Kırkayak Eve Nasıl Girer

Kırkayak Eve Nasıl Girer

Kırkayak Eve Nasıl Girer? evde kırkayak neden olur? insanların en fazla sorguladığı konuların başında yer alır. Böcek ilaçlama yöntemleri gerek kırkayaklar ile mücadelede, gerekse uçan sinek benzeri canlılar ile mücadelede değişik şekillerde kullanılır. Bilindiği gibi kırkayakların yaşama tercihi daha çok açık alanlar olup, insanların yaşadığı evlerden uzak bölgelerdir. Ancak zaman, zaman gider boruları yolu ile yada rutubetli bölgelerin olması nedeniyle evlere kırkayak girişleri yaşanmaktadır.

Kırkayak eklem bacaklılar familyasında incelenir görünüm olarak ince ve uzun yapılı bir türdür. Hayatını devam ettirebilmek için kırkayaklar müsait olan bölgeleri tercih eder. Çünkü vücudunda belirli bir neme ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle kırkayaklar genellikle rutubetli ve ıslak yerlerde yaşam sürer. Çok bacaklılar olarak bilinir kırkayak çeşitlerinin yaklaşık 13 000 türü mevcuttur. Kırkayakların halkalı bir vücut şekli bulunmaktadır.

Her halkada bir çift bacak çıkar. Bu bacak sayısı ise kırk ayak türlerine göre değişkenlik gösterir. Kırkayaklara benzeyen böceklerden biri de hiç kuşkusuz çıyan türleridir. Kırkayaklara benzerlik gösteren, ancak daha iyi ve daha kalın bacak yapıları bulunan zehirli canlılardır. Kırkayak zehirli midir? diyorsanız kırkayaklar da ölümcül zehir bulunmaz. Ancak çıyanlar kırkayaklara oranla daha ölümcül zehir taşır. Kırkayak insanı ısırdığı zaman acı vermesine karşın zehri ölümcül olmaz.

Sadece taşıdığı mikro organizmalar nedeniyle zararlı olurlar. Otobur böcekler sınıfına giren kırkayak genellikle çürümüş bitkiler ve filizleri ile bitkilerin yaprak ve köklerini yiyerek beslenirler. En fazla çürümeye başlayan yaprakları severler. Kırkayakların zararları genellikle bitkiler içindir. Ayrıca çürümüş besinlerdeki pek çok zararlı bakteri ve virüsleri taşıyıcı rolü ile insanlara tehdit olarak yönelir. Kırkayak türleri içerisinde sadece bir kısmı etobur olarak bilinir.

Kırkayak Üreme Ve Yaşam Bölgeleri

Etçil beslenen kırkayaklar solucan ve küçük böcekler ile beslenir. Kırkayaklar solunumunu her böcek türünde olduğu gibi solunum yolu ile yapar. Kırkayakların boyutları 3 santimetreden başlayıp 10 santime kadar uzayabilir. Özellikle yağmurlu bahar dönemi istilacı bir yapıda oldukları için zamanında tedbir alınmayan kırkayaklar ciddi anlamda sayılarını artırarak insanlar için ciddi sıkıntılara sebep olurlar. Gözden uzak bölgelerde yaşadıkları için kırkayakların yumurta ile üremesini fark etmek öyle kolay değildir.

Yumurtalarını toprağa gömen dişi kırkayak 2 hafta kadar kuluçkaya çekilir. Kırkayak yavruları içinde yetişkinliğe ulaşır bu canlıların renkleri genellikle kahverengi tonlarda ağırlık kazanır. Yavaş hareket eden bu kırkayaklar genellikle uysal böcekler olarak dikkat çeker. Kırkayaklar nerede yaşar? diyorsanız rutubetli olan her yerde kırkayak ile karşılaşmanız mümkündür. Özellikle bahçe, otopark, binaların dip bölgeleri, su birikintisi olan yerler kırkayakların en fazla görüldüğü ortamlar olarak dikkat çeker.

Atıl olarak ihmal edilen çeşitli eşya yığınları olan bölgeler kırkayakların sıkça bulunabileceği özelliktedir. Çatı katları, zemin katları, balkonlar, çiçek arası gibi bölgeler kırkayakların görüleceği ortamlardan başlıca yerlerdir. Kırkayak çeşitlerinin evlere girmeleri güvenli bir yaşam sağlamak ve beslenmesini sürdürmek içindir. Kırkayakların eve girmesini önlemek için çatlak ve boşluk bölgelerin tamir edilmesi, kapı altlarının sağlamlaştırılması, açık havalandırma ve kırık camların olması gibi yerleri dikkatlice incelemekte fayda vardır.

Rutubetli ortamlarda kırkayak daha fazla olduğu için havalandırılmayan evler, karanlık ortamlar ve su basması gibi durumlar kırkayakların evde ürenmesini ciddi anlamda kolaylaştırır. Balkon kapılarını kapalı tutmak, evdeki yarık ve çatlakları ortadan kaldırmak eve girip yuvarlanmasını önlemede oldukça faydalıdır. Ev kırkayağı zehirli midir? kırkayak sokar mı? diyorsanız bilinmesi gereken zehirli kırkayak çeşitleri ülkemizde pek görülmez.

Kırkayak Türleri İnsanı Zehirler Mi?

Nemli ve karanlık ortamları seven kırkayaklar insanların sandığı gibi ısırıp sokan bir özellikte değildir. Ancak insanı ısırıp sokmaları gibi durumda kıyafetleri delip insanı zehirleyen az sayıda kırkayak türleri zehirli olma potansiyeli taşır. Zehirli kırkayak vücudunun yan bölgesinde bulunan zehir keselerinde tehlike hissettikleri zaman savunmaya geçer ve zehirlerini aktifleştirerek zehir sporları saçar. Kırkayak sokar mı? diyorsanız genellikle kırkayaklar saldırgan bir canlı değildir.

Çoğunlukla otobur oldukları için etobur olanlar daha azdır. Evde kırkayak zehirli mi? kırkayak tuvaletten çıkar mı? kırkayak öldürür mü? diyorsanız kırkayakların çoğunluğu ölümcül zehir taşımaz. Tuvalet ve banyo giderleri gibi bölgelerden kırkayaklar geceler insanlar uykudayken çıkar. Kırkayak öldürmek için çıplak el ve ayakla kesinlikle temas etmemek şarttır. Kırkayak ilacı sıkarak öldürmek mümkündür. Değişik boy ve renklerde karşımıza çıkar.

Kırkayak sokması tehlikelimi? diyorsanız hangi kırkayak zehirli hangisinin zehirsiz olduğunu bilmediğiniz için olası kırkayak sokmalarında tedbirli davranmak şarttır. Evde kırkayak görmek neye işarettir? diyorsanız eve kolaylıkla giriş yapacağı boşlukların ve zayıf noktaların olduğuna işarettir. Kırkayaklar çekingen canlılardır gündüzleri ortalıkta dolaşmaz geceleri çıkarlar. Yavaş hareket eden özellikleri ile bilinir kırkayakların yan bölgesinde zehir bezeleri vardır. Zehirden etkilenmemek için kesinlikle çıplak temas etmemek şarttır.

Kırkayak türlerinin pek çoğu ülkemizde bulunmaktadır. Kırkayak türleri zehirsiz ve zararsız olarak daha yaygındır. Bazı kırkayakların tüylü bacak yapılar varken dikeni andıran görünümdedir. Kırkayaklar onu yemeye çalışan hayvanların ağzına giren ve batan bu tüyleri sayesinde genellikle korunur. Evdeki kırkayaklar tehdit edildiği zaman tehlikeli olabilme potansiyeli taşır. Çekingen canlılar oldukları için tehlike hissettikleri zaman genellikle kaçmaya meyilli bir yapıdadır.

Kırkayaklar Nasıl Önlenir?

Saldırgan olmasa bile köşeye sıkıştırıldığı zaman savunmaya geçmek amacıyla zehir keselerinden zehir sporlarını salgılar. Bu nedenle kırkayakla etkileşime girmekten özellikle kaçınmak şarttır. Kırkayak zehri etoburlarda diğerlerine oranla oldukça güçlüdür ancak insanları sokup ölümcül tehlike ortaya çıkarmazlar. Alerjik reaksiyonları tetikleyen kırkayak sokması elbette insanlar için sıkıntılı bir durumdur. Bu nedenle kırkayakla cilt temasından kaçınmak gerekir.

Kırkayak eve nasıl girer? evde kırkayak neden olur? diyorsanız öncelikle beslenmesini sağlamak ve uygun barınma ortamı sağlamak için evleri tercih ederler. Evde rutubet ve nemin olması, karanlık ve havasız olması kırkayakların yaşamına imkan sağlar. Kapı altı, açık pencereler, duvardaki çatlaklar, kablo delikleri, havalandırmaların camsız kısımları gibi yerleri dikkatlice incelemek ve zayıf noktaları ortadan kaldırmak gerekir.

Kırkayaklar görünüm olarak insanların tedirgin olduğu canlılardır. Çıyanlara olan benzerlikleri ile insanlarda tedirginliğe sebep olurlar. Evde çiyan ve kırkayak görülmesi durumunda zaman geçirmeden kırkayak ve çiyan ilaçlama hizmeti almanız şarttır. Evde olması genellikle evde beslenecek böcek türlerinin olduğuna işarettir. Kırkayakların evde görülmesinin nedeni ise rutubet ve nemin fazlalığıdır.

Atlas Türk ilaçlama olarak kırkayak ilaçlama taleplerinizde kokulu ve kokusuz kırkayak ilaçları ile yaşadığınız kırkayak sorunlarına karşı kalıcı çözümler sağlamak için en etkili ilaç ve yöntemleri kullanıyoruz. İnsanlar için sağlık sorunu ve bakteri taşıma özellikleri nedeni ile yaşam alanlarında kırkayaklar ile mücadele şarttır. Yaşadığınız çıyan ve kırkayak benzeri zehirli haşere sorunlarında bizi arayarak kırkayak ilaçlama desteği talep edebilirsiniz. Kırkayak ve çıyan ilaçlama bebek ve çocukların sağlığını riske atmamak açısından oldukça önemlidir.

$ s olarak etiketlendi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir