0 542 799 13 13

Pireler Nasıl Bulaşır

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 542 799 13 13

Aparman ve dairelere yayılan pireler nereden gelir. Pireler Nasıl Bulaşır? bunun önemi oldukça yüksek olmasına rağmen özellikle sitelerde ve büyük ölçekli binalarda bu sorunlar yaz dönemlerinde çok fazla yaşanmaktadır. Beslenen sokak kedileri ve köpeklerden bulaşan pirelerin kısa sürede tüm binaya yapılması insanları ciddi anlamda tedirgin eder. Pireler hangi hayvanlardan yayılmaktadır ilaçlama nasıl yapılır? nasıl önlemler alınmalı şimdi kısaca değinerek pirelerin önlenmesinin önemini görelim.

Pireler en fazla kedilerden bulaşmakta özellikle binaların bahçe ve zemin katlarında yavrulama dönemlerinde çok fazla ortaya çıkmaktadır. Kediler yavrulama dönemlerinde pireye neden olan özellikleri ile en fazla şikayet kaynağı olan hayvanlardır. Aşıları yapılmayan başı boş dolaşan sokak kedileri pirelerin binalara bulaştırılmasında ciddi rol oynar. Pireler hangi hayvanlardan yayılmaktadır bilinmediği zaman potansiyel pire yayıcısı olarak insanlara oldukça sıkıntılı günler yaşatır.

Evde Yaşayan Kuş Ve Kedilerde Pire Olur Mu?

İnsanların hayvan sevgisi sebebi ile evlerinde besledikleri hayvanları belirli aralıklar ile aşı ve bakımlarını yaptırdıkları takdirde pire şikayetleri ile karşılaşabilir. Hayvanı gezmeye götürmek, bahçede dolaştırmak pire bulaşmasına yol açabilir. Düzenli olarak pire aşısı, pire tasması gibi pirelenmeyi önleyen bakımların aksatılması durumunda olası pire sorunları ortaya çıkabilmektedir. Pireler hayvan ve insan kanı ile beslendiği için gerekli tedbirler alınmadığı zaman hem ev hayvanlarına hemde insanlara ciddi rahatsızlık verir.

Evde beslenen kuşlar üzerinde pireye rastlamak çok düşük bir ihtimal ancak kuşlarda kuş biti görülmesi durumu sıkça yaşanan durumlardan biridir. Hayvan sevgisi insanlara huzur veren bir özelliğe sahip olduğu için elbette güzel bir alışkanlıktır. Ancak beslenen hayvanların kontrollerinin yaptırılması en başta kendi sağlıklarını korumaları adına şarttır. Pireler hangi hayvanlardan yayılmaktadır kısaca değinerek sizlerin olası pire ısırmaları karşısında sıkıntı yaşamamanız için almanız gereken önlemlere değindik.

Pire Bulaşmasından Kurtulma Yolları 

Sokak köpeği, kediler, binalarda ölmüş fare ve kuş cesetleri hayvanların yattığı kum ve toprak birikintileri en fazla pire oluşumuna yol açan durumlardır. Hayvanların sürekli dolaştığı ve yattıkları kum yığınları ciddi pire görülen ortamlardır. Pirelerin önlenmesi için pire ilaçlama yapılmalı. Pire ilaçlama profesyonel böcek ilaçlama şirketleri tarafından yapılması daha uygundur. Pirelerin yapısı sağlam olduğu için pire ile mücadele oldukça zordur. Dış ortamlar pirenin en sık görüldüğü yerlerdir.

Otopark, bina bahçesi, gittiğiniz piknik alanları olası pireye maruz kalacağınız yerler olarak karşınıza çıkabilir. Üzerinize sıçrayan pire aracınıza, bina içine ve en önemlisi daireye sizin ve evcil hayvanınızın üzerinizde gelebilir. Üzerinizde pire gördüyseniz güzelce üzerinizi çırpın. Eve gelir gelmez kıyafetlerinizi hemen banyoda çıkarıp suya basın. Kesinlikle eve gelip oturmayın böyle yaparsanız evi pirelenme riskine sokarsınız. Pire eve bulaşmışsa hemen pire ilaçlama yaptırmanız en doğru yoldur. Haşerelerden Bulaşan Hastalıklar neler biliyor musunuz?.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir