0 542 799 13 13

Evdeki Küçük Böcekler

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 542 799 13 13

Evdeki Küçük Böcekler nedir? dilerseniz bu konuya değinerek evde görülen küçük böcekleri elimizden geldiğince anlatmaya çalışalım. Nokta kadar beyaz böcekler belkide en zor kontrol altına alınan minik toz böceği ve beyaz nem böcekleridir. Hem boyutlarının çok minik olması, hemde çok hızlı üremeleri ile insanların adeta kabusu haline dönüşürler.

Bu minik nokta kadar haşerenin değişik isimleri olup aslında ne ilaçlama firmalarınca, nede insanlar tarafından pek bilinmeyen bir türdür. Evdeki Minik Böcekler diye aratınca karşınıza farklı böcek isimleri gelir. Toza benzeyen beyaz böcek aslında toz akarlarının farklı bir türü olup daha çok nem ve rutubetli mekanlarda ortaya çıkar.

Beyaz toz böceği, rutubet biti, küf böceği, beyaz nem böceği, gibi değişik isimler ile anılan bu minik haşereler aslında evdeki küf, nem, rutubet ve çürümüş bir yiyecekten bile oluşma ihtimali olan minik zararlılardır. Yeni sıfır binalarda çok fazla görülmesinin nedeni çok hızlı imal edilip kısa sürede biten ve insanlara satılıp oturulan binalarda görülür.

Yapının tam olarak nemini almaması, daha binanın betonu bile tam kurumadan boya atılıp evin içine parke, dolap, kapılar ve diğer ahşap malzemelerin monte edilmesi tam kurumayan beton bölgelerde ahşapla zemin arasında bir rutubet oluşmasına yol açar. Buda ister istemez yeşil pamuksu bir küf tabakası oluşumuna sebep olur.

Küçük Böcekler Neden Olur?

Beyaz toz ve nem böcekleri çok ufak yapıları nedeni ile çok geç farkedilen ve genede toza benzediği için fark edilmesi son derece zor böceklerdir. Ancak titiz insanlar dikkatli bakmaları neticesinde fark edebilmektedir. Nem ve rutubetten oluştuklarını belirtmiştik. Ancak evde rutubet olmasa bile bu böceklerin görülme oranı hiçte az değildir.

Ayrıca yeni alınan bir mobilya, yatak benzeri eşyaların depodan çıkarılırken temizlenmeden getirilmesi gibi nedenlerde evinize bu böceklerin bulaşma ihtimalini güçlendirir. Pek çok müşterimiz bebek arabasını depoya kaldırdım eve bakmadan getirdikten sonra bu böcekler evi bastı diye yakınmaktadır. Bunun nedeni rutubetten havasız kalan kumaş bölgelerin aslında toz ve küf mantarlarına maruz kalması durumudur.

Evdeki küçük böcekler başta mutfak olmak üzere evin diğer bölgelerinde karşımıza çıkmaktadır. İçlerinde en küçüğü toz böcekleri ve türevleri olup en zor imha edilen böceklerde bu sınıfta yer alan nokta kadar boyuttaki türlerdir. Yatak böcekleri olarak isimlendirilen, pire, tahta kurusu, toz akarı, mite ve maytlar insanı ısırıp kaşınmaya sebep olan türlerdir.

Evdeki Küçük Böcekler başta nem ve rutubet olmak üzere, insan derisi kalıntıları, saç dökülmesi ve toz gibi sebeplerinde etkisi ile beslenip çoğalmaktadır. Nokta kadar minik böcekler en zor ölenler olup mücadelesi çok daha zordur. Renkleri siyah, kahverengi, beyaz ve krem renklerde olup değişik boyutlarda karşımıza çıkar.

Evdeki Küçük Böceklerden Nasıl Kurtulunur?

Ev hanımlarının adeta kabusu haline gelen minik beyaz böcekler ile mücadele çok ama çok zordur. Bu böceklerin oluşmasını engellemek için öncelikle evdeki rutubetin yok edilmesi, tozlu ortamların temizlenmesi, parke altı, kapı dipleri, dolap arkaları gibi yerlerde oluşan rutubetin önlenmesi gerekir.

Uzun süre çamaşır sepetinde bekletilen çamaşırlar neme maruz kalan kıyafetler havasız mekanlar bu böceklere son derece uygundur. Nokta Kadar Böcekler İle Mücadele bireysel olarak kesinlikle mümkün değildir. Ancak evin sık sık havalandırılması, ıslak zeminlerin kurutulması, tozun sık, sık süpürülmesi, duvar diplerinin sirkeli, limonlu ve çamaşır suyu karışımı ile temizlenmesi yavaşlatıcı etki gösterebilir.

Anlayacağınız en belalı böcek türüdür. Toz ve nem böceklerinin ilaçlaması kokusuz ilaçlar ile yapıldığı takdirde etki çok zayıf kalacağı için defalarca ilaçlama yaptırsanız da netice değişmez. Evdeki Küçük Böceklerin İlaçlama Şekli mümkün olduğunca ulv ilaçlama yöntemiyle yani sisleme tarzda yapılmalıdır. Spreyli yöntem kısmi bölgelerde uygulandığı için çözüm sunması söz konusu bile olamaz.

Bu nedenle iyi bilen firmalarla çalışılmalıdır Örneğin dolap arkası ve araları, parkelerin altları, duvar içleri gibi bölgelere ulv ilaçlama bile belirli bir noktaya kadar nüfuz edebilmektedir. Buda bu böceklerden tek ilaçlama ile yüzde yüz kurtulmanın mümkün olmayacağı anlamına gelir. Evdeki Küçük Böceklerden Kurtulmak için en etkili ilaçların kullanılması bile yeterli olmamaktadır. Evde Pire Olduğu Nasıl Anlaşılır? merak ediyor musunuz?.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir