0 542 799 13 13

Çıyan Sokması

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 542 799 13 13

Çıyan Sokması, vücutta acı ve ağrıya yol açtığı gibi bu haşereler ani ölümlere de sebebiyet verebilmektedir. Zehirli bir böcek olan çıyan, tehlike hissettiği anda,  sahip olduğu zehri salgıladığı gibi, hayvanlar üzerinde olduğu gibi insanlar üzerinde de ciddi reaksiyonlara yol açabilen bir zararlıdır. Çıyan ısırması, genellikle açık alanlarda gerçekleştiği gibi, kapalı alanlarda da bu duruma rastlanmaktadır. Yuvası bozulduktan sonra, iç mekanlara doğru yönelen ve canlı hayatını tehdit eder boyutlara ulaşabilir.

Zehirli ve ürkütücü görünümlü bu haşereler ile mücadele için Sağlık bakanlığından onaylı olan ve kaliteli böcek ilaçları kullanan firmalardan hizmet almak gereklidir. Sarı ve kahverengi tonlarında görülebilen çiyanlar, kırkayak haşereleri ile son derece benzer olduğu gibi bu haşerelere oranla çok daha zararlıdır. Çıyan Sokması daha çok çıplak ayakla üzerine basılması, bu canlıyı sıkıştırmak gibi durumlarda görülür. Ancak çıyan sokmasında deriyi delebilme oranı düşük olduğu için ölümcül tehlike oluşturmaz.

Çiyanların Önlenmesi

Kapalı alanlarda, duvar aralıkları ya da taşlıklara yakın olan bölgelerde yuva yapabilen bu böceklerden kurtulmak için basit yöntemler kullanılmaması gerektiği gibi, profesyonel şekilde uygulama yapılması şarttır. Buharlama ya da püskürtme yöntemleri kullanılarak yapılabilen çiyan ilaçlama için Sağlık bakanlığı onayına sahip olan ve etkili ilaçlar ile uygulama yapan firmalardan hizmet almak gereklidir. Basit mücadele yöntemleri kullanılarak yapılan işlemlerden etkili sonuçlar sağlanamayacağı gibi, kalitesiz ilaç uygulamaları ciddi sağlık problemlerine neden olacaktır.

Böcek ve örümcek türleri ile beslenen çıyanlar, avlarını zehirledikten sonra tükettiği gibi, tehlike sezdiği canlıları da zehirleyebilmektedir. Ölüme dahi yol açabilen çıyan sokması, bu haşerelerin yoğun yaşadığı alanlarda daha sık rastlanan bir durumdur. Çıyanlar ile mücadele için kokusuz ilaçlar ve kokulu böcek ilaçlama yöntemleri kullanılabilir. Evde bebek ve küçük çocukların olması aslında çıyanların daha zararlı hale gelmesine neden olabilir. Evdeki çıyanların yok edilmesi için erken müdahale şartır. Çatı Faresi hakkındaki yazımızı okumalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir