0 542 799 13 13

Pire İlaçlamaYöntemleri

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 530 667 01 19

Hamam böceklerinden sonra böcek ilaçlama da en fazla şikayet pire türleri tarafından yaşanır. Pire İlaçlama Yöntemleri mekan ve insanların evdeki pireler tarafından etkilenmemesi bir an önce yaptırılması gerekir. Zararlı pireler evin her tarafına yayılmadan yok edilmediği takdirde her tarafı sarar ve evleri yaşanmaz hale getirir. Pirenin kaynağı olarak bilinen kedi, köpek ve atıl alanlar insanların yaşam alanlarına pirelerin taşınmasında son derece etkin rol oynar. Bu nedenle pirelere karşı önlem almak şarttır.

Kan emici pire ile mücadele evlerde olduğu kadar binaların çevreleri, kömürlük, bahçe, otopark, sığınak, çatı ve depolarda yapılmalıdır. Ayrıca tek pire bulaşmasına buralar neden olmaz. Kedi ve köpek besleyen insanların mutlaka pire tasması yada pire aşısını besledikleri hayvanlara yaptırmaları gerekir. Pirelerin kaynağı olarak saydığımız bu hayvanlar ve yerler evlere pire bulaşmasının başlıca sebepleri arasındadır. Pire çok hızlı ürer. Bunun başlıca sebebi sürekli yumurtlama özelliğidir.

Pirelere Karşı Tedbir Ve Mücadele

  1. Beslenen evcil hayvanlar mutlaka veteriner kontrolünden geçirilmeli ve üzerindeki pireler arındırılmalıdır.
  2. Yeni başlangıç aşamasında doğal pire kaçırıcı önlemler ve evde pire temizliği mutlaka yapılmalıdır.
  3. Dışarıdan gelirken pireli bir bölgeden geçilmiş ise ev hemen süpürülmeli ve kıyafetler hemen banyoda ıslak suya basılmalıdır.
  4. Yerler, halılar, ve koltuklar ıslak ve şampuanlı bir bez ve suyla silinmeli.
  5. Pire şikayeti dış mekandan kaynaklı ise etraftaki sokak hayvanları mutlaka belediye ekiplerine bildirilip toplatılmalı.
  6. Bina içi ve bahçede en kısa sürede pire ilaçlama servisi alınmalı.
  7. Dairede pire şikayeti kaşınma ile anlaşılır bu süreçte hızlıca evde pire ilaçlama yaptırılmalı.
  8. Pire ilaçlaması garantili yapılmaz bu nedenle şikayet devam ederse ikinci kez pire yumurtasını yok etmek için servis alınmalıdır.

Pire İlaçlaması Öncesi Hazırlık

Pire ilaçlama yapmadan önce evde evcil hayvan varsa onları çıkarın. Kedi ve köpek gibi evde beslenen hayvanların veteriner kontrolünde tedavi ettirin ve onların üzerinde pire olmadığından emin olun. Pire ilaçlama öncesi evde akvaryum ve balık gibi canlılar besliyorsanız akvaryumu ıslak bir havluyla ya da bir poşet kapatarak etrafında koli bandı ile sıkıca kapatın. Ayrıca çocukların oyuncaklarını ve eşyalarını toplayıp dolapların içine kaldırın. Ancak pire bulaşmış eşyalar mutlaka ilaçlanmalı.

İlaçlama servisi öncesi açıkta gıda maddesi bırakılmamalı, pire ilaçlamasında tüm evin ilaçlanması gerektiği için yerde bebeklerin oyuncakları bırakılmamalıdır. Pire ilaçlamasında içeride evcil hayvan bırakılmamalıdır. Kuş, kedi, akvaryum içinde balık gibi evcil hayvan varsa bunların ya çıkarılması ya da gerekli tedbirlerin alınması şarttır. İlaçlamadan sonra ise kullandığımız eşyalar üzerinde yattığınız yatak koltuk gibi bölgeler ilaçtan kaynaklanan kimyasal tahriş yaşamamanız için silinmelidir.

Pire İlaçlama kapsamlı bir uygulama olup, ilaçlama temizliği şarttır. Özellikle Dumanlı pire ilaçlamasın da genel temizlik zorunlu olup ilaç tahrişine maruz kalmamak için ister sırt pompası ile yapılan, ister elektrikli makine ile yapılan pire ilaçlama sonrası temizlik zorunluluktur. Pire ilaçlama fiyatları pek çok böcek ilaçlama fiyatına oranla daha yüksek tutulması gerekir. Pire yaşam alanları daire içlerinde çoğunlukla kullanılan eşyalardır. Bu nedenle evin içinde yattığınız ve oturduğunuz yerden bulaşır.

Evdeki pirelerin en sık görüldüğü alanlar, halı araları, elbise ve yatak içleri, koltuk ve tüylü yüzeylerdir. Dış alanlarda ise daha çok toz, toprak olan bölgeler, odunluk, ardiye, çatı araları ve bahçeler ile binaların bodrum katlarıdır. Buraların etkili şekilde kokulu pire ilaçları kullanılarak detaylıca Pire İlaçlama işlemine tabi tutulması gerekir. Bu bölgelerden insanların üzerine bulaşarak evlere taşınan pirelerin önlenmesinde en önemli etken bina çevresi ve bahçede pirelere karşı ilaçlama yaptırılmalıdır.

Pire İlaçlama Kaç Defa Yaptırılmalı?

Evde yada iş yerinde ortaya çıkan pire şikayetleri geciktirildiğinde pireler evde ve dış ortamlarda her tarafa yayılarak sayıları yüz binlere ulaşacak bir hale gelir. Bu ise çok zorlu bir mücadele ve daha fazla ilaç kullanılmasını zorunlu kılacağı için bazı durumlarda tek uygulama ile pireler ölmeyebilir. Bu gibi durumlarda ikinci bir pire ilaçlama yaptırmak gerekli olur. Ancak bu etkili bir ilaçlama ile gerek duyulmayabilir. Biz yaptığımız pek çok uygulamada ikinci bir ilaçlama yapmadan önlüyoruz.

Yoğun pire görülmesinde ikinci uygulamayı yaptırmak bazı durumlarda şart olabilir. Ancak normal pire şikayetlerinde tek uygulama yeterlidir. Çoğu pire ilaçlama servisinin iki yada üç defada çözebildiği pire şikayetlerini genelde bir defa ilaçlama yaparak yok ediyoruz. Kalıcı ilaçlama çözümleri için sizlerin gerek yaşam alanlarınızda gerek iş yeri ve açık alan ilaçlama hizmeti talebinizde en etkili pire ilaçlarını kullanıyoruz. Pire zararlısı oldukça dirençli ve çok yumurtlayan bir hayvandır.

Pire ilaçlama hizmetleri pek çok böcek ve haşere türüne göre çok daha fazla yapılmakta olan bir ilaçlama türüdür. Başlıca kaynakları sokak hayvanları ve memeliler olan pireler dış ortamlı sorunların başında gelmektedir. Pirelerin zararları hem insanları ısırmaları yönüyle, hem de hastalık bulaştırma risklerinin olması bakımından insan sağlığını ciddi anlamda tehdit eden bir özelliğe sahiptir. Pire ile mücadele çoğu haşere türlerine oranla çok daha zor olur. Mutlaka bilinçli ilaçlama yapılmalıdır.

Pire ilaçlama için apartman etrafı ve bahçe gibi bölgelerde spreyli ıslama yöntemi tercih edilirken, kapalı alanlarda daire içleri gibi yerlerde ise ulv pire ilaçlama yöntemi kullanılmalıdır. Çoğu böcek ilaçlama firması daha çok spreyli yöntemi tercih etmektedir. Elektrikli haşere ilaçlama cihazı ile mekanik böcek ilaçlama cihazı arasında hem fiyat farkı hem de uygulama ve donanım bakımından ciddi bir eğitim alınması farkları bulunmaktadır. İnsanlar genelde kolay olanı tercih etmekte, maliyetli ve zor olandan uzak durmaktadır.

Pire Neden Zor Önlenir?

Evden pireyi uzak tutmak için bina etrafında dolaşan sokak kedileri ve köpeklerinin binalardan uzak tutulması gerekir. Pireli bölgelerden geçilmemesi şayet bina ve daireye pire bulaşmışsa pire ilaçlama yapılması gerekir. Pireler dirençli haşereleri oldukları için garantili pire ilaçlama yapmak çoğu zaman pek mümkün olmayabilir. Pek çok ilaçlama şirketi zaten tek ilaçlama ile pirelerin ölmeyeceğini belirtmekte ve 15 gün sonra ikinci bir pire ilaçlama yaptırılmasını şart koşmaktadır.

Evde sağa sola zıplayan küçük siyah böcekler gören insanlar kısa bir araştırma yaptıkları zaman bu haşerenin pire olduğunu hemen anlamaktadır. Pire ilaçlama sadece evde zıplayan pirelerin yok edilmesi için değil pire larvaları veya pire pupalarının da ortadan kaldırılması için kapsamlı bir uygulama yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Pire ilaçlama servisi veren ekipler pire oluşumuna yol açan sebepleri insanları anlatarak hem evdeki mevcut pire problemlerini ortadan kaldırmaktadır.

Ayrıca daha sonra mekana tekrar pire girişini önlemek için insanlara gereken tüm bilgiyi vermekle yükümlüdür. Pire şikayetinin kontrol altına alınması çoğu böceklerin durumuna göre daha zorlu bir süreç gerektirir. Özellikle evde beslenen evcil hayvanlar olarak tabir edilen kedi ve köpeklerin düzenli kontrollerinin yaptırılması bu hayvanların tüyleri arasında pire problemi varsa veteriner hekim kontrolünde pire tasması ve pire ilacı gibi tedbirler alınması gerekir.

Dişi pire tek seferde 50 kadar yumurta bırakabilme kapasitesine sahiptir. Bir dişi pire yaşamı boyunca ortama ortalama olarak 400 civarında yumurta bıraka bilmektedir. Pireler yumurtalarını hayvanların kürkleri arasında, giyim eşyaları, evde halı ve koltuk araları, yerler ve duvar çatlaklarına bırakabilmektedir. Pire yumurtalarının olgunlaşması için belirli bir oda sıcaklığına ihtiyaçları vardır. Pire yumurtaları 10 santigrat derecenin altında açılmaz ve gelişmediği için uygun ısıyı bekler.

Pire Larvaları Nasıl Erişkin Hale Gelir?

Pire yumurtasının pire larvasına dönüşmesi ortalama 3 gün ile 10 gün arasında tamamlanır. Yumurtadan çıkan pire larvaları deri parçacıkları veya diğer organik kalıntıları, dışkı ile beslene bilmektedir. Pire larvaları yetişkin pire olana kadar kan emmezler. Larva aşamasını tamamlayan pireler yetişkin pire olarak ortamda her tarafa yayılır ve insanlara ciddi sıkıntı yaşatırlar. Pire larvaları 7 ile 14 günlük süre zarfında pupa evresine dönüşür. Uygun koşullar olmadığı zaman pupa evresini tamamlanması sekteye uğraya bilmektedir.

Pirelerin yaşam süresi ortalama 4 hafta ile 12 haftalık bir zamanı kapsar. İnsan piresi, kedi piresi, köpek piresi, toz piresi gibi değişik isimlerle anılan pire çeşitleri insanların yaşam alanlarına girerek ciddi sıkıntılara sebep olmaktadır. Köpek pireleri insanların bacak kısımlarından Isırırlar. Pire ısırığı kırmızı yuvarlak lekeler şeklinde olup, insanda kaşınma ve ciddi bir huzursuzluk meydana getirir. Pire ısırığı olan bölgenin kaşınması çeşitleri cilt tahrişleri ne sebep olacağı için bu hassa kişiler için oldukça sıkıntılıdır.

Pire ısırığının da kaşınma sonucu enfeksiyon riskini ortaya çıkarabileceği için kaşımaktan uzak durmak ve ılık suyla kaşınan bölgeyi yıkamak, antiseptik sabunlarla masaj yaparak rahatlatmak gerekir. Hassas cilt sorunu olanlar pire ısırması karşında daha savunmasız kaldıkları için ciltlerinde ciddi anlamda tahrişler ve sulu yaralar ortaya çıkmaya başlayabilir. Bu gibi durumlarda tıbbi tedavi alınması ve oluşan pire kaynaklı yan etkilerin ortadan kaldırılması için ilaç tedavisi görülmesi gerekir.

Evcil hayvanlardan kaynaklı pire şikayetlerinde üzerinde pire bulunan evcil hayvanın da bazı belirtiler meydana gelmektedir. Başlangıç aşamasındaki pire İstilasını ortadan kaldırmak daha kolay iken, giderek yaygınlaşan pire sorunlarını ortadan kaldırmak çok daha zorlu bir süreç gerektirir. Üzerinde pire bulunan bir hayvan pireler tarafından ısırıldığı zaman sürekli kaşınma ve vücudunu ısırıp yalama gibi belirtiler gösterir. Pire bulunan hayvanın davranışlarına dikkat etmek en doğru davranıştır.

Evcil Hayvanlardaki Pireleri Arındırmak

Şayet kedi ya da köpek sık sık kaşınıyorsa evcil hayvanınızın tüyleri arasını kontrol edip pire olup olmadığını anlamaya çalışmanız gerekir. Vücudunu pire istila eden hayvanların dersinde kızarıklıklar ve tüy dökülmeleri yaşanacağı için bu gibi durumlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Tüyler arasında siyah pireler görülüyorsa ya da derisinde kırmızı ya da siyah pislikleri varsa pire tedavisi için mutlaka veteriner kontrolünde evcil hayvanınızı pire tedavisi uygulanması şarttır.

Gerek mekanda, gerek hayvanın tüyleri arasında pire yumurtası ve pire larvası olma riski her zaman mevcuttur. Pire larvaları kirli beyaz renktedir ve büyüklükleri ortalama bir iki milimetre çapındadır. Evcil hayvan da pire şikayeti olması durumunda veteriner hekim tarafından tavsiye edilen ürünleri kullanmak hayvanın yattığı ve beslendiği bölgeleri temizlemek, yıkamak ve evde pire ilaçlama yaptırmak gerekir. Pireler özellikle bahar aylarının gelmesiyle birlikte ciddi bir artış göstermektedir.

Mayıs ayından sonra pire şikayetlerinin çoğaldığı zamanlar olup, oluşan pire şikayetleri çok kısa sürede istila boyutuna ulaşmaktadır. Pireler kanla beslenen zararlılar oldukları için üzerinde bulundukları insan ya da hayvanlarda ciddi şekilde rahatsızlığa ve huzursuzluğa sebep olmaktadır. Pirelerden kurtulmak için en etkili ve en kestirme yol elbette pire ilaçlama servisi almak olacaktır. Mekan ve evcil hayvan da problem varsa hem hayvanların veteriner hekim kontrolünde tedavi ettirilmesi şarttır.

Pire ilaçlama oldukça kapsamlı ve dikkatli yapılması gereken bir ilaçlama şeklidir. Sıcağı çok seven pireler genellikle yorgan, koltuk arası, halı, kıyafetler insan üzerinde elbiselerini arası ve hayvanların tüyleri gibi bölgeleri çokça tercih etmektedir. Pirelerin yok edilmesi için pire ilaçlama hizmeti alırken pire ilaçlama firmaları uyguladıkları pire ilaçlama yöntemleri ve kullandıkları pire ilaçlarına dikkat etmek zorundadır. Çünkü pire zor olan bir hayvan olduğu için ucuz pire ilaçları ile pirelerden kurtulmak pek mümkün olmaz.

Pire İlaçlama Nasıl Yapılır?

İnsanların kanını emerek rahatsızlık veren pire kaşıntı yaptığı gibi hastalıklı bir bünyeden emdiği kanın başka bünyeye bulaşmasına aracılık edeceği için insan ve hayvanlara hastalık mikrobu bulaştırma riski olan bir haşeredir. Bu sebeple en kısa sürede imha edilmesi için yapılacak pire ilaçlama şekli çok etkili ve kısa zamanda pireleri imha etme özelliğine sahip olmalıdır. Pire ilaçlama nasıl yapılır hangi alanlarda pire mücadele şekilleri arasında ne tür uygulama yapılmalı bilgi edinmek doğru mücadele için gereklidir.

Açık alanlar için uygulanacak pire ilaçlama şekilleri daha çok spreyleme şeklinde olup sisleme pire mücadelesi rüzgarlı havalarda fazla etkili olmayacağı için bahçe ilaçlamasında pek kullanılmamaktadır. Kapalı alanlar ve daire içlerinde yapılan pire ilaçlaması ise özellikle kalabalık eşya ve depolarda dumanlı pire ilaçlama şeklinde yapılmalı aralarda saklanan pirelerin daha kolay imha edilmesi sağlanmalıdır. Toprak alanlar ile beton zeminler bir birinden farklı özellikte olduğu için dikkat gerekir.

Toprak zeminlerin püskürtme yöntemi ile pirelere karşı ilaçlama yapılması yerlerin nemlenerek ıslatılması sağlanmalıdır. Toprak yüzeyler ilacı daha kolay emer ve özellikle yaz sıcağında hemen kuruyarak aralardaki pirelerin yapılan ilaçlamadan etkilenmesi güçleşir. Pire ile mücadele işinin uzmanı ve bu konuda deneyimli pire ilaçlama firmaları tarafından yapılması pirelerin kalıcı olarak önlenmesi açısından çok önemlidir. Kokusuz ilaçlar kullanılarak pireler ile mücadele kesinlikle başarılı olamaz.

İlaçlama servislerinin kokusuz ilaçla yaptıkları uygulama sizin tekrar evde pire ilaçlama servisi almanızı gerektirir. Özellikle açık alanlar ve tozlu bölgelerde kokusuz ilaçlama kesinlikle hiç bir işe yaramaz ve paranızı çöpe atmak anlamına gelir. Pire mücadelesinde bilinçli hizmet almak yarı yarıya başarıya eştir. Kokulu Pire İlaçlama çok daha ani etki sağlayacağı için pireler büyük oranda ölür. Sadece aşırı pire sorunları ve pire yumurtası için ikinci ilaçlama yapılabilir. Buda nadir alınan bir hizmettir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir