0 542 799 13 13

Güvelerden Kurtulma Yolları

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 542 799 13 13

Güvelerden Kurtulma Yolları arasında güve ilaçlaması başta gelir. Hayvanlar arasında güve tam olarak olmasa da kelebeğe oldukça fazla benzemektedir. İlk olarak mutfak ve depolarda görülen güve kurtçuk gibi ortaya çıkar, büyür, daha sonra da kelebek gibi kanatlanıp sağda solda uçuşmaya başlar. Güveler kendilerini kumaş yiyerek beslemektedir. Erişkin olduktan sonra üremeye başlarlar ve yumurtalarını yünlü kumaşlara bırakırlar. Böylelikle yumurtalar daha çabuk büyümektedirler.

Evlerde görülen güve çeşitleri tahıl ve kumaşlarda karşılaşılan türlerdir. Güveler insan ya da hayvanlara zarar vermez ancak yapıları gereği sesi iyi duyar ve yaklaşan cisimleri çok çabuk fark ederler. Böylelikle düşmanlarından ya da kendisini öldürmek isteyen herhangi bir varlıktan kolayca kaçabilmektedir. Aslında güvelerin en büyük düşmanları yarasalardır. İnsanların tükettikleri gıdalar arasında kurtlanma şeklinde görülen güve kısa sürede güve kelebeği olur.

Güveler türlerine göre zararlı, zararsız ya da ömürlerine göre farklı özellikleri ile öne çıkar. Evlerde bulunan tahıl, buğday gibi kuru besinlerin bulunduğu dolap ya da depolarda fazlası ile üremektedirler. Genellikle nisan ve mayıs aylarından, bahar geldiğinde ya da sıcak bir ortam bulduklarında bir ve beş kez üreme yapabilmektedirler. Kişilere zarar vermezler ancak zararlı bir hayvan türüdür.

Bunun nedeni ise, halı ya da yünlü kumaşlara zarar verebilir veya kuru gıdaları yiyerek hem yok eder hem de tatlarını bozmaktadırlar. Ayrıca il başlangıçta beyaz kurt şeklinde mutfak dolapları ve evin duvar, tavan bölgelerinde görüldükleri için insanları huzursuz ederler. Kuru gıda, baklagiller gibi yiyecekleri kirletip insanların yiyeceklerini verdikleri zararlar nedeni ile adeta çöpe dönüştürürler. Bu nedenle güvelerden kurtulmak ve evdeki güvelerin zararlarından kurtulmak için güve ilaçlama hizmeti almak gerekir.

Güveler Nasıl Yok Edilir?

Evde güve problemi görülmesi durumunda güve ilaçlaması yaptırmak kesin çözüm alınması içinde sisleme yöntemle güve mücadelesi şarttır. Güvelerden Kurtulma Yolları ve güve imhası için kokusuz ve kokulu güve ilaçları kullanılarak güve ilaçlama yapılabilir. Kokusuz ilaçla güve ilaçlama sisleme yöntemle daha etkili olmasına karşın sırt pompası ile ilaçlama yaptırmak tam çözüm için yeterli olmaz. Bu nedenle güvelerin ilaçlanması için buharlı yöntem ilk tercih nedeni olmalıdır.

Güveler kurtçuk halinden güve kelebeğine döndüğü zaman çok kolay gizlenir ve bireysel mücadele edilmeleri imkansız hale gelir. Evde güve ilaçlama etkili güve ilacı kullanılarak yapılmalıdır. Ucuz güve ilacı ve etkisiz yöntemler ile güvelerin yok edilmesi pek mümkün olmaz. Güve ilaçlaması kadar güvelerin önlenmesinde bazı önlemler güvelerin zararlarından korunmada yardımcı olmaktadır. Evi saran güvelerin imhası için erken müdahale çok daha kolay ve kısa sürede önlenmelerinde büyük önem taşır.

İlaçlama şirketlerinden destek alıp ev, depo veya is yerlerinizi güvelere karşı ilaçlatmak olası şikayetlerin ortadan kaldırılmasında en etkili yoldur. Bir çok markete bulunan Raid güve savar ilacı görünen güveleri üzerine sıkınca öldürse bile saklanan güveleri imha etmek çok zordur. Güveler için naftalin koyarak önlem almak insanlarında zarar görmesine yol açtığı için tavsiye edilmez. Güvelerden Kurtulmanın Yolları Neler? diye düşünmeden önce güve oluşmasını önlemek için doğal yoldan önlem almakta çözüm olur.

Örneğin Lavanta, kekik ve nane yapraklarını beze sarıp dolabınızın içine koyun. Bu bitkilerin kokuları güveleri rahatsız edip oradan uzaklaşmasını sağlayacaktır. ayrıca aktarlardan temin edebileceğiniz sandal ağacı kabuğu, sedir ağacı yaprağı ve defne yaprağı da güve oluşmasını engellemede çok etkili olacaktır. Elbiseleri tavan arası gibi kuru yerlere koymayarak, temiz dolaplarda tutun. Depo ya da kuru dolapları ayda bir kez mutlaka havalandırılmalı içerideki nemli hava mutlaka temiz havayla değişmelidir.

Zararlı Güve Türleri

Tahıl Güvesi: Adı üzerinde tahıl, bakliyat ve kuru gıdaları kurutulmuş ürünleri yiyerek beslenirler. Tahıl güveleri tahıl depolarında sık rastlanmaktadır. Ayrıca evlerin mutfak bölgelerinde dönem dönem bu tür güveler insanların ciddi rahatsız olmasına sebep olur. Deri Güvesi: Giysi ve eşyaların üzerinde olan bir haşeredir. Deri güvesi evde ve fabrikalarda,tekstil atölyelerinde görülen bir güvedir. Deri güvesi eşyaları kemirerek beslenir.

Bu nedenle deri eşyalar ve hassas kıyafetler üzerinde ciddi hasara yol açtığı için maddi kayıpların insanlar için kaçınılmaz olmasına yol açan bir güve türüdür. Halı Güvesi: Halıların içinde saklanarak yaşayan halıların, kürklerin, giysilerin vazgeçilmez bir haşeresidir. Halı içinde üremelerini önlemek için uzun süre havasız bırakılmamalı, arada bir çırpılıp süpürülerek halılar temizlenmelidir. Zeytin Güvesi: Bu haşereler hasat zamanından önce yapraklarda tünel açarlar. Yaprakların alt dallarının kemirerek beslenirler. Maddi kayıpları insanları zarara sokar.

Görüldüğü gibi güve çeşitleri insan hayatında olumsuzlukları ile ön plana çıkan zararlı haşerelerdir. Güveler nasıl Yok Edilir? güveyi yok etmek için kumaşları, kürkleri sık sık pataklamak, fırçalamak, her mevsimde güneşe ve açık havaya çıkarmak gerekir. Sandık ve dolaplara güveye karşı konacak en iyi maddeler at kestanesi, lavanta, karabiber, ham kâfuru, naftalin, paradiklorobenzen, piretr veya rotenon tozudur. Ayrıca giysileri katlayıp rafa dizmek yerine askılara asabilirsiniz.

Bazı basit önlemler evde güvelenme şikayetlerine büyük ölçüde set çekecektir. Astek ilaçlama şirketi güvelerin yok edilmesi konusunda en etkili çözümleri sunmak için birinci sınıf güve ilaçları kullanarak ilaçlama yapmaktadır. Yaşadığınız güve şikayetlerinde bizi arayarak kokulu yada kokusuz güve ilaçlama yöntemlerinden birini seçerek evde güve mücadelesi yaptırabilirsiniz. Güveler insan yaşamında olumsuzluğa sebep olan zararlı haşerelerdir. Hamam Böcek İlacı yazımızı okumalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir