0 542 799 13 13

Salyangozlar Nasıl Ürer

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 542 799 13 13

Salyangozlar Nasıl Ürer? ilaçlaması nasıl yapılır? salyangoz çift cinsiyetli canlılar olarak bilinen ilginç bir zararlıdır. Salyangozlar üremesini sağlamak için çiftleşmeye ihtiyaç duyarlar. Çiftleşme mevsiminde gelişmelerini sağlamak için salyangozların üreme dönemi Mayıs ayları olarak bilinmektedir. Ancak bu salyangozlar da çiftleşme her yıl yaşanabilir anlamına gelmez. Salyangozlar çoğalmalarını sağlamak için birkaç yıl yumurta bırakmadan üremelerini sağlayabilmektedir.

Çiftleşme sonrası yumurtadan çıkma sureleri 15 gün ile 30 gün arasında değişim göstermektedir. Yumurtadan çıkan yavru salyangozlar beslenmelerini sağlayabilmek için kabuklarını yiyerek beslenmektedir. Kış döneminde, Kış uykusuna tüm böceklerde olduğu gibi salyangozlar da çekilir. Havaların ısınma etkisiyle harekete geçerek nisan sonları ve mayıs başlarında çiftleşme sağlamaktadır.

Bu dönemde yeni ve yeşermeye başlayan körpe filizlenen bitkilerin yeşil kısımlarını yiyerek yaşam sağlarlar. Salyangozlar da hem erkeklik hem de dişilik organı bulunmaktadır. Salyangozlar Nasıl Ürerler? Salyangozlar nasıl çoğalır? salyangozların yumurtlama dönemleri ne zamandır? diye merak edenlerin en fazla salyangoz ve sümüklü böcekle karşılaştıkları dönemler nisan sonları ve haziran dönemleri arasında olmaktadır.

Salyangoz Yumurtaları Nasıl Olur?

Salyangozların yumurtaları daha çok ağaç dipleri ve çalıların koyu bölgelerinde görülmektedir. Buralara bırakılan salyangoz yumurtası büyüklük olarak 6 milimetre çapında 60 ile 90 adet civarında olmaktadır. Buralara bırakılan yumurtalar iklim şartlarına göre 15 gün ile 30 gün arasında açılarak yavru salyangozlar bu yumurtaların içerisinden çıkarlar. Salyangoz yumurtası yeni yumurtadan çıkan yavrular için ilk günlerde beslenme malzemesi işlevide görür. Yeni üremeye başlayan salyangozlar genelde oldukça küçük boyutlara sahiptir. kabuk yapıları geliştikçe giderek sertleşmeye başlar ve salyangoza adeta bir zırh görevi görür.

Salyangoz kabuğu bu zararlılar için em barınma görevi hemde tehlikelerden saklanma işlevi görür. İlk aşamada çok fazla renk yapısına sahip olmayan salyangoz kabuğu yumurtadan yeni çıktığı dönemlerde beyazımsı bir görünümdedir. Salyangoz yumurtası nasıl olur? diye merak edenler bu yazıda merak ettikleri salyangozlar ve üremesi hakkında kısaca bilgi edinebilir. Yaz dönemlerinde çoğu salyangoz öldüğü için bahçe ve bina etraflarında çok sayıda kurumuş salyangoz kabuğu ile karşılaşmak mümkündür. Bunda yapılan ilaçlama ve havaların aşırı sıcak gitmesininde ciddi etkisi vardır.

Salyangozlar Nerede Yaşar?

Salyangozlar nasıl çoğalır? salyangoz yumurtasından çıkan Yavrular ne ile beslenir? Elbette pek çok insan tam olarak bu konu hakkında bilgi sahibi değildir. Yumurtadan çıkan yavru salyangozlar beslenebilmek için kabukları yemektedir. Daha sonra belirli bir zaman geçtikten sonra erişkin hale geldikleri için ekili arazilerdeki yeşil bitkileri yedikleri için bahçe ve ekili alanlarda geniş çaplı zararlara yol açtıkları bilinmektedir. Sümüklü böcek ve salyangozlar genellikle su birikintileri Akarsu kenarları gibi bölgelerde çok fazla görülmezler.

Yağmurlu havalardan sonra ortaya çıkan salyangozlar yuvalarının yağmur suları ile dolması sonucu boğulmaktan kurtulmak için yuvalarını terk ederler. Bahçe, ağaçlık alan, apartman etrafları ve sera gibi açık bölgeler ile su birikintilerinin olmadığı yerlere çıkmaktadır. Bu nedenle binaların etrafı ve bahçe gibi bölgeler salyangozların çok daha fazla görüldüğü yerler olarak dikkat çeker.

Bahçede salyangoz zararlısı görüldüğü zaman insanlar bu zararlardan kurtulmak için bireysel olarak mücadele etmeye kalkmakta ancak istedikleri sonucu elde edememektedir. Özellikle seralar ve bitki yetiştirilen yerlerde salyangoz ve sümüklü böceklerin zararları ciddi anlamda yaşanır. Salyangozlardan kurtulmak için bireysel olarak salyangozlar ile mücadele başarılı olamayacağı için salyangoz ilaçlama firmaları ile irtibata geçerek ilaçlama desteği alınmalıdır.

Salyangoz İlaçları Nasıl Uygulanır?

Salyangoz mücadelesi sıvı içerikli güçlü öldürücü aktif maddeli ilaçlar ile yapılmalıdır. Ancak çok aşırı salyangoz şikayeti olan bölgelerde salyangoz ilaçları ile birlikte salyangoz yemleri kullanılarak daha etkili sonuçlar almak mümkündür.Bahçe ve bina etrafındaki salyangozların ya etkili bir bahçe ilaçlama ile ya da özel salyangoz ilaçları kullanılarak imha edilmesi gerekir.

Salyangoz şikayetlerinde Astek ilaçlama firmasını arayarak en etkili salyangoz ilaçlarını kullanıp yaşadığınız salyangoz şikayetlerini ortadan kaldırmak mümkündür. Doğal salyangoz öldürücü maddeler ile belirli seviyede sümüklü böcek ve salyangozları önlemek mümkündür. Örneğin tuz sümüklü böcek ve salyangozların vücudundaki sıvıyı kurutarak ölmesine sebep olur. Aynı şekilde şeker bu tür hayvanların sevdiği özelliği ile yedikleri takdirde su kaybı yaşamasına ve su bulamayınca ölmelerine neden olacaktır.

Granül salyangoz yemleri bu canlıların sevdiği yemler olup akşam üzeri belirli bölgelere ceviz büyüklüğünde bırakılarak salyangozların tüketmesi sağlanır. Sıvı salyangoz ilacını uygulamak ise, sırt pompası yardımı ile bitkilerin kök ve dallarına püskürtülerek uygulanır. Ayrıca bina duvarları ve bina etrafında sıvı salyangoz ilaçlaması bu zararlıların zamanla imha olmasını sağlamaktadır. Beyaz Toz Böceği Nasıl Yok Edilir biliyor musunuz?.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir