0 542 799 13 13

Tahta Kurdu Ve Ağaç Kurdu Nasıl Bir Böcektir

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 542 799 13 13

Tahta Kurdu Ve Ağaç Kurdu Nasıl Bir Böcektir? Tahta kurdu nasıl yok edilir? en fazla merak edilen konulardır. İlaçlama konusunda tahta kurtları ile tahta kurusu böceği sıkça karıştırılmaktadır. Ancak tahta kuruları insanları ısıran ve kanlarını emen insan sağlığına zararlı bir böcek iken ağaç kurtları insanı ısırmaz ve kan emerek beslenmezler. Bu yazımızda ağaç kurdu ve tahta kurdu nasıl bir böcektir? korunma ve önleme yolları nedir? değinerek ev yada işletmelerde ahşap malzemeler ile ofislere musallat olan tahta kurdu haşeresi için ne gibi bir yol izlenmesi gerektiğini açıklayacağız.

Başta belirttiğimiz gibi tahta kurusu ile karıştırılan ağaç kurtları ne görünüm olarak nede verdikleri zararlar bakımından kesinlikle birbirine benzememektedir. Tahta kurusu ile tahta kurdu iki farklı böcektir ve ne renkleri nede boy yada vücut yapıları benzerlik göstermemektedir. Tahta kurusu yatak odaları ve salon kısmanda daha fazla görülüp, insan kanıyla beslenirken, tahta kurdu ahşap yüzeyleri ve eşyaları yiyerek içten, içe ciddi şekilde zarar verir.

Tahta Kurdu Nasıl Anlaşılır?

Tahta kurdu belirtisi bıraktığı izler ve ağaçların içini yiyerek toz dökmesi yada evde ağaç kemirme esnasında çıkardığı sesle anlaşılır. Tahta kurdu ve ağaç kurdu mücadelesi bilinçli olarak yapılmak zorundadır. Ucuz tahta kurdu ilaçları ve klasik yöntemler ile tahta kurtlarından kurtulmak asla mümkün olmaz. Tahta kurdu mücadelesinde böceklerin bulaştığı bölgeler ağaç yüzeylerden çok gövdenin iç kısmıdır. Bu nedenle spreyli ağaç kurdu ilaçlaması istenilen sonuca ulaştıramaz. Tahta kurtlarının zararları oldukça fazla olup, antika eşyalardan ahşap yüzeylere ve mobilyalara kadar geniş bir alanda yaşanabilmektedir.

Astek böcek ilaçlama firması tahta kurtları ve ağaç kurtları ile mücadele için yakıcı etkili ve böceklerin saklanma alanlarına nüfuz eden sisleme ve yakıcı ilaçlama tekniğini kullanmaktadır. Bu tür böcekler tek ilaçlama ile önlenmesi her zaman mümkün olmayan zararlılar olduğu için dönemsel olarak ilaçlama servisi almak gerekebilir. Haşere ilaçlama konusunda doğru ilaçlama teknikleri kullanmak ve en etkili tahta kurdu ilaçlarını kullanmak şarttır. Böceklerin direnç yapısı farklı olduğu için her böcek türü için farklı ilaçlama yapılmaktadır.

Nemli ve sıcak havaları seven haşereler genel olarak yaz dönemlerinde yoğunluk kazanır. Tahta kurtları ile mücadele dönemi ile tahta kurusu mücadele dönemleri bu dönemlerde başlamış olur. İnsanların kanını emerek beslenen tahta kurusu geç kalınıp gerekli mücadele ile yok edilmediğinde hızlı bir şekilde çoğalarak yaşam alanımıza hızla yerleşir ve giderek yayılmaya başlar. Haşere ve böcek türleri içinde tehlikeli bir yapıya sahip olan tahta kurusunun boyu yaklaşık 5-6 mm arasında olup genelde kuytu alanlarda gizlenir.

Bununla beraber genelde ahşap malzemeler ve ağaç gövdelerinde zararlara sebep olan tahta kurtları ile karıştırılan tahta kurusu oval görünümde ve kiremit rengindedir. Ağaç kurdu haşeresi kan emmez ancak eşya ve ahşap alanlara ciddi zararlar verir. Otçul olarak beslenen bu tür ile bireysel mücadele sonuç vermediği gibi haşerenin hızlı bir şekilde yayılmasına neden olur. Her iki haşere türü de aslında mücadelesi son derece zor olan zararlı bir böcektir. Halk arasında isimlerinin benzerliği ile sıkça karıştırılan ağaç kurdu ve tahta kurusu arasındaki fark sıralanacak olursa sadece isim benzerliği vardır.

Ağaç Ve Tahta Kurdunun Özellikleri

Tahta kurusu kam emici özelliği ile insan vücuduna ciddi zararlar verir. Ağaç kurdunun ise kan emici özelliği yoktur. Özellikle ahşap evlerde ve kuşların barındığı alanlarda görülen tahta kusuru insanları ısırarak kanını emerken, ağaç kurdunun böyle bir özelliği yoktur. Ağaç kurdu daha çok eşyalara zarar verir. Geceleri ağaç malzemelerin içini kemirerek ses çıkarır ve insanları rahatsız eder. Hızlı bir şekilde çoğalan ağaç kurdunun mobilya ve eşyalarına yayılması sonucu eşyalarınız ciddi bir şekilde zarar görebilir. Buda geri dönülmez maddi kayıplar yaşatır.

Geceleri çiftleştikten sonra yumurtalarını ahşap mobilya ve ağaçların içine bırakan tahta kurtları sert kabuklu ve uzun ince bir yapıya sahiptir. İnce ve kan emdiği zaman şişen tahta kurusu ise önlem alınmadığında ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Özellikle çocuklar ve hassas tenli insanlarda ciddi alerjik sorunları tetikler. En önemli ortak özellikleri diğer böcek türleri gibi hızlı bir şekilde yayılmak gibi bir özelliği olan tahta kurusu ve ağaç kurdu fark edildiğinde vakit kaybetmeden profesyonel ilaçlama ile yok edilmesi hayati önem taşır.

İnsanları kesinlikle ısırmayan ağaç kurdu otçul beslenir. Ağız yapısı çok kuvvetli olan ağaç kurdu evdeki değerli eşya ve mobilyaya ciddi zararlar verebilir. Gündüzleri ağaç gövdesi ve tahta malzemenin içinde uykuya çekilen tahta kurdu geceleri ortaya çıkar ve eşyaları kemirirken sesler çıkarır. Ağaç kurdunun zarar verdiği malzemeler ise Mobilyalar, Parkeler, Ahşap evler, Tahta kapı ve eşyalar, Pencereler ile değerli antika eşyalardır. Tahta kurusu kan emici yapısı ile insan yaşamına ciddi olumsuzluk içermektedir.

Tahta kurusunun kan emen özelliği olduğu için bireysel mücadele etmeye çalışmak sizi hem maddi zarara soka, hemde bu böceklerin çok daha fazla yayılmasına neden olur. Böyle bir durumla karşılaşmamak için işini iyi yapan bir ilaçlama firması ile irtibata geçmeniz hem sizin hem de ekonominiz için faydalı olacaktır. Tahta kurusu ve ağaç kurdu arasındaki farkları merak edenler aslında bu iki böceğin isim benzerliği dışında hiç bir ortak yönünün olmadığını bilmeleri gerekir. Astek ilaçlama firması olarak ağaç böceği ve tahta kurtlarına karşı en etkili ilaç ve ilaçlama tekniklerini kullanıyoruz. Pire İlaçlama Neden Zordur Biliyor Musunuz?.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir