0 530 667 01 19

Mayt Ve Mite İlaçlama

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 530 667 01 19

Mayt Ve Mite İlaçlama daire içinde yapılan haşere ilaçlama türleri arasında en zor olan uygulamalardan başta gelenidir. Akar ya da mayt, kenelerle birlikte acarina alt türünün büyük çoğunluğunu oluşturan eklem bacaklı çok minik bir böcek türüdür. İnsan vücudundan dökülen deri parçaları ve tozları ile beslenirler. Çok küçük boyutları olduğu için pek çok insan bu zararlı toz akarlarının varlığından bile haberdar olmaz. Ancak insan vücudunda milyarlarca akar böceği yaşam sürer.

Mayt ile mite böcekleri en çok halı, koltuk, yatak, peluş ve tüylü yeterince temizliği yapılmayan kirli ortamlarda ciddi oranda bulunur. Mayt İlaçlama sıradan bir böcek ilaçlama gibi düşünülmemelidir. Boyları çok küçük olmasına karşın haşere ilaçlarına olan aşırı dirençleri toz böceği ve mite böceği olarak bilinen bu minik haşereler ile mücadeleyi çok daha önemli kılar. Kokusuz ilaçlara son derece dirençli olmaları ve evin her yerine yayılmaları kapsamlı bir mite ilaçlamayı zorunlu kılar.

Mite Ve Toz Akarlarının Yaşam Yerleri

Toz akarları ve maytların yaşadıkları yerler en fazla nemli bölgeler olup insan sağlığına zararları ilerki dönemlerde oldukça fazladır. Solunum yolu rahatsızlıkları, aşırı alerjik duyarlılık ve astıma sebebiyet veren toz akarları çıplak gözle görülmesi pek mümkün olmayan bir yapıdadır. Beyaz nem böceği, mite, mayt böceği, toz akarı, ve toz böcekleri
olarak isimlendirilen bu minik böcekler aslında aynı türden olmalarına karşın türüne göre farklı renk ve yapıda karşımıza çıkarlar.

Ebat olarak 55 mikron boyutuna kadar büyüyen toz akarları bulunmaktadır. İnsan bedeninden kopan 1 gramlık deri parçası yaklaşık olarak 1.000.000 mayt ve akarın kolayca beslenmesine yetmektedir. Bilinen 156 tür akar vardır. En fazla yatak ve nevresimler de bulunan toz akarları mayt ilaçlama yapılarak imha edilmediği takdirde beş yıl kullanılan bir yatakta 5 ile 10 milyon kadar toz akarının yaşadığı sanılmaktadır. Miteler değişik renk ve görünümde olabilir. Ancak çok zor fark edilirler.

Mite Ve Maytların İnsan Sağlığına Zararları

İnsan sağlığı açısından büyük tehlike oluşturan toz böcekleri özellikle bebekler ve küçük çocuklar için burun tıkanması, geniz yanması ve sürekli aşırı duyarlılaşma gibi yan etkiler gösterir. Erken müdahale edilerek evde mayt ilaçlama yaptırılmadığı takdirde ciddi sorun olurlar. Ev tozu akarı alerjisi yetişkin insanları da etkilemektedir. Ev tozu akarı, küf sporları, hayvan kürkü ve tüyü, bütün yıl mevcut olan toz akarı alerjisi ve yoğunluğuna sebeptir. Semptomlar, mevsimsel alerjik özelliktedir.

Ancak burun tıkanması ve sinüslerin iltihaplanması sürekli görülen komplikasyonlardır. Birçok şikayete, ev tozlarında bulunamayan, fakat yatakta bulunan ev tozu akarları yani maytlar sebep olur. Bu bakımdan mayt ilaçlama yaptırmak oldukça önemlidir. Yatakta bulunan tozun, yerde bulunan tozdakinden %100 daha yüksek oranda toz maytı içerdiği bilinmektedir. Mayt ile mücadele insan sağlığının korunması açısından büyük öneme sahiptir.

Mite Ve Maytlar Nasıl Beslenir?

Maytların beslenme şekli çürümüş epital hücrelerini yiyerek olmaktadır. mekanda 20 °C civarında daimi sıcaklık, %60-80 arasında nem bu zararlılar için ideal üreme şeklidir. Güneş ışığının yeterince içeri girmeyişi ve odanın karanlık olması mayt üremesinde ciddi sebeptir. Mitelerin yok edilmesi için başta güneş ışınları olmak üzere yaptırılacak etkili bir Mite Ve Mayt İlaçlama bu böcekleri imha eder. Yatak, yüksek miktarda yiyecek epitel hücreleri ve insan vücudu tarafından verilen ısı ve nem içerdiğinden, ideal bir yaşam özelliği oluşturur.

Aynı zamanda güneş ışığının olmaması bu zararlıların çok daha hızlı üremesine ve giderek insan sağlığı üzerinde kalıcı hasarlar bırakmalarına sebep olur. Ev tozu hassasiyeti veren alerji sebebi etkenlere yol açan maytın önlenmesi şarttır. Kronik inatçı, alerjik rinite sebeptir. Ciltte alerji meydana getiren etkenler arasında en çok bilinen burun tıkanması, deride kaşınma ve sürekli batma belirtileri olup ciddi rahatsızlık verirler. Mite ve toz akarları türüne bağlı olarak farklı rahatsızlık boyutuna neden olur.

Evde Mayt Belirtileri Nelerdir?

Alerji semptomları iyi bilinmeli evde mayt haşeresi olup olmadığı maytlar hakkında kısa bir araştırma ile kolayca anlaşılabilir. Mayt olan yerde insan üzerindeki başlıca etkileri, hapşırma, burun akıntısı, burun kısmında kaşınma, burun tıkanması, gözlerin ve damağın kaşınması başlıca toz karı sebeplerinden biridir. Aile içinde bir takım alerjik hastalıkların ortaya çıkması bu tür böceklerin neden olduğu durumdur. Alerjik hastalık en fazla yeni doğan çocuklarda görülür. Mayt alerjisi erkek çocuklarda daha sık görülür.

Sürekli alerji ve aşırı duyarlılık olmasının başlıca sebepleri yatak odası içindeki aşırı yoğunluğa ulaşan mayt böcekleri ile ilgilidir. Çocuklarda bir haftadan uzun süren sulu burun akıntısı ateş olmadığı halde görülen sebeplerden biridir. Doktor kontrolünde antibiyotik tedavisinden sonra bile maytların neden olduğu aşırı duyarlılık sona ermez. Bu durumda mutlaka toz akarı ilaçlama yaptırılması gerekir. Mite alerjisi son derece huzursuz edici sinsi bir rahatsızlık şeklidir. Maytların bulaştırdıkları hastalıklar, astım ve bronşittir.

Toz Akarı Ve Miteler İle Mücadele

Miteler halk arasında mayt ve toz böceği olarak bilinir. Maytlar ile mücadele bireysel olarak evin sürekli havalandırılıp süpürülmesi, yatağın örtüsü temiz tutulmalı ve varsa buhar makinesi ile yer ve yatağın sık, sık temizlenmesi gerekir. Kimyasal olarak mayt ilaçlama yaptırılması mitelerden kurtulmak için en ekonomik ve en pratik yöntem olarak öne çıkar. Akar ilaçlamasını profesyonel ilaçlama firmalarına yaptırmak dikkat edilmesi gereken önemli bir unsurdur.

Akar Mayt Ve Mite İlaçlama çok önemlidir. Evde toz akarı ilaçlama düzgün yapılmazsa bu böcekler kesinlikle ölmezler. Toz akarından en çok etkilenen bebekler ve çocuklardır. Çocuklarınızın hasta olmasını istemiyorsanız bu konuda çok hassas davranıp bilinçli mayt ilaçlama şirketi seçmek maytların yok edilmesinde oldukça önemlidir. Astek böcek ilaçlama firması olarak mite ilaçlama ve mayt ilaçlama için özel toz akarı ilaçları kullanarak sisleme yöntem kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Güve İlaçlama hakkındaki yazımıza göz atmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir