0 530 667 01 19

Karafatma Böceği Nedir

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 530 667 01 19

Karafatma Böceği Nedir? çok çabuk üreyen, 1 – 1,5 cm uzunluğunda parlak siyah renkli görüntü olarak kalorifer böceği ve hamam böceklerine benzeyen aslında hamam böceklerinden bir tür olan pis bir haşere türüdür. İlaçlama yaptırılmayan mekanlarda karafatma böceği bulunduğu ortamı kirletir pis koku yayar ve hastalıklar bulaştırır. Karafatma böceğinin kanı beyazdır. Hamam böcekleri ve karafatmalar sıcak olan her bölgeye yerleşirler. Özellikle evlerde ve binaların bodrum, kömürlük, alanlarında sıkça görülür.

Nemli ortamları seven bu böcekler yuva yaptıkları alanlara mikrop bulaştırarak ciddi hastalıkların bulaşmasına sebep olurlar. Karafatmalar dizanteri, gıda zehirlenmeleri, verem, gastroenteritis, pnomoni, hepatit, antrax, mantar hastalıkları ve alerjik reaksiyonların bulaşmasına neden olurlar. Karafatma böcekleri son derece tiksindiricidir ve her şeyi yerler.

Karafatma Böcekleri gündüzleri yuvasında geçirir. Geceleri yuvasından çıkıp yiyecek aramaya başlar. Karafatma türleri bulundukları ortamın sessiz olduğunda ortaya çıkarlar. Karafatmalar kendilerine yuva yapmak için nemli ve sıcak yerleri seçerler genellikle lağım, evlerin içi, bodrumlar, depo, çatı, tezgah altları, kömürlükler gibi rutubet ve nemin bol olduğu yerleri tercih ederler.

Karafatma haşeresi hava ısınınca her yeri istila ederler. Kış aylarında ana yuvalarına çekilirler. Karafatma çok hızlı hareket eden bir böcek türüdür. Karafatma görüldüğü yer hemen ilaçlanmalı. Bu yapılmazsa karafatma böcekleri bulunduğu alanda dolaşır ve zaman içinde kronikleşir.

Karafatma Böcekleri İle Mücadele

Karafatma böceği ile mücadele dikkat ister. Karafatmaların kontrolü zordur, ferdi mücadele genellikle başarılı olmadığı gibi zaman ve ekonomik kayba neden olur. Ayrıca karafatmaların üreme sayısı artabilir. Karafatma böcekleri için etkin mücadele etmenin yolu profesyonel karafatma böceği ilaçlama ekipleri ile çalışmak ve ortamda üreyen karafatma böceklerini yok etmek en doğru ilaçlama şekli olacaktır.

Karafatma böceği giriş yolları ve karafatma yaşam alanları dikkatli bir şekilde kontrol edilerek gerekli ilaçlama uygulamasına tabi tutulup karafatma böceği yuvası bulunan yerler yapılacak doğru ilaçlama şekli ile imha edilerek karafatmaların kökü kurutulmaya çalışılmalıdır.

En fazla hamam böceği ve karafatma böceği görülen yerler hiç kuşkusuz zemin katlar olup binalarda hem ortak kullanım alanları hemde dış alanların karafatmalara karşı ilaçlama uygulamasından geçirilmesi evde karafatma böceği ile karşılaşmamak için en doğru yoldur. Bu nedenle yaz aylarında konutlarda önlem amaçlı mücadele yaptırmak karafatma böceği üremesini önleme açısından oldukça önemlidir.

Astek karafatma ilaçlama firması gerek hamam böcekleri ve gerek kara böcekler için jel ilaçlama, kokusuz ilaçlama ve kokulu böcek ilaçlama uygulamaları ile yaşam alanlarınızı istila eden bu hastalık taşıyıcısı haşereleri imha edip karafatma şikayetlerinize son veriyoruz. Toz Akarları Nasıl Yok Edilir? hiç düşündünüz mü?.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir