0 542 799 13 13

Kene İle Mücadele

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 542 799 13 13

Kene İle Mücadele insanların sağlığının korunması açısından önemlidir. Özellikle şehirlerde apartman ve fabrika bahçelerinde kene ilaçlama yaptırmak olası kene sokması gibi durumları ortadan kaldırır. Kene mücadelesi bireysel olarak oldukça riskli olacağı için profesyonel kene ilaçlama firmalarından Böcek ilaçlama desteği almak gerekir. Kene sokması pek çok kene türü için sakınca doğuran bir haşere sokması olmasa bile kırım kongo kenesi ısırmasında ölümcül riskler her zaman mevcuttur.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Hastalığı bir hayvan hastalığı değildir. Hastalık sebebi kenelerde bulunmakla birlikte herhangi bir belirtiye sebep değildir. Hastalık riski taşıyan kenelerin insanla teması durumunda, insanlarda hastalık belirtisi yaşanmamaktadır. Hastalık özellikle havaların ısınması ile beraber Mart-Ekim ayları arasında önemli bir halk sağlığı problemi olur.

Kene ısırması sonrası virüslerin neden olduğu ateş, cilt içi ve diğer alanlarda kanama gibi bulgular ile seyreden kene ısırmasından kaynaklı bir enfeksiyondur. Hastalığın tedavisinde spesifik bir ilacın olmaması, etkinliği kanıtlanmış bir aşısının da bulunmaması, korunma önlemlerinin alınmasını ve hastalığın bulaştırıcısı olan kenelerle mücadeleyi ön plana çıkarmaktadır. Kene sokması ve kene hastalığından korunma ile Kene İle Mücadele için bazı önleyici tedbirler alınmak şarttır.

Kırım kongo kenesi son derece ölümcül sonuçlara neden olduğu için bu tedbirleri almak şarttır. Doğadaki kenelerin Kene İle Mücadele Yöntemi kullanılarak tam olarak yok edilmesi mümkün değildir. Bu nedenle kenelere karşı kişisel korunma en etkili yöntemdir. Kenelerin görüldüğü bölgelerden uzak durmak ve mekanlarınız da kene ilaçlama servisi alarak olası kene ısırmasına maruz kalmamak gerekir.

Kene Sokmasından Korunmak

Kenelerin bulunma olasılığı olan yerlerde, bacakları kapatan kıyafetler tercih edilip uzun kollu giysiler giymek gerekir. Çalılık ve kuru otların olduğu bölgelerde pantolon çorapların içine sokulmalı ve kapalı ayakkabılar giyilmelidir. Ayrıca açık renkli kıyafetler kene tespitini kolaylaştıracağından beyaz ve açık tonda kıyafetler giyilmelidir. Kene tespiti yapılmış ise; vücuda yapışan kene ne kadar erken çıkarılırsa hastalığın bulaşma riski de o ölçüde az olur.

Kene ısıran kişinin vücudundaki keneyi vakit kaybetmeden çıplak elle dokunmadan bir pensle sağa sola oynatarak, ezmeden, çivi çıkarır gibi kendisinin çıkarttırması gerekir. Böylesi durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak kene ölümleri yaşanmaması için şarttır. Kene çıkarma işleminden sonra eller su ve sabunla yıkanmalı, kenenin tutunduğu bölge tentürdiyot, kolonya veya deterjanlı su ile güzelce temizlenmelidir. Riske girmemek esastır.

Zehirli Kene Isırmasına Karşı Tedbirler

Vücuduna kene yapışan kişiler, kırım kanamalı kongo kenesi olma riskine karşı 10 güne kadar ani başlayan ateş, baş ağrısı, yoğun halsizlik, bulantı, kusma gibi şikayetler yönünden  kendilerini izlemeli, böyle bir şikayetin görülmesi durumunda en yakın hastaneye gitmelidir. Keneleri vücuttan uzaklaştırmak amacıyla üzerlerine sigara basmak, kolonya veya gazyağı dökmek  gibi yöntemlere kalkışmak çok tehlikeli bir durumdur.

Dağlık, ormanlık alanlarda hastalığın yaygın olduğu göz önünde bulundurularak çiftlik hayvanları, kene kaynağı olabilecek diğer yabani hayvanlardan olan, yaban tavşanı, kirpi, domuz, deve kuşu ve bazı kuşlar yaşam alanından uzak tutulmalıdır. Kene riski olan bölgelerde mera hayvancılığı yapılan işletmelerde Mart-Ekim ayları arasında hayvanlar üzerinde mutlaka kene kontrolü ile tespiti halinde hayvanlarda ve ahırlarda kene mücadelesi yapılmalıdır. Ağılların etrafı kenelere karşı ilaçlanmalı önlem alınmalıdır.

Kene görülen mekanlarda püskürtme yöntemle ve pülverizasyon şeklinde Kene İle Mücadele yöntemi uygulanmalıdır. Kene ilaçlarının uzun süre kalıcı etkili kene öldürücü özellikte ilaçlar olması keneleri yaşam alanlarından uzak tutmada son derece önemlidir. Zehirli keneler ile mücadele yaz boyunca sürdürülmeli fabrika, bağ, bahçe gibi alanlarda kene ile mücadele kapsamında düzenli  olarak kene ilaçlama yaptırılmalıdır. Hangi kenenin virüslü, hangisinin virüslü olmadığı ayırt edilemediği için kene şikayeti görülen ortamlarda mutlaka profesyonel kene ilaçlama servisi  almak gerekir.

Astek kene ilaçlama şirketi olarak apartman ve siteler başta olmak üzere, fabrika, otel, yurt benzeri pek çok mekanda meydana gelen böcek ve kene şikayetlerinin ortadan kaldırılması için en etkili kene ilaçları ile kene mücadelesi veriyoruz. Unutmayın zehirli keneler oldukça ölümcül zararlılardır. Mutlaka kene ile mücadele profesyonel olarak ilaçlama firmalarına yaptırılmalı. Kertenkele Ne Yer Nerede Yaşar biliyor musunuz?.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir