0 542 799 13 13

Tahta Kurdu

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 542 799 13 13

Tahta Kurdu geride bıraktığı ahşap tozları ve ahşapta açtığı çıkış delikleri ile fark edilmektedir. Tahta kurdu ilaçlama yaptırmak isteyen insanlar özellikle gece uyurken kırt, kırt diye sanki bir şey kemirilip kesiliyormuş hissine kapılma nedeni ile böcek ilaçlama yaptırmaktadır. Kapı ve ahşap pencereler ile tavan yada mobilyalarda toz döküntüsü ile delik şeklinde belirtileri görüldüğü zaman kurt şeklinden çıkıp erişkin böcek haline gelmiştir. Ve bu aşamadan sonra böcek, hayat döngüsünün son kısımlarında yüzeye çıkarak kısa bir zaman sonra öleceğinin göstergesidir.

Tahta kurdundan nasıl kurtulurum? Evdeki tahta kurdu nasıl yok edilir? diye sorgulanmasında alınacak en kalıcı ve etkili tedbirin profesyonel ilaçlama olduğunu bilmeniz gerekir. Böcek istilası sırasında ahşabın daha fazla zarar görmemesi için erken müdahale edilmesi büyük önem taşır. Tahta kurtları ile mücadele sanıldığı kadar kolay bir süreç olmadığı için tek seferde kurtulmak her zaman mümkün olmayabilir. Tahta ve ahşap malzemelerin içinde kurtçuk şeklinde olan ve ağaçları içten içe kemiren bir zararlıdır.

Tahta Kurdu Mücadelesi Nasıl Yapılır?

Ağaç böcekleri olarak bilinen bu tahta yiyen böcekler ile mücadele bireysel olarak asla mümkün değildir. Tahta kuruları ile sıkça karıştırılmasına karşın tahta kurtları daha masum görünmektedir. Çünkü tahta kurusu direkt olarak insanlara musallat olur ve kan emerek insanlara ciddi sıkıntı yaşatır. Ağaç kurdu ise eşyaların zarar görmesine sebep olmaktadır. Tahta kurdu, sesli bir şekilde yediği ahşap eşyalara ve parkelere zarar vererek maddi kayıpların önemli zararlısıdır. Ağaç kurdu böcekleri ömrünün önemli bir kısmını ahşap yiyen bir larva olarak ağaç içinde geçirir.

Ahşap yüzeylerde ince, tünel benzeri izlerin oluşmasına yol açar. Çünkü gövdenin iç kısmında içten içe yedikleri bölgelerde kanallar açarak ilerler ve yüzeylere yakın kısımlarda zayıflayan kısımlar içe doğru çökmeye başlar. Buda cila vernik ile korunaklı hale gelen yüzeyin kıvrılarak içe eğimine neden olur. Zaman geçtikçe de kırılma başlar ve tahribat çok daha kalıcı hale gelir. Tahta kurdunun belirtileri bilinmeden evdeki böceğin ne olduğunu anlamak hiçte kolay olmaz.

Tahtayı yiyen larvanın geride bıraktığı ahşap tozları bu böceğin anlaşılmasında en önemli etkenlerin başında gelmektedir. Daha her hangi bir belirti göstermeden evde tahta kurdu olduğunu anlamanın en önemli belirtisi ise ahşabı yerken larvaların çıkardığı seslerdir. Larva yetişkine dönüştükten sonra tahtadan çıkış yapmak için açtığı çıkış delikleri ile sağa sola toz kümeleri bırakır. Tavanda ise ortama toz dökülmesine neden olur. başlangıç aşamasında çok fazla zarar vermese bile zaman geçtikçe çok daha fazla belirtiler ortaya çıkmaya başlar.

Ciddi ağaç kurdu yoğunluğu olan malzemelerde ahşap zeminlerin zayıflaması ve kırılması nedeni ile özellikle antika eşyaların geri dönülmez hasar almasına neden olur. Pencere eşiğinde artık ömür döngüsünün sonuna gelmiş ölü böceklerin görülmesi ahşap çerçevelerde bu böceklerin olduğuna en büyük belirtidir. Pek çok ahşap malzemeye zarar veren tahta kurdu ile mücadele aslında çok büyük öneme sahiptir. Yeni başlayan bulaşma için şırınga ile deliğe ilaç zerk etmek kısmi şikayetlerde etkili olabilmektedir.

Tahta Kurdu Hakkında Bilmeniz Gereken?

Tahta kurdunun yaşam süresi yaklaşık olarak 2 ila 5 yıllık bir dönemi kapsamaktadır. Ancak ömrünün büyük kısmı tahtanın içinde, aydınlık görmeden tünelcikler açarak ahşapları yemekle geçer. Bu nedenle tahta kurdu probleminin varlığı da ancak böcek, ömür döngüsünün sonuna gelene kadar çoğunlukla tam olarak fark edilememektedir. Tahta yerken çıkardığı sesleri duymadan bu böceğin varlığını anlamak iç kısımda iken asla mümkün değildir. Tahta kurdu yumurtalarını bırakmak ve ömrüne devam etmek için nemli ahşaba ihtiyaç duyar.

Aslında bu daha ormanda iken ağacın kesilmeden önce bu böceklere maruz kaldığını yada kesildikten sonra kurumadan istilaya uğradığını gösterir. Çoğu mobilya bu koşulları uzun bir süre karşılayamadığından, böcek istilası da sorunun dış kaynaklı başladığına önemli işarettir. Ancak pek çok mekanda parkeler ve ağaç malzemelerde tahta kurtları ciddi sorun olarak karşımıza çıkar. Genellikle ahşabın derinlerinde iç bölgelerde bulunan tahta kurdundan kurtulmak için çok etkili ve bilinçli ağaç kurdu ilaçlama şarttır.

Tahta kurtları nasıl yok edilir? Tahta kurdundan kurtulma ve önleme yollarının çeşitli önlemleri içerdiğini bilmek gerekir. Tahta kurdu ve ağaç kurdu nedir? bu böcekleri evden nasıl temizleriz diyorsanız mücadelesini hafife almamanız gerekir. Ağaç böceği olarak bilinen ahşap kurdu mücadelesinde bazı yüzeysel istilalar sprey ilaç uygulamalarına cevap verse de, derinlemesine istilalar klasik uygulama ile asla önlenemez. Tahta kurduna karşı önlem olarak, evinizi iyi havalandırmak, ortamın rutubetli olmadığından emin olmak önemlidir.

Tahta kurdu olan ahşap eşyaları dışarıda bulundurmak evdeki diğer eşyalara ağaç kurdu bulaşmasını önleyecektir. Bazı insanlar evde uçan kahverengi ve siyah benzeri böceklerin evin penceresinde ve perdelerde çokça görüldüğünü belirtmektedir. Yetişkin böcekleri evden temizlemek için sisleme tahta kurdu ilaçlama çok ani etki gösterir. Ahşap eşyalarınızın ve yüzeylerin zarar görüp daha da güçsüzleşmemesi için erken müdahale yapmak ve yüzey temizleyici ile ahşap cilaları kullanmak gerekir. Ayrıca ilaçlama şarttır.

Ağaç Kurdunun Zararları Nasıl Önlenir?

Erişkin tahta kurdu böcekleri Mayıs ve Eylül ayları arasında tahtadan çıkış yaptıkları için bu dönemlerde evde tahta kurdu böcekleri daha sık görülür. Tekrar ahşaba dönüp yumurtalarını bırakmalarını önlemek için ahşaptaki delikleri ve çatlak kısımları kapatmak için koruyucu malzeme uygulamak ve ilaçlama yaptırmak gerekir. Sinek kapan cihazlar da yetişkin tahta kurtlarını yakalayarak, yumurta bırakıp yeni bir döngü başlatmalarını önleyebilir. Ancak bu çokta fazla tercih edilen bir durum değildir. Bunun yerine evde ağaç kurdu ilaçlama servisi almak çok daha kalıcı ve etkilidir.

Tahta Kurdu Nedir? diyenler için kısaca bilgi verelim. Tahta kurtları,Tahta biti, Ağaç kurdu gibi isimlerle de anılan zararlılardır. Tahta kurtlarını tanımak oldukça kolaydır. Uzun ve oval bir vücut şekilleri sert kabuklu yapısı vardır. Renkleri kırmızı ile siyah karışımı bir görünüme sahiptir. Fakat tahta kurtlarını görmek sanıldığı kadar kolay değildir. Ancak erişkin böcek haline geldikten sonra yüzeye çıkmaları sayesinde görülürler. Mobilyaların içinden çıkmazlar ve buraları yiyerek beslenirler.

Vücut uzunlukları ise 2,5 ile 5 mm arasında böceğin erişkinliğine göre değişir. Tahta kurtları nerede yaşar? Tahta kurtları nasıl beslenir? merak edenler için yazımızda detaylı bilgileri paylaştık. Tahta kurtları ve ağaç yiyen böcekler diğer böcekler gibi nemli ve rutubetli yerlerde yaşamayı daha çok sever. Bütün ağaç ve malzemelere saldıran tahta kurdunun zararı çok geç fark edildiği için çoğunlukla ciddi zararlar verdikleri bilinmektedir. Dişiler, çiftleşme sonrası odunların çatlak ve yarıklarına yumurtalarını bırakırlar.

Yumurtadan çıkan tahta kurtları, kendileri için en uygun yeri bulana kadar hareket halinde olup, nemli yüzeylere yoğunlaşırlar. Dişiler, tek seferde 100 civarında yumurta bırakabilme özelliğine sahiptir. Bu hızlı üreme de, mobilyalarınızın neden bu kadar hızlı parçalandığının en büyük kanıtı olarak yeterlidir. Tahta Kurdu ve ağaç kurdu nedir? bu böcekleri nasıl yok ederiz diyorsanız mutlaka Astek ilaçlama gibi firmalardan profesyonel tahta kurdu ilaçlama servisi alarak kokulu ve sisleme yöntem ile evde ilaçlama yaptırmanız gerekir. Aksi takdirde mücadele sonuçsuz kalır. Keneler Hakkında bilgi için sayfamıza bakınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir