Tahta Kurdu İlaçlama

Tahta Kurdu İlaçlama

Tahta Kurdu İlaçlama zor ve zahmetli bir uygulamadır. Böcek ilaçlama yöntemleri içinde en kapsamlı olarak uygulanması gereken özel tahta kurdu ilaçları kullanılması gereken bir özellik sergiler. İlaçlama yaptırmadan önce tahta kurtlarını tanımakta fayda vardır. Bu canlının kurtçukları ahşap ve tahtadan yapılma eşyayı kemirerek içten içe oyarlar. Kemirme esnasında gıcırtılı rahatsız edici bir ses çıkarır ve ahşap malzemeleri delik deşik ederek zarar verir.

Bu canlı kın kanatlı bir böcek olma özelliğine sahiptir tahta kurtları serin ve rutubetli ortamlarda görülmektedir. Özellikle merdiven, mobilya, kereste, çatı, ağaç direkler, ağaçtan yapılmış ahşap malzemeler, sanat eserleri ve antikalar gibi pek çok malzemeye zarar vermeleri ile bilinir. Yaşayan ağaçlar tahta kurdu için zehirli kimyasallar barındırdığından dolayı ormanlık alanlarda canlı ağaçlara tek girmedikleri bilinmektedir.

Bu böcek yaşam döngüsünü daha çok larva yani kurt şeklinde geçirmektedir. Ağaç kurdu larvaları yani kurtçuklar boyut olarak 7 milimetre civarında sarımsı ve beyaz renkte görülür. Bu böceklerin vücutlarının ön tarafı arka bölgesinden daha kalın ve kambur bir özellik sergiler. Görünen 3 çift bacağı bulunmaktadır bu tür karbonhidrat içeren ağaç selülozu yiyerek beslenen ve ahşaplara en büyük zararları yaşatan kurtlardır.

Gelişerek böcek halini alan yetişkinler 3 milimetre ile 6 milimetre civarında bir olgunluğa erişir. Oval vücutlu, kahverengi renkli ve antenli bir görünümü vardır. Vücutlarının pek çok bölgesi mikroskobik yapılı sarımsı renkli, kısa tüyler ile çevrilidir. Bu böceklerin çene yapıları oldukça sağlamdır ahşap malzemeyi sanki bir kraker gibi kemirerek adeta içten içe talaş haline getirir. Ağaç kurtlarının ağız yapısı selülozu parçalayan sıra dışı bir sindirim sistemi ile güçlendirilmiştir.

Tahta Kurdu Böceğinin Zararları

Larvanın ön bağırsağı ahşap malzemeyi sindirmeden önce keserek karıştırmak için diken benzeri öğütme örtüsüne sahip olması ile dikkat çeker. Tahta kurdu ilacı bu canlıyı öldürme bakımından özel tasarlanmış ilaçlardan seçilmelidir. Tahta kurdu sirke ile ölür mü? sıvı tahta kurdu ilacı etkili olur mu? diye merak eden insanlar bizden bilgi talebinde bulunur. Sirke ve tüm böcek ilaçları tahta kurduna karşı etkili olmaz tahta kurdu ilacı doğal mücadele malzemeleri ile değil özel ilaçlardan hazırlanmak zorundadır.

Bazı insanlar tahta kurdu hangi kokuyu sevmez? tahta kurdu ses çıkarır mı, tahta kurdu nereden gelir? gibi arayışlar içine girmektedir. Evlere yerleşen tahta kurtları size kötü sürprizler hazırlayacak oldukça zararlı bir canlıdır. Toz böceği giller ailesinden bir canlı olan tahta kurtları zararları ile dikkat çeker. İnsanların gece uyurken sinirini bozmakla kalmaz eşyalarında içini aşındırarak değerli ahşap malzemelere ciddi anlamda tahribat verirler.

Bu malzemelerin içten içe çürüyüp çok edildiğine şahit olursunuz. Tahta kurdu nedir? diyorsanız ismi odun kurdu, kitap kurdu, ağaç kurdu, tahta biti ve mobilya böceği gibi farklı isimlerle anılmaktadır. Yetişkin tahta kurtları kırmızı ile siyah karışımı bir renkli görülür. İlk bakışta kahverengiyi andıran bir görünüm sergiler, bacak yapısı kirli sarı renkli ince ve kısa kıllarla kaplıdır. Tahta kurdunun vücut uzunluğu 2,5 milimetre arasında farklılık gösterir.

Tahta kurtları nerelerde yaşar? tahta kurtları daha çok serin ve rutubetli iklim şartlarında yaşam sürer. Bilinen pek çok ağaç malzemeye saldırması ve zarar vermesi ile bilinir. Ancak verdikleri zararın fark edilmesi öyle hemen kolay olmaz uzun zaman alır ve daha çok içten içe çökertme şeklinde zarar verir. Tahta kurtlarında çiftleşme sonrası dişi tahta kurdu odunların çatlak ve yarıklarına kurulu bölgelere ve kendi çıkış deliklerinin içine yumurtalarını bırakır.

Tahta Kurdu Nasıl Ürer?

Yumurtadan çıkan larvalar kısa bir süre sonra yer değiştirip en uygun yeri tespit edince odun içine girer. Bu larvalar yaklaşık olarak 4-5 hafta kadar kendilerine buldukları uygun yerde afiyetle beslenme yoluna gider. Yetişkin dişi tahta kurdunun yumurta üzerine bıraktığı bir madde odun dokusunda ayrışmaları ortaya çıkarır. Yani bu madde böceğin yavruları için yol ve yuva oluşması için özel tasarlanmış bir yapıdadır. Rutubetli veya kısmen çürümüş odunlar tahta kurtları için oldukça çekici bir yapı sergiler.

Tahta kurdu nasıl gelişir, tahta kortlarında gelişme larvaların 7 milimetre boyutunda sarı veya beyaz renkli görülmesi ile başlar. Kabuk şeklinde bir vücutları oluşur görünüm olarak daha koyu renkli bir özelliktedir. Canlıların gelişmeleri için yüzde 60 nem ve yine 22 ila 23 derece arasında ısı gerekir. Yetişkin tahta kurdunun ortaya çıkması 2 yıldan daha uzun bir zaman alabilir. Tahta kurdu larvası iyice geliştikten sonra odun ve ağacın içinde muntazam delikler açmaktadır.

Bacakların, iç organlarının geliştiği uyku dönemi olan pupa evresi bu dönemde başlamaktadır ve bu yaklaşık olarak 4 ila 8 hafta arasında bir zaman alır. Odun malzemeyi terk eden tahta kurtları 4 hafta yaşar daha sonra ölür. Tahta kurtlarının üzerinde yapılan bazı incelemeler tek seferde 100 civarında tahta kurdu yumurtası üretebildiklerini göstermiştir. Evde tahta kurdunun varlığına işaret eden özellikler oldukça fazladır.

Tahta kurdunun istilasının belirtileri yeni oluşmuş keskin kenarlı yuvarlak ve oval şekilde delikler olarak dikkat çeker. Bu delikler pürüzsüz ve temiz bir görünümdedir ayrıca ahşap içinde oluşan tüneller olarak dikkat çeker. Ancak yüzeyde olmadığı için ilk bakışta anlamak zordur tahta kurtları ahşap malzemeleri oydukları zaman dış bölgeye ince bir toz tabakası çıkarır. Normal tozdan farklı oluşan ahşap tozu un gibi incedir. Döşeme ve tahtalarda bozulmalara, tahtaların ahşap eşyaların ciddi hasar görmesine sebep olur.

Tahta Kurdu İlaçları Ve Mücadele

Dış yüzeye çıkıp ölen böcekler evde tahta kurdu istilasının yaşandığının en belirgin belirtisi olarak dikkat çeker. Şayet evinizde tahta kurtları ile karşılaşıyorsanız zaman geçirmeden harekete geçmek ve tahta kurdu ilaçlama yaptırmak şarttır. Tahta kurdu yumurtaları oldukça küçüktür görülmesi bu nedenle oldukça zordur. Tahta kurdu ilacı doğal mücadele şeklinde malzemelerden yapılan bir özellikte değildir. Tahta kurdu insana zarar verir mi, tahta kurdu uçar mı, tahta kurdu ses çıkarır mı? diyorsanız insanı ısırmaz ve zehirli değillerdir.

Tahta kurtları kısa mesafede uçan böcekler olarak dikkat çeker daha çok pencerelere, perde üzerlerinde siyah ya da kahverengi böcekler şeklinde görülürler. Ağaç malzemeleri içten içe yerken ses çıkarırlar. Değerli ahşap malzemeleri tahta kurtlarından korumak için mücadele yapılması önemlidir. Ahşap malzemelere musallat olan tahta kurtlarını erken tespit etmeniz ciddi zararlar yol açmasını engellemede oldukça önemlidir.

Tahta kurtlarını tespit etmek oldukça kolaydır, siyah ve kırmızı karışımı bir renkleri vardır ancak tahta kurtlarını yüzeye çıkmadan görmeniz öyle kolay değildir. Özellikle mobilyaların içinden uzun süre çıkmadıkları için varlıklarını anlamanız çıkardıkları tozlar ve seslerle ancak mümkün olacaktır. Tahta kurtları nerede yaşar? diyorsanız nemli rutubetli bölgeleri sever ve ağaç malzemelerin içinde yaşarlar.

Evde tahta kurdu olduğunu nasıl anlarız? diyorsanız parke, ahşap eşyalar, merdiven, mobilyalar gibi yerlerde küçük deliklerin açılması ve tahta kurdunun bulunması önemli belirtiler arasındadır. Evde tahta kurdu istilasını anlamanın yolu sağda solda ölmüş tahta kurtları ile karşılaşmanızdır. Tahta kurtları nasıl yok edilir? diyorsanız evde tahta kurdu istilasının varlığını anladıktan sonra zararın boyutunu tespit etmek için ahşap malzemelerin iyice incelemesi gerekir. Şayet derinlere kadar işlememiş ise mobilyalarınızı kurtarmak mümkündür.

Tahta Kurtlarının Zararları Nelerdir?

Şayet ahşabı bastırdığınız zaman kolayca kırılıyorsa eşyaların içi boşaltılmış ve kurtarılması oldukça zor anlamına gelir. Bahçenizde odun varsa tahtakurusu uzun zamandır odunların içinde yerleşmiş vaziyette olabilir. Ayrıca binalara yakın ağaç dallarına ve ağaç kovuklarına da musallat olarak bitkilerin kurulmasına da sebep olur. Özellikle ceviz ağacı gibi ağaçlarda tahta kurtları sıkça görülür. Tahta kurdu ilaçlama yöntemleri farklılık gösterebilir tahta kurdu daha çok ağaç malzemelerin iç bölgelerinde olduğu için buralara yuva yapar.

Bu nedenle tahta kurtları ile mücadele etmek en zor böcek türlerinden biri olarak dikkat çeker. Kanla beslenmedikleri için insanlarda ısırma ve sokma gibi eğilim göstermezler. Taşıdıkları mikroplar insanlar için hijyenik olmayan sonuçları ortaya çıkarır. Eşyalara ve ahşap malzemelere verdikleri tahribat tahta kurtlarının en büyük zararları olarak dikkat çeker.

Tahta kurdu olan parke gibi malzemelerde yenilen bölgeleri tamir için macun doldurmak suretiyle tamir ederek onarabilirsiniz. Ayrıca bu boşluklara borik asit doldurabilir ölmelerine sebep olabilirsiniz. Evlere sonradan getirilen tahta kurtları ahşap eşyaların, evin çatlak ve çukur bölgelerine yerleşmektedir. Bu nedenle ahşap eşyalar özellikle kapı pervazları, çatı döşemeleri, parkeler dikkatle incelenmeli çatlak olan bölgeleri macunla kapatılmalıdır.

Bu bölgelere ilaç enjekte etmekte tahta kurdu mücadelesinde alınabilecek önlemler arasında yer alır ancak en kesin ve en etkili çözüm hiç kuşkusuz tahta kurdu ilaçlama yaptırmaktır. Tahta kurtlarını yok etmek için jel ilaçlar etki göstermez kokusuz ilaçlar zayıf kalır. Bu nedenle kokulu sıvı ilaç uygulaması tahta kurdu mücadelesinde en geçerli yöntem olarak dikkat çeker. Tahta kurtlarını yok etmek öyle sanıldığı gibi kolay bir durum değildir.

Tahta Kurdu İlaçlama Nasıl Yapılır?

Özellikle ahşap malzemelerin içlerinde çok miktarda larva yaptıkları zaman bu böcekleri ortadan kaldırmak uzun bir süreç gerektirir. Yüzeysel bölgelerdeki böceklerle mücadele kolaydır ancak ağaç gövdeleri ve tahta malzemelerin içlerindeki larva ve böcekleri yok etmek sanıldığı gibi tek ilaçlama ile mümkün olmamaktadır. Tahta kurdu ilaçlama yöntemleri içerisinde en etkili olanı sisleme yöntemi olarak tabir edilen ulv tahtakurdu ilaçlama şeklidir.

Bu uygulama hava giren her bölgeye ilacın işlemesini sağladığı için böceklerin iç bölgelerde ölmesini kolaylaştırır. Ancak derin ağaç gövdelerinde tüneller açarak ağaçları içten içe kemiren tahta kurdu larvalarını öldürmek öyle kolay değildir. Bu tür şikayetlerde deliklere şırınga ile ilaç enjekte etmek faydalı olur ancak bir ağaç malzeme içindeki tüneller uzun ve geniş özellikte ise ilacın tam olarak etkilemesi çok uzun zaman alabilir.

Atlas Türk ilaçlama olarak tahta kurtlarını yok etmek için kokulu özel tahta kurdu ilaçları kullanmaktayız. Ancak tahta kurtları ile mücadelede ilaçlama garantisi vermek mümkün değildir. Yayılmış olan ve derinlerde görülen tahta kurdu şikayetlerinde birden fazla ilaçlama servisi almak gerekir. Bunu bilerek hizmet talep etmeli değerli ahşap malzemelerinizin tahrip edilmesini engellemek için profesyonel tahta kurdu ilaçlama servisi almalısınız.

En etkili tahta kurdu ilaçları kullanılarak yapıldığı zaman daha etkili çözüm alınacaktır. Evdeki tahta kurtları değerli pek çok ahşap malzemeye zarar verip işten çökerttiği için maddi zararları oldukça fazladır. Ayrıca bahçedeki ağaçlara musallat olarak ağaçların kurumasına sebep olurlar. Evi tahta kurtlarından arındırmak için profesyonel tahta kurdu ve ev ilaçlama desteği almanız şarttır. Biz bu konuda elimizden gelen en iyi ilaç ve yöntemleri kullanmaktayız.

$ s olarak etiketlendi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir