0 542 799 13 13

En Tehlikeli Akrep Türleri

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 542 799 13 13

Türkiye genelinde yaşamakta olan yaklaşık olarak 23 akrep türü mevcuttur. En Tehlikeli Akrep Türleri güneydoğu ve doğu bölgelerimizde görülür. Güneydoğu Anadolu’nun batısında Gaziantep, Kilis, Hatay, Kahramanmaraş, Mardin, Şanlı Urfa gibi illerde bu en zehirli akrep çeşidine rastlanır. Sarı renkli olup tıbbi müdahale gerektirecek kadar çok zehirli ve ölümcül bir türdür. Geciktirilmeye ve ilaçlama konusunda ihmale kesinlikle gelmeyen bu akrep sokması durumunda kısa sürede insan hayatının kaybedebilir.

Bu nedenle bu şehirlerimizde ilaçlama önlemlerinin önemi daha büyüktür. Akrepler yapı olarak soğuk ve irkinti veren zehirli haşere türleri olup en tehlikeli akrep türleri büyük şehirlerde özellikle İstanbul, İzmir, Ankara gibi bölgelerde pek görülmese bile buralarda karşılaşılan akreplerin zehirsiz olduğu anlamını taşımamaktadır. Ve akrep ilaçlama muhakkak yapılmalıdır.

En zehirli akrepler arasında var sayılan ve Ülkemizde görülen kara akrep türü ölümcül olan Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da (Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Elazığ, Malatya, Adana, Mersin) bölgelerine yayılım gösterir ve bu şehirlerde ortaya çıkar. Siyah renkli olup tıbbi müdahale gerektirecek kadar çok zehirli ve ölümcül bir türdür. Eve yakın yaşama eğilimindedir.

Türkiye’nin en zehirli ölümcül ikinci akrebidir bu sebeple olası akrep şikayetlerinde mutlaka müdahale edilerek evde ve bahçede akrep ilaçlaması yaptırılmalıdır. İstanbul da sarı akrepler ve siyah akrepler görülmesine karşın güneydoğu bölgelerinde ortaya çıkan en tehlikeli akrep türleri kadar tehlikeli olmayan bu akreplerin zehirsiz olması gibi bir düşünceye kapılmak yanlış olup akrepler ile mücadele şarttır.

Türkiye’deki Akrep Türleri

Sarı akrep en zehirli akrepler arasında il sırada yer alır ve doğu, güneydoğu bölgemizde karşılaşılır. En tehlikeli akrep türleri arasında ikinci sırada gelen kara akrep ölümcül zehri ve tehlikesi nedeniyle çok dikkat edilmelidir ve yaşam bölgesi doğu ile güneydoğu Anadolu civarıdır. Mardin akrebi, Mardin, Batman, Şırnak ve Hakkari bölgelerinde yaşar. İnsana yakın çevrede yaşadığı için tehlikeli ve korunulması gereken akreplerdendir.

En Zehirli Akrep Türleri bunlar olup diğer zehir taşıyan akrepler ise Anadolu sarı akrebi, doğu sarı akrebi, kalın kıskaçlı akrep ve Artvin akrebi olarak sıralanabilir. En zehirli akrepler insanı kısa sürede öldürme özelliğine sahip olan Tehlikeli Akrep Türleri olarak mutlaka önlem alınması gereken zararlılardır.

Daha hareketli oldukları geceleri ve sıcakta, insanları sokmaya daha çok yatkındırlar. Akrepler, ancak rastgele dokunulduklarında ya da üzerlerine basıldığında, kendilerini tehlikede hissettikleri zamanlarda sokarlar. Uyuyanların uykudaki hareketi yatağa kadar gelmiş olan akrep için savunulması gereken düşmanca bir harekettir ve olası sokma riski çok fazladır.

Henüz bağışıklık sistemi yeterince gelişmemiş olan yeni doğanlarda ve alerjik bünyeli çocuk ve yetişkinlerde zehirli ve az zehirli akrep türlerinin sokma yerinin konum ve önemine bağlı olarak her zaman ölümcül risk vardır. En zehirli akrepler batıda yok diye ölümcül durumlar yaşanmaz anlamı çıkarmak büyük hata olur. en tehlikeli akrep türleri ölümcül iken diğer türler hassas yapılı kişiler ve zayıf bünyelilerde ciddi tehdittir. Akrep ilaçlama yapılmazsa ortamda büyük risk içerir. Dumanlı Böcek İlaçlama yazımızı okuyun.

3 cevap

  1. şenol dedi ki:

    Merhaba,
    Akrep mücadelesi için hangi ilacı kullanıyorsunuz? 100 metrekare kapalı alan için ilaçla ücretinizi öğrenebilirmiyim?
    Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir