0 542 799 13 13

Evde Pire Var Nasıl Önlenir

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 542 799 13 13

Evde Pire Var Nasıl Önlenir? daire içlerinde pirelenme neden olur? Pire ilaçlama nasıl olur? arayışı oldukça fazladır. Özellikle kedi, köpek gibi evcil hayvan sahiplerinin yaz aylarında karşılaştıkları en büyük sorunların başında, evde pire görülmesi nedeni ile oldukça zahmetli bir ilaçlama temizliği beklemektedir. Pirelerin yok edilmesi için hamam böceği, ve benzeri böcekler için yapıldığı gibi evin kenar köşelerine ilaç sıkmakla iş bitmez. Çünkü pireler birer asalaktır ve yaşamak için tüylü bir konağa ihtiyaç duyarlar.

Sokak hayvanları, evde beslenen kedi ve köpekler önemli bir pire bulaştırıcı canlılar olduğu için sürekli kontrol altında tutulmaları şarttır. Kan emerek beslenen pire çeşitleri kedi ve köpekleri çok sık seçerler. Evde pire oluşmasının tek sebebi elbette evcil hayvan beslemek demek son derece yanlış bir tutumdur. Evde Pire Var Nasıl Önlenir? evdeki pireden nasıl kurtulurum? diyorsanız öncelikle pirelenme sebeplerini bilmeniz gerekir.

Öncelikle evde pire oluşmasının sebepleri arasında sokak hayvanlarının yaşadığı bölgelerden geçerken kıyafetinize pire bulaşması oldukça fazla eve pire taşınma sebebidir. Ayrıca sokak hayvanlarının sevilmesi esnasında pire sıçraması bir başka önemli nedendir. Evcil hayvanlar bakımlı ve kontrolleri yaptırılsa bile gezmeye çıkardığınız zaman pireli bir bölgeden geçerken kolayca üzerlerine pire sıçrar ve siz farkında bile olmadan pireleri eve taşırsınız. Evde pire neden olur? sorusuna farklı açılardan yaklaşmak pirelenmeye maruz kalmamak için önemlidir.

Pirelerin oluşma sebeplerinin ana kaynağı kedilerin doğum zamanları olarak dikkat çeker. Kediler doğum esnasında bir tür vücut sıvısı salgılarlar. Çünkü kedilerde doğum son derece sıkıntılı ve hayvanın vücudunda terleme emareleri sıkça görülür. Buda vücudundan yağlı bir sıvı salgılamasına yol açar eğer bu sıvı temizlenmezse bir süre sonra kuruyarak pireye dönüşür. Bu nedenle yavru kedilerde ve doğum yapan kedilerde pire çoktur.

Evcil Hayvanım Yok Evimde Ama Pire Bastı

Evde evcil hayvan beslemiyorsanız, devamlı dairenizi silip süpürmenize karşın evde pire basması ile karşılaşmışsanız bunun bazı sebepleri olabilir. Örneğin aracınızın otoparkında kedilerin dolaşması, buralara yavru yapması, yada sokak hayvanlarının bina etrafında dolaşması bile buralara pire bulaşmasına yol açabilir. Buradan sıçrayarak sizin ayaklarınıza tutunan pireler kan kokusuna inanılmaz duyarlı canlılar olduğu için daha insan pireye bir kaç metre mesafede iken bile kan kokusunu algılar ve yaklaşınca hemen üzerinize sıçrarlar.

Evin temiz olması, evde kedi köpek beslememeniz piresiz bir yaşam sürmeniz anlamına gelmez. Alt katlarda oturan insanların balkon ve açık camlarından rüzgar ile evlere pire bulaşması da bir başka nedendir. Pirelerin pupaları son derece minik olup gözle hemen fark etmeniz hayli zordur. Eve çeşitli sebeplerden bulaşan bir iki adet pire bile ciddi anlamda başınıza bela haline gelebilir. Bunun sebebi pirelerin çok hızlı yumurtlama ve üremesinden kaynaklanır.

Örneğin kediler doğum yapmak için otopark, kömürlük, depo, çatı gibi kuytu ve karanlık yerleri seçerler. Evinizin veya iş yerinizin otoparkında doğum yapmış bir kedi aracılığıyla oluşmuş pireler, siz oradan geçerken kolaylıkla paçanıza sıçrayabilir. Eve getirdiğiniz bir kaç adet pire eve bulaşıp hızla yumurtlar ve siz fark edene kadar evin pek çok yerine pire larvası bulaştırıp kısa zamanda evi pire istilası sarar. Evinize gelen evcil hayvan sahibi misafirleriniz de, evde pire oluşmasının en yaygın sebeplerinden biri olabilir.

Unutmayın, esas taşıyıcı her zaman tüylü hayvanlardır, insanlar pireleri dolaylı da olsa hayvanlardan alırlar. Pireler insan kanı emse de uzun süreli insanların üzerinde pireler barınmaz. Ancak evin çeşitli bölgelerinde yumurtlayıp üremeleri sizi pirelere açık bir hedef haline getirecektir. Pire ısırması son derece rahatsız edici olduğu için çoğu insana hayatı kabusa çevirir. Devamlı kaşınma, ciltte kızarıklık ve allerjik durumlar pirelerin insana yaşattığı olumsuzluklardır.

Evde Pirelenmeyi Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

Evde pire oluşmasını önlemek için ne yapmak gerekir? Toz pireleri ışıktan ve temizlikten hiç hoşlanmaz. Öyleyse onların rahatını bozun ve evinizi bol bol güneşlendirip, tozlardan arındırın. Kedinizin ya da köpeğinizin yattığı yeri sık aralıklarla elektrik süpürgesi ile temizleyin. Evde pire oluşmasını önleme konusunda, elektrik süpürgesi önemli bir silahtır. Evde pire olduğu nasıl anlaşılır? Pireler en fazla 50-100 cm yükseğe kadar zıplayabilir.

Bu da yetişkin bir insanın dizlerinden aşağısına denk gelir. Pireler birer nokta kadar küçük ve belirsiz olduğu için, onları renkli ve desenli zeminde görmek zordur. Paçalarınıza beyaz bir bez bağlayın ve pire olduğundan şüphelendiğiniz alanda bir süre dolaşın. Eğer evde pire varsa paçanıza sıçrayacaktır ve sizin onları beyaz zemin üzerinde görmeniz kolaylaşacaktır.

Evde pire varsa ne yapılır? Eğer evinizde pire varsa öncelikle hemen evinizi dip köşe elektrikli süpürge ile süpürün. Böylece ilk adım olarak yumurtalardan kurtulmuş olursunuz. Süpürgenin toz haznesini evdeki çöp kutusuna atmayın. Bir torbanın içine koyup ağzını sıkıca bağlayarak sokaktaki çöp konteynerına atın. Evcil hayvanınızı sıcak suyla yıkayın ve pire şampuanı alıp tüylerini tarayarak yıkayın. Daha sonra kesin çözüm için mutlaka bir veterinere götürün.

Tüm çarşaflarınızı ve perdelerinizi sıcak suda yıkayın. Sıcak su pireleri öldürecektir. Tüm bu ilk yardım uygulamalarından sonra, pirelerden tamamen kurtulmak için ilaçlama firmasını arayın ve sağlığınıza zararı olmayan ama pireler üzerinde kesin çözüm etkisi yaratan ilaçlarla evinizi ilaçlatın. Unutmayın, ilaçlama yaptırmadan pirelerden asla tam olarak kurtulamazsınız. Astek İlaçlama Daima desteğe hazırdır. İlaçlama Ve Böcek İlaçlama yazımızı okumalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir