0 542 799 13 13

Hamam Böcekleri Hakkında

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 542 799 13 13

Hamam Böcekleri yaz aylarının en fazla şikayet sebebi olan zararlı ev böcekleri olarak insanları canından bezdiren bir özelliğe sahiptir. Bir çok apartman, daire yada iş yerlerini istila ederek sağlık açısından oldukça zararlı olması hiç sevilmeyen bir böcek olmasını sağlar.

Hamam böceği hakkında bilinmesi gereken bu böceklerin neden çok üredikleri kısa sürede nasıl evleri istila ettikleri gibi konulardan olup insanlar çare bulmak için arayış içine girerler. Hamam böceği şikayetleri dış kaynaklı olsa da binalara lavabo giderleri, havalandırma pencereleri, kapı altları, dışarıdan alınan eşyalar ile evlere girerler.

İstilacı kahverengi böcekler  üremeleri ve çoğalmaları ile ilgili olup hızlı üremek bir özelliği olduğu için çok sayıda yumurta bırakıp kısa sürede binlerce böcek yavrusu etrafa dağılarak yaşam alanlarını inanılmaz bir hızla istila ederler. Geceleri mutfakta tüm gıda ve besinler için adeta mikrop saçan bir böcektir. Bir an önce yok edilmeleri gerekir.

Hamam Böcekleri Nerelerde Yaşar?

Hamam böceği türlerinin yaşam alanları karanlık ve nemli bölgeler başta olmak üzere, lağım kanalları, çöplük alanlar, binaların bodrum katları, apartman bahçeleri ve ortak kullanım alanları başta olmak üzere çok geniş alanda karşımıza çıkarlar.

Hamam Böcekleri Nerede Yaşar? diye merak edenlerin evlerde ve apartmanlarda hemen her bölgede karşımıza çıkan bu böceklerin gıda işletmeleri ve iş yerlerinde kısacası insanın olduğu her alanda görüldüğü değişik renkler, farklı boylar ve kalabalık sürüler halinde mekanları istila ettikleri bilinmektedir.

Hamam Böcekleri Nasıl Ürerler?

Çoğu haşere türünde olduğu gibi hamam böceği nasıl ürer sorusuna yumurtlama yolu ile üreme sağladıkları bir dişi hamam böceğinin bir sezonda binlerce böcek bırakabildiği düşünülünce aslında ne kadar korkunç bir hızla üredikleri anlaşılır.

Hamam böceği üreme yerleri nemli, karanlık ve sıcak ortamlar olarak bilinse de çoğu mekanları mesken edinen bu zararlı böcekler mutfak, banyo, ve bina ortak kullanım alanlarında çok sık görülürler. Çok hızlı üreyen böcekler oldukları için erken müdahale etmek çok önemli bir konudur.

Hamam Böcekleri Nelerle Beslenir?

İnsanlar tarafından hiç sevilmeyen bu zararlı hamam böcekleri nelerle beslenir hangi ortamları mesken tutarlar. Hamam Böcekleri böcek ölüsü, kağıt, gıda atıkları, çöp, yaprak ve hemen her bitki atığı ile beslenebilen bir yapıya sahip olduğu için hamam böceği beslenme alanları oldukça geniş alanlara yayılmıştır.

Gündüzleri pek ortalarda dolaşmayan bu pis ve zararlı hastalık vektörü haşereler günün 18 saate yakın bir diliminde yuvalarında dinlenir geceleri ortaya çıkarak yiyecek ararlar. Oldukça tembel canlılar olarak dikkat çekerler. Her şeyi yer ve zamanın büyük bölümünü uyuyarak geçirirler.

Hamam Böceklerinin Zararları Nelerdir?

İnsanların yaşadıkları bölgelere gelip bina ve evlere musallat olan hamam böceğinin zararları neledir. Hangi durumlarda insanlar için tehdit oluştururlar kısaca değinelim. Lağım ve pis bölgelerde yaşadıkları için evlere girip yiyecek maddeleri için tehlike saçarlar.

Mutfak eşyaları gibi insanların yediği ve kullandığı eşya ve gıdaların arasında dolaşıp onları tüketerek insanlara zarar verir hastalık bulaşmasına ve gıdaların kirlenerek dışkı ile salyalarının atıklarını insanlara olumsuz etkiler olarak yansımasına sebep olarak sağlık açısından tehdit oluştururlar.

Hamam Böcekleri Hastalık Bulaştırır Mı?

Yaklaşık olarak 33 tür bakteri, 6 tür parazit solucan ve 7 tür insan patojeni yaydığı bilinen hamam böcekleri hastalık bulaştır mı diye soranlara E. Coli ve Salmonella bakterileri gıda zehirlenmesine veya Gastoenteritis’e yol açabilirler.

Hamam böceklerinden bulaşan hastalıklar genel olarak bel ağrısı, şiddetli mide krampları ve hassasiyet, ishal, kusma ve bulantıdır. Bazı kişilerde şiddetli ishal görülür ve bu da su kaybına neden olacağından, kişinin hastaneye kaldırılmasını gerektirebilir. Ciddi sağlık sorunlarına hamam böcekleri yol açmaktadır.

Hamam Böcekleri Isırır Mı?

Evlerde görülen zararlı hamam böceği ısıran böceklerden olmayıp bu pis böcekler insanı ısırmaz ancak bebekler ve yatalak hastaların tenlerinde dolaşarak cilt tahrişlerine sebep olacağı için yoğun olarak üreyen hamam böceği evleri yaşanmaz hale getirir.

Bu bakımdan hem sağlık sorunlarına hem de gıda zehirlenmelerine yol açar. Hamam böceği olan mekanlar ciddi olarak ilaçlama işleminden geçirilerek en etkili hamam böceği ilaçlama türleri seçilmelidir.

Hamam Böceği Uçar Mı?

Bilindiği gibi bazı haşere ve böcek çeşitleri uçma özelliğine sahip oldukları için evlere açık pencerelerden kolayca girmektedir. Hamam böceği uçar mı uçan hamam böcekleri var mıdır Oldukça merak edilen konulardan biridir. Uçan hamam böceği nadir olsa da vardır.

Sarı renkli alman hamam böceği uçma özelliğine sahip bir çeşit olup genelde diğer hamam böceklerinde uçma yeteneği körelmiş durumdadır. Alman hamam böcekleri ve kalorifer böceği kısa mesafede uçma yetisine sahip olsa da fazla hareket edemez.

Hamam Böceği Hakkında İlgin Bilgiler
  • Yüzlerce böcek yumurtası bırakır ve çok hızlı ürerler.
  • Yer yüzünün her tarafına dağılmış olup, en soğuk iklim olan kutuplar hariç yer yüzünün tamamına dağılmışlardır.
  • Bir gecede bütün binayı dolaşır binadaki dairelere kolayca girerler.
  • Sarı, kahverengi ve siyah renklerde karşımıza çıkarlar.
  • Hastalık taşıyıcısı vektörler olup, insanlara hastalık bulaştırma potansiyelleri yüksektir.
  • Böcek ilaçlarına direnç kazanır ve mekanlarda her tarafı işgal ederler.
  • Son derece pistirler. Evdeki hemen her gıdayı tüketirler.

  • Mutfak ve kiler bölgesini çok severler. Gıda imalathanelerinin en amansız düşmanıdır. Her köşede cirit atarlar.

Bu zararlı böcekler ile mücadele son derece sabır isteyen bir durumdur. Tek ilaçlama ile ölseler bile yumurtadan çıkan böcekler yeniden eve yayılabilir. Bu nedenle 15 gün sonra ikinci bir böcek ilaçlama yaptırmak tam olarak önlenmeleri için en kesin yoldur. Hamam Böcekleri hakkında bildiğimiz kadarı ile insandan çok daha eskiye dayanan geçmişi ile yer yüzünde yaşamaktadır. Radyasyon bile bu böcekler için ölümcül değildir

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir