0 542 799 13 13

Kuş Biti

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 530 667 01 19

Kuş Biti yaz ayları ile birlikte insanlara musallat olan nokta kadar böcektir. Kan emerek beslenen, tüy ve telek yiyerek hayatta kalan bitler bulunmaktadır. Kuş biti ile kumru bitleri insan üzerinde yaşamasa bile konakçı bulamadığı takdirde beslenmek için insanlara musallat olur. Ayrıca konakçıdaki bit yoğunluğu arttıkça yetersiz beslenme neticesinde başka konakçı arayışına başlar. İşte bu durumda evlere bir yolunu bularak girer ve insanları ısırıp, kanlarını emer. Böcek ilaçlama yaptırmadan bitmez.

Yakından bakıldığı zaman beyaz, şeffaf ve minik bir görünümleri vardır. Özellikle kuş göç yolları üzerinde bulunan evlerin pencere önleri ve balkonları kuş bitlerine maruz kalır. Ayrıca kumrular ile güvercinler evinizin dışında bir yere yuva yapmışlarsa kuş bitine maruz kalabilirsiniz. Kuş bitini önlemek için konan kuşlar ve kuş yuvalarını temizlemek, bunu ise ilaçlama yaptırdıktan sonra uygulamak gerekir.

Evinizde, işyerinizde kafeste kuş besliyorsanız kuş biti ile karşılaşma riskiniz her zaman var demektir. Ayrıca bina veya apartmanda kumru, güvercin ve diğer kuş çeşitlerinin bulunması kuş bitlerine açık davetiye çıkarır. Kuşlar genelde çatı, havalandırma boşlukları gibi yerlere yuva yaptıktan sonra yumurta bırakıp ürerler. Hastalanmalarına, tüylerinin dökülmesine, ve kuşların ölmelerine bile neden olurlar. İşte böylesi durumlarda boş yuvada bile de kuş biti şikayetleri görülmektedir.

Kuş bitlerinin kuşların gövdesine bıraktıkları yumurtalar, kısa süre içinde çatlayarak etrafa dağılır. Açık buldukları camlardan, kapı ve havalandırma menfezlerinden konutlarımızın içine girerek çok ciddi şikayetlere sebep olur. Yayılan bu bitler nokta kadar büyüklükte olup eşyalar, ve yatakları istila edebilirler. Bu durumda evde yaşanmaz bir ortam oluşur ve bir an önce kuş bitlerinin yok edilmesi şarttır.

Kuş Biti İnsanda Yaşar Mı?

Kuş bitleri insan derisi üzerinde asalak olarak uzun süre yaşayamazlar. Ancak insan üzerinde gezerek kaşıntıya ve alerjik deri reaksiyonlarına neden olabilirler bu bile insanlar için son derece sıkıntılı bir süreç meydana getirir. Kuş bitleri çıplak gözle dikkatli bakılmadığı sürece çok zor görülürler. Genelde kırmızımsı yakından bakılınca beyaz şeffaf renge sahiptirler. Türlerine göre farklı renklerde kuş bitlerinin de olduğu gözlemlenmiştir. Güvercin bitleri daha çok tüy ve telek yiyerek beslenirken kumrulardaki bitler kan emmektedir.

Kuş Biti Nedir Nasıl Temizlenir? güvercin biti Mallophaga adı verilen ısırıcı bitler takımının Menoponidae ve Philopteridae familyasına bağlıdır. Kumrular ile güvercinlerin kondukları pencereler ile balkonlarda kuş bitleri ile karşılaşmak son derece olağandır. Kuş yuvaları ve kuşların üzerlerinde bulunur bazı bit türleri güvercinlerde asalak olarak bulunurlar. Kuş biti kuşların kanatlarına yumurta bırakarak çok çabuk üreyen kan emici bir asalak türüdür. Boyları 2 ile 3 mm kadardır. Kuş bitleri insana bulaşır mı? diye arayan çok sayıda insan olması bu bitlerin evlere çok çabuk yayıldığını göstermektedir.

Daha çok ısınan havaların etkisi ile çok sayıda üremelerine tanık olunur. Kuş Biti çok hızlı hareket eden bir özelliğe sahiptir. Balkon ve pencere önüne konan kumru, güvercin benzeri kuşları besleyen yada yumurta bıraktıkları için korumaya çalışan insanların balkona çıkması ile üzerlerine hızlıca bulaşır. İnsanların üzerinde eve girince bir anda evin duvarlarını ve mobilyalarını sarabilir. Kanla beslenen asalak türü olan Kuş Bitleri evin her tarafını sardığı için evde insanların adeta kabusu haline gelir. 1 gecede evinizde onlarca ve yüzlerce bitle uğraşmak zorunda kalırsınız.

Kuş Bitlerinin Özellikleri

3500 civarında çeşidi bulunan bitler, üzerinde yaşadığı canlıya göre özelleşmiş bir yapı ya sahiptir. Hatta aynı canlı üzerinde canlının farklı bölgelerine bağımlı bulunan değişik bit türleri de bulunmaktadır. Bir şekilde güvercin üzerinde yaşayan bit çeşidini insanın üzerine taşırsanız bu bit insanın üzerinde uzun süre yaşayamaz ve ölür. Çünkü güvercin bitlerinin tümü tüy ve telek yiyebilecek bir çene yapısına sahiptirler.

İnsanda görülen bit türleri sadece kan emerek yaşayabilen Anoplura takımına ait alt türlerdir. Özellikle kumru ve kırlangıç gibi kuşlar nedeni ile insanlara musallat olurlar. Güvercinlerde görülen bu bit türleri daha çok mevsimlik bir şekilde ortaya çıkarlar. Kış aylarında güvercinler üzerinde nadiren bite rastlandığına tanık olunmuştur. Ancak havaların ısınması ile birlikte aniden kuşlar ve yaşadıkları ortamlara yayıldıkları görülür.

Kuşların pek çoğunda vücudun değişik bölgelerinde yaşamaya uyum sağlamış en az 4 ya da 5 tür bit olması oldukça ilginçtir. Aynı konakçı da farklı bit çeşitleri aynı anda asalak olarak yaşamını sürdürebilir. Varsa evinizin etrafında kuş yuvası zaman kaybetmeden bir ilaçlama şirketi ile görüşerek ilaçlama desteği talep etmelisiniz.

Kuş Bitlerinin Zararları

Detaylı bir ilaçlama yapıldıktan sonra bu sıkıntıdan tamamen kurtulmanız oldukça kolaydır ancak yapılacak ilaçlama türü çok etkili ve geniş kapsamlı olmak zorundadır. Bu bit türleri halk arasında güvercin biti, kumru biti ve kuş piresi olarak adlandırılır. Güvercin bitlerinin üremesi için yaz mevsimi en ideal koşulları mümkün kılar. Tüy değişim dönemleri ise bitlenmenin en yaygın dönemleridir.

Bu dönemler bit açısından bol besin olanağına erişmeye imkan sağlar. Uzun süre üzerinde bit oluşan güvercinlerin özellikle kuyruk ve kanat teleklerinde bitlerin yemesi ile oluşmuş delikler ve belirgin zedelenmelere rastlanır. İnsan vücudunda kaşıntıya ve kızarıklığa neden olur. Kuş bitinin bulunduğu ortamdaki varlığına son verilmesi bireysel olarak oldukça zordur. Kuş bitlerinden kurtulmak için özenli, detaylı ve profesyonel bir ilaçlama servisi almanız zorunludur.

Bit üzerinde yaşadığı güvercini hemen hiç değiştirmez. Güvercinin bir nedenle ölmesi halinde üzerinde yaşayan bitler de beslenme imkanı bulamazsa ölürler. Kuş bitleri, yumurtalarını kuş tüylerinin gövdesine bırakarak çoğalan, boyutları çok küçük olan türlerdir. Ölen kuşların gövdesinde üreyen kuş bitleri evlere; pencere önlerine veya çatıya kuşların yaptığı yuvalar vasıtasıyla insanlara bulaşarak yayılmaktadır.

Kuş Ve Güvercinlerde Yaşayan Bit Türleri

1 ) Menopon gallinae: Menoponidae ailesine mensup olan bir türdür. Antenleri 4 parçalı ve uzun bir yapıdadır. Gövde yapısı iki parçalı bir görünüm sergiler. Ayak uçlarında bir çift tırnak mevcuttur. Tavuk biti ya da kırmızı bit adı ile bilinen bu bit türü, daha çok tavukların üzerinde kümeslerde yaşar. Sarımsı bir renk yapısı vardır. Üzerinde kırmızı benekler bulunduğu için kırmızı bit diyede isimlendirilir. Bu bit çeşidi tavukların yanı sıra güvercinler ve kanaryalar üzerinde de görülmektedir. Tüy ve telek yiyerek yaşar kuşlara musallat olur.

2 ) Goniocetes piageti: Philopteridae ailesinde incelenir. Bu bitin antenleri 5 parçalıdır. Ayak uçlarında bir çift tırnak olduğu görülür. Tüy ve telek yiyerek yaşam sürmektedir. Evcil ve yabani kuşlarla birlikte yoğun olarak güvercinlerde yaşam sürmektedir. Rengi ise sarı, kahverengi tonlarındadır. Nokta kadar ve hızlı hareket eden bitler insanlara kuşların üzerinden ve onlarla temas etmeleri ile bulaşır. İnsanda yaşamaz ancak kan emebilir.

3 ) Goniocetes compar: Philopteridae ailesi mensubudur. Antenleri diğer türde olduğu gibi 5 parçalıdır. Ayak uçlarında bir çift tırnak bulunur. Tüy ve telek yiyerek hayatta kalırlar. Evcil ve yabani kuşlarla birlikte yoğun olarak güvercinlerde de görülmektedir. Rengi sarı, kahverengi tonlarında olup minik ve hızlı hareket eden bir özelliktedir.

4 ) Columbicola columbae: Philopteridae ailesindendir. 5 parçalı antene sahiptir. Ayak uçlarında bir çift tırnak vardır. Tüy ve telek yiyerek yaşarlar. Evcil ve yabani kuşlarda ve daha çok güvercinlerde bulunurlar. Rengi sarı, kahverengi ağırlıklıdır. Diğer güvercin bitlerine göre daha uzunumsu bir yapısı ile öne çıkar.

Kuş Biti Nedir Kuş Biti İnsana Geçer Mi?

Kuş bitleri nokta kadar minik boyutları olan kahverengi ve şeffaf böceklerdir. Kumru bitleri ile kuş pireleri nereden gelir? diyorsanız öncelikle bina ve apartmanda kumru, güvercin, ve diğer kuş çeşitlerinin olması ile bu bitler ile sorun yaşanır. Apartman çatıları ile bina havalandırmaları, kuşların yuva yaptığı yerler. Pencere önleri ve klimaların, kombilerin üst kısımları balkonlara gelip yuvalanmalarına sebep olur.

Bu bölgelere yuva yapan kuşlar yumurta bırakıp üredikten sonra yoğun olarak kuş biti şikayetine yol açmaktadır. Kuş ölüp, yuvadan ayrılsa bile kuş bitlerine rastlamak mümkündür. Aşırı bitlenme sonucu zayıf düşerek ölen kuşlardan üreyen kuş bitleri duvardan hızla hareket ederek açık buldukları camlardan evlerin içine girer. Ayrıca kapı ve havalandırma mazgallarından kolayca evinize girerek huzursuzluk nedeni olurlar.

Kuş biti ilaçlama yaptırmadan önce şikayetin kaynağını belirlemek önemlidir. Kuş bitlerinin yayıldıkları noktaları ortadan kaldıracak şekilde kuş biti ilaçlaması yapmak kesin olarak bitlerin yok edilmesini sağlar. Kuş bitlerini yok etmek için yeterli bilgiye sahip olmayan insanlar bireysel mücadele ile kurtulunacağını sanır. Ancak böyle düşünmek büyük hatadır. Kuş biti ilaçlama şirketleri ile çalışmadan sorularınıza doğru yanıt aldığınızdan emin olun.

Kuş Ve Kumru Bitleri Evinizi Yaşanmaz Kılar?

Kumru biti ısırığı sonrası insanlar evimi kuş biti sardı kuş biti nedir? gibi pek çok soru yöneltir. Kuş bitleri ile mücadelede bireysel çabalar sonuç vermez. Kumru bitine doğal çözüm sadece fiziksel olarak barınma alanlarını ortadan kaldırmak olacaktır. Kumru biti insandan nasıl temizlenir? diyorsanız mutlaka evinizdeki kuş ve kumru bitlerinden kurtulmanız gerekir. Kuş biti nasıl geçer evde üreyen kuş bitine ne iyi gelir? şimdi dilerseniz bu bitlerin önlenmesi konularına değinelim.

Evlerde nokta kadar siyah ve kahverengi böcekler olarak öne çıkarlar. Kuş bitleri insanların vücudunda dolaşarak onları ısırıp kızarma ve kaşınmaya neden olmaktadır. Öncelikle kuş biti insana geçer mi? Güvercin biti uçar mı? sorusuna elbette bulaşır ancak kuş ve güvercin bitleri uçmaz diyebiliriz. Eve giren kuş pireleri insanlara ciddi rahatsızlık verir. Kuş biti mücadelesi doğru teşhis ile başarıya ulaşacağı için nereden geldikleri ve üreme bölgeleri iyi araştırılıp üreme noktaları imha edilmelidir.

Sırt pompası kullanılarak yapılan kuş biti ilaçlaması yetersiz kalır. Bunun için doğru ilaçlama şekli uygulamak gerekir bu ise sisleme kuş biti ilaçlama şeklidir. Kuş bitleri nasıl ilaçlanır? çok iyi bilmek gerekir. Eve kuş biti bulaşması ile insan sağlığını olumsuz etkileyen bu küçük nokta kadar böcekler ciddi kaşınma ve ısırmaya yol açar.

Kuş Biti Nasıl Temizlenir?

Kuş biti insana zarar verir mi? gibi düşünceler insanların vücudunda dolaşıp alerjik durumlar meydana getirmesi ile iyice gün yüzüne çıkar. Kumru biti, güvercin biti, kuş biti olarak değişik isimler ile anılan bu zararlılar insanların uykusuz geceler geçirmelerine sebep olur. Sıradan ilaç ve yanlış uygulamalar ile kesinlikle yok edilemezler. Kuş biti ilaçlama nasıl yapılır? en önemli konulardan biridir. Evin kenar ve köşelerine kokusuz böcek ilacı sıkarak kuş bitlerinden insanları kalıcı olarak kurtarmak asla mümkün olmaz.

Böcekler ile mücadele konusunda uzaman ilaçlama firmaları tercih edilmeli kuş bitlerinin duvar, mobilya, yatak ve evin tüm bölgelerine yayılacağı gözden kaçırılmamalıdır. İnsanı ısıran kuş bitine ne iyi gelir? diyorsanız kuş biti ısırması için ısırılan bölge ılık su ile yıkanıp kolonya ile hafifçe ovulmalıdır. Daha sonra krem sürülerek rahatlama sağlanmalıdır.

Kuş biti ısırığı tedavisi yoktur ve evdeki bitler temizlendikten sonra her hangi bir sorun kalmaz. Güvercin biti sirke ile temizlenerek ölür ancak belli bölgelerde olmadığı için kesin çözüm değildir. Güvercin besleyenler için, güvercin bit ilacı kesin çözüm olarak bakımlarının yapılması için en kesin yoldur. Hayvanlar üzerinde böcek ilacı kullanılamaz. sadece bit sprey ilaçlar uygundur. Bitler ile mücadele amatörce kesinlikle yapılamaz.

Kuş Bitleri Doğal Yollarla Önlenir Mi?

Bitlere karşı doğal çözüm elbette mümkündür ancak bu sınırlı ve yüzeysel etki sağlar. Hassas derili insanlarda bit ilaçları alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu durumlarda yapılacak en doğru şey bit için doğal mücadele yöntemlerini uygulamaktır. Bitlere karşı sirke sahip olduğu yüksek asetik asit sayesinde doğal bir anti bit solüsyonu işlevi gördüğü için oldukça başarılıdır. Ayrıca kafa derisindeki ölü bit yumurtalarını da temizler. Sirke ile mineral yağını karıştırarak elde ettiğiniz sıvıyı gece yatmadan önce saçınıza uygulayın ve bone takarak uyuyun.

Haftada 2-3 defa bu işlemi yapmalı ardında da bit tarağıyla saçınızı özenle taramalısınız. Bitlere karşı aromatik yağda faydalıdır. Aromatik yağların çoğu bit tedavisinde kullanılır; en etkili formül Hindistan cevizi yağıyla yapılandır. Yaparken 3 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını ısıtın ve içine biraz kâfur ekleyin. Karışımı saçınıza uygulayın ve bir gece boyunca bone kullanarak saçlarınıza nüfuz etmesini sağlayın. Uyandıktan sonra saçınızı bit tarağıyla yıkayın, 5 gün boyunca her gün bu işlemi yapın. Bitler ile mücadelede bitkisel çözümler arasında Okaliptüs yaprağı ve biberiye yaprağı doğal bir bit öldürücü işlevi görür.

İki fincan suyla birlikte bu yaprakları kaynatın ve saçlarınızda bit bulunan yerlere uygulayın. Bit tedavisini pratikleştiren bu ilaçlar sprey, şampuan ya da direkt olarak solüsyon şeklinde doğru oran ve şekilde uygulanabilir. Bir diğer bit mücadelesi ise bit şampuanlarıdır. bildiğimiz normal şampuanlar gibi saça uygulanarak bit tedavisinde kullanılırlar. Çoğu bit şampuanını 24 saat içinde 2 kez uygulamak gerekir. Kuş bitine doğal çözüm işl aşamada işe yarasa bile evi saran kuş bitlerine karşı doğal mücadele işe yaramaz. Bu durumlarda kuş biti ilaçlama servisi alınması şarttır.

Kuş Biti Nasıl Yok Edilir?

Kuş bitleri ile mücadele doğru yöntem ve ilaçlar yardımı ile başarıya ulaşır. Unutmayın evin duvar, tavan ve tüm eşyaların üzerinde görülen kuş bitlerinden kurtulmak ancak kapsamlı bir böcek ilaçlama ile mümkündür. Kuş biti ilaçlama yöntemleri arasında en etkili olanı sisleme böcek ilaçlama şeklidir. Geniş kapsamlı bir uygulama olan bu yöntem çok kısa sürede imha eder. Evin içinde tek bir kuş biti bile kalmaması yeniden üremesini kesin olarak ortadan kaldırır.

Kuş biti nedir? kuş bitleri nasıl öldürülür? bilgi sahibi olmayan kişi ve ekiplerin bu zararlıları imha etmesini beklemek elbette yanlıştır. Bu nedenle kuş biti ilaçlaması nasıl yapılır? iyi bilen ilaçlama firmaları ile çalışmak gerekir. Kuş biti insana geçer mi? diyenlerin en kısa sürede ilaçlama yaptırması ve evin tamamına yayılmaları önlenmelidir. Kuş biti ve kuş piresi nokta kadar boyutları ile zor fark edilir.

Daha çok telefon ekranı, şeffaf yüzeyler ve insanların vücudunda fark edilirler. Tek ilaçlama ile kuş bitini evden temizlemek istiyorsanız Atlas Türk Böcek İlaçlama gibi firmalardan ilaçlama servisi almalısınız. Kumru biti ve kuş bitleri ile başınız dertte ise bireysel çabalar ile bu haşerelerden kurtulmanız söz konusu değildir. Kuş biti ilaçlama servisi alarak soruna veda edebilirsiniz aksi takdirde defalarca çabaya rağmen bitmezler..

Evdeki kuş bitlerinden kurtulmak için en etkili yöntem hiç kuşkusuz sisleme ilaçlama yöntemidir. Kokulu ve kokusuz sıvı böcek ilaçları yardımı ile uygulanabilir. Bitler ile mücadele amatör olarak her zaman istenilen sonucu vermeyecektir. Birlerin yok edilmesi için evin tamamı ve bitlerin ürediği noktaların iyice ilaçlanması şarttır. Böcek ilaçlama uzmanlık ister her önüne gelenin yapacağı iş değildir. Kuş biti ilaçlama evin genelinde dumanlı yöntem kullanılarak yapılırsa kesin çözüm sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir