0 542 799 13 13

Duvarda Minik Böcekler

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 530 667 01 19

Duvarda Minik Böcekler daha çok toz böceği olarak isimlendirilir. Evde minik böcek öyle ilk bakışta görülebilecek bir özellikte değildir. Bu nedenle böcek ilaçlama minik nokta kadar böcekler ile mücadelede evi istila etmeleri sonrasında yapılmaktadır. Rutubetten oluşan böcekler ancak aktif istila gerçekleştirdikleri zaman fark edilir. Özellikle mobilya, parkeler, kapı kenarları, mutfak dolabı içi ve duvarlar gibi yerlerde görünürler. Bu böcekler yaşam alanında kimi nemli kalmış yerler ve rutubet çekmiş bölgelerde minik beyaz böcekler oluşur.

Ayrıca parke ve tahta böceği olarak bilinen toza benzeyen böcekler toz böceği olarak isimlendirilir. Ahşap malzemelerde hasar eski ise sorun ilerlemez ancak ahşap yüzeyleri periyodik olarak gözlemlemekte fayda vardır. Beyaz böcekler tavanlar, bodrum, depo, daire içi gibi değişik bölgelerde görülür. Toz böceği nasıl olur? rutubetten oluşan böcekler nerelerde görülür? diyorsanız bu tür böcekler daire içlerinde sıkça görülür.

Yeni yapılan binalar, zemin katlar ve rutubetli depolar gibi çok çeşitli alanlarda görülmektedir. Toz böceği oldukça küçük olduğu için çıplak gözle ilk bakışta hemen anlaşılması mümkün olmamaktadır. Rutubetten oluşan bu böcekler oldukça minik ve yavaş hareket ettiği için tespit edilmesi son derece zordur. Şayet ahşaplarda oluştuğundan eminseniz yapacağınız ilk şey ahşaptaki nem oranını en az seviyeye indirmek olmalıdır. Merkezi ısıtma sistemleri ve böceklerin oluşmasını ortadan kaldıran bir özelliktedir.

Ayrıca evdeki tozu azaltmak bu böcekleri engellemeye yönelik olarak yapılabilecek bazı tedbirler arasında gelir. Ancak bu kesin olarak sonuç verme açısından yetersiz olacaktır. İnsanlar evde rutubet böceği nasıl yok edilir? nem böceği ısırığı olan bir böcek midir? gibi değişik sorular yöneltir. Rutubet böcekleri oldukça minik boyutlu oldukları için dolap arkaları, parke altları, kapı içleri ve mobilyaların ara bölgeleri gibi çok değişik bölgelerde kolaylıkla gizlenebilir.

Rutubet Böcekleri Nerelerde Görülür?

Rutubet böceği ısırığı insanlarda alerjik reaksiyonların yaşanması ve hassas ciltli insanlarda ciddi anlamda huzursuzluk yaşanması sebebi olur. Daha çok bu böceklerin vücudundaki dikenimsi tüyler ve dışkıları insanlarda kaşınma ve kızarıklık sebebi olur. Özellikle cilalanmış zımparalanmış ahşap yüzeylerde toz tanesine benzeyen görünümleri ile dikkat çeker. Ahşap toz böcekleri yumurtalarını ahşap yüzeylerdeki çatlak ve yarıklara bırakma eğilimi gösterir.

Toz böceklerinin yaşam döngüleri 3 aydan 1 yıla değişiklik gösteren bir özelliğe sahiptir. Toz böceği türüne göre gelişmekte olan larvalar bir yıl boyunca ortaya çıkan yetişkin böcekler ile olgunlaşır. Toz böceği görünüm olarak toza benzeyen küçük minik yapılı bir görünümdedir. Bunlara beyaz toz böcekleri ismi verilir değişik yerlerde görüldükleri bilinmektedir. Özellikle rutubetli ve nemli bölgeler, ıslak küflü zemin ve duvarlar, banyo bölgeleri yeni yapılan binalar ve dış ortamlarda toprak içerisinde görülür.

Nokta kadar minik akar böcekleri toprak biyolojisinde parçalanmayı sağlayan bir özelliktedir. Topraktaki bitkilerinin parçalanarak toprağın faydalı mineraller almasına yardımcı olurlar. Nemlenmeden kaynaklanan durumlarda bu böcekler meydana gelir beslenmesini çürümekte olan bitkiler ve hayvan attığı gibi çeşitli mantar özellikli gıdalardan sağlar. Nemsiz yerde çok fazla görülmezler çok küçük beyaz böcekler olarak isimlendirilen toz böceği nemsiz ve kuru iklimi olan bölgelerde görülmez.

Boyutlarındaki ufak görünüm nedeniyle minik toz böcekleri olarak isimlendirilir. Kitaplarda, mobilya üzerinde, dolap içlerinde parke kenarlarında oldukça fazla karşılaşılan bir özelliktedir. Kitaplarda görülenlere kitap böceği, parke arasında görülenlere parke böceği gibi değişik isimler verilir. Kış aylarında daha fazla yoğunlaştıkları için evin dip bölgelerinde, rutubetli ve karanlık ortamlarda üreyerek insanların huzurunu kaçıracak seviyeye gelirler. Boyut olarak çok küçük oldukları için ilk bakışta anlaşılmalar çok zordur.

Minik Toz Böceklerinin Zararları

Ev tozu içinde daha yoğun olurlar toz böceklerinin alerji yapan özelliği kendilerinden daha çok dışkılarıdır. Bilindiği gibi akar böcekleri günde ortalama yaklaşık olarak 15 defa dışkı yapar 100 akar böceği bir haftada yaklaşık olarak 2 mikro gram alerjen üreten bir potansiyele ulaşır. Bu durum 10 mikro gramın üzerine çıkması nedeniyle astım hastalığını tetikleyen bir özellik sergiler. Mobilya ve akarsuları, eşyalar üzerinde, halı, yatak, minder, yorgan, yastık ve insanların yaşadığı bölgelerde yoğun olarak görülür.

Çok minik yapılı oldukları için partiküler şekilde sıcağında etkisiyle havada uçuşur ve solunum yoluyla alerjik reaksiyonları tetikleyecek seviyeye erişirler. Akciğerde bronşların tıkanmasına sebep oldukları için astım ve bronşit gibi hastalığı tetikleyen özellikleri bulunur. İnsanlar toz böceği hakkında değişik sorular yöneltir. Toz böceği uçar mı? küçük beyaz böcekler nedir? toz böceği gözle görülür mü? nokta kadar küçük beyaz böcekler nedir? diye çok çeşitli sorular ile karşılaşırız.

Toz böcekleri oldukça minik yapılı oldukları için insanlar tarafından çok zor anlaşılır. Özellikle ev hanımları ve temizliğe aşırı düşkün kişiler bu böceklerle en fazla karşılaşan grup içerisinde yer alır. Küçük beyaz böcekler toz böceği olarak isimlendirilir. Minik nokta kadar küçük beyaz böcekler daha çok parke kenarları, mutfak bölgeleri ve tavan bölgesinde ortaya çıkar. Beyaz nem böceği olarak isimlendirilen süpürgelik böceği en fazla insanların karşısına çıkan özelliktedir.

Bu nedenle insanlar toz böceğine kesin bir şey oldu mu arayışında oldukça zaman harcar Öncelikle toz böceklerinin oluşma sebeplerini bilmek faydalıdır. Süpürgelik böceği olarak bilinen bu minik böceklerin oluşma nedenleri içerisinde farklı özellik tetikleyici olur. Evlerin tozlu olması, evin yeteri kadar havalandırılmaması, karanlık ve güneş görmeyen bir bölgede olması, aşırı derecede rutubet ve nem gibi küflenme olan bölgelerin bulunması evdeki nem böceklerinin tetikleyen en önemli etkenler arasındadır.

Toz Böceklerini Önleme Yolları

Evin yeteri kadar havalandırılma yapılmaması toz böceklerinin üremesinde önemli tetikleyici nedenler arasındadır. Minik toz böcekleri neden olur? diyenler özellikle evde rutubet ve küflenme olup olmadığını araştırması gerekir. Değişik isimlerle anılan böcekler rutubet böceği, toz böceği, akar böceği, mite, mayt, kitap biti, küf biti gibi değişik isimlerle anılır. Miteler ölü deri dokusu ve hücreleri ile beslenir. Boyut olarak 400 mikrometre boyunda gelirler yaşadıkları yerler daha çok halı, mobilya, yatak ve insanların ciltleri olarak dikkat çeker.

Toz böceklerinin ürettiği protein insan cildinde alerjik tahrişlere neden olur. Özellikle hassas yapılı insanlarda bu böceklerin ortaya çıkardığı tahriş ciddi anlamda kaşınma, kızarıklık ve huzursuzluk yapar. Toz böceğinin oluşma sebepleri nemli ve rutubetli olan bölgeler olarak öne çıkar. Bu nedenle evin devamlı süpürülmesi, yerlerinin rutubetli olmaması, evde nem kesinlikle bulunmaması önlem olarak en başta uyulması gereken sebeplerdir.

Özellikle depolarda ve süpürülmeyen bölgelerde kalın toz tabakası birikmesi bu böceklerin oluşmasını hızlandırır. Evlerde yatak, çarşaf, elbise, evlerin içindeki büyük dolapların arkasında biriken tozlar, insan derisi döküntüleri gibi çeşitli organizmalar ile oluşumları hızlanır. Rutubet böcekleri neden olur? diyorsanız bu saydığımız özellikleri azami derecede bilerek önlem alıp küflenmeyi yok etmek zorundasınız. Mekanda hijyen ne kadar fazla olursa olsun evin ısı dengesi bozuk olursa ve nemlenme durumları oluyorsa toz ve nem böcekleri ile başınız derde girebilir.

Toz böceği ve beyaz nem böceklerinin çoğalma şartlarının en başında evin ıslak zeminlerinin olmasıdır. Beyaz toz böcekleri halı altında evlerde rutubet bulunan bölgelerde bulunur. Ancak insanlar bunu pek fark edemez beyaz toz böceklerinin en çok görüldüğü yerler olarak öne çıkar. Yatakta toz böceği niye olur? diyorsanız insan derisi ve saç kılları, tırnak atıkları ile beslenen mite gibi böcekler insanları direkt olarak hedef alır.

Toz Ve Nem Böceği Ne Kadar Yaşar?

Evlerde kolay beslenmeleri ve ortamın saklanmasına uygun olduğu için daha çok kapalı ortamlara yönelirler. Karanlık ve nemli alanlarda, yatakta toz böceği kolaylıkla yaşadığı için periyodik olarak kumaşların yıkanması, yerlerin silinmesi ve temizlik oldukça önemli etkenler arasındadır. Toz böceği alerjisi gözlerde sulanma ve kızarma, kaşıntı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve hapşırık şeklinde kendini gösterir. Böceklerin üreme ve ısırık sebepleri boyutu ve türüne göre değişkenlik gösterir.

Tahta kurusu ısırığı, pire ısırığı arasında ciddi farklar vardır. Ayrıca çıyan ısırığı, sivrisinek ısırığı şeklinde değişik böcek ısırıkları da farklı sonuçlar doğurur. Toza benzeyen beyaz böcekler ne kadar yaşar? diyorsanız erkek olanları 1 ay kadar yaşar ve ölür dişi beyaz toz böcekleri ise bu sürenin iki katı kadar yaşam sürer. Ancak 200 arası yumurta bırakırlar. Çamaşır suyu ile temizlik yapmak toz böceklerini ortamından arındırma için yeterli olmaz. Toz böceklerini yok etmek için profesyonel toz böceği ilaçlama yaptırmanız gerekir.

Evlerde toz böcekleri hangi aylarda daha çok görülür diyorsanız başlıca kış aylarında çoğalmaktadır. Karanlık, nemli ve rutubetli mekanlar bu böceklerin oluşma sebepleri arasında başta gelir. Beyaz toz böcekleri daha çok kış mevsiminde yoğunluk kazanır özellikle yatak odalarındaki elbise dolapları ve diğer ev eşyalarının duvarla olan yapışık konumunu ortadan kaldırmanız gerekir. Dolaplar ve benzeri malzemeler yatak odasında duvarla arasında en az 5 santim kadar açıklık olacak şekilde ayarlayın çünkü duvarlara bitişik eşyalar duvarda küflenme yapar.

Nokta kadar beyaz toz böcekleri niye oluşur? diyorsanız ıslak ve nem bunların ana kaynağıdır. Özellikle tozlar, ıslanma evde beslediğiniz çiçeklerin saksılarında devamlı rutubet olması nem böceklerini hızlandır. Ev temizliği ile toz böceklerinden kurtulmak mümkün mü? temizlik ile daima tedbir azaltmak bakımından önemlidir. Çamaşır suyu ile evi silmek, sabun ve deterjan yardımı ile temizlik aparatları kullanmak bazı böceklerin oluşmasını yavaşlatır.

Toz Böceği Havasız Evlerde Çoğalır

Toza benzeyen böcekleri ortadan kaldırmak için ev temizliği yeterli olmaz. Ev tozunda çeşitli bakteri, ve böcekler yaşadığı bilinmektedir. Toz akarı olarak bilinen minik böcekler böceklerin en zor kontrol edildiği türlerdir. Boyut olarak çok minik oldukları için gözle görülmeleri oldukça zordur. Yatak içi, halı, yastık, yorgan, nevresim ve koltuklar gibi değişik bölgelerde barındıkları bilindiği gibi beyaz toz böceği ve akarların insanda alerji yapan özelliği vardır.

Kış aylarının gelmesi ile soğuyan havalar evde rutubetlenmelerin ortaya çıkmasına sebep olur. Ayrıca camların daha az açılıp, temizliğinde seyrek aralıklarda yapılması beyaz toz böceği oluşumunu hızlandıran sebepler arasında gelir. Toz böceği oluşumunda dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır. Yastık, minder, yatak, halı, çekyat üzerinde oturduğunuz zaman evdeki tozlanmadan kaynaklı havaya uçuşan minik canlılar solunum yolu ile insan vücuduna geçtiği zaman alerjik reaksiyona sebep olur.

Özellikle hassas ciltli insanlarda göz çevresinde kaşınma, burun akıntısı, tıkanıklık ve hapşırık şeklinde kendini gösterir. Akciğerlerde hava yollarında oluşan alerjik minik böcekler astım ve bronşit gibi rahatsızlıkları tetikler. Ayrıca hava yollarında daralma ve gece öksürüğü, saman nezlesi, balgam ve sinüs iltihabı gibi çeşitli etkilere sebep olurlar. Soğuk algınlığı ile benzerlik göstermesine karşın soğuk algınlığı 10 günden fazla sürmez. Ev tozu alerjisi haftalar boyu süren bir özelliğe sahiptir.

Bilindiği gibi soğuk algınlığında ateş, soğuk algınlığı, grip gibi etkenler kendini gösterecek her türlü cilt alerjisi bu gibi şikayetlerin ortaya çıkmasına sebep olmaz. İnsanların çoğu doktora gittikleri zaman alerji yapan minik böceklerin ne olduğunu pek bilmezler. Bunlar çeşitli şekillerde insanlar için sıkıntı kaynağı haline gelir. Duvarda minik böcek görenler bu böceğin ne olduğunu bir türlü anlayamaz. Çünkü daha önce böyle evde minik böcek görmedikleri için daha çok parke böceği olarak düşünür.

Duvardaki Minik Böcekler Nasıl Yok Edilir?

Rutubetten oluşan böcekler insan sağlığı açısından ciddi anlamda sıkıntı kaynağıdır. Beyaz toz böceği nasıl olur? evdeki toz böcekleri nasıl yok edilir? diyorsanız evin sürekli havalandırılması, temizlenmesi, ışık girmesi ve çok etkili bir toz böceği ilaçlama yaptırmanız şarttır. Beyaz duvar böcekleri ile mücadele son derece zor ve kapsamlı bir uygulama gerektirir. Böcek türleri içerisinde en zor ölenler bu minik yapılır haşerelerdir. Bu nedenle toz böceği ilaçlama için garanti vermek söz konusu değildir.

Pek çok ilaçlama firması toz böcekleri ile mücadelede garantili ilaçlama yaptığını söylemesine karşın hiçbir sonuç alamayarak insanların çaresizce arayış içine girmesine sebep olur. Bu nedenle insanlara ilaçlama desteği verirken bilgilendirici olmak ve boş vaatler ile insanların sıkıntı yaşamasına sebep olacak davranışlardan kaçınmak gerekir. Minik beyaz böcekler ile mücadele yaşanan şikayetin boyutuna göre en etkili yöntem kullanılarak uygulanmalıdır.

Atlas Türk ilaçlama olarak toz böceği ile mücadelede profesyonel yöntem ve en etkili aktif maddeye sahip ilaçları kullanmaktayız. Beyaz nem böceği ile toz böceği mücadelesinde garantili toz böceği ilaçlama yaptığımızı asla belirtmiyoruz. Beyaz nem böceklerinin yok edilmesi için elimizden gelenin en iyisini yapar en etkili ilaç ve yöntemleri kullanırız. Beyaz toz böceği ilaçlamadan önce insanları doğru bilgilendirip ne yüksek ücret almaya çalışarak nede yanıltarak hizmet vermek bizim tasvip etmediğimiz bir durumdur.

Gelişigüzel söz verip insanların beklentilerini boşa çıkarmak aldatıcılık anlamına gelir. Bu nedenle işimizi daha dürüst ve bilinçli olarak yapmak zorunda olduğumuzu bilen en iyi İstanbul ilaçlama firmaları arasında başta gelen bir ekibiz. Duvardaki minik beyaz böcekler ile mücadelede yakıcı etkili karışım ilaçlar ve yayılma yoğunsa sisleme ulv ilaçlama yapmaktayız. Çok kaliteli ilaç ve etkili yönteme karşın parke altı ve dolap arkası gibi yerlerde bulaşma varsa ikinci nem böceği ilaçlama gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir