Kene İlaçlama

Kene İlaçlama

Kene İlaçlama sağlık açısından son derece önemli sonuçlara yol açan kenelerin yok edilmesi için şarttır. Böcek ilaçlama uygulamaları içinde zehirli ve tehlikeli canlılar ile mücadele özel aciliyet ve tam kontrol sağlanmasını gerekli kılar. Bilindiği gibi kene türleri konakçıları sayesinde mekanlara kolayca taşınabilir. Kan emerek beslenen bir parazit olduğu için önce hayvanların üzerine hayvanların üzerinden de dolaştıkları bölgelerde ortamlara bulaşır.

Açık alanlar ve kapalı mekanlarda ise insanları kendine hedef seçerek insanlara bulaşır. Bilindiği gibi keneler pek çok hastalığın taşınmasında etkili rol oynayan son derece zararlı türlerdir. Keneler doğuran bir özelliğe sahip değildir yumurtlama sistemi ile üreme gerçekleştirir değişik yerlere yumurtasının gelişebileceği uygun bir ortamı bularak bırakır. Bu ortamlar oldukça fazla çeşitlilik gösterir.

Keneler coğrafya alanında özelliklerine göre konakladıkları hayvanlar üzerinde bir yerden başka bir yere çok hızlı ve kolay bir şekilde taşınır. Kenelerin yaşam sürdüğü alanlar genellikle yeşil özelliğe sahip olan bölgelerdir. Daha çok uzamış otların bulunduğu yerler ile çalı çırpı ve bakımsız kısımlardır tırmanma özellikleri sayesinde kolaylıkla duvarlara tırmanan özellikleri vardır. Yaşam alanları etrafında kontrolsüz başı boş gezen hayvanlarda kene gibi sorunlar varsa bu hayvanlar vasıtası ile insan ve evlere kolaylıkla kene bulaşması yaşanabilir.

Bu nedenle kene ısırmasına maruz kalmamak için dikkatli olmakta fayda vardır. Kenelerin zararları nelerdir? diyorsanız parazit olarak yaşam süren bu canlılar insan kanı yada hayvan kanı emerek beslenir. Başlarında hortum benzeri organı bulunduğu için kan emmek için deriye geçirip vücuttan kan emerek beslenir. Kan emme sırasında vücutlarında yer alan virüsleri kan emdiği canlıya kolayca bulaştırır.

Kenelerden Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Ayrıca daha önce kan emmiş olduğu canlıda bulunan zararlı virüsleri bir sonraki konakçısına bulaştırıp hastalığın hızla yayılmasına yol açar. Bir canlıya hastalık bulaştırması için kenenin kısa bir süreliğine de olsa mutlaka kan emmesi şarttır. Fiziksel temaslar ile hastalık bulaşması gibi bir durum söz konusu değildir bulaştırdığı hastalıklar içinde en tehlikeli olanı hiç kuşkusuz kırım kongo kanamalı hastalığı denen ölümcül bir türdür. Q humması, Lyme, borreliosis gibi hastalıklar bilinen en zararlı türlerdir.

Theileriosis, babesiosis, anaplasmosis, cowdriosis, erlichiosis, kayalık dağlar humması, tularemi, rift vadisi humması gibi birçok hastalıkta keneler yoluyla bulaşır. Bu tür hastalıkların hızla yayılması yeni yavruların ortaya çıkması ile giderek şiddetlenir. Kene çeşitleri nelerdir? diyorsanız yaklaşık olarak Dünya üzerinde hemen her yerde kene türü olduğu tahmin edilmektedir. Özellikle sıcak ve nemli bölgeleri severler ancak dünya genelinde tüm kıtalara dağılmış bir durumdadır.

Ülkemizde 46 kene türü mevcuttur bu kenelerin 38 kadarı kırım kongo kanamalı ateşi virüsü taşımaktadır. Kenelerin renkleri siyah, gri ve kahverengi görünümde olmaktadır. Geyik kenesi, sığır kenesi, güvercin kenesi, köpek kenesi gibi farklı isimlerle anılırlar. Keneleri iki gruba ayırmak daha doğrudur sert keneler erkek ve dişileri birbirinden farklı özelliklerle tanınmasını sağlar. Erkek sert kenelerin üzerinde kalkan sırtın tamamını kaplar, dişilerde ise bir kısmını örter şekildedir.

Bacakların ucunda pulveli adı verilen bir çeşit doku ve bu doku üzerinde çok sayıda tüyler mevcuttur. Dişi keneler erkek kenelere oranla daha büyüktür. Ağızları öne doğru çıkıntılı olduğu için yukarıdan kolaylıkla görülebilir. Ülkemizde bu tür kene çeşitleri pek yaygın değildir. Yumuşak keneler erkek ve dişiler birbirine benzer sırtlarında koruyan bir kalkan bulunmaz. Ayrıca bacakların ucunda tutunmasını sağlayan dokuları da yer almamaktadır. Ağızları gövdelerinin alt kısmında yer aldığı için yukarıdan bakınca adları yokmuş gibi bir görünüm sergiler.

Kenelerin Gelişme Evresi Ve Beslenme

Ülkemizde bu kenelerin görünme oranı sert kenelere oranla daha sınırlıdır. Kenelerin özellikleri, yumurtalar, larva ve ergin olmak üzere dört yaşam döngüsünde meydana gelir. Sert kene bir defa beslendikten sonra binlerce yumurta bırakabilme potansiyeline sahiptir. Yumuşak kene ise bir kaç defa beslenebilir her beslenmeden sonra 20 ile 50 arasında yumurta üretebilir. Bu yumurtadan çıkması 2 hafta ile 1 ay kadar bir zaman almaktadır. Yumurtadan 6 bacaklı çıkan larvalar bir konakçı bulup beslenmeye başlar beslenmeyi tamamladıktan sonra konakçısını terk eder.

Kabuk değiştirip erişkin evresine geçiş yapar. Bu aşamada 8 bacaklı olurlar ve yeni bir konakçı bulup tutunarak beslenmesini gerçekleştirirler. Beslenmenin hemen ardından ergenlik denilen seviyeye erişirler bu aşamaya geçtikten sonra uzun otlar, ağaçlar gibi bölgelere tırmanarak konakçı ararlar. Bu konakçılar arasında memeliler, köpek, sığır, koyun ve insan gibi canlılar yer alır ve bunların üzerinde parazit olarak yaşam sürerler.

4-5 milimetre boyutuna gelen dişi kene beslendikten sonra 11-12 milimetre boyutlarına ulaşabilmektedir. Vücudunun şişmesi önemli rol oynar sığır kenesi ve köpek kenesi gibi keneler bulunmaktadır. Ön ayaklarının uç kısımlarını kullanarak koku alır ve dokunma gerçekleştirirler. Bilindiği gibi pek çok omurgalı hayvanın kanı ile beslenen ve dünya genelinde oldukça yaygın bir parazit türüdür.

Keneler daha çok insanlara ha ve bazı hayvanlara hastalık bulaştırdığı için kötü bir şöhrete sahiptir pek çok insan kenenin kendini ağaçtan bırakarak yere düştüğünü sarmaktadır. Bu doğru bir durum değildir insanlar yeşil alanlarda kenelerden ve otlardan yürürken üzerlerine kene bulaştırır. Kan emen keneler olağanüstü durumlarda insan ve hayvanlardan 10 gün kadar asılarak kanlarını emer. Onun için sıkıca tutabilmek için kurbanlarına en uygun yeri arar bu yerler insanda koltuk altı ya da genital bölge diye tabir edilen bölgelerdir.

Kene Isırmasında Dikkatli Hareket Edilmelidir

Keneler kaşınma ve ovalamaya karşın zarar görmeden kolaylıkla hayatta kalabilmektedir. Kenenin hastalık bulaştırıcı özelliği zararsız gibi görünmesine karşın kene sokması son derece tehlikeli olabilir. Kene çok gelişmiş bir sokma organına sahiptir makas benzeri ağız parçası ile konakçının cildini yarıp hortumunu batırıp kanamakta olan bir çukur meydana getirir. Bundan sonra buradan devamlı olarak kan emmesini sağlar kenenin somurma parçasında simetrik bir biçimde düzenlenmiş çok sayıda küçük ters somurgaç yer alır.

Bunları kene konağına kolayca tutturur daha kısa bir sokma parçasına sahip olan keneler yapışkan madde üreterek konaklarına yapışır. Kan emen çenede ağırlık miktarı artış gösterir kene kanla vücudu dolduğu zaman konağını bırakarak yere düşerler. Kene kanı doğrudan bağırsağına çekerek emerken kenenin ağırlığı kendi ağırlığından kat kat parlak olmaktadır. Kan emen bir kene aç bir keneye oranla 200 kat kadar bir ağırlığa ulaşabilir.

Bazı keneler kan emmeden 10 seneye kadar hayatta kalabilmiştir. Bazı kene vahşi doğada 3 ila 5 yıl ayakta kalabilmektedir. Keneler içinde siyah kene, yeşil kene, zehirli kene, gibi kene çeşitleri görülür. Kene ısırması belirtileri vücutta kaşıntı ve hafif yanma şeklinde görülebilir. Kenenin faydaları olsa bile çoğu kene zararlı olduğu için insanlar için ciddi şekilde tehdit teşkil eder. Kene ısırması nasıl anlaşılır? diyorsanız vücutta sinek ısırığına benzer bir sızı hissetmenize yol açar.

Kırım kanamalı kongo ateşe ölümcül bir durumdur kene virüslerinin neden olduğu ateş, cilt için diğer bölgelerde kanama gibi bulgular ile seyreder. Son yıllarda görülen tedavideki gelişmelere rağmen bugün kene sokmalarında ölüm oranı oldukça yüksektir. İnsanlarda sendromlar halinde görülen bir özellik sergiler kırım kanamalı kongo ateşi 1940 ve 45 yılları arasında batı bölgelerinde sovyet askerleri arasında ortaya çıkmıştır. Hastalık bugüne kadar Afrika, Batı Asya, Orta Doğu ve Avrupa’da kendini göstermiştir.

Kırım Kanamalı Kongo Virüsü Nasıl Anlaşılır?

Bu hastalık 2002 bahar ve yaz aylarında bazı illerimizde görülmeye başlamıştır. Kırım kanamalı ateşi virüsü insanlara nasıl bulaşmaktadır? insanlar bu virüsü enfekte kenelerin yapışması, kan emmesi sırasında salgıladıkları tükürük salgısı ile alır. Kenenin çıkarılması sırasında yada yanlış müdahale sonucunda hastalıklı kana temas ederse virüsü alır. Bu virüsün alınma şekline bağlı olarak değişir kene ısırmasından sonra 2 ile 14 gün arasında değişim gösterir ancak genellikle 1 ila 3 gün arasında virüs kendini hissettirir.

Virüs içeren kan ve diğer dokuya da atıklar ile temastan sonra genel olarak üç beş gün sonra yaşanmasına karşın 2 hafta kadar bir zamanda görülebilir. Kırım kongo kanamalı ateşine yakalanmış insanlarda hastalık belirtileri kısaca şöyledir. İnsanlarda ateş, titreme, yaygın kas ağrıları, üşüme, kusma, bulantı, ishal, yüzde kızarıklık, karaciğerde büyüme ve kanama ile ortaya çıkar. Ayrıca kas ağrısı, iştahsızlık, aşırı duyarlılık, sırt ağrısı, baş ağrısı, kol ve bacaklarda ağrı, mide bölgesinde ağrı gibi belirtiler ortaya çıkar.

Bazen bulgular kusma, ishal ve kas ağrısı, karın ağrısı şeklinde görülebilir ve kol bacaklarda cilt içi kanama ortaya çıkabilir. Hastaya bulaşan vakalarda tedbirli davranılmalı önlük, gözlük, eldiven benzeri malzemeler kullanılmalıdır. Vücuttan akacak kanama sırasında yaradan ve kene ile temastan şiddetle kaçınılmalıdır. Hastalık bulaşan kene sokmasında insanda ateşin 38 dereceden yüksek olması durumunda tam teşekküllü bir hastaneye nakledilmesi şarttır.

Kene müdahalesi oldukça önemli olmasına karşın zor ve bilgi gerektiren bir durumdur. Keneler yumurta dönemleri dışında biyolojik evresinde insanlara virüslü kan bulaştırabilme potansiyeline sahiptir. Bu yüzden insanlar mümkün olduğunca kenelerin olduğu bölgelerden uzak durmak zorundadır. Piknik amaçlı yeşil alanlara giden insanların dikkatli olması oldukça önemlidir. Çünkü buralardan çalı, çırpı yada otlar arasından keneler bulaşır özellikle çıplak ayaklı yada kısa elbiseler giyenler bu durumlara daha fazla maruz kalır.

Kene Virüsü Kapmamak İçin Ne Yapılmalı?

Özellikle kırsal alanlarda açık renkli ve vücudu örten elbise ya da çizme gibi malzemeler giyilmelidir. Hayvan sahipleri hayvan kesim zamanı, kesim yapmadan önce hayvan barınaklarına ilaçlama yaptırması gerekir. Keneler ile mücadelede açık alanlarda akarisit ilaçlar ile mücadele yapılması gerekir. Kenelerin yumurta bırakarak yüksek bir üreme yeteneği mevcuttur yaklaşık olarak 3000 ila 7000 arasında üreme gerçekleştirebilir. Ayrıca keneler uygun olmayan çevre koşullarında bile uzun süre hayatta kalabilmektedir.

Keneler kırım kongo kanamalı hastalığını hayvanlar ve insanlara bulaştırabilir virüs sığır, koyun, keçi, tavşan, tilki gibi hayvanlarda tespit edilmiştir. Ülkemizde halk arasında keneler yavsı, sakırga, kene gibi isimlerle bilinir. Kene ısırmasında ezilmeden, patlatılmadan ve ağız kısmı koparılmadan bir pens yardımıyla düz bir biçimde döndürmeden yavaşça çekilip alınması gerekir. Isırılan yer bol su ve sabunla yıkanıp temizlendikten sonra tentürdiyot yardım ile silinmelidir.

Şayet sabunlu su bulunmaz ise alkol yardımı ile yada alkollü mendil ile temizlenebilir. Çıkarılırken keneye çıplak elle temas edilmemeli elde tutulacaksa eldiven giyilmesi gerekir. Eldiven giydikten sonra poşet yardımı ile keneler toplanmalıdır. Kene ilaçlama belediye ekipleri yaz dönemlerinde piknik alanları ve yeşil alanları kenelere karşı ilaçlamaktadır. Eve kene gelmemesi için binaların etraflarında önleyici ilaçlama yapılması evde kene temizliği için yerlerin ve köşelerinin süpürge ile temizlenmesi önemlidir.

Bahçede kene nasıl temizlenir? diyorsanız kurumuş otların temizlenmesi ve ilaçlanması önemli rol oynar. Kene çeşitleri dış alanlarda ve ev içinde görülebilmektedir. Evde kene ürer mi? diyorsanız kolaylıkla ürer ve sayısını arttırır. Kene ilaçlama yöntemleri sprey ilaçlama ve sisleme yöntemle yapılabilir. İlaçlama esnasında koruyucu kıyafet, gözlük, eldiven ve maske kullanılması gerekir. Evin içinde kene ilaçlama yapılacaksa evin arka kısmından başlanarak halı, pencere, yatak, mobilyalar, yatak altları, perde, kapı, dolap içleri gibi tüm bölgeler dikkatlice ilaçlanmalıdır.

Kene İlaçlama Yöntemleri Nelerdir?

Dış alanlarda kene tozu ile ve kene spreyi ile ilaçlama yapılabilir. Kene ilaçlamanın ardından uygulanacak kene tozu kene yumurtalarını öldürme görevi görür. İnsanlara yada hayvanlara bulaşmış keneler ile mücadele için vazelin ile ciltte maskeleme yapılabilir. Üzerinizde kene görülmesi durumunda kenenin üzerine bir elden kullanarak vazelin sürmek faydalı olur. Bu tabaka nedeniyle nefes almakta zorlanan kene gömdüğü yerden kafasını çıkaracaktır ve işlevini durduracaktır.

Ayrıca pestisit ile ilaçlama ekili araziler, uzun otların olduğu sulak alanlar, ahır ve ağıl gibi bölgelerde hayvan barınaklarında yapılır. İlk baharlarda kene ilaçlama yapılması oldukça faydalıdır ancak yapılan ilaçlama diğer haşereler ve yabani hayvanlara zarar vermemesi gerekir. İnsanlar üzerinde permetrin ile ilaçlama yapılabilir kıyafetlere sıkılacak kene spreyleri keneleri hızlı öldürme özelliğine sahiptir. Ancak yan etkileri nedeniyle hamile ve bebeklerin permetrinden kesinlikle uzak kalması gerekir.

Permetrin ilaçların ölümcül bir etkisi de bulunur doğal kene kovucular olarak portakal, misket, limon, greyfurt gibi narenciye ürünlerini kaynatarak sprey halinde kullanılabilir. Bu ürünleri evcil hayvanlarınıza ve evinize püskürtebilirsiniz. Kene kaçırıcı malzemeler olarak lavanta, sardunya bitkileri ve yağları doğal kene kovucu olarak işlev görür. Bu yağlar keneler üzerinde kaçırıcı ettiği gösterir ancak tehlikeli canlıları olduğu için kene ilaçlaması profesyonel ilaçlama firmaları yardımı ile yapılmalıdır. Spreyli kene ilaçlamada kenelerin geleceği istikametleri ilaçlayarak kene girişlerini engeller.

Evin içine bulaşmış keneleri yok etmek için en etkili yöntem sisleme kene ilaçlama şeklidir. Duman şeklinde uygulanan evin bütün yarık, çatlak bölgelerinde nüfuz edeceği için evde gizlenen keneleri en kısa sürede yok etme özelliğine sahiptir. Keneler ile mücadele için Atlas Türk ilaçlama gibi profesyonel ilaçlama firmalarından kene ilaçlama servisi almanız tavsiye edilir. Oldukça tehlikeli ve insanlar için ölümcül sonuçlar olması nedeniyle bir an önce kenelerin mekanlardan yok edilmesi şarttır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir