0 542 799 13 13

Mutfakta Görülen Böcekler

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 530 667 01 19

Mutfakta Görülen Böcekler

Mutfakta Görülen Böcekler birden fazladır. Mutfak böcekleri arasında tütün böceği gibi mutfak dolaplarında böcek türleri mevcuttur. Böcek ilaçlama mutfak bölgesinde yoğun olarak uygulanmakta ve pek çok mutfak haşeresine karşı yapılmaktadır. Rutubet kurdu olarak bilinen bazı küçük larvalar yanında mutfak güvesi, beyaz nem böceği, kalorifer böceği, meyve sineği, kara böcek, hamam böceği, gümüş böceği gibi daha pek çok haşere türü mutfaklara akın eder. Mutfakta görülen böceklerin zararları hem insan sağlığına yönelmekte, hem de maddi açıdan kayıpların yaşanmasına sebep olmaktadır.

Gıda işletmelerinde güve ve bakliyat böcekleri ciddi ürün kayıplarına sebep olmaktadır. Ayrıca küflenme ve rutubete bağlı olarak minik beyaz böcekler ile hububat bitleri ciddi maddi zararlara sebep olur. İnsanlar genellikle mutfakta görülen böceklerin daha fazla olduğunu bilmektedir. Nokta kadar küçük böcekler başta olmak üzere susama benzeyen böcek ve evde görülen küçük böcekler genellikle rutubet ve bakliyatlardan kaynaklı ortaya çıkmaktadır.

Haşerelerle niye daha çok mutfakta karşılaşırız? diyorsanız bilindiği gibi beslenme ve yaşama koşulları en uygun ortam evin içinde mutfak bölgesi olarak öne çıkar. Banyo ve tuvalet gibi rutubetli ve nemli bölgelerde böcekleri çeker. Mutfaklarda hem rutubet ve nem, hem de çok kolay beslenme imkanı sağlayan bakliyat ve gıda maddeleri bulunduğu için böcekler daha çok mutfaklara akın eder. İnsanlarda olduğu gibi hayvanlar ve böceklerde hayatını devam ettirmek için su ve yiyeceğe muhtaçtır.

Mutfak gibi evin kiler bölgesi olan bir yerde böcek görmemek hiç kuşkusuz en şaşılacak durumlardan biridir. Özellikle gece karanlıkta su içmek için yada mutfakta herhangi bir ihtiyacını karşılamak için geceleri kalktığınız zaman sağa sola kaçan kahverengi böcekler siyah renkli antenli Böcekler ve benzeri böcekler ile karşılaşırsınız. Yaz dönemlerinde bu tür şikayetler çok daha fazla olur. Bunlara genellikle hamam böceği türleri denmektedir. Böcekler geceleri ortalığa çıkarak beslenme ve üremesini sağlayacak şekilde yaratılmış canlılardır.

Böcekler Neden Mutfağa Akın Eder?

Her canlıda hiç kuşkusuz bir yaşam şekli mevcuttur. Böceklerin çok büyük bir çoğunluğu gececi canlılar olduğu için ışıktan fazla hoşlanmaz ve Gece karanlığında ortaya çıkarak beslenmelerini sağlar. Evin mutfağında en fazla karşılaşılan haşere çeşitleri hiç kuşkusuz hamam böcekleri olarak bilinen antenli sarı böceklerdir. Kalorifer böceği, karafatma böceği ve alman hamam böceği gibi değişik isimlerle bilinirler. Ayrıca böceklerden farklı yapıda olan fare ve kemirgenler eve gelip mutfak bölgesinde çok kolay beslenme ortamı bulur.

Bunun için mutfak bölgesini özellikle tercih eder. Karınca, gümüş böceği, sinek, kırkayak, çıyan ve daha farklı böcekler mutfak bölgesinde hem rutubet, hem de besinlerden kaynaklı olarak çok kolay beslenebilir. Hamam böceği ve pek çok böcek susuz yaşayamadığı için rutubetli bölgeleri tercih eder bu nedenle besin kaynağı olan yerler, düşük ışık yoğunluğu olan ortamlar ve rutubetli bölgeler her tür böceği kendine çeker.

Mutfakta sadece su değil pek çok gıda maddesi bulunmaktadır. Şekerli yiyeceklerden unlu gıdalara kadar pek çok gıda maddesi evin kiler depoları gibi mutfaklarda barındırılır bu nedenler böcekler için mutfak bölgesi adeta davetkar bir ortamdır. Mutfak böceklerinden nasıl kurtulurum? diyorsanız öncelikle evin mutfağında açıkta gıda bırakmamalı, mutfak tezgahında ve yerlerde rutubet ve nem olmamasına özen göstermemelisiniz. Mutfaktaki böceklere kesin çözüm arayışı içinde olanlar genellikle küçük ama önemli noktaları gözden kaçırır.

Evde görülen küçük böceklerden sert kabuklu uçan böceklere kadar çok değişik böcek türü mutfakları ziyaret eder. En fazla yanıt aranan sorular arasında sarı hamam böceği nasıl yok edilir? tütün böceği nasıl yok edilir? şeklinde insanların yaşadıkları böcek şikayetine göre çözüm bulma arayışıdır. Bilindiği gibi hamam böcekleri ve bakliyat böceği olarak bilinen bütün böcekler gıdaların olduğu bölgelerde, dolap içlerinde ortaya çıkar.

Böcek Ve Kemirgenler Mutfakta Mikrop Yayar

Böcek ve fareler gıdaların bozulmasına ve insanların ciddi anlamda olumsuz etkilenmesine sebep olur. Doğal olarak bu böceklerden kurtulmak için insanlar pek çok arayış içine girer böceklerde olduğu gibi farelerde beslenmek için insanlara yakın olan mutfak bölgelerine yuva yaparlar. Evde fındık faresi olarak bilinen ev farelerinin yaşattığı sorunlar çok eski zamanlardan beri insanların karşılaştığı bir durumdur. Fareler çekingen canlılar olmasına karşın insanları görünce kaçar ancak gece karanlığında ortaya çıkarak evin içinde cirit atar.

Evde açıkta bulduğu her türlü besinin içine girip onları tüketerek bozulmasına sebep olur ve etrafa dağıtırlar. Ayrıca gıda kolileri ile pek çok ürüne zarar verirler. Üzerlerinde taşıdıkları bakteri ve mikroplar nedeniyle insanlar için ciddi anlamda sağlık sorunu oluştururlar. Fareler hızlı kaçtığı için insanlara yakalanması oldukça zordur. Bir mekanda gıda kolileri varsa ne fareler nede böcekler burayı asla terk etme gibi bir eğilim göstermez.

Tıpkı insanlarda olduğu gibi pişmiş bir yemeğin olduğu yerden ayrılmak istemeyen insan gibi böcekler ve fareler de evin mutfaklarında hayatta kalmanın daha kolay olduğunu bilir. Ayrıca karıncalarda mutfakta en fazla görülen küçük canlılar olarak dikkat çeker. Bilindiği gibi pek çok böceğin en sevdiği yiyecekler arasında tatlı ve şeker en başta gelendir. Karbonhidratlı yiyecekler hamam böcekleri ve karınca gibi canlıları kendine çeker. Özellikle kavanozların kapağı açık bırakılmışsa reçel ve tatlılar böceklere adeta bayram yaşatır.

Eve giren bir tek karınca bile yüzlerce hatta binlerce karıncanın eve akın etmesine sebep olur. Böcekler mutfak ve evlerin kuytu kenar bölgelerine yuva yaparlar. Gündüzleri ışıkta pek fazla dolaşmadıkları için evdeki böcek yoğunluğunu insanların anlaması genellikle kolay değildir. Onun için böceklerin mutfağa gelmesini ve mutfakları istila etmesini önlemek için bazı küçük tedbirler almak faydalıdır. Özellikle yiyeceklerin ağzını hiçbir zaman açık bırakmalısınız.

Böcekleri Kaçırıcı Ve Önleyici Tedbirler

Yere düşen ekmek kırıntıları zaman geçirmeden mutlaka süpürülmelidir. Ayrıca lavaboda bulaşık bekletmemeli bulaşıkları makineye kaldırıp kapağını sıkıca kapatmalısınız. Mutfaktaki çöpleri düzenli olarak boşaltmalı ve kapaklarını kesinlikle açık bırakmamalısınız. Böceklerin evlere ve mutfaklara giriş yerleri genellikle kapı altları, duvardaki çatlak ve yarıklar lavabo giderleri ve parke kenarları gibi kısımlardır. Bu bölümlerdeki açık ve zayıf yerleri dolgu malzemeleri ile güzelce kapatmanız tavsiye edilir.

Mutfakta damlatan muslukları tamir etmek, banyo ve lavabo kenarlarındaki boru giderlerinin etrafında oluşan boşlukları alçı ve silikon yardımı ile kapatmak gerekir. Islak zeminleri silmek nemli ortam bırakmamak şarttır. Ayrıca pazar ve marketten aldığınız sebze ve meyvelerin üzerlerini kapatmanız şarttır. Çünkü bunların içinde böcek yumurtası olabileceği gibi gece dolaşan böcekler bu besinlere musallat olur. Böcek yumurtaları haşerelerin üremesinde aktif rol oynar.

Bu nedenle aldığınız meyve sebzeleri güzelce yıkamalı böcekleri evden uzak tutmak için her türlü tedbire başvurmalısınız. Böcekleri evden uzak tutmak için doğal malzemeler işinize yarayabilir. Örneğin biberiye yağı, acı biber, kekik, lavanta, sabun ve tebeşir böcekler için itici bir özellik sergiler. Bu malzemelerden böceklerin girdiği noktalara, kapı eşiklerine, kenar, kuytu bölgelere ve süpürgelik aralarına bırakabilirsiniz. Örneğin sedir yağını su ile karıştırıp dip bölgelere püskürtürseniz böcekleri uzak tutar.

Ayrıca tespit ettiğiniz böcek yuvalarına çamaşır suyu damlattığınız zaman rahatsız olurlar evin hijyeni böceklerin hiç hoşlanmadığı bir durumdur. Evi sürekli temiz tutmak böcek oluşumunu yavaşlatır ancak kesin olarak böcekleri evden arındırmak için etkili olmaz. Doğal böcek kaçırıcılar sadece böcekleri o bölgeden uzak tutmaya yardımcı olur. Ancak uzun süre kalıcı değildir bu nedenle evdeki böcekler kadar mutfakta yuvarlanan böcekleri de yok etmeniz gerekir.

Mutfak Böcekleri Gıda Zehirlenmesini Tetikler

Mutfakta görülen böcekler hem gıdalar hem gıda konulan eşyalara mikrop ve bakteri bulaştırır. Ayrıca dip bölgelere aşırı şekilde pislik bırakarak evi kirletir ve hijyen sorunu meydana getirir. Evin kötü kokmasına sebep olur gıda zehirlenmelerine yol açarlar. Mutfak böceklerinin ortadan kaldırılması için mutlaka mutfak ilaçlama yaptırmanız gerekir. Evdeki böcekler ile mücadele böcek türüne göre değişen bir durum gösterir. Bu nedenle evdeki böceklerin yok edilmesi için profesyonel böcek ilaçlama şirketleri ile çalışmanız gerekir.

Mutfak ve evdeki böcekleri yok etmek için ortalıkta dolaşan birkaç böceği öldürerek böcekleri evden temizlemeniz söz konusu değildir. Mutfaktaki böceklerin yok edilmesi için öncelikle böceklerin giriş bölgelerini tespit ederek tedbir almak, böceklerin yuvalarını bulup girişini engellemek ve böcek yuvalarını kapatmak önemlidir. Ayrıca evde böcek ilaçlama yaptırırken haşere türüne göre uygun böcek ilaçları ve ilaçlama yöntemleri kullanılması gerekir.

Mutfak böcekleri ile mücadele bilinçli ve profesyonel ekiplerin işidir. Mutfaktaki böcekler nasıl yok edilir? diyorsanız böcek türüne göre farklı ilaç ve uygulama şekli yapılır. Zor ölen böceklerin yok edilmesi daha zor ve uzun süreç ister. Mutfak böceklerinin kökünü kurutmak için Astek ilaçlama ile irtibata geçerek en etkili böcek ilaçları ve böcek türüne göre farklı ilaçlama yöntemleri ile ilaçlama yaptırabilirsiniz. Yaşadığınız böcek şikayetlerinde daima birinci sınıf haşere ilaçları ve ilaçlama teknikleri yardımı ile ilaçlama desteği veriyoruz.

Sağlıklı bir yaşam için hijyenik mekanlar ve böceksiz ortamlar şarttır. Yaşadığınız böcek şikayetlerinde bizimle iletişime geçerek ev ilaçlaması talep edebilirsiniz. Mutfaklarda görülen haşereler arasında sarı antenli mutfak böceği olarak bilinen kalorifer böcekleri ilk sırada yer alır. Ancak mevsimsel ve ortamın durumuna göre farklı böcek sorunları evlerin mutfağında görülmektedir. Mutfak ve banyo böcekleri insanlar için zararlıdır ve bir an önce evden temizlenmeleri şarttır. Bu ise profesyonel haşere ilaçlama firmalarının işidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir