyük ihtimalle piredir.

Böcek Isırmasında İzlenecek Yollar

Böcek Sokmalarında hangi böceğin ısırdığını tespit etmek, tedaviyi doğru uygulamak açısından oldukça mühimdir. Haşere sokmasından sonra ısırığın nasıl göründüğüne ve semptomlara bakıp karar vermek önemlidir. Bu ise böceğin türünü tespit etmenize oldukça kolaylık sağlaması bakımından önemlidir. Böcek Sokması Sonrası Hangi Durumlarda Doktora Gidilmelidir? Elbette her böcek sokmasında doktora gidilmesini gerektirecek bir durum oluşmaz. Ancak şu durumları yaşıyorsanız vakit kaybetmeden doktora görünmelisiniz.

Hırıltı ya da nefes almada zorluk çekiyorsanız, Bulantı, kusma veya ishal, Hızlı veya düzensiz kalp atışı, Baş dönmesi, Yutma güçlüğü, gibi belirtiler oldukça önemli uyarılardır. Böcek Sokması Tedavisi Nasıl Olur? böcek sokmalarında enfeksiyonu önlemek için ısırılan bölgeyi sabunlu su ile yıkayın. Böcek Sokması yaşanan bölgeyi kaşımayın, çizmeyin veya sıkmayın. Böcek ısırıkları için eczanelerde satılan kremlerden alarak ısırılan bölgeye hafifçe sürün. Şişmiş bölgeye buz kompresi yaparak şişme ve acıyı hafifletebilirsiniz.

Böcek Sokması Yarası elinizde ya da kolunuzda ise bu bölgeleri mümkün olduğunca yukarıda tutarak kan akışını yavaşlatmak önemlidir. İlk müdahaleleri yaptığınız halde semptomlarda azalma yoksa, acil olarak doktora görünmek kaçınılmazdır. Isıran böceği gördüyseniz hangi böceğin sizi soktuğunu tarif etmek doktorun işini kolaylaştırıp çok daha doğru tedavi yapılmasına sebeptir. Çoğu böcek sokması tek başına tehlikeli değilken, başka hastalıklara sebep olabilmesi açısından önlem almak gerekir.

Kenelerin lyme hastalığı, sivrisineklerin ensefalit (beyin iltihabı) riski taşımaları önemli risklerdir. Özellikle alerjik bünyeye sahip kişilerde böcek sokmaları, solunum hastalıkları başta olmak üzere, ciddi sorunlara yol açar. Bu nedenle ısırılan bölgeye değil, sebep olabileceği hastalıkları düşünerek hareket etmek gerekir. Böcek Sokmasına Karşı Alınacak Önlemler için evinizde her zaman haşere kovucu ürünlerden bulundurun. Açık havada bulunacaksanız vücudunuzu mümkün olduğunca kapalı tutacak giysiler giyin.

Böcek Sokması Tedavisi

Nötr renkler böcekleri sizden uzak tutarken, canlı renklerdeki çiçek desenli kıyafetler haşereleri çeker. Böcekleri kendinizden uzak tutacak sprey ürünleri, parfüm ve kokulu losyonlar da böceklerin yaklaştırmaz. Böcek sokması tedavisi için, Böcek sokması sonrasında ne yapılmalı? Eğer bir böcek tarafından sokulduysanız çevrenizdekilerden iğneyi çıkarmaları için yardım isteyin. Uzun bir tırnak, kredi kartı veya ona benzer başka bir şey ile iğneyi çıkarmak kolaydır. Cildin enfekte olan bölgesini temizleyin. Soğuk bir bez yardımıyla acıyı dindirin. Şişliği indirmek için cilde antihistaminik içeren bir krem sürmek işinizi kolaylaştırır.

Çocuklar yara olan bölgeleri tahriş edecek şekilde kaşımamamlıdır. Yaralı bölge yeniden enfekte olmasını önlemek için çocuğunuzun elleri kirliyse dikkat etmesi gerekir. Arı veya eşek arısı sokmalarına iyi geldiği düşünülen birçok ev yapımı yöntem mevcuttur. Arının soktuğu yeri sirkeyle ovalamak veya soda dökmek de bunlara dahildir. Bunların hiçbiri tıbbi açıdan kanıtlanmış tedavi yöntemleri değildir, ayrıca her insanın farklı olduğunu da hesaba katmak gerekir.

Bu yöntemleri özellikle çocuklara ve alerjik reaksiyon sebebiyle daha da kötü olabileceğini düşündüğünüz insanlara uygulamak istenmeyen durumlara yol açabilir. Eğer birden fazla aynı veya farklı bir böcek sokmasına maruz kaldıysanız cildinizde daha ciddi bir reaksiyon oluşabilir, çünkü bu durumda vücudunuza daha büyük miktarda zehir salgılanmaktadır. Buda durumun daha ciddi olmasına sebeptir. Çoğumuz için böcek sokmaları yalnızca geçici bir rahatsızlık hissi anlamına gelir ancak nadiren de olsa böcek sokmaları alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir.

Eğer böcek sokmasına maruz kalan kişi aniden kendini iyi hissetmediğini söylüyorsa, derhal tıbbi yardım alınması kaçınılmaz bir durumdur. Böcek sokması sonrası tehlikeli semptomlar oldukça risklidir. Böcek sokması sonrası acilen tedavi gerektiren durumlar: Bulantı, kalp çarpıntısı, bayılacak gibi hissetmek, baş dönmesi, yutkunma güçlüğü veya yüzde ve dilde şişlik, nefes alırken hırıltı, ciltte kabarma veya cildin herhangi bir yerinde ya da sokmanın gerçekleştiği bölgede kaşıntıdır. Bu bulgular yaşanıyorsa derhal tedavi edilmesi şarttır. Evde Pire Var Nasıl Önlenir? yazımız size yol gösterecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir