0 542 799 13 13

İlaçlama Yöntemleri

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 530 667 01 19

İlaçlama Yöntemleri gerek haşere türüne, gerekse böceklerin yoğunluğu ve mekanın özelliğine bağlı olarak değişmektedir. Kemirgen ve fare türleri için istasyonlu fare ilaçlaması yapılırken, böcekler için ise kokulu ilaçlama, kokusuz ilaçlama ve jel ilaçlama uygulamaları yapılabilmektedir. Daireler için yapılan yapılan İlaçlama teknikleri daha çok bireysel olarak müşterinin şikayetini ortadan kaldırmaya yönelik uygulamalardır.

Apartman İlaçlama Yöntemleri ise ortak kullanım alanları ile toplu bina ilaçlaması yapılacağı zaman tüm daire sakinlerinin isteği doğrultusunda seçim yapılır. Ev ilaçlamasında kullanılan İlaçlama Yöntemleri hamam böceği çeşitleri için kokusuz ilaçlama, kokulu ilaçlama ve jel hamam böceği ilaçlaması olarak üç farklı yöntemle uygulanabilir. Burada önemli olan böceklerin direnç yapıları ve yoğunluk derecesidir.

Böceklerin Yapısına Göre İlaçlama Yapmak

Zor ölen böcekler olarak bilinen, tahta kurusu, pire, toz akarı, beyaz toz ve nem böceği, ağaç kurdu, kuş biti ve akrepler için kokulu ilaçlama ve sisleme böcek ilaçlama şekli uygulanması daha etkili sonuç almaya kolaylık sağlar. Ev İlaçlama Yöntemleri mekandaki böceğin türü ve direnç yapısına göre seçilmelidir. Pireler kokusuz ilaçlara son derece dirençli olduğu için yapılacak kokusuz ilaçlama hiç bir çözüm sunmayacaktır.

Jel ilaçlama sadece hamam böceği çeşitleri, gümüş böceği ve karıncalar için etkili olduğu için diğer haşereler için kesinlikle kullanılmamalıdır. Kokusuz ilaçlama daha çok örümcek, sinek, gümüş böceği, karınca, hamam böceği gibi zararlılar için kullanılır ve evden çıkılmaya gerek kalmaz. Ancak aşırı böcek şikayetleri ve zor ölen böceklere karşı genel ilaçlama şarttır.

Apartmanda Yöntem Nasıl Belirlenir?

İlaçlama Yöntemleri, Böceklerin yaşam alanları nemli bölgeler, karanlık, kuytu köşeler, ve çöp kaynaklarının etrafları olduğu için iyi seçilmelidir. Geceleri çok daha aktif olan haşere çeşitleri binaların atık gider borularından daire içlerine girerek yavaş, yavaş üremeye başlar. Bu nedenle apartman ilaçlama evlerimizi istenmeyen haşere ve böceklerden korumak için kritik öneme sahiptir.

Böcek türleri genellikle loş, nemli ve karanlık ortamları severler. Bu tür ortamlarda rahatça beslenme ve üreme imkanı yakalarlar. Fare çeşitleri, tarla faresi, lağım faresi, ev faresi, sıçan gibi kemirici zararlılar bahçeli siteler için çok daha fazla şikayete sebep olmaktadır. Site ve apartman ilaçlama hem kemirgenlerin yok edilmesi hemde diğer böceklerden kurtulmak için yapılmaktadır.

Fare Ve Böceklere Karşı Önleyici İlaçlama

Fare çeşitleri, toprak içinde yuva yaptıkları için sürekli sulanan veya rutubetli olan bahçe farelerin çok daha kolay yuvalanmasına imkan sağlar. Buda en iyi apartman ilaçlama teknikleri ve apartman ilaçlama ilaçlarının kullanılmasını bilinçli yapmanın önemini ortaya koyar. Böcek ve kemirgenlerin önlenmesi için apartman ilaçlama her yıl düzenli olarak yapılmalıdır. Dış mekanlar tutulursa böcek sorunu kolay önlenir.

Peki insanları riske atmadan sağlıklı bir şekilde apartman ilaçlama nasıl yapılır? kısaca değinelim. Fare, hamam böceği, pire, kene, tahtakurusu, güve gibi zararlılar bir yerden başka bir yere kolayca geçerler. Bu nedenle apartman bahçesi, bina dış duvarları ve apartman içleri ilaçlama yapılmalıdır. İnsanların giriş çıkışını engellememek için apartman içinde kokusuz böcek ilaçlama yöntemi uygulanmalıdır.

Apartman İlaçlama Ne Zaman Yapılmalıdır?

Özellikle yağışların olduğu kış döneminde yuvalarına su dolması ya da yiyecek arayışı ile böcek çeşitleri kapalı alanlara yönelirler. Bu ise bina ve apartmanların böcek şikayetine maruz kalmasına sebep olur. İlk bahar aylarında yoğun yağış ile böcekler apartmanlara hareket ederek ısınan havaların etkisi ile çok hızlı yayılır ve evlerin içine kadar girmektedir. Havalar ısınmaya başlayınca böceklere karşı ilaçlama gerekir.

Apartman ve sitelerin çatıları, bodrumları, asansör boşlukları, merdiven boşlukları, kanalizasyon boruları, havalandırma boşlukları, depolar ve kalorifer daireleri gibi alanlar böcek ve kemirgenlerin yuvalanma alanlardır. Evlere girmek için bu bölgeleri geçiş yolları olarak kullanırlar. Apartman ilaçlama zamanı yaz ayının gelmesi ile başlar ve mutlaka yaz başında haşere ilaçlama yapılması gerekmektedir.

Toplu Yaşam Alanlarında Önleyici Tedbir Almak

Apartman İlaçlama Yöntemleri ve ilaçlama teknikleri insanların huzurunu kaçırmadan böcekleri önlemeye yönelik olmalıdır. Doğal olarak sitelerde ve apartmanlarda bulunan böcek ve kemirgenler insan hayatı için ciddi risk içerir. Ortak kullanım alanları olan sitelerde, apartmanlarda yaşanan en büyük sorun tek bir evde ya da binada dahi oluşabilecek böyle bir sorunun, tüm evlere ve hatta tüm siteye yayılarak tüm dairelerin böcek sorunu ile karşı karşıya kalmasını ortaya çıkarır.

Böcekler alışveriş sonrası koliler içinde, çeşitli gıda paketleri arasında yada besin bulmak ve uygun sıcaklıktan dolayı apartman ve dairelere girmektedir. Daha sonra buralarda hızla üreyerek diğer dairelere ve binaların geneline dağılırlar. Yediğimiz besinlere musallat olup hem gıda maddelerine hemde insan sağlığına kast ederler. Böcek ilaçlama yöntemleri toplu yaşam alanlarında insanları etkilemeyecek şekilde seçilmek zorundadır.

Apartman İlaçlama Düzenli Yaptırılmalıdır

Böcek çeşitleri yeşil alanlar başta olmak üzere insan yaşamının hüküm sürdüğü her alanda karşımıza çıkar. İnsan sağlığını tehdit eden bu canlılar doğal ortamlarında belkide bizim bilmediğimiz pek çok yararları bulunmasına karşın yaşam alanlarına yerleşerek tam aksi duruma yol açar. Böceklerin zararları arasında bizlere en kolay yiyecek ve gıdalar yolu ile mikrop bulaştırma durumları söz konusudur.

Tahmin edilemeyecek kadar hızlı bir şekilde yumurtlayarak çok sayıda yavru yapan ve bazıları günde 4-5 kilometre yol kat edebilen bazı haşere çeşitleri bir bölgeden başka bir noktaya hızla geçerler. Bu durumda ilaçlama firmaları ile irtibata geçilmeyip apartmanın veya sitenin böcek ilaçlama konusunda ilaçlama servisi almaması çok kısa süre içinde tüm apartmana ve evlere böcek bulaşmasına neden olur.

Böceklerin Binalara Girmesi Ve Zararları

Özellikle pire, hamam böceği, kalorifer böceği, tahta kurusu gibi zararlı böcekler sadece bir daireyi değil tüm binayı olumsuz olarak etkilemekte oldukça mahirdirler. Apartmanların çöp konulan ardiye yerlerinde en fazla rastlanan haşereler çoğunlukla fare ve hamam böceği olmakla birlikte diğer bazı böcek çeşitleri de buralarda sıkça karımıza çıkar. Apartman havalandırma boşluklarına atılan organik maddeler böceklerin bulamadığı imkanı verir.

Poşet ve ambalaj atıkları ile gıdalar ile beslenen bu haşereler insan sağlığına büyük zarar vermektedir. Fareler ve böcekler sitelerin, apartmanların ve evlerin kalorifer, su ve elektrik sistemine zarar da verebilmektedir. Ayrıca apartmanlarda yayılan böceklerden bazıları evlere girip insanların kullandığı gıda maddelerini kirletirken, hamam böceği gibi zararlılar ise elektronik cihazların içine girerek hassas cihazların bozulmasına neden olmaktadır.

Topluca Bina İlaçlamanın Önemi

Böceklerin neden olduğu şikayetlerden kurtulmak için insanların büyük bölümü bireysel hareket eder. Aslında bu son derece yanlış bir o kadarda maliyetli bir iştir. Böcekler apartmanda sadece bir dairede olsa bile yan daireye ve aşağıdaki yada yukarıdaki daireye bile ortak kullanım alanlarından çok kolay bir şekilde geçmektedir. Apartman böcek ilaçlama yaptırmak bilinçli olmanın en öne çıktığı durumdur.

Binada bir daireyi ilaçlamaya giden ekip komşularınızda böcek olma riskine karşı tüm dairelerde ilaçlama yaptırmanız çok daha avantajlı ve kalıcı çözüm olur. Ancak insanların çoğunun tepkisi bizde böcek yok demek olmaktadır. Bu ya böcek olmadığından yada insanların kişinin evinde böcek olduğunu bilmemesi için söylenen bir söz olup sıkça düşülen bir yanlıştır. Bireysel davranışlar olumsuz olduğu kadar maddi zarar yaşamalarına yolda açar.

Apartman Ve Ev İlaçlama Sağlık İçin Gereklidir

Yan dairedeki böceklerin kısa zaman sonra evinde hiç böcek olmayan insanları da ciddi biçimde etkileyeceğini düşünmediklerini ortaya koyar. Haşere çeşitleri çok hızlı yayılır ve bina genelinde yaşarlar. Bir dairede böcek olması diğer dairelerde böcek girmesinde çok büyük risk demektir. Bu nedenle sadece tek dairede ilaçlama yetmez. Apartman İlaçlama Yöntemleri toplu olarak tüm dairelerin ilaçlatılması ile tam kalıcılık sağlar.

İnsanlar gerek böceklerin yayılmacılığı hakkında gerek zararları hakkında tam olarak bilgi sahibi olmadıkları için bazen bir kaç böceği önemsemezler. AtlasTürk İlaçlama firması olarak İlaçlama Yöntemleri ve kullanılacak ilaçlar konusunda son derece titiz davranıyoruz. İnsanların böcek şikayetlerini en kısa zamanda ortadan kaldırmaya özen gösteriyoruz. Böcek ilaçlama teknikleri kadar bilinçli mücadele diğer önemli bir unsurdur.