0 542 799 13 13

Pirelenme Belirtileri

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 542 799 13 13

Yaz aylarında en fazla görülen ve ilaçlama yapılan haşerelerden biri pirelerdir. Pirelenme Belirtileri çoğu insanın pek farkına varmadığı ancak ciddi kaşınmalar ve ciltte kızarıklık ve kabarmaların oluşmasına sebep olur. Pireler ile sorun yaşamaya başlayan kişilerin oturdukları koltuklar ve yataklarda ısırılmalardan şüphelenip araştırmaya başlaması ile fark edilirler. Siyah ve küçük zıplayan böcekler görmesi ile çoğu insan pirelenme belirtileri hakkında kesin olarak emin olmaktadır.

İnsanlar evlerinde genellikle , kedi, köpek, kuş gibi hayvanlar besledikleri için pire şikayetleri oluşmaktadır. Bu hayvanlarda görülen pireler gerekli aşılama ve veteriner kontrolü yapılmadığı zaman oluşan pirelerin eve yayılması ile ciddi sıkıntılar yaşarlar. Evlerde sıklıkla karşılaşılan pireler bulundukları konakçılarından kan emerek beslendikleri için birçok risk taşıyan hastalık virüsünü taşıyor olabilir. Sağlıklı insanlar ve hayvanlara bulaştırıp ciddi tehdit oluşturur.

Bu nedenle fark edilen pirelerden kurtulmak için vakit geçirmeden evde pire ilaçlaması yaptırmak hem ortamdaki pireleri önleyecek hemde sizin sürekli ısırılıp sorun yaşamanızın önüne geçecektir. Bu durumlarda acil şekilde pire ilaçlama uygulatılması yaptırmak gereklidir. Pireler 2-6 mm boylarında oldukça ufak haşereler olup ancak birtakım belirtileri ile fark edilirler. Pirelenme belirtileri vücutlarda aşırı kaşınma, kızarıklık, kabarıklık ile anlaşılabilir.

Kan emerek beslendiklerinde pire ısırığı sonrasında ödem, kalıcı yaralar, alerjik hastalıklar gibi cilt rahatsızlıkları yaşanabilir. Bu gibi durumlar söz konusu olduğunda pirelerden kurtulmak için böcek ilaçlaması yaptırılıp evde hayvan varsa veteriner kontrolüne götürmeli ve özellikle küçük çocukların cilt problemlerine karşı tedavi yaptırılmalıdır.

İnsanlarda Hissedilen Belirtiler

Pireler sadece insanlar ve hayvanlar üzerinde durmayan, bu konakçılarından başka alanlara da sıçrayabilen haşerelerdir. Zararlı pireler ile mücadele için pire ilaçlama yaptırılmalıdır. Pire zararlısı sadece cilt hastalıklarına değil, bulaştırdıkları virüslerle humma, tifüs, tifo, verem gibi ciddi rahatsızlıkların görülmesine de neden olurlar. Pire ilaçlama için geç kalındığı takdirde kan emdikten sonra kısa süre içerisinde üreyen pirelerden kurtulmak daha da zorlaşacaktır.

İnsanlarda hissedilen pirelenme belirtileri en fazla ayak ve paçalarda görülen siyah bir çok haşere görülmesi ve yerlere zıplayıp sağa sola sıçraması ile anlaşılır. Pireler insan üzerine bulaştığı zaman önce ayaklara gelir sonra elbise içlerine ve iç çamaşırların arasına bulaşarak sürekli bir kaşınma hissi meydana getirir. Bu haşereler bir üremede 50-60 adet yumurtalarını halı kenarlarına, eşyaların dikiş kısımlarına, örtülere bırakırlar. Sayılarının artmasına izin verilmeden pire ilaçlama şirketleri ile irtibat kurulması gerekir.

Pireler sadece insan üzerinde bulunmazlar. Kedi piresi ve köpek, kuş piresi de mevcuttur. Bulundukları hayvanların üzerlerinde sağlam ayakları ve yassı yapıları sayesinde kolayca hareket edebilirler. Sıcağı sevdiklerinden tüylü hayvanlarda daha sık görülürler. Özellikle hayvanların kulak arkaları kaşıntıları, buna bağlı olarak görülen yaraları Pirelenme Belirtileri olabilir. Evcil hayvan besliyorsanız muhakkak sağlığına, beslenmesine ve temizliğine önem vermelisiniz.

Buna rağmen pirelenme belirtileri ile karşılaştıysanız veteriner hekimden yardım almalısınız. Ayrıca bu haşerelerin sıçrayabilme özellikleri göz önünde bulundurularak yapılan tedaviler ardından evdeki alanlar pire ilaçlama ile pirelerin bulaşmasından arındırılmalıdır. Pireli yüzeyler temizlenerek hem insanların hemde evcil hayvanların pirelerden korunması sağlanmalıdır.

Pirelerin Bulaşması Nasıl Anlaşılır?

Sıcak havalar ile birlikte artış gösteren pirelenme belirtileri gerek açık alanlar olan bahçe ve arsalarda gerek binaların etrafı yere yakın balkonlar ve kömürlüklerde çok fazla karşılaşılır. Şikayet bölgeleri olarak öncelik buralarda pirelere karşı ilaçlama hizmeti alınmalıdır. Pirelenme belirtileri nasıl anlaşılır? pirelerin üredikleri alanlarda toprak yüzeyinde sağa sola sıçrayan kahverengi ve siyah renkli minik haşereler görülmesi buraların pire istilasına uğradığına işarettir.

Sorunlu bu alanlarda sokak hayvanlarının yatıp kalkması ile toprakta pirelenme belirtileri oluşmasına işarettir. Pire zararlı bir haşere çeşidi olup insan ve hayvan kanı emerek beslenen asalak bir haşere türü olduğu için özellikle kan kokusuna karşı çok duyarlıdır. Pireli alanlardan geçerken daha pireler ile temas etmeden pireler kan kokusunu alır. Kendilerine yaklaşan insan yada hayvanların üzerine sıçrayarak kan ihtiyaçlarını gidermek için hamle yaparlar.

Yaklaşık olarak 15 santim kadar sıçrayabilen pire zararlısı insanların ayak bileklerine doğru sıçrar. Pantolon ve çoraplardan içeri girerek insanların teninde hareket ederek kan emer ve kan ihtiyacını karşılar. Pire ısırdıktan sonra kaşınma ve şişlik belirtileri oluşup insanlarda ciddi bir rahatsızlık meydana getirir. Durup dururken şiddetli kaşınma isteği genellikle pirelenme belirtilerinin ilk işaretidir. Kısa sürede insan vücudunda dolaşarak çeşitli bölgelerde kaşınmalara sebep olur ve pireli insan  istem dışı kaşınmalar ile karşı karşıya kalır.

Pireler gündüz ısırdıkları gibi gecede ısırıp kan emerek insanların bedenlerinde bir çok kızarıklık ve kabarmalara sebep olur. Neden oldukları yoğun kaşınma hissi neticesinde insan teninde tahriş ve yaraların oluşmasına sebep olmaktadır. Sizde evinizde ciddi pirelenme belirtileri görüyor ve rahatsızlık duymaya başlamış iseniz zaman kaybetmeden pire ilaçlama servisleri ile görüşerek en etkili pire ilaçlama yöntemini talep etmelisiniz. Astek ilaçlama olarak Pirelenme Belirtileri için ilaçlama çözümleri sunuyoruz. Toz Böceği İlaçlaması Nasıl Yapılır? diyorsanız yazımızı okuyun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir