0 542 799 13 13

Pire Alerjisi Nasıl Olur

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 530 667 01 19

İnsanda Pire Alerjisi Nasıl Olur? Pire ısırığı tedavisi nasıl yapılır? bunların bilinmesinde fayda vardır. Pire türleri insanların baş etmekte en fazla zorlandıkları kan emici asalak parazitlerin başında gelir. İnsana pire bulaşması genellikle kedi ve köpek gibi evcil hayvanlardan kaynaklanır. Bu hayvanlardan insana bulaşan pireler ısırarak rahatsız eder. Bu esnada ağzında bulunan salgıyı insan vücuduna enjekte eder ve sivri iğnesini vücuda batırarak vücuttan kan emerek beslenir.

Pire ısırması yaşanan bölgede aşırı kaşınma ve yanma hissi neticesinde yoğun şekilde bir huzursuzluk meydana gelir. Pire ısırması sonucunda o bölgede minik kabarcıklar ve kızarıklık meydana gelmektedir. Pire ısırığı gerekli tedbirler alınırsa yaşanan yoğunluk derecesine göre 4 ile 9 gün arasında hızlıca iyileşebilir. İnsanda Pire ısırığı gerekli tedbirler alınıp tedavi edilmezse ciddi hastalık riski meydana getirir. Pire ısırığına ne iyi gelir? pire ısırığını ne geçirir? gibi çok sayıda insan arayışları olduğunu bilmek gerekir.

Pirelerin yol açtığı zararlar arasında kuduz, alerji, cilt hastalıkları yaşanabilmektedir. Pire ısırığı tedavisi için öncelikle ısırılan bölgenin temiz soğuk su ve sabunla güzelce yıkanması gerekir. Daha sonra buz yardımı ile terapi yapılması, amonyaklı pamukla desteklenerek kaşıntılı bölgeye masaj yapılması pire kaşıntısına iyi gelecektir. Ilık suyla yıkamak ve kolonya ile pire ısırığını ovmak olası pire alerjisine karşı uygulanabilir. Ancak pire ısırığını kaşımaktan kaçınmak daha doğrudur.

Pire Isırığına Ne Sebep Olur?

Pire ısırığı genelde kedi, köpek gibi evde beslenen hayvanlar neticesinde insanlara yansımaktadır. Ayrıca koyun, keçi, fare, tavşan gibi evlere yakın bölgelerde beslenen hayvanlar da ve bu hayvanların insanlara bulaştırması ile yaşanabilmektedir. Pirelerin hayvanı tercih etmesinin en önemli nedeni kolay beslenmek ve saklanmak için gerekli imkanı kolayca bulabilmesidir. Görünüş olarak kedi piresi yuvarlak başlı ve daha küçük boyuttadır. Pireler içerisinde en iri yapılı olanlar köpek pireleridir.

Pire vücudundaki hayvanın kanını emerek bu hayvanların kanları ile beslenir. Pire beslendikten sonra yumurtalarını pirelerin hızlıca üreyebilmesi için hayvanların tüylerinin arasına bırakır. Ancak pire yumurtası yapışkan özellikle olmadığı için hayvan hareket ettikçe dolaştığı bölgelere pire yumurtaları dökülür. Sürekli kaşınan hayvanlarda pire olma ihtimali son derece yüksektir. Isırılan yerlerin yanması ve kanaması gibi yan etkiler görülebilmektedir. Peki pire neden ısırır? pire ısırması beslenmek içindir.

Pireler genellikle bu hayvanların kanla beslenmesi yüzünden oluşmaktadır. Pireler sadece kan emdikleri için pire ısırması sonrası vücutta kaşıntı yaşanmasına yol açar. Pire ısırdığı bölgeden iğnesini hayvan ve insanların vücuduna batırır ve bu yolla kan emer. Gündüzleri ortada pek görünmeyen pire geceleri çok daha aktif olur ve uyuyan insanlara musallat olarak vücutlarındaki kanla beslenirler. Gündüz pire varlığı daha sınırlı hissedilmesine karşın, gece pireler çok daha fazla ısırıp rahatsız eder.

Pire Isırığının Tehlikeleri

Pire ısırığının tehlikeleri parazit asalak haşereden hastalık bulaşmasına sebep olur. Alerjik insanlarda çeşitli cilt hastalıklarının ve hassasiyetlerin oluşmasına sebep olurlar. Önemsemeyip tedavi edilmeyen pire ısırıkları aşırı kaşınma nedeniyle iyileşmesi oldukça güç olan yaralanmalara sebep olur. Bir kan emme aşaması yaklaşık 30 kadarı ısırıkla tamamlar. Bu da insanlarda hassas bölgelerin meydana çıkmasına sebep olur. Pire ısırıklarının hastalık bulaştırma ve yayma kapasitesini oldukça fazla kılar.

Peki pire ısırığı belirtileri nasıl anlaşılır? Pire ısırığı nasıl ayırt edilir? bu vücut hassasiyetlerine göre biraz değişiklik gösterebilir. Pire ısırmasının başlıca belirtileri ısırılan bölgede kızarıklık oluşması ve kaşınma hissi yaşanmasıdır. Pire beslenmek için kana ihtiyaç duyduğu için ısırarak derinin altına ulaşır. Bu ısırma esnasında deri dışarıdan bir müdahaleye maruz kalacağı için ciltte tahriş yaşanır. Vücuttaki minik toplu iğne başı kadar kabarcıklar en belirgin pire ısırığı belirtisi olarak göze batar.

Bu kabarcıklar pirenin iğnesini kan emeceği bölgeye batırması ve çekmesi neticesinde meydana gelir. Şayet cildiniz hassas ise, Pire ısırığı alerjisi ile uğraşmak sizin çok daha fazla canımızı sıkacaktır. Pire ısırığının en belirgin belirtisi hiç kuşkusuz sürekli kaşınma hissi vermesidir. Bu belirtilerin ortaya çıkması ile insanlarda ciddi şekilde huzursuzluk meydana getirir. Pire ısırığı tedavisi insanlar ve hayvanlar üzerinde farklı şekilde uygulanır. İnsanlarda kıl ve tüy az olduğu için daha kolay olur.

Pire Isırığı Ve Kaşınmasına Ne İyi Gelir?

Bilindiği gibi pire ısırığı kaşıntısına sabretmek oldukça zordur. Bunun için önleyici krem ve aromatik yağlar kullanmak kaşıntıyı hafifletici bir özellik sağlayabilir. Amonyaklı pamuk yardımıyla ısırılan bölgeye uygulandığında kaşıntıyı rahatlatacaktır. Isırılan bölge enfeksiyon riski oluşmasına karşı sabunlu suyla iyice temizlenerek yıkanması gerekir. Evcil hayvanlarda pire ısırması sonrası tedavi pire şampuanı ile yıkamak hayvanların piresine hayvanların boğazına pire tasması takmak gibi yollarla mümkündür.

Ayrıca pireli hayvanın vücudunu tarakla güzelce taramak ve kıllar arasında bulunan pireleri temizlemek önemlidir. Pire ısırığı tedavisinde kişisel bakım ve temizlik her zaman önemlidir. Pire bulaşmasına maruz kalmamak için evcil hayvan besliyorsanız hayvanların bakımını sürekli ve periyodik olarak yapmak zorundasınız. Aksattığınız her durumda pirelenme sizi ciddi şekilde rahatsız edecek ve hayli sıkıntılı günler geçirmenize sebep olacaktır.

Peki pire ısırığından nasıl kurtuluruz? pire ısırığından kurtulmanın en kestirme yolu hiç kuşkusuz evinizde yaptıracağınız bir pire ilaçlama ile pirelerden kurtulabilirsiniz. Her ne kadar pirelere karşı önleyici ve kaçırıcı bazı doğal pire kaçırıcı yöntemler olsa da bunlar kesin olarak tam çözüm sunmazlar. Pireden kurtulmanın en kapsamlı ve en kestirme yolu iyi bir pire ilaçlama servisi almaktan geçer. Pireler ile mücadele bireysel olarak mümkün değildir.

Pirelerden kurtulmak için uzman yardımı şarttır. Pire son derece dirençli bir haşere olduğu için pek çok böcek ilacına kolayca direnç kazanabilir. Pire bulaşmasından kurtulmak ve yaşadığınız pire kaşıntısından uzaklaşmanın en kolay yolu evinizde ve evinizin çevresinde iyi bir firmaya pire ilaçlaması yaptırmak olmalıdır. Böcek ilaçlama her haşere türüne göre özel ilaç ve uygulama yapılmasını bilen ekiplerin işidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir