0 542 799 13 13

Pire İnsana Zarar Verir Mi

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 530 667 01 19

Pire İnsana Zarar Verir Mi? evlerde en fazla görülen haşereler içerisinde pire çeşitleri ilk sıralarda gelir. Böcek ilaçlama için yaz aylarında pirelerle mücadele çok sık talep gören bir özelliğe sahiptir. Özellikle kedi piresi, köpek piresi, hayvan pireleri en fazla ilaçlama talebi alan pirelerdir. Hayvan piresi daha çok hayvan kanı ile beslenen bir canlıdır. Evlerde görülen pire çeşitleri evcil hayvanlarınız yoksa bile dışarıdan taşınmış olma ihtimali yüksektir.

Bu sokaktaki hayvanların olduğu yerlerdeki pirenin paçalarınıza sıçrayarak üzerinizde eve gelmesi şeklinde olur. Kedi ve köpekten insana pire geçer mi? diyorsanız pirelerin bulaşma yollarından en önemlisi sokak hayvanları ve evcil hayvanlar olarak dikkat çeker. Pire türleri arasında kedi piresi ve köpek pireleri insanlara en fazla musallat olan pirelerdir. Hayvanların tüyleri arasında sıcak bir yuva buldukları için çok severler. Ayrıca onlardan beslenmeleri vücutlarında uzun süre kalmalarını sağlar.

Kedi piresinin baş kısmı diğer pirelere göre daha yuvarlak bir özelliktedir rengi ise genellikle koyu kahverengi, siyaha yakın bir görünümdedir. Köpek pireleri daha büyük yapılıdır köpeklerde haricinde tavşan, fare ve keçilerde görülür. Kedi ve köpek piresi kan emerek beslenen bir canlıdır şayet yeterli şekilde beslenmeye kan bulamamışlarsa insanları da musallat olmaları kaçınılmaz olur. Pireler hayvanların vücudunda yaşar ancak yumurtalarını eve yada dış ortamın çeşitli bölgelerine bırakırlar.

Hayvan piresi insana geçer mi? hayvan piresinin zararları nelerdir? pireler kan emdikleri için hastalık bulaştırma potansiyeli yüksek olan ve insanlarda ciddi anlamda kaşınma ve huzursuzluğa yol açan türlerdir. Pireler zıplayarak hareket edip beslenmesini hayvanlardan sağlayan parazitlerdir. Pire türleri arasında kuş piresi, tavuk piresi, fare, köpek piresi, kedi piresi, insan piresi ve toz piresi gibi türleri bulunmaktadır.

Pirelerden Bulaşan Zararlı Hastalıklar

Pirelerin en zararlı yanı bu üzerinde bulunduğu hayvandan emdiği hastalıklı kanı insanlara bulaştırma potansiyelinin olmasıdır. Yumurtlayarak çok hızlı bir şekilde çoğalan pireler oldukça tehlikelidir. Kan emdiği sürece günde 16 -18 adet yumurta üretebilir yumurtası çok sert yapılı dağınık şekilde bırakılan bir özelliktedir. Nemli ve rutubetli pis bölgelere daha çok pire yumurtası bırakılır. Yumurtadan çıkan pireler böcek ilaçlarından etkilenmediği takdirde evdeki pire sorunu kolay, kolay bitmez.

Hayvan pirelerin zararları insanlar için ısırıp kaşındırması ve hastalık bulaştırma potansiyellerinin fazla olmasıdır. Evcil hayvanlar ve kümes hayvanlarında bulunan pireler insana geçerek kan emer ve sıkıntılı ve süreç ortaya çıkarır. İnsan ısırıp kan emen hayvan piresi hortumunu deriye batırır ve insan kanını çeker. Bu nedenle deride şiddetli bir kaşıntı, kızarıklık, kabarmaya sebep olur. Pire ısırığı kaşıntısı oldukça şiddetli ve huzursuz edici bir özelliktedir.

Kan emdiği hayvandan çekmiş olduğu kanı insanlara bulaştırarak sıkıntılı sorunlar ortaya çıkarır. Pirelerden bulaşan hastalıklar bu nedenle kan yolu ile olmaktadır. Özellikle humma ve alerjik hastalıklar, cilt hastalıkları, bulaşıcı hastalıklar pireler tarafından insanlara bulaştırılır. Hayvanlarda görülen hayvan pireleri ile mücadelede veterinerler yardımı alarak hayvanlarındaki pireleri arındırmanız mümkündür. Hayvanlardaki pirelerin insanlara bulaşmaması için ortamların sık temizlenmesi gerekir.

Ayrıca hayvanınızın gerekli tedavisinin yapılması ve evde pire ilaçlama servisi almanız gerekir. Devamlı konakçı değiştirdiği için bir çok konakçıdan aldığı bakterileri farklı konakçıya kolaylıkla taşıyabilir. Bu yolla hastalıkların insanlara taşınma durumu söz konusudur. Zararlı özellikleri yüzünden pire ilaçlama servisi alarak kurtulmanız şarttır. Pirelerin sebep olduğu hastalıklar oldukça sıkıntılı bir süreç meydana getirir. Bu nedenle pirelerin yok edilmesi büyük önem taşır.

Pireler Tehlikeli Sorunları Tetikler

İnsanlar kedi piresi eve yayılır mı? kedi piresi eve bulaşır mı? kedi piresi yıkanınca gider mi? kedilerdeki bit insana geçer mi? gibi değişik sorular ile yaşadıkları pire sorunlarından kurtulma yoluna gitmektedir. Kedi piresi yıkandığı zaman kolaylıkla gider. Kedi piresi sirke yardımı ile kedinin tüyleri arasından kaçırılabilir. Pire ısırığı görüntüsü toplu iğne ucu kadar kabarcıklar ve kızarma şeklinde olur. Pire İnsan vücudundan nasıl temizlenir? diyorsanız kıyafetlerinizi çıkarıp kendiniz duş aldığınızda üzerinizdeki pireler dökülecektir.

Ancak kıyafetlerin sıcak suda yıkanması eve bulaşan pirelerin mutlaka pire ilaçlama işlemden geçirilmesi şarttır. Köpeklerden bit bulaşır mı? diye merak edenlerin köpek vücudunda bit ve pire bulunması durumunda evde beslediğiniz kedi ve köpeklerden mekana ve size bulaşması gibi durumlar yaşanabilir. Pirelerden bulaşan hastalıklar oldukça sıkıntılıdır. Özellikle size bulaşması çok ciddi anlamda tehlike sebebidir.

Pirelerin kan emerken bulaştırdıkları hastalıklardan en başta geleni tifüs olarak dikkat çeker. Tifüsün ortaya çıkmasına sebep olan nedenler pislik, aşırı kalabalık yerlerde yaşamak, açlık, yorgunluk gibi çeşitli nedenler olarak öne çıkar. Deteksiyon denilen tifüs mikrobu vücuda girdikten sonra vücutta ateş, halsizlik, baş ağrısı ve bel ağrısı gibi etkenlerin ortaya çıkmasına sebep olur. Ayrıca dudaklar kurur, yüz kızarır, dil paslanır, salgın ortaya çıkar. Kan emen pireler cilt hastalıklarına da sebep olur.

Kan emmek için ısırdıkları bölgelere zarar verirler. Pire ısırığına maruz kalan yerlerde kaşıntı bu nedenle yoğun olarak görülür. Kaşınan yerler bir süre sonra kabarır ve kızarıklık ortaya çıkar. Bu durum insanlarda daha fazla kızarma, kabarma ve alerjik durumların ortaya çıkmasına sebep olur. Pirelerden bulaşan bir diğer hastalık dizanteridir. Dizanteriyi insanlara bulaştıran neden eskiden beri bilinen mikrop taşıyan pireler tarafından ulaştırılan bir hastalık olarak öne çıkar.

Pireler Nerede Ürer Nasıl Yok Edilir?

Milattan önce 380 de iran ordusundaki bir askeri pire ısırması ile bulaştığı bilinen dizanteri ciddi anlamda ölümlere sebep olmuştur. Pirelerden bulaşan bir diğer önemli hastalıkta veba mikrobudur. Bu mikrop bulaşıcı ve öldürücü bir hastalık türü olarak dikkat çeker. Eski çağlarda kara ölüm olarak bilinen veba hastalığı milyonlarca insanın ölümüne sebep olmuştur. Bu öldürücü hastalık farelerin üzerindeki pirelerden insanlara ulaşmaktadır sebebi ise pislik olarak öne çıkar.

Hijyenik olmayan, güneş görmeyen nemli ortamlarda bu hastalığın üremesi çok hızlı bir şekilde gelişir. Pire ısırmasından sonra yaklaşık olarak 2 ila 5 gün sonra bu hastalık belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Pirenin ısırdığı bölgede kabarcık meydana gelir mikrop içeren sıvı veya iltihaplı kanlı bakteriler kana geçerek kemik iliği, dalak, karaciğere yayılır. Bu tür tehlikeli salgın risklerine maruz kalmamak için mutlaka pire ilaçlama yaptırmanız şarttır.

Pirelerden bulaşan bir diğer tehlikeli hastalıkta hummadır. Sarı humma dünya ülkelerinde görülen bir özelliktedir pirelerden ve sineklerden bulaşır. Kanama yolu ile kendini gösterir ve ölüme sebep olur. Özellikle maymunlar bu hastaların deposu olarak dikkat çeker bu hayvanları ısıran sinekler ve pireler bu hastalığı insanlara bulaştırıp ciddi şekilde salgınların yaşanmasına sebep olur. Korunma yöntemi ise aşı ve ilaçlama olarak öne çıkar. Pirelerin ısırmasından sonra lezyonlu hastalıklar görülür.

Pirelerden ortaya çıkan bu ve benzeri hastalıklar insanlarda ciddi şekilde sağlık sorunlarını ve ölümlü vakaları tetikler. Bu nedenle pire ilaçlama şirketleri ile irtibata geçerek evinizdeki pirelerin bir an önce yok edilmesi şarttır. Pire ilaçlama ekipleri özellikle yaz dönemlerinde çok ciddi anlamda pire mücadelesi verir. Yaşadığınız Pire şikayetinden tamamen kurtulmak için Atlas Türk ekibi olarak bizden pire ilaçlama servisi talep edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir