0 542 799 13 13

Kitap Biti

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 530 667 01 19

Kitap Biti diğer bir adı ile odun biti minik boyutlu, yumuşak vücutlu, şeffaf görünümlü bir böcektir. Böcek ilaçlama kapsamında kuş biti, beyaz toz böceği, nem böceği ve pire ilaçlama gibi uygulamalar kitap bitleri içinde geçerlidir. Bu bitlerinin uzunluğu nadiren 6 milimetreyi aşar daha çok minik boyutludur. Başlarının ön tarafında uzun iplik benzeri antenleri yer alır ve 15-20 civarında segmentten oluşurlar. Kitap bitlerinin renkleri, türleri ile alakalı olarak değişkenlik gösterir.

Açık kahve rengi, sarımsı, kahverengi, sarı yada beyaz renklerde görüldüğü gibi koyu kahverengi özelliklerde sergiler. Kitap biti türlerinde sıcaklık gereksinimi değişkenlik gösterir. Bazıları depo gibi soğuk bölgelerde bulunurken, bazıları sıcak ortamları kendine hedef seçer. Bu böcekler daha çok çiy yada işlenmiş gıdalara zarar verir çok geniş alanlarda üreme durumları söz konusudur. Görüldükleri yerler deri, ahşap, depolanmış gıdalar, plaster, kitaplar benzeri pek çok malzemedir.

Daha fazla istila ettikleri materyaller ise bitki ve hayvan kaynaklı materyaller olarak dikkat çeker. kitap bitleri, Avustralya genelinde çok yaygın olmasına gerek rağmen Afrika kökenli oldukları da tahmin edilmektedir. Nem bitlerinin pek çoğu dış alanlarda yaşam sürer. Ağaç gövdeleri, çatlaklar, ağaç kabuklarını alt kısımları, hayvan yuvaları ve yaprakların üstü gibi bölgeler dış ortamlarda yaşayan kitap bitleri için ideal yaşam yerleridir. Kitap biti zararlı bir canlı olarak dikkat çeker.

Yeryüzünde çok geniş bir alana yayılmış ve çok çeşitli bölgelerde görülmektedir. İnsanların yaşamış olduğu bölgelerde ise daha fazla gıda üretim tesisleri, depolar, tahıl ambarı, müze, ev ve perakende hizmeti veren bölgelerde daha sıklıkla karşılaşılır. Buralarda depolanan ahşap, kitap, plastik, gıda ve benzeri pek çok bitki ve hayvan kaynaklı malzemeyi istila ederek ciddi anlamda sıkıntıya sebep olurlar. Küçük çaplı istila olması zarar vermekten daha fazla rahatsız edici bir durum sergiler.

Kitap Bitlerinin Zararları

Kitap biti çok büyük zararı ambalaj ve kitaplarda oluşturur. Hazine değerindeki eski kitap ve kütüphanelerde önemli derecede zararlara sebep olur yiyerek tüketirler. Bu böcekler saklanmasını sağlamak için çeşitli materyallere delik açar ve buralarda gizlenir. Evde kitap böceği genellikle küçük, beyaz, kahverengimsi, şeffaf bir yapıda görülür. Kitap biti için ilaç ucuz ve basit olarak seçildiği takdirde tam olarak çözüm sağlaması mümkün değildir.

Kitap biti zıplar mı? kitap biti ne yer? kitap biti yavrusu neye benzer? şeklinde değişik sorular ile karşılaşırız. Kitap bitleri tozlu raflar, nemli bölgeler ve yıllanmış kitapların olduğu bölgelerde oldukça sık karşılaşır ve kitapların en büyük düşmanlar olarak dikkat çeker. Yumuşak gövdeli uzun bir duyargası olan, ağzı parçalamak için oldukça ideal, çoğul 5 milimetre civarında gelen bir böcek türüdür. Kitap bitlerinde kanatlı yada kanatsız türler mevcuttur. Sıkça karşılaşılan kitap biti çeşitleri arasında, lipocelis gelmektedir.

Kitap bitlerinin yaklaşık olarak 126 alt çeşidi olduğu ve dünyanın hemen her bölgesinde yaşadığı tahmin edilmektedir. Kitap biti nerelerde olur? kitap biti ne yapar? diyorsanız bu canlı temizlenmeyen raflar, kitaplıklar, eski antika eşyalar benzeri yerlerde sıkça görülür ve eşyalara zarar verirler. Kitap biti daha çok sessiz yerleri, nemli ortamları seven bir böcek olarak öne çıkar. Özellikle düzenli bakımı yapılmayan kütüphaneler, ambarlar ve odalarda koloni haline gelerek ciddi anlamda varlıklarını artırırlar.

Tozlu ortamlarda, duvar kağıtlarının, mobilyaların, rafların derinlikleri gibi bölgelerde saklanarak uygun ortam bulduklarında beslenme yolunu seçerler. Bunun için oldukça geniş materyallere saldırırlar. Örneğin tahıllı bitkiler, mobilya, kitaplar, bitkisel malzemeler en sevdikleri malzemeler olarak dikkat çeker. Kitap biti neye benzer? diyorsanız kitap bitlerinin renkleri çoğunlukla gri tonlarda, uzun antenli olarak dikkat çeker.

Kitap Bitleri Nasıl Oluşur?

Kitap bitlerinin boyları 1 milimetreden 5 milimetreye kadar değişkenlik gösterir. Bu nedenle ufak yapılarından dolayı fark edilmeleri oldukça zordur çoğunluğunda kanat bulunmaz ancak işlevi olmayan küçük kanatçıklar bulunur. Parçalayıcı özellikteki ağzı sayesinde buldukları her türlü bitkisel besinleri tüketebilirler. Eğer kütüphanenizde kitapların arasında delikler fark ediyorsanız bilmeniz gereken kitap biti istilası ile başınız dertte demektir. Kitap bitlerinin yaşam alanları sıcak ortamlar ve rutubetli bölgeler olarak dikkat çeker.

Bu böcekler çok az kullanılan ve besin imkanı fazla olan yerleri hedef seçer. Kitap biti nasıl temizlenir? diyorsanız öncelikle ortamdaki rutubeti ortadan kaldırmalısınız. Yiyecek depolarında rutubet kontrolü zor olsa da düzgün tasarlanmış bir havalandırma sistemi bu durumu tersine çevirir. Kitap bitinin yaşam döngüsü yetişkinlerde çoğunlukla yaz mevsiminde yumurtlama görülür. Bir dişi kitap biti 60 civarında yumurta bırakabilme potansiyeline sahiptir.

Bu bit yumurtaları ortama bağlı olarak 21 günde yeni bit oluşmasını sağlar. Kitap bitinin ortalama yaşam süresi 11o gün civarındadır. Kitap bitleri kütüphanede nasıl oluşur? kitap biti nereden gelir? diyorsanız odaya girip çıkan kişilerde, eşyalar arasında bitler bir yerden bir yere taşınarak kolayca gelebilir. Kitaplığınızda yeni aldığınız kitaplar içinde kitap biti yumurtası olmadığını bilemezsiniz. Bulundukları nem seviyesi ortamın durumuna göre %60 civarında ise çok hızlı bir üreme eğilimi gösteriler.

%14 e kadar düşük seviyede olan nemde bile üreyip üremelerini sürdürürler. Kitap bitleri ile mücadele zor ve sabır gerektiren bir iştir. Öncelikle ortamın rutubet seviyesini en aza indirmek zorundasınız bitkilerin yaşam sürdüğü her bölgedeki çatlak, kırık gibi yerleri kapatmalı ve tamir etmelisiniz. Yiyecekleri açık bırakmamalı, beslenme imkânını ortadan kaldırmalısınız. Çünkü yiyecek stokları ve depolar kitap bitinin en fazla görüldüğü yerlerdir. Bu nedenle yiyecekleri kapalı muhafaza etmek zorundasınız.

Tozlu Ortamlar Ve Nem Onları Besler

Mekanlardaki ve uzun süre kullanılmayan ortamlardaki tozları temizlemek önemlidir. Pencere ve kapı diplerinde, parke kenarlarında olan tozları temizlemeniz gerekir. Kitap bitleri nerelerde görülür? diyorsanız dış ortamlarda daha fazla karşılaşılırlar. Özellikle ağaç kabukları ve ağaç gövdelerindeki çatlakların içinde, hayvan yuvalarında, yapraklar gibi doğal ortamlarda sık olarak karşılaşılır. Kuş bitleri zararlı bir özelliktedir kitap bitleri genellikle bit olmamakla birlikte odun bitti diye nitelenen canlıların alt takımıdır.

Bina içlerinde, tozlu raflarda çok hareketli bir böcek olarak görülür. Eski kitaplara ve kağıtlara saldırarak zarar verirler. Ayrıca depolanmış gıdaların arasında çok fazla bulunurlar. Bazen erkek kitap bitlerinin başlarıyla çıkardığı tıkırtı sesleri işitilebilir. Kitap böcekleri ağaç kabuklarının altında yaşayan kanatlı akrabaları bulunmaktadır. Yosun, mantar, çeşitli bitkisel maddeler ile beslenebilirler diğerleri ise taşların alt kısımlarında veya bitki hücrelerinde yaşam sürer.

Kanatlı kitap bitleri dinlenme esnasında gövdelerin üstünde çatı benzeri bir şekilde kanatlarını katlar. Hızlı üreyen kitap bitlerinin zararları oldukça farklıdır. Değerli kütüphaneler bunların en büyük zarar verdikleri bölgeler olarak dikkat çeker. Daire içlerinde zor fark edilmelerinden dolayı hızlıca çoğaldıkları ve insanlar için sıkıntı kaynağı haline geldikleri bilinmektedir. Kitap biti nasıl anlaşılır? diyorsanız minik boyutları ile dikkat çekerler. Kitapların arasında delikler varsa evinizde istilanın başladığının göstergesidir.

Evlerden kitap biti nasıl temizlenir? diyorsanız kapsamlı bir mücadele başlatmanız şarttır. Kitap bitlerini ortamdan temizlemek için yapmanız gereken ilk olarak mekanda toz ve neme karşı düzenli olarak ortamı temizlemeniz gerekir. Duvardaki ve köşelerdeki çatlakları tamir etmelisiniz. Kütüphane ve benzeri bölgelerdeki uygun yaşama ortamlarını ortadan kaldırmak açık bırakmamak ve engellemek şarttır.

Kitap Biti Nasıl Ortamdan Arındırılır?

Kitap ve parke bitleri değişik özellikli farklı görünümlü canlılardır. Depo ve kütüphane benzeri yerlerde çoğalmalarının ana nedeni nem ile tozlanma büyük rol oynar. Toz böcekleri ile görünüm olarak benzerlik sergilemesi sıkça karıştırılmalarına neden olur. Kitap bitleri nasıl yok edilir? diyorsanız kitap biti ilaçlama servisi almanız gerekir. Kitap bitleri ile mücadele yöntemleri sıvı sprey uygulama şeklinde kokusuz ilaçlama ile yapılabileceği gibi ilerleyen istilalar için bu yöntem zayıf kalır.

Kitap biti neden olur? kitap bitleri nasıl yok edilir? diye arayış içinde iseniz temizlik onların üremesini ciddi anlamda durdurur. Ancak ortamlarda çok değişik yerlerde üreme kabiliyetleri onların hızlıca çoğalmasına zemin hazırlar. Depo ve kiler benzeri yerlerde nemden dolayı, kitap içleri ile kütüphane rafları arasında tozlanma ve rutubetten ciddi üreme sağlarlar. Rutubet böcekleri ile aynı familya da olmalarına karşın değişik özellik sergilerler.

Kitap bitlerini temizlemek önlem olarak doğal temizleme ile ciddi azalma sağlayacaktır. Ancak kitap bitlerinden nasıl kurtulunur? evdeki kitap bitleri nasıl ölür? diyorsanız sisleme kitap biti mücadelesi almanız gerekir. Spreyli ve kokusuz yöntem yeterli olmayacağı için sisleme kitap biti ilaçlama yaptırmanız gerekir. İnsanların çoğu kitap bitleri ile toz akarlarını karıştırır. Toz böcekleri ile kitap biti familya olarak aynı yapıdan gelmelerine karşın farklı özellikte oldukları ve farklı zararlar verdikleri malumdur.

Atlas Türk ilaçlama firması olarak kitap biti ilaçlama ve toz böceği ilaçlama taleplerinizde en etkili ilaçları kullanarak profesyonel ilaçlama çözümleri sunmaktadır. Yaşadığınız böcek şikayetlerinde bizden ilaçlama desteği talep edebilirsiniz. Kitap böceğine doğal çözüm sirkeli su ile tozlu alanları temizlemek, evi süpürge ile silmek ve rutubeti ortamdan arındırmak gerekir. Ancak kesin çözüm için kitap biti ilaçlama firmalarından ilaçlama servisi almalısınız.

8 cevap

 1. yesim dedi ki:

  İyi günler evimde bir senedir kitap biti var ve ne yaptıysam kurtulamıyorum süpürgelik kenarlarinda ve duvarlarda görüyorum acaba ne yapmalıyım yardim edin lütfen

  • AtlasTürk İlaçlama dedi ki:

   Merhaba, evde rutubet var, dip bölgelerden devamlı çıkar. yeni bina ise zaten parke altı, kapı kasalarının içleri gibi yerlerde rutubet vardır. Slikon çekin ve ilaçlama yaptırın.

 2. yesim dedi ki:

  İyi günler evimde bir senedir kitap biti var ve ne yaptıysam kurtulamıyorum süpürgelik kenarlarinda ve duvarlarda görüyorum acaba ne yapmalıyım yardim edin lütfen

  • AtlasTürk İlaçlama dedi ki:

   Merhaba, evde rutubet var, dip bölgelerden devamlı çıkar. yeni bina ise zaten parke altı, kapı kasalarının içleri gibi yerlerde rutubet vardır. Slikon çekin ve ilaçlama yaptırın.

 3. Yeşim dedi ki:

  Silikon çekince parke altında çoğalmazmi evimiz 10 senelik bir bina cvp verdiginiz icin tesekkur ederim

 4. Yeşim dedi ki:

  Silikon çekince parke altında çoğalmazmi evimiz 10 senelik bir bina cvp verdiginiz icin tesekkur ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir