0 542 799 13 13

Tahta Kurusu

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 542 799 13 13

Tahta Kurusu kan emici asalak haşere türlerinden biridir. İki çeşit Tahta Kurusu türü bulunmaktadır. Bunlar “Cimex lectularius ve Cimex hemipterus”tur. Böcek ilaçlama için tahta kuruları ile çok sık mücadele hizmeti talep edilir. Tropikal ve sıcak iklim kuşaklarında daha sık görülürler. Tahtakurusu böcekleri 2. Dünya savaşından sonra özellikle böcek öldürücülerin yoğun olarak kullanımı ile kaybolmuş ancak son 10 yılda başta amerika olmak üzere oteller, bakım evleri ve gemilerde hızla şikayetlerinde artış gözlemlenmektedir.

Ülke içi ve ülkeler arası seyahatler ile giysiler, bavullar ve mobilyalar ile zararlı Tahta kuruları kolaylıkla taşınmaktadır. Tahta kurularının baş kısmı kısa ve geniş, vücut yapısı oval ve dört eklemli antenleri vardır. Tahta Kurusu haşeresi tamamlanmamış metamorfoza uğrarken, 4 nimf döneminin her biri için kanla beslenmeye ihtiyaçları vardır. Tahta Kurusunun Yaşam Döngüsü yaklaşık olarak 8 haftadır. Ancak nem ve sıcaklığa bağlı olarak 11 ay kadar uzun da yaşam sürdükleri bilinmektedir.

Erişkin Tahta Kuruları Nerelerde Saklanır?

Bu böceklerin erişkinleri 5 mm ya da daha az boyutta olabilir. Tahta Kurusu kuşlar ve memelilerde kan emerek beslenen ektoparazitlerdir. Bu guruptakilerin büyük kısmı yarasalarda parazit olarak bulunmaktadır. Tahta Kurusu evlerde duvar kağıtları, duvar çatlakları, resimlerin arkası, eski ve kullanılmayan eşyalarda, halı altında, minder, yastık, yorgan, elbiselerin dikiş yerlerinde, yatak örtülerinde, yatak tabanları ve rattan mobilyalar, karyola, kuş yuvaları, zemin çatlakları ve kıvrımlarında kolay bir biçimde yaşamaktadır.

Turizm döneminin açılması ile insanların seyahatleri artınca özellikle pansiyon ve otellerde tahta kurusu şikayetleri ciddi manada artış kaydeder. Son yıllarda böcek ilaçlarına karşı direnç kazanması nedeni ile hızla tüm dünyada Tahta Kurularının sayıları artmaktadır. Gündüz kuytu bölgelerde saklanan Tahta kurusu geceleri ortaya çıkar ve uyuyan insanlardan kan emerek beslenirler. Gündüz aydınlığı sevmedikleri için gözden kaybolmaktadır. İnsandan kan emdikten sonra 10- 20 dakika içinde kanla vücutları dolar.

Tahta Kurusu Nasıl çoğalır Neden Isırıklar Şişer?

Kan emdikten sonra tahta kurularının vücutları açken görünen durumundan neredeyse iki kat şişerler. Yaklaşık olarak 3-4 günde bir beslenirler. Ancak kan emme imkanları olmasa bile yaklaşık 1 yıl kan emmeden yaşabildikleri gözlemlenmiştir. Tahta Kurusu Beslenmesi insanların uykuda hareket etmeleriyle yüzünden sık sık kesintiye uğrar. Kan emen asalak bir böcek olan tahta kurusu içinde bulunduğu evreye göre her hafta kan emebilir. Her seferde ortalama 10-50 arası tahta kurusu yumurtası bırakabilir.

Bir dişi hayatı boyunca 200-500 arasında yumurta meydana getirir. Hızlı çoğalırlar ve kuytu bölgelerde saklandıkları için zor fark edilirler. Bu nedenle bir tek tahtakurusundan dolayı çok fazla yavru tahta kurusu üremesi ortaya çıkabilir. Dişi Tahta Kurusu kan emerken kanın pıhtılaşmasını engelleyen-antikoagülan ve ağrı kesici tükürük salgısını deriye enjekte etmektedir. Bu nedenle bunların ısırıklarında ağrı yada yanma olmadığı için insanlar uykularında ısırıldıklarının farkına varmazlar.

Tahta Kurusu Isırığı Böcek Belirtisidir

İnsanlar sabah kalktıklarında vücutlarında pek çok kabarıkla karşılaşırlar.Isırıklar sıklıkla boyun, yüz, eller ve kollarda gözlenmektedir. Bunun nedeni açıkta olan bu bölgelerin yatak ve nevresime direkt teması ile çok daha kolay ısırılmaya müsait olmasıdır. Ancak bazen tüm vücutta tahta kurusu ısırığı olabilir. Vücuda girerek ısırması ve açılan tende ısırmaları ile bu tür ısırıklar oluşur. Tahta Kurusu Isırıkları vücutta çizgi tarzında ancak 3-4 adetli guruplar şeklinde şişlikler oluşturmaktadır.

Tahta Kurusu ısırık için daha çok giysilerin açıkta bıraktığı vücudun açık alanlarını tercih etmektedir. Bu üçlü ısırısık gurupları tahta kuruları için sabah kahvaltısı, öğlen ve akşam yemeği, breakfast-lunch-dinner olarak ta ifade edilmektedir. Şayet kişi tahta kurusu ısırığına ilk kez maruz kalıyor ise sadece ısırık yerlerinde lokal maküller gelişmektedir. Eğer kişi daha önce ısırılarak duyarlanmış ise ortası kanamalı delik, çevresinde ödem ve papül oluşmaktadır. Isırık sonrası reaksiyonların gelişmesi 10 gün sonra olabilmektedir.

Tahta Kurusunun Zararları Ve Mücadele

Böceklerde ısırık zamanının belirlenmesi son derece önemlidir. Bazen ürtiker solunum sıkıntısı gibi hassas yapılı kişilerde sistemik belirtilerde yapmaktadır. Aynı yatakta yatan kişilerde ısırılmalar ortaya çıkabilmektedir. Seyahat ve aynı otelde aynı yatakta birlikte kalan kişilerde belirtiler aynıdır. Tahta Kurusu kahverengi renkli, oval ve yassı bir yapıda böcek olup, baza, yatak, nevresim, parke arası, duvar kağıdı, benzeri bölgelerde ve özellikle yatak odaları ile salonda yuvalanırlar. Zararlı bir haşere olup, insanlarda çeşitli hastalık riski oluşmasına yol açar.

Tahta Kuruları yatak böceği olarak nitelendirilen parazit bir asalaktır. Çeşitli laboratuvar çalışmaları HIV , Hepatit B, Francisella tularensis ve Batı Nil virüsü gibi hastalık ajanlarının deneysel olarak enfekte edilen tahtakurularının vücutlarında yaşayabildiğini göstermiştir. Ancak tahta kurularının insanda epidemiyolojik olarak herhangi bir hastalık için bulaşıcılık yaptıkları bilinmemektedir. Ancak günümüzde bakteri ve virüslerin değişim evreleri geçirdiği düşünülecek olursa hastalık bulaştırma riskleri oldukça fazladır.

Yatak Tahta Kurularının Tespiti

Tahta kurularının bulunduğumuz ortamda varlığının araştırılması için yatak ve çevresinde tahta kurusunun kendisi ve siyah feçeslerinin varlığı önemlidir. Genellikle baza ev yatak etraflarında siyah, kahverengi lekeler bırakırlar. Ayrıca yatak ve nevresimler de kırmızı kan lekeleri insanları ısırmaları neticesinde görülen bir durumdur. Haftalık olarak yatak takımlarının yıkanması, yerin ve dip köşe bölgelerin yüksek ısılı buharla temizlenmesi, yatakların ve mobilyaların devamlı temiz tutulması ve onarımı ile evin tahta kurularına karşı ilaçlanması önemlidir.

Tahta Kurusu İlaçlama tek seferde çözülemediği zaman 2 hafta ara ile ikinci bir ilaçlama yapılmalıdır. Bu mücadele 10 hafta yaşayan tahta kurularının daha hızlı yayılmasını önlemek için çok önemli bir tedbirdir. İlaçlamada pyrethroidler, carbamateler kullanılmaktadır. Bu ilaçlama ilk uygulamada sonra 20 gün sonra tekrarlanırsa yumurtadan çıkan tahta kurusu yavrularının da öldürülmesi çok daha kolay olur. Özellikle ikinci el mobilya alımlarında eve mobilya sokulmadan önce çok dikkatli incelenerek bu mobilyaların ilaçlanması gerekir.

Tahta Kurusunu Temizlemek

Seyahatlerde otel konaklamalarında bavullarınızı açık bırakmayın, odanın karanlık köşelerine bırakmayın, banyoda yada yerden yüksekte bir sehpa üzerinde valizlerin kapalı tutulması gerekir. Tahta Kurularının mücadelesinde temizlik ayrı bir önem taşır. Giysi ve nevresim takımlarının 60°C sıcaklıktan az olmamak kaydıyla yıkanması yada 40- 50°C de kuru temizleme yapılması gerekir. Tahta kurularının 1 yıl beslenmeden yaşayabilecekleri unutulmamalıdır. Bu nedenle boş depo ve atıl durumda kalan eşyaların arasında da üremeleri mümkündür.

Otel gibi yerlerde yataklar için özel kılıflar kullanılmalıdır. Bu değişik insanların gelip gittiği mekanlar için önleyici olur. Ayrıca düzenli Tahta Kurusu İlaçlama yaptırmak şarttır. Kan emen asalak parazitler insanlar için ciddi sıkıntılara yol açarlar. Bu böceklerin görüldüğü alanlar hem ilaçlama yapılarak, hemde varsa yüksek ısı yayan buhar makinesi ile temizlenmesi gerekir. Priz, parka arası, koltuk ve yatak içi gibi yerlere yuvalanan tahta kurusu için kesinlikle dumanlama ilaçlama şekli daha etkilidir. Haşereler İle Mücadele yazımızı okuyun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir