0 542 799 13 13

Çıyanların Özellikleri

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 530 667 01 19

Çıyanların Özellikleri türlerine göre değişiklik gösterir. Çıyan ilaçlama açık alanlarda olduğu gibi apartman ve siteler içinde sıkça yapılmaktadır. Şehir yaşamında görülen çıyanların ortalama boyları 5 santimetre civarındadır. Çıyanların renk yapıları genellikle turuncu ve kahverengi ağırlıklı bir özelliğe sahiptir. Çıyanların boyları ortalama olarak 3 santimetreden başlayarak 10-12 santimetreye kadar çıkabilmektedir. Görünüm olarak yatsı uzun 2 ila 8 milimetre arasında, bir çift anteni olan ürkütücü bir görünüm sergiler.

Genellikle geceleri ortalıkta dolaşmayı tercih ettikleri için gündüzleri evlerin, nemli ve loş karanlık bölgelerinde gizlenirler. Dış ortamlarda duvar deliklerinde, taş altlarında, atıl durumda bulunan eşyaların alt kısımlarında saklanırlar. Geceleri beslenmek için ortaya çıkarak solucan ve bazı küçük çok bacaklı böceklerle beslenirler. Çıyanların özellikleri arasında en dikkat edilmesi gereken durum hiç kuşkusuz çıyanların zehirli türler olduğudur.

Özellikle çıplak ayakla dolaşılması çıyan sokmasında ciddi sıkıntıların yaşanmasına sebep olabilir. Çıyan türleri dış ortamlarda genellikle rutubetli toprakla teması olan korumalı ve sakin bölgeleri tercih ederler. İç alanlarda yani daire işlerinde ise kapı dipleri, pencere altları, parkelerin süpürgelik bölgeleri bu gibi yerleri tercih ederler. Ayrıca binaların otopark, bodrum ve garaj bölgelerinde fazlaca karşılaşılırlar. Çıyanların yaşamış olduğu bölgeler genellikle toprakla teması olan ortamlardır.

Çıyanlar İle Mücadelenin Önemi

Çıyanlar ile mücadele için etkili çıyan ilaçlama yöntemi kullanılması gerekir. Özellikle onların gizlendikleri baraka ve mekanlar etkili bir şekilde ilaçlanarak çıyanların yok edilmesi gerekir. Çünkü çıyanlar ısırıp çeşitli risklerin yaşanmasına sebep olan canlılardır. Şayet istemeden çıyan ısırmasına maruz kalan biri olursa, ısırılan bölge hızla emilmeli gerekirse ısırık biraz kanatılarak bu bölgede varsa zehir dışarı çıkmalıdır.

Çıyan ısırığına amonyak sürülerek vakit kaybetmeden doktora götürülmesi gerekir. Çıyanlar zehirli ve tehlikeli türlerdir. Mekanlarda çıyanların girişlerini önlemek için çeşitli tedbirler alınabilir. Özellikle havalandırmaların sineklik ile kapatılması, pencereye sineklik takılması, havalandırma pencerelerinin sağlamlaştırılması gerekir. Su gider borularını geceleri kapalı tutulması, çatlak kırıkların tamir edilmesi gibi tedbirler oldukça önemlidir.

Ayrıca bina cephesine yakın olan bitkilerin temizlenmesi, bina duvarına bitişik olan odunluk veya benzeri malzemelerin buralardan uzak tutulması önemlidir. Ayrıca bina etrafının çıyanlara karşı kapsamlıca bir ilaçlamadan geçirilmesi son derece önemlidir. Çıyanlar yaşlı ve çocuklarda çıyan sokmasında ciddi risk altına giren bir etkiyi ortaya çıkarır.

Çıyanlar Nasıl Bir Haşeredir?

Çıyangirler sınıfına ait olan tuhaf görünümlü kırkayaklar ile benzerlik sergileyen bir haşeredir. Bilmeniz gereken çıyanların 15 ile 177 çift ayakları olabilmektedir. Kırkayaklara oranla daha uzundururlar. Ayrıca her segmentin bir çift ayağı içerdiği ve yassı bir vücutlarının olduğu bilinmelidir. Çıyanların renkleri oldukça değişiktir türlerine göre değişkenlik gösterir. Küçük ağızları bulunduğu pençe gibi büyük organları mevcuttur. Çıyanların büyük çoğunluğu etobur olarak geceleri avlanma özelliğine sahiptir.

Örümcek solucan benzeri çok bacaklıları ve omurgalıları yiyebilirler. Çıyanların görüldüğü bölgeler genellikle banyo, dolap, zemin kat gibi nemli ortamlardır. Çıyanlar avlanmak için yoğun tüylerinin bulunduğu antenlerini kullanırlar. Çünkü bu antenler avını hissetmede son derece hassastır. Avını tüketmek için çene ayaklarındaki dişlerini kullanarak kurbanlarına zehir enjekte ederler. Bu kurbanı felç ederek hareketli bir hale getirir. Birinci ve ikinci çene ayağı yardımı ile avlarını ağızlarına getirir sonrasında alt çenesiyle parçalayarak yerler.

Bilmeniz gereken çıyanlar hızlı hareket eden zehirli ve son derece çevik bir hayvandır. Çıyanların özellikleri ürkütücü görünümleriyle pek çok insana tedirginlik vermeleridir. Çıyanların zehri insanlar için genellikle ölümcül tehlike içerir. Çıyanlar çocuklar ve yaşlılar için ciddi tehlike sebebidir. Çıyanlar ile mücadele bilinçli ilaçlama firmaları tarafından profesyonel yöntemler kullanılarak yapılmalıdır. Dip bölgelerde saklanan canlılar oldukları için buralara etki eden ilaçlar ve yöntemler kullanılması gerekir.

Çıyanların Özellikleri zehirli ve insanlar için istenmeyen durumlara sebep olabilme tehlikelerinin olmasıdır. Bina etrafının çıkanlara karşı ilaçlanması son derece önemlidir. Çünkü binanın temelinde oluşan nem ve çatı bölgelerinde biriken su çıyanları buralara çeker. Ayrıca çıyanlar yaprak altı, tahtalar, nemli toprak ve atıl eşyalar arasında olabilir. Bu nedenle çıyan ilaçlama bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. Böcek ilaçlama taleplerinizde bizden destek almanızda yarar vardır.