0 542 799 13 13

Güveler Nerelere Yuva Yaparlar

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 530 667 01 19

Güveler Nerelere Yuva Yaparlar? Böcek ilaçlama için sıkça şikayete neden olan güve çeşitleri pul kanatlılar takımına bağlı olan türlerdir. Bazı küçük gece kelebekleri ve kurtçuklarına verilen genel isme güve denilmektedir. Kanatları uzun, dar ve kenarları saçak gibi tüylüdür. Güveler yaşam yeri olarak gündüzleri giyim eşyaları, elbise dolaplarında, kiler ve depolarda saklanarak gece veya alaca karanlıkta faaliyet gösterirler. Evlerde yaşayan güveler nerelere yuva yaparlar? kısaca değinelim.

Güve zararlısı gündüz gardıroptan palto alınırken rahatsız edildiğinden, kanat çırparak havalanan küçücük kelebek elbise güvesinden başka bir şey değildir. Saklanma alanları genelde elbise dolapları ve bu tarz yerlerin bulunduğu alanlardır. En küçüklerinin boyu 5 milimetre kadardır. En büyüklerinin kanat açıklığı 2,5 santimetreye ulaşır. Uzun ince bir vücut şekline sahip olan güveler dolap içleri, çekmeceler ve kırık çatlak yerlere saklanmaktadır. Güve ilaçlama tüm bu bölgelerin kapsamlıca ilaçlanması şeklidir.

Güvelerin Evdeki Yuvalandıkları Bölgeler

Güve türlerinin daire içlerinde en fazla saklandıkları alanlar mutfak dolaplarının ve tezgahların altları, elbise dolapları ve arka kısımları, tavanlardaki az ışık alan yerler ve kumaş elbise benzeri eşyaların bulunduğu alanlardır. Gündüz ışıkta pasif olup geceleri daha aktif olan güveler gündüzleri genelde saklanarak geçirdiği için pek fazla ortalıkta görülmezler. Güve kelebeklerinin larva denen küçük tırtılları ölü böcek, deri, yapağı, yünlü kumaşları yediklerinden büyük zararlara sebep olurlar.

Mutfak güveleri un, makarna, buğday, zeytin, fındık, kuru üzüm gibi gıda maddeleri ile beslenir. Buralarda üreyerek zamanla sayıları ciddi oranda artış gösterir. Buğday güvesi, buğday, çavdar, arpa ve yulaf gibi bitkilerin tanelerini oyarak ziyan verir. Ergin kelebeklerin hortumları kısa ve körelmiş olduğundan bir şey yemezler. Yalnız üremeyi sağlarlar. Güveler nerelere yuva yaparlar? ve ne gibi malzemelerde bulunur hangi gıdaları yerler sizlere yardımcı olmaya çalıştık.

Güvelerden Nasıl Kurtulunur?

Evinizde ve iş yerlerinizde güve sorunları ile karşılaşıp zararlarından korunmak istiyorsanız bizi arayarak güve ilaçlama hizmeti alabilirsiniz. Güvelerin evlere giriş yollarını ortadan kaldırmak oldukça önemli bir etkendir. Dışarıdan kapı ve pencereler ile kolayca girebilir. Ayrıca alınan kumaş, bakliyat, koli benzeri malzemeler arasında güve yumurtası yada güve varsa eve güveler kolayca yerleşebilir. Mutfak ve yatak odaları en fazla ev içinde güvelenme yaşanan bölgelerdir.

Dolapların sık sık kontrol edilmesi, temizlenmesi ve açıkta gıda maddesi bırakılmaması gerekir. Bakliyat ve kuru gıdalar en çok güvelerin oluştuğu besinlerdir. Güvelerin yok edilmesi için mekanlarda hızlıca çoğalmış güve kurtları ve erişkin güveler için etkili bir ilaçlama servisi almakla yok edilebilir. Atlas Türk böcek ilaçlama firması olarak, güveler ile mücadele için en iyi ilaç ve güve ilaçlama yöntemlerini kullanıyoruz. Güveler maddi kayıplar kadar sağlık açısından da ciddi sıkıntıları ortaya çıkaran haşeredir.