0 542 799 13 13

Ev Faresi

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 542 799 13 13

Ev Faresi çok küçük 3 cm civarındadırlar ve fındık faresi olarak ta anılırlar. Renkleri genelde gridir, büyük kulakları, küçük gözleri ve burunları vardır. Pislikleri siyah pirinç büyüklüğünde ve ovaldir. Fare pisliğini etrafa saçar, yuvasını gıda merkezlerine yakın oyuk ve boşluklarda yapar, ev ve iş yerlerine yerleşir, çok iyi tırmanıcıdır ilaçlama şarttır. Çok çabuk ürerler, gebelikleri 18-21 gün sürer ve her seferinde 5-8 arası yavru yaparlar. Yılda 5-10 döl verir. Çok güçlü koku duyuları vardır. Yetişkin bir ev faresi 0.5 cm delikten geçer ve 4 metre yüksekten atlayabilir.

Bütün fareler arasında insanın yaşadığı mekanlara en çok sokulan tür olan ev faresi, Asya’dan dünyanın hemen her yanına insanlar aracılığıyla taşınarak dağılmıştır. Evlerde barınıp kendisine yiyecek gıda arayan bu tür, her çeşit yiyeceği, hatta macun, sabun, tutkal gibi maddeleri bile yiyebilir. Kahverengi ya da boz renkli olan ev faresinin uzunluğu, 11 santimlik kuyruğuyla birlikte 21 cm’yi bulur. Ev faresi, dünyanın insandan sonra en kalabalık nüfusa sahip olduğuna inanılan memelisidir.

Ev Farelerinin Özellikleri

Hemen daima insanlara çok yakın ortamlarda yaşayan ev faresinden türetilmiş olan laboratuvar fareleri ise hem en sık kullanılan laboratuvar memelisi, hem de biyoloji ve tıpta önemli model canlılardır. Fındık fareleri açık kahverengi veya gri ile siyah arası renkte kısa tüylerle kaplı olup, göbek kısımları daha açık renktedir. Ev Faresi kulaklarında ve kuyruğunda da vücudundan daha az olmak kaydıyla, tüy bulunmaktadır. Yetişkin fareler 12-30 gram arası ağırlıkta olup, burundan kuyruk ucuna kadar 20 cm’e kadar büyüklüğe ulaşabilirler.

Dışkıları çubuk şeklinde ve her iki tarafı sivri uçlu bir görünüme sahiptir. Fındık fareleri yuvalarını çiftlik alanlarında, otlu ve ağaçlık alanlarda karanlık ve doğal şartlara karşı korunaklı ve hazır besin kaynaklarına yakın mesafede olan yerlerde yaparak kendilerine çok büyük avantaj elde ederler. Fındık faresi olarakta bilinen ev fareleri çok meraklı bir tabiata sahiptir. Yaşadıkları ortamın etrafında dolaşarak geçirip yeni veya anormal şeyleri araştırır. Çok çevik ve şüpheci olmaları en ufak harekette kaçmasını sağlar.

Fındık Ev Faresi Nasıl Beslenir?

Fındık faresi, beslenmesinde, en fazla, tohum ve fındığı tercih eder. Ancak aslında bu fırsatçı hayvan bulduğu her şeyi yemekte insanların besinlerine ortak olmaktadır. Fare ilaçlama da kullanılan yemler çok çekici olmasına rağmen fındık faresi zaman zaman yem çekingenliği gösterir. Mevsime bağlı olarak sıcaklık düşmeye başladığı zaman, kış uykusuna çekilmedikleri için, fındık faresi daha sıcak yerler aramaya başlar. Çoğu kez, etrafa yayılan yiyecek kokusu ve sıcaklığın etkisiyle, yaşam alanlarına gelirler.

Ev faresi diğer adıyla fındık fareleri binalara girebilmek için, kablo hatları, boru ağızları ve kapı altı boşlukları gibi her türlü girişten faydalanırlar. Oldukça sinsi ve zeki olan bu fareler en zor kontrol altına alınan özelliğe sahiptir. Bireysel olarak bu fare ile başa çıkmak çok zordur. Küçük boşluklardan evlere girebildiği için evin içinde çok çabuk saklanır ve gözden kaybolurlar. Fare mücadelesinde bu küçük yapılı fareye karşı yapışkan, kapan ve fare istasyonlu mücadele uygulanır. Ancak çoğu zaman kolay, kolay baş etmek mümkün değildir.

Ev Faresinin Genel Eğilimleri

Ev Faresi çok hızlı üreme özelliği ile bilinmektedir. Dişi bir fındık faresi, her bir doğumda ortalama altı yavru olmak üzere her yıl sekize kadar doğum yapabildiği için çok hızlı ve sayıları oldukça fazladır. 21 günlük hamilelik sonrası, bu fındık faresi yavruları tüysüz, gözleri kapalı ve tümüyle annelerine bağımlı olarak hayata gelirler. Yaklaşık 21 günde ergin fareler sütten kesilip çevrelerini keşfetmek için yuvalarından uzakta kısa dolaşma seanslarına başlar. Farelerin çoğu yaklaşık 35 günlükken cinsel olgunluğa ulaşır.

Altı haftalık olduklarında çiftleşmeye başlar. Genellikle akşamları hareket halinde olsalar da, Ev farelerini gündüz vakti de evinizde dolaşırken görmeniz mümkündür. Fındık fare daha çok duvarların etrafında koştururken ya da normalde sakin olan saklanma yerlerinden kaçarken görülürler. Yaklaşık 3 ila 6 mm uzunluğunda olan fare dışkılar bırakır. Bu dışkıların uçları sivri çubuk şeklinde olabilir. Genel olarak boyutları ve görünümleri benzer olsa da farenin dışkısında farenin kendisini kaşıması nedeniyle tüy kalıntısına rastlanabilir.

Ev Faresinin Zararları

Fareler çevrelerini sık kontrol ettiği için arkalarından sık sık yüzeyler üzerinde ayak izleri ya da başka izler bırakırlar. Dört parmaklı ön ayakları ve beş parmaklı arka ayak izlerinin meydana getirdiği farklı iz şekli oradan bir farenin geçtiğine dair çok açık bir işarettir. Akşam saatlerinde özellikle etraf karanlığa ve sessizliğe büründüğünde, bu küçük hayvanların duvarları kemirip, eşeleyerek, tavanların etrafında koşuşturarak ve muhtemelen cıyaklayarak çıkardıkları sesler insanlar için oldukça rahatsız edici olabilir.

Çoğu kez, kemirgenler dişileri kendine çekmek veya diğer erkekleri uzaklaştırmak için bir bölgeyi işaretlerler. Ev Faresi ile Mücadele evlere girmesini önlemek için, bir kalem kapağından daha büyük tüm çatlaklar, yarıklar, delikler ve açıklıkların çimento veya karışım sağlam malzemeler ile etraflıca kapatılması gerekir.  Fareler sularının çoğunu çöplükteki yiyeceklerden elde ederler ve masaüstü ve yerlerde kırıntı ve parça bırakılmamalıdır. Bu zararlının gireceği küçük boşluklar dikkatlice kapatılmalıdır.

Ev Faresi Denek Hayvanı Olarak Öne Çıkar

Fındık faresi çoğunlukla insanlara ait yaşam alanlarında veya yakınlarında yaşadıkları görülmektedir. Aynı zamanda laboratuvar deneği olarak da kullanılabilmektedirler ve bilimsel araştırmalara büyük katkı sağlamaktadırlar. Fındık faresi yürür, koşar ve dört ayağı üzerinde durur. Aynı zamanda arka ayakları üzerinde de durabilir ve kuyruğundan destek alması hareket halindeyken ayrıca dengeyi sağlar. Fındık fareleri keskin bir duyma hissine sahiptir ve diğer farelerle ciyaklamaya benzer tiz bir sesle iletişim kurar.

Lağım faresine oranla çok daha küçük olmasına karşın oldukça zeki olması bu farenin bireysel olarak önlenmesini son derece güçleştirir. Böcek ilaçlama ile kıyaslandığı zaman farelerden kurtulmak çok daha uzun soluklu ve zorlu bir süreç gerektirir. Fare ilaçları tüm farelerin yok edilmesi için üretilmiş genel mücadele ilaçlarıdır. tek bir fareyi öldürmek için değil tüm fareleri kontrol altına alabilmeye yönelik tasarlanmıştır. Ev Faresi İle Mücadele bilinçli ve uzman kişilerce yapılmalıdır. Lağım Faresi hakkında bilgi için yazımızı okumalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir