0 542 799 13 13

Tahta Kurdunun Dış Görünümü

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 542 799 13 13

Ağaç kurdu – Tahta Kurdunun Dış Görünümü Yaygın görülen tahta kurtları, yumurta, larva (kurt-benzeri), pupa ve ergin evrelerinden geçerek tam metamorfoza uğrarlar. Böcek ilaçlama sorunlarına yol açan bu böcelklerin, yaşam döngüleri, çevresel koşullara bağlı olarak yaklaşık 1 ile 3 yıl içerisinde tamamlanır. Ergin tahta kurtları, 6 mm uzunluğunda, oval şekilli, kırmızımsı kahverengi veya daha koyu renktedir. Yukarıdan bakıldığında, tahta kurdunun başı görülmez ve erginleri ahşaplara zarar vermez. Larva evresinde bu böcek küçük bir kurtçuğa benzer.

Ergin haldeyken, yaklaşık 6 mm uzunluğunda ve beyazımsı renktedir. Larva evresinde bu böcekler ahşaba zarar verir. Türkiye’nin büyük kısmında yaygın olan tahta kurdu halk arasında ağaç kurdu olarak da bilinir. Davranışı, Beslenmesi ve Alışkanlıkları Tahta kurdu, genellikle 10 veya daha fazla yıllık olan mevsimsel sert ve yumuşak ağaçları istila eder. Tahta kurtları uzun ince ve üst kısmı oval sert kabuklu bir böcektir. Parke böceği, odun böceği, ağaç kemiren böcek gibi isimler ile anılmaktadır.

Tahta Kurdu Nasıl Ortaya Çıkar?

Yaygın tahta kurdunun varlığı, etrafında böcek dışkısı olarak bilinen ince toz benzeri “talaş” görülen 3 mm çapında küçük deliklerden anlaşılır. Ağacın iç kısmından beslenen larvalar “talaş” üretirler. Ağacı kemirerek iç kısımdan yüzeye doğru ortaya çıkan tahta kurtları delikler oluşturur. Yaygın tahta kurdu çoğunlukla ahşap eşyalara zarar vermekle birlikte döşeme ve döşeme altı boşluklarında, ahşap kaplamalarda ve evin diğer nemli bölümlerindeki ahşaplara da zarar verir. Ağaç kurdu Ahşap zararlısı böcek problemini etkin bir şekilde çözmek oldukça zordur.

Tahta kurdu mücadelesinde ilk zorluklardan birisi hasara neden olan böceği doğru şekilde belirlemektir. Belirlemek nadiren kolaydır ve böceğin görünüşü ile birlikte yaşına, türüne ve zarar verdikleri ağacın nem içeriğine bağlıdır. Böcek türünü bilmek, böceklerin hareket ve davranışlarını anlayabilmeyi sağlar ve bu da işe yarayacak mücadele yöntemleri geliştirmede oldukça önemlidir. Bu yüzden, “kendi kendine yardım” önlemlerinden ziyade deneyimli haşere mücadele uzmanına danışmak daima akıllıca dır.

Tahta Kurdu Ses Yapar Mı?

Ağaç aksamların içinde yaşayan ağaç kurdu zararlısı uzun süre mobilya ve ahşap zeminleri içten içe kemirip kanallar açarak ilerler. Ve zamanla bu malzemelerin aşınıp maddi kayıpların yaşanmasına sebep olduğu kadar geceleri ağaç malzemeleri kemirip gıcırtıya benzer rahatsız edici sesler çıkararak uykusuz kalınmasına ve ciddi psikolojik rahatsızlığa sebep olmaktadır. Ahşap malzemeleri oyarak toz halinde dökülmelerin yaşanmasına sebep olarak evin temizliğine ciddi şekilde zararları vardır.

Parke ve döşemelerde oyulma ve deliklere neden olan ağaç kurdu ve tahta kurtları tavanlarda, mobilyalarda, parke ve döşemelerde ciddi zararlar verip özellikle değerli eşyaların kalıcı zararlar görmesine neden olmaktadır. Gece uyurken ortamın sessiz olması nedeni ile adeta beyninizin içini kemiren bir gıcırtı sesi yaparlar. Aslında bu ses böceğin ağaç içinde oyuklar açtığı esnada çıkan sestir. Kırt, kırt diye ses evdeki ahşap malzemenin aşınma anında ortaya çıkmaktadır. Tahta Kurdunun Dış Görünümü böcek dışarı çıkınca anlaşılır. Akrep İlaçlama Yöntemleri yazımızı okumalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir