0 542 799 13 13

Evde Sinsice Dolaşan Böcekler

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 542 799 13 13

Evde Sinsice Dolaşan Böcekler insan sağlığına zararlıdır. Böcek çeşitleri ve böcek türleri insan sağlığı açısında çeşitli zararları beraberinde getirdiği için ilaçlama şarttır. Evde fark edilmeden dolaşan böcek türleri evlerin korkulu rüyası haline gelmektedir. İlk karşılaştığınızda çığlık çığlığa kaçtığınız bu haşerelerden kurtulmanın yolu da ev içinde onlara üreme imkanı sağlayacak yaşam alanı sunmamaktadır. Bu yazımızda evde çok da fark edilmeyen ama insanlar için oldukça sıkıntılı süreç yaşatan bazı böcek çeşitlerine değinmeye çalışacağız.

Böcek çeşitleri insanlar için dış ortamlarda faydalı özellikleri olan canlılar olmasına karşın evlerin içine gelip yerleştikleri zaman insan hayatında adeta kabus haline gelmektedir. İşte bu böceklerin en başında gelenlerden biri de yatak böcekleri grubuna giren böceklerdir. Yatak böceği insanlara yakın yaşayan böceklerden oluşup insan kanı emerek yaşar ve parazit bir asalak olarak insanların sürekli yakınlarında yaşam sürerler. Sinek gibi uçmasalar bile sineklerden çok daha sinsi ve daha fazla zararları mevcuttur.

Özellikle uzun süre seyahat edenler ya da düşük bütçeli konaklama tesislerinde kalanların yatak böceği olarak bilinen tahtakurusu, mite, pire,toz akarı ve uyuz böcekleri gibi insanların hayatını kabusa çeviren böceklerle karşılaşma oranı yüksektir. Özellikle güney Asya ülkeleri yatak böcekleri konusunda son derece kötü bir üne sahip olduğu için buraya gidip seyahat eden insanların pek çoğu bu tür şikayetleri yaşamakla karşı karşıya kalmıştır.

Yatak böceği Evinizden kilometre uzaktan bile kıyafetler ve eşyalar arasında evlere taşınarak ciddi şekilde sıkıntıya sebep olurlar. Yatak böceği rahatlıkla gözle görüp hemen tespit edilebilecek boyutta bir canlı değildir. Daha da kötü olanı gözle hiçbir zaman göremeyeceğiniz şekilde minik boyutlarda olanlara ve saklandıkları bölgelerin insanların çok da dikkat etmediği bölgeler olduğu için ancak sabah yatak böceği saldırısına maruz kaldığınız durumlarda yatak böceği şikayetlerini anlamaktayız. Buda evde çok hızlı üremelerine sebep olmaktadır.

Yatak Böceği Türleri

Tahta kurusu olarak bilinen yatak böceği yetişkin haldeyken görülmesi daha kolay olmasına karşın yavru haldeyken kolay kolay fark edilemez. Yatak böcekleri hakkında en tuhaf olan ise beslenmeden 18 ay kadar hayatta kalabilme durumlarının olması ve yatak böceği olan ve yatağına yattığınız zaman cildinizde çeşitlilik kaşınmalar ve ısırılma ve kabarcıklar meydana gelmesi gibi durumlardır. Özellikle seyahat edeceğiniz zaman yatak böceklerine maruz kalmamak için kalacağınız mekanda öncelikle girip banyo ve tuvalet kontrol etmek yerine doğruca yatak odasına gidip yatak altlarında kısa bir kontrol yapmak önemlidir.

Geceleri yaşayan bu canlıların kalıntılarını dışkı ve pisliklerini gözlemlemek çok iyi bir önlem olarak dikkat çeker. Yatak böcekleri nerelerde bulunur? yatak böcekleri tespit etmek için bakılacak yerler öncelikle yatağın alt kısımları, çarşaf, yastık kılıfları, gibi bölgelerdir. Ufak siyah veya kahverengi lekeler görürseniz muhtemelen iğne ucu küçüklüğündeki Bu kalıntılar yatak böceklerinin kalıntı ve dışkılarıdır.

Ayrıca duvardaki çatlaklar çivi delikleri ve çerçeve kenarları gibi yerlerde tahtakurusu gibi böcekler oldukça fazla karşılaşılır. Yatak böceklerinden korunmak için alınacak bir kaç küçük önlem size oldukça faydalı olur. Çantanızı ve kıyafetlerinizi asla yataklar ve yerde bırakmayın. Valiziniz açık bırakmayın, seyahat ettiğinizde evinize döndüğünüz zaman kıyafetlerinizi hemen banyodaki çamaşır sepetine atarak uygun sıcaklıkta kıyafetlerinizi yıkayın. Yatak böcekleri içerisinde tahta kuruları daha kolay görülmesine karşın pireler insanları ısıran yatak böceği olarak zıplayan özellikleri ile fark edilir.

Siyah küçük boyutlarda olan bu böcekler her çok fazla dikkat çekmezler. En sinsi yatak böcekleri toz akarları ve miteler olup gözle görülmezler. Çok zor öldükleri için pek çok insan bu böceklerden ciddi derecede muzdarip olmaktadır. Yatak böcekleri insan sağlığı açısından oldukça zararlı olup bir an önce tedbir alınıp kimyasal ilaçlama ile bu böceklerin mekandan arındırılması şarttır. yatak böceği türleri pire, mayt, toz akarı, mite, beyaz nem böceği ve uyuz böceği gibi zararlı türlerdir.

İnsan Saçını Döken Böcekler

Saçkıran böcekleri saçların birden dökülmeye başlamasıyla görülen bir rahatsızlıktır. Kısa zamanda başta bir veya birkaç tane bozuk para büyüklüğünde saçlı alanlarda dökülmeler oluşmaya başlaması ile fark edilir. Saçkıran tedavi ile tam olarak düzeltile bilmektedir ancak bazı durumlarda tekrarlama riski mevcuttur. Sinsi hareket eden bir hastalıktır belirtileri hemen fark edilmediği için ancak saç dökülmesi başlar ve insanı ciddi manada sıkıntıya sokar. Bu rahatsızlığa neden olan saçkıran böceği cilde bulaşan ve süratle yayılan bir tür mantar olarak bilinmektedir.

Saçkıran böceği aslında mantarın neden olduğu bir cilt hastalığıdır. Saçkıran böceğinin dişi olanı yayılma konusunda erkeğine göre çok daha hızlı ve güçlüdür. Saçın her bölgesinde kolayca yerleşen ve kalıcı hale gelen bir özelliğe sahiptir. Erkek olanlar daha ağır hareket ettikleri için dişilere oranla daha zararsız olarak bilinmektedir. Saçkıran böcekleri herkeste görülebilmesine karşın çocuklarda ve ilk gençlik de yetişkinlere göre daha fazladır.

Saçkıran böcekleri bünyenin zayıf ve hassas olmasından yararlandığı için çocuklarda bu oran daha fazladır. Saçkıran her ne kadar saçları döken bir hastalık olarak görülse de saçkıran böceği tırnaklarda veya parmaklarda mantar enfeksiyonuna sebep olabilir. Saçkıran tedavisi biraz zordur bulaşıcı değildir. Dokunmakla aynı ortamda bulunma ve temasla bulaşmaz yinede aynı eşyaları kullanmamakta büyük fayda vardır. Tıpkı saçkıran böcekleri gibi toz akarları ve beyaz nem böcekleri de gözde görülme oranı çok düşük olan böceklerdir.

Bunların değişik bir tür olan uyuz böcekleri de İnsan derisi altına yumurtalarını bırakarak ciddi manada insanlarda psikolojik etkilere sebep olmaktadır. İnsan sağlığına zararı böcek türleri hem geç fark edilir hemde ciddi anlamda insanlara huzursuzluk verir. Saç kıranlar ve toz böcekleri hemen farkına varılamadığı için ancak şikayet insanları huzursuz etmeye başladığı zaman fark edilir. Minik yapılı böcekler ile mücadele oldukça zordur ve profesyonel ilaçlama desteği almak şarttır.

Evde Görülen Halı Böcekleri

Böcek çeşitleri arasında halı böceği evlerimizde evcil hayvanların kıl tüy İpek ya da hayvansal eşyalar ile beslenen bir böcek türüdür. Halı böcekleri evlerde beslenen bitkilerin yaprakları ve köklerini yiyerek beslendikleri için bitkilere de ciddi manada zarar vermektedir. Halı böceklerinin evde olduğunun anlaşılması bitkilerin üstünde siyah böcekler görmekle başlamaktadır. Halı böcekleri çok hızlı üreyebilen böcekler oldukları için bu böceklerin evde yaşadığı fark edilmez. Bu böcekleri ortadan kaldırmak için hızlı mücadele oldukça önemlidir.

Halı böceği 12 hafta içinde larva dönemini tamamlayarak kısa bir süre zarfında yaygın hale gelebilmektedir. Halı böcekleri ile mücadele diğer böcek türleri gibi etkili ilaçlar kullanılarak profesyonel çözüm kapsamında başarılı olabilmektedir. Evde halı böceği deri koltuk, kumaş, kürk gibi eşyalarını içlerine yumurtalarını bırakır. Halı dipleri ve kumaşların arasında yaşayan zarar veren böcek olarak bilinmektedir. Halı böcekleri ile bireysel mücadele etkili ve başarılı olamayacağı için evde halı böceği görmek durumunda mutlaka ilaçlama firmalarından ilaçlama desteği almak gerekir.

Ev Tozu Akarları Ve Çeşitleri

Ev tozu böcekleri toz içinde yaşar ve çoğalırlar. Böceklerinin beslenmesi insan bedeninden dökülen deri tozları ve parçacıkları ile olmaktadır. Zararlı olarak bilinen toz akarları hayvanların ve insanların deri döküntüleri ile yaşamlarını sürdürürler. Bilinen 140 ile 160 arasında toz akarı türü mevcuttur. İnsanlar pek farkına varmasa bile insan vücudunda ve yataklarında milyarlarca adet toz akarı ve mite türü yaşamaktadır. Gözle görülmeyen minik mayt ve toz akarları ancak mikroskop yardımıyla görülebilmektedir.

Genel olarak yaşadıkları bölgeler nemli ve tozlu ortamlardır. Mite zararlısı insanlar için oldukça tehlikeli bir özelliğe sahiptir insanlarda bronşit ve astım hastalıklarının tetikleyen bir özelliği ile bilinmektedir. Ayrıca hassas kişilerde cilt alerjisine sebep olduğu için miteler insan sağlığı açısından oldukça sıkıntılı minik gözle görülmeyen böceklerdir. Toz akarlarının yaşam bölgeleri genelde yün yastık, halılar, battaniye, yorgan, çocuk oyuncakları, koltuk ve yataklar gibi sürekli iç içe olduğumuz eşyaların arasında ve içinde olması insanlar açısından oldukça sıkıntılı bir süreci meydana getirir.

Mite ve toz akarları genelde sıcak ortamları severler. Bu nedenle yataklarımız onlar için ideal bir yaşam alanıdır. Özellikle erkek çocuklarda sinüs iltihaplarına ileriki aşamalarda astım hastalığına sebep oldukları için mite ve toza karları ile mücadele çok etkili bir şekilde yapılmak zorundadır. Miteden kurtulmak için antibakteriyel yatak kullanmak, odalara,, yatak odasını sürekli havalandırmak, yatak odasında mümkün olduğunca halı gibi kilim benzeri eşyalar kullanmamak önemlidir. Şayet kullanmak zorundaysanız halı kullanmak yerine kilim kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Ayrıca çocukların peluş oyuncakları miteler için iyi bir yaşam alanıdır. Mitelerin temizlenmesi için emiş gücü yüksek elektrik süpürgesi ile sürekli halıları temizlemek, Eğer varsa evinizde yüksek buhar kapasiteli buhar makinesi ile yatak ve halılarla koltukları sürekli temizlemek çok iyi bir azaltıcı önlem olacaktır. Toz böceklerinden milyonlarcası evlerimizde yaşamasına karşın fazla farkına varamayız. Bunun nedeni gözle görülemeyecek kadar küçük olmaları ve insanlara hissettirmeden sinsice çoğalmalarıdır.

Banyoda Görülen Böcekler

Böcek türleri içinde banyo böceği olarak bilinen gümüş böcekleri ve tesbih böcekleri rutubet ve nemden kaynaklanan gözle görülmesi kolay olan böceklerdir. Ancak gözle görülmeyen beyaz toz böcekleri minik yapıları ile oldukça zor fark edilir. Çoğu ortamda yaşayan banyo böcekleri, gümüş böceği ile minik nem böcekleri bodrum katlar, çatı katları ve mutfak banyo gibi yerlerde oldukça fazla bulunur ve karanlık nemli bölgeleri yaşam alanı olarak tercih eder. Özellikle kağıt ve nemli elbiselere karşı çok fazla bir ilgisi bulunmaktadır.

Garaj ve ambar benzeri mekanlarda kutuların içinde saklanan bu böcekler karbonhidratlarla özellikle de şeker ve nişasta gibi besinlerle beslenmeyi sever. Ayrıca selüloz şampuan kitaplardaki tutkal keten İpek bu böceklerin olası yiyecek kaynakları arasındadır. Gümüş böceğinin yumurtası alışkanlıkları ve türüne göre değişkenlik gösterir. Ortalama 2 ile 20 arasında günlük yumurta bıraktıkları tespit edilmiştir. Banyo böcekleri bilhassa mutfak ve banyo gibi alanlarda bulunmakla birlikte bakteri ve mikrop yayarak insan sağlığına zararları olan böceklerdir.

Kulağa Kaçan Böcekleri

Böcek çeşitleri içinde evde görülen kulağakaçan böceği görünüş olarak akrep ile benzerlik göstermektedir. Ancak rengi akrepten farklı olup açık renkler ve kıskaçlar olan kulağa kaçan böceği hem otçul hem de etçil bir böcek çeşididir. Halk arasında kulağa kaçan böceği kulaktan girip beyne kadar ulaşır diye bir inanç vardır. Bu tamamen yanlış bir algıdır genellikle bitki türleri arasında yaşamakta olup tarlalara musallat olur ekinlere zarar verebilmektedir. Kulağa kaçan böceği insanların tükettikleri yiyeceklerden beslendikleri için insan sağlığı için tehlike oluşturabilir.

Bitkilerle beslenen kulağa kaçanlar eve girdikleri takdirde insanların vücutlarında dolaşarak çeşitli riskler oluşturabilir. Bu nedenle kulağa kaçan böceği evinize geldiğinde profesyonel ilaçlama desteği almak gerekir. Kulağa kaçan insanı ısırırsa çok fazla telaş etmeye gerek yoktur. Ancak çok geçmeden muhakkak bir doktora başvurmak gerekebilir. Kulağa kaçan ısırması nedeniyle ciddi enfeksiyonlar yaşanabilir. Geceleri vücudumuzda dolaştığı takdirde çeşitli şekilde rahatsızlık meydana getirebilir.

Mutfak Böcekleri

Hamam böcekleri insanların yaşam alanlarına girerek onların tükettikleri gıdalara ortak olur ve buralara yumurtalarını pisliklerini bırakarak insan sağlığını tehdit ederler. Hamam böceklerinin dışkıları küçük ve koyu renkte olup tezgahların üzerinde ya da çekmecelerde karabiber döküntüsü gibi karşımıza çıkabilmektedir. Dışkıların izleri genellikle odaların köşesi kapıların ya da duvarda küçük çatlaklarda ve boşluklarda koyu noktalar ya da izler şeklinde görülebilmektedir.

Hamam böcekleri değişik bir koku çıkardıkları için evde yoğun hamam böceği olan mekanlar kötü bir koku yayarak evde kalorifer böceği ya da hamam böceği olduğu rahatlıkla anlaşılabilir. Evde hamam böceği görüyorsanız yarık ve çatlaklarının içinde yüzlerce böceğim saklanabileceği ihtimalini unutmamalısınız. Araştırmalara göre hamam böcekleri yalnız yaşamayı sevmeyen ve topluca yaşayan böcekler oldukları için hamam böceği yuvasında binlerce hamam böceği bulunma ihtimali her zaman mümkündür. Hastalık ve bakteri yayıcı özellikleri ile hamam böcekleri insan sağlığı açısından ciddi anlamda tehdittir.

Evde görülen böcekler arasında boyutları en büyük olan böcekler olmasına karşın çok hızlı üremeleri bu böceklerin kontrol edilmesinin oldukça zor olduğunu ortaya koyar. Evde görülen böcek çeşitleri ve böcek türleri hakkında bu yazımızda değişik böceklere değinerek evde hangi böceklerin yaşadığı ve insanlar için ne gibi sıkıntılar ortaya koyduğunu kısaca anlatmaya çalıştık. Bu böcekler ortamlarda yaşayan böcekler olup bir de insanların gıdaların da ve beslendikleri besinlerin içinde dolaşarak hastalık mikrobu bulaştırırlar.

Evde olan böcek türleri ve böcek çeşitlerinden bahsettik şimdide gıda boyası olarak kullanılan ve içecek yada besinlerde kullanılan bir böcekten bahsetmek istiyoruz. ismi Cochienal böceği olan bu böcek koladan sosise hatta kozmetik sektörüne kadar çok çeşitli ürün yelpazesinde kullanılmaktadır. Bilindiğine göre Aztek uygarlığında gıda boyası olarak kullanılmaya başlamış ve günümüzde de önemini sürdürmüştür. Bunun en önemli sebebi ise renklendirici maddesinin sadece bu böcek türünden elde edilebilmektedir.

Gıda Ve İçeceklerin İnsan Sağlığı Açısından Önemi

Bizler farkına varmasak ta içtiğimiz içecek ve tükettiğimiz gıdalarda bu böceklerin gıda boyası olarak kullanılması aslında hiçte farkına varmadığımız bir olgudur. Astek ilaçlama olarak böcek türleri ve böcek çeşitleri hakkında kısaca bilgi verip insanların ortamlarında ve tükettikleri gıdalarda ne gibi gözle görülmeyen ya da farkına varılmadıkları canlı türlerinin olduğunu kısaca anlatmaya çalıştık. Böcekler ile mücadele için dönemsel olarak ev ilaçlama yaptırmanın önemi büyüktür insanlar genelde evlerinde böcek ve haşere çıktığı zaman ilaçlama desteği almak istemektedir bu oldukça yanlış bir durumdur.

Evde böcek olsun ya da olmasın 6 ayda bir ya da hiç olmazsa yılda bir defa evde böcek ile mücadele kapsamında ilaçlama yaptırmak oldukça önemlidir. Böcek türleri insanları ısıran ve sokan özellikleri ile hayati risk taşındıkları gibi bazı böcek çeşitleri ise insanların gıdalarında dışkı ve salyalarını bırakarak geldikleri pis ortamlardan bulaştırdıkları bakterileri insanlara taşıyarak ciddi şekilde hastalıklara sebep olabilmektedir. Buda ilaçlamanın önemini ortaya koymaktadır. Tahta Kurusu Mücadelesi hakkındaki yazımızı okumalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir