0 542 799 13 13

Kertenkeleyi Ne Kaçırır

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 530 667 01 19

Kertenkeleyi Ne Kaçırır? kertenkele neden hoşlanmaz böcek ilaçlama konusunda bu ve benzeri arayışlar insanlar arasında oldukça fazladır. Büyük kentlerde kertenkele ve böcek türlerini görmeye alışık olmayan insanlar evlerinde kertenkele türü ile karşılaşınca adeta şok yaşar. En çok köy evlerinde yaz aylarında karşımıza çıkan kertenkeleler doğal kırsal yaşam alanlarında hayatın bir parçası gibidir. Betonlaşma ve insan kalabalığı yoğun olan şehirde daha az olur. Kaç yıldır bu evde oturuyorum bu güne kadar İstanbul’da evimde hiç kertenkele görmedim ama evimde yavru kertenkele çıkıyor diyenlerin sayısı oldukça fazladır.

Kertenkele eve neden gelir? Isırınca ne yapmalı ve kertenkele insana zarar verir mi? gibi arayışlar evde kertenkele görünce sıkça araştırılır. Aklınızda soru işareti oluşturan bu sorulara makul açıklamalar yaparak kertenkeleden kurtulma yollarını anlatmaya çalışacağız. Kertenkeleler bilindiği gibi ıslanmaktan hoşlanmaz ve aşırı sıcakta ortaya çıkarak kendilerine daha serin yerler olan yeşillik alanlara yönelirler. Bu yüzden ağaç gölgeleri ve kapalı mekanlar olan evlere girmeye çalışırlar. Daha çok karanlık ve serin özellikteki yerlerin altına saklanırlar. Açık alanlarda ağaç kovukları, taş altları ve toprak içi gibi yerler bu özelliktedir.

Evlerde ise parke altı, kapı içleri, mobilya ve dolapların altı gibi bölgelere gizlenirler. Bundan dolayı kuytu köşelere daha çok dikkat etmek kertenkele ile mücadelede buralara yoğunlaşmak önemlidir. Eviniz yeşillik içinde yada ormanlık bölgelere yakın ise gelme olasılığı daha fazla olur. Şayet evde fazla bitki varsa buda kertenkeleyi eve çekmenize ve kertenkele şikayeti yaşamanıza neden olur. Eğer müstakil özellikte bir eviniz varsa camlarda sineklik olmasına dikkat etmeli tırmanma özelliğini unutmayıp boşlukları kapatmalısınız.

Kertenkele Isırır Mı Kertenkeleyi Nasıl Uzak Tutarız?

Kertenkele açık camlar, kapı altlarından ve çatı aralarından kolayca girebilir. Eviniz ahşap ise kesinlikle aralardan sızarlar ahşap tavanlardan kolayca eve girerler. Bu durumda kertenkeleyi engellemek için mutlaka evinizin aralık olan bölgelerini tamir ettirmelisiniz. Kertenkele türleri içinde çok az tür ısırıp insana zarar verir. Genelde kertenkeleler çekingen soğuk hayvanlar olduğu için insanlardan kaçar. Daha çok yeşil başlı olan halk arasında da yeşil baş kertenkele olarak bilinen tür zehirli olarak dikkat edilmesi gerekir. Bu tür kertenkele ısırınca hemen en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekli tedaviyi yaptırmanız önemlidir.

Bu türlerin göründüğü bahçe, çatı ve daire gibi alanlarda kertenkeleye karşı ilaçlama yapılması gerekir. Kertenkeleyi Ne Kaçırır? eve kertenkele girmesini önlemek için yapılması gerekenler nelerdir? basit anlatımla şöyledir. Kertenkele kaçırıcı olarak kükürt taşı kullanmak bu nesnenin kokusunu sevmedikleri için faydalı olur. Özellikle açık alanlardan binalara kertenkele girişini belli seviyede azaltmak için kapı girişi, pencere önü ve duvar kenarlarına koymak faydalı olabilir. Ancak yüzde yüz çözüm sunacağını söylemek yanlış olacaktır.

Kertenkeleden kurtulmak için öncelikle daire içlerinde yada apartman ve çatı katlarında kertenkele ilaçlaması yaptırmak şarttır. Kertenkele ile mücadelede kimyasal uygulama ve önleyici fiziksel uygulamalar birlikte çok daha etkili olur. Kertenkeleyi Ne Kaçırır? kertenkele mücadelesi nasıl yapılır? bilmeden gelişi güzel ilaç kullanımı ve sağa sola böcek ilacı sıkarak bu zararlıdan kurtulmak pekte kolay değildir. Kertenkele zararlısı evlere açık camlar ve kapı altları gibi yerlerden kolayca girer. Zayıf noktaların iyileştirilmesi başlıca önlemler arasında ilk sırada yer alır.

Kertenkeleye Karşı Fiziksel Tedbirler

Gözden kaçan havalandırma bölümlerinin kapalı tutulması ve aspiratör borularının açık kısımları kapatılarak olası kertenkele girmelerine karşı önlem alınması büyük oranda giriş yollarını engeller. Kimyasal kertenkele mücadelesi ise etkili bir kertenkele ilaçlama yöntemi ile yapılmak zorundadır. Apartman bahçesinde çok sayıda bitki türü olacağı için bitki ilaçlaması yaptırmak kertenkeleyi buralardan uzak tutmada epey faydalı olur. Yaz aylarında yoğun kertenkele hareketleri gözlemlenir.

Evdeki Kertenkeleyi Ne Kaçırır? diye çözüm arayışında olanlara öncelikle evde zayıf noktaları tamir ettirmeleri ve daha sonra kertenkele ilaçlama yaptırmalarını tavsiye ve telkin etmekteyiz. Yüksek binalara kertenkele girmeyeceği gibi yanlış bir inanış vardır. Bu tamamen yanlış olup tırmanma özelliği sayesinde çok yüksek binalara bile tırmanırlar. Apartman ve siteler başta olmak üzere ev ve iş yerlerinde yaşadığınız kertenkele şikayetlerine karşı bireysel davranmak yerine bu konuda uzman kertenkele ilaçlama şirketleri ile irtibata geçmelisiniz. Atlas Türk böcek ilaçlama olarak profesyonel kertenkele ilaçlama hizmetleri ile yaşadığınız şikayetlere kalıcı çözümler üretmekteyiz.

Kertenkele ne yer? kertenkele neyle beslenir? bilmeden bu zararlıya karşı doğru çözüm geliştirmeniz zordur. Kertenkele ile mücadele etmek aslında evde varlığını sürdüreceği besinleri ortadan kaldırmakla daha kolaydır. Evin etrafında ve terasta kertenkelenin yediği şeyler yoğunlukta ise sürekli kertenkele şikayetleri yaşanır. Ayrıca evin içinde böcek türleri yaşıyorsa bu kertenkelenin beslenmesi ve evde hızla çoğalması için bulunmaz bir imkandır. Bu nedenle çiçek ve bitki olan bahçe yada teraslarda kertenkele şikayetleri daha fazladır. Hem böcek yaşamına elverişli hem de yeşil bitkileri yiyen bazı türler için cezbedicidir.

Kertenkele Gelmemesi İçin Kertenkele İlacı Varmı?

Kertenkele ile mücadele için kullanılacak ilaçlar sıradan böcek ilaçları gibi zayıf etkili ve kokusuz özellikte kertenkele ilacı olarak kullanılamaz. En etkili kertenkele ilaçları yüksek öldürücü etkiye sahip düşürücü özellikli ve kalıcı etkili profesyonel ürünlerden seçilmek zorundadır. Ev için kullanılacak kertenkele ilaçları bu zararlının derisini tahriş edecek içerikte olmalıdır. Uygulama ise sıvı püskürtme yöntemi ile yapıldığı takdirde çok sınırlı etki gösterir ve en az 10 gün etki sağlaması beklenmelidir. Bu nedenle çok daha etkili ve kapsamlı ilaçlama yöntemi seçmek akla daha yatkındır.

Profesyonel ve donanımlı ekiplerce yapılması gereken bir uygulama olan dumanlı kertenkele ilaçlama ancak bu konuda uzman bir ilaçlama şirketi ile çalışmak gerekir. Pek çok kertenkele ilaçlama servisi yanlış yöntem ve etkisiz kertenkele ilacı kullandığı için kertenkele ile mücadelede başarısız kalmaktadır. En iyi kertenkele ilaçlama şirketi olarak üst seviyede kertenkele ilaçları seçmekteyiz. Açık alanlarda spreyli yöntemle bitkilere ve bina çevresine ilaç uygulanır. Kertenkeleden kurtulmak için profesyonel ve kalıcı çözümler üretmekte elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Kertenkele gelmemesi için sürekli etki gösteren bir ilaç yoktur.

Dış etkenler ve ilacın etki süresi geçince önlem alınmayan bina ve dairelere yeniden giriş olabilir. Kertenkelenin yok edilmesi için bahçe ve apartman etrafında yapılacak kertenkele ilaçlaması için karışım kokulu ilaçlar tercih edilmelidir. Açık alan olması nedeni ile sıvı kertenkele ilaçlama şekli yapılmalı ve bitkiler kertenkele çeşitlerine karşı önlem olarak kurumayacak içerikte ilaçlar ile ilaçlanmalıdır. Yeşil alanlarda kertenkeleden kurtulmak için yedikleri bitki ve yapraklarını ilaçlamak oldukça faydalıdır.

Yapışkan İle Kertenkele Yok Edilir Mi?

Kertenkeleyi Ne Kaçırır? kertenkeleden kurtulmak için ne yapılmalı tam olarak bilmeden bu zararlıdan kurtulmak öyle kısa zamanda mümkün olmayacaktır. Bireysel olarak bazı insanlar kertenkele yapışkanı kullanarak çekindikleri bu hayvanın bitmesini umar. Birden fazla olan kertenkele sayısı için bu uygulama oldukça uzun bir süreç ister. Bu tür uygulamalar sadece tek bir kertenkele sorununda başarılı sonuçlar alınmasını sağlar. Birden fazla şikayet olan mekanlarda kertenkelelerden kurtulmak için öncelikle tedbirleri almak ve kertenkeleye karşı ilaçlama servisi almak gerekir.

Kertenkele yapışkanı sınırlı şikayetleri önleme için kullanılsa da birden fazla kertenkele sorunu olan mekanlarda mutlaka profesyonel kertenkele ilaçlama yaptırılmalıdır. Kertenkele yakalamak isterseniz bunun için çok çaba harcamanız gerekecek. Kertenkele aşırı hızlı hareketli olması ile yakalanması imkansız denebilecek yapıdadır. Bilindiği gibi kuyruğunu kopardığınızda bile o şekilde de tekrar kuyruğu yerine gelir ve ölmeden yaşayabilir. Hatta kuyruk kopunca bir süre kendi kendine hareket eder. Bu da aldatma amaçlı bir hareket tipidir. Evde kedi beslemek bu zararlıya karşı yararlı olabilir.

Sebebi tam olarak bilinmese de tavus kuşu tüyü kertenkeleyi kaçıran bir özelliktedir. Uzmanlar kertenkelelerin tavus kuşu tüylerinden korktuğunu ve evinizde bulundurarak kaçırıcı etki gösterebileceğini belirtmektedir. Kertenkelelerin evinize girmesini önlemek için etrafa tavus kuşu tüyü koyabilirsiniz. Duvarlarınıza asmak bir seçenek iken kertenkelelerin görebileceği şekilde vazoya da koyabilirsiniz. Sıcaklık değişimleri kertenkelelerin hareketliliklerini engellediği için soğuk yerleri ve ıslanmayı hiç sevmezler. Kertenkeleyi kolay bir şekilde yakalamak istiyorsanız sprey kutusuna doldurduğunuz soğuk suyu üzerine sıkabilirsiniz.

Kertenkelenin Sevmediği Kokular

Limon otu böcekler ve kertenkele dahil pek çok zararlı için iticidir. Bu nedenle limon otunun kokusundan nefret eder ve o bölgeden ayrılırlar. Bu yönü ile limon otu mükemmel bir kertenkele savar olarak yardımcı olabilir. Evinizde kertenkele gördüğünüz farklı yerler birkaç damla limon otu yağı damlatırsanız kaçırıcı olarak faydalıdır. Şayet mümkünse limon otunu yakıp evin içinde dolaştırırsanız havaya yayılan itici koku onları çok ciddi rahatsız edecektir.

Kokusu etrafa yayıldığında birkaç gün kertenkeleleri kendinden kaçırır ancak daha sonra etki göstermez. Kafur Kafurun ağır kokusu da kertenkeleleri uzak tutmaya yardımcı olur. Evinizin farklı köşelerine kafur koyabileceğiniz gibi birkaç damla kafur yağı da damlatabilirsiniz. Ancak unutmayın bunlar kesin çözüm sağlamayacağı için hayal kırıklı yaşamanız mümkündür. Kertenkele nasıl yok edilir? diyorsanız çok etkili bir ilaçlama ve önleyici tedbirleri eksiksiz yapmanız şarttır.

14 cevap

 1. Gökhan dedi ki:

  Merhabalar istanbul bahçelievler de ikamet etmekteyim 7 yıldır aynı dairede oturuyorum son 2 3 yıldır evde aralıklı kertiş görüyoruz son bi kaç günde fazlasti ve evde iki bebeğimiz var dolayısıyla tedirginiz bize bu kunuda nasıl yardımcı olabilirsiniz şimdiden teşķurler

  • AtlasTürk İlaçlama dedi ki:

   Evi ilaçlatın yada bireysel olarak fare yapışkanı ile mücadele edebilirsiniz.

 2. Gökhan dedi ki:

  Merhabalar istanbul bahçelievler de ikamet etmekteyim 7 yıldır aynı dairede oturuyorum son 2 3 yıldır evde aralıklı kertiş görüyoruz son bi kaç günde fazlasti ve evde iki bebeğimiz var dolayısıyla tedirginiz bize bu kunuda nasıl yardımcı olabilirsiniz şimdiden teşķurler

  • AtlasTürk İlaçlama dedi ki:

   Evi ilaçlatın yada bireysel olarak fare yapışkanı ile mücadele edebilirsiniz.

 3. Sedat dedi ki:

  Faydalı bir bilgi olmuş

 4. Sedat dedi ki:

  Faydalı bir bilgi olmuş

 5. AtlasTürk İlaçlama dedi ki:

  fare yapışkanı ile yakalamayı deneyin.

 6. AtlasTürk İlaçlama dedi ki:

  fare yapışkanı ile yakalamayı deneyin.

 7. Arslan dedi ki:

  18 yıldır aynı evde oturuyorum ve her sene evime kertenkele giriyor aynı zamanda 4.katta ki terasımda da sıklıkla varlar ne yapmalıyım?

  • AtlasTürk İlaçlama dedi ki:

   çatı katı yada terasta barınma imkanı buluyorlar. Böcek, bitki buldukları sürece gitmezler. ilaçlama yaptırın yada yaşam koşullarını ortadan kaldırın.

 8. Arslan dedi ki:

  18 yıldır aynı evde oturuyorum ve her sene evime kertenkele giriyor aynı zamanda 4.katta ki terasımda da sıklıkla varlar ne yapmalıyım?

  • AtlasTürk İlaçlama dedi ki:

   çatı katı yada terasta barınma imkanı buluyorlar. Böcek, bitki buldukları sürece gitmezler. ilaçlama yaptırın yada yaşam koşullarını ortadan kaldırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir