0 542 799 13 13

Tahta Kurusu Gözle Görülür Mü

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 530 667 01 19

Tahta Kurusu Gözle Görülür Mü? tahta kurusu yuvası genellikle evlerin dip bölgelerinde olur. Tahta kuruları yatak bölgelerine yakın olarak yuvarlandıkları için böcek ilaçlama yatak odasında, oturma gruplarının olduğu bölgelerde çok daha yoğun yapılmak zorundadır. Bilindiği gibi son zamanlarda otel ve evleri istila etmeye başlayan tahta kuruları ile mücadele oldukça zorluk çıkarmaktadır. Bir mekanda tahtakurusu istilası ne kadar büyük boyutlara ulaşmışsa tahtakurularını yok etmek o kadar zor olacaktır.

İşte bu nedenle ev ve işletmelerde tahtakuruları ile başınızın derde girmemesi için onlara ilk gördüğünüz anda müdahale etmeniz şarttır. Ayrıca tahtakurusu oluşumunu engellemek için otellerde periyodik tahtakurusu ilaçlama hizmeti alınmalıdır. Küçük boyutlu olmaları ve vücutlarının saklanmaya elverişli şekilde olması tahta kurularını tespit etmeyi zorlaştırır. Öncelikle ev ve otellere tahtakurusu nasıl gelir? tahta kurullarının pislik ile bir ilişkisi var mıdır? buna kısaca değinelim.

Eviniz kirli olsa bile bundan kaynaklanan bir tahta kurusu istilası yaşanmaz sadece dağınık olan mekanlarda daha kolay gizlendikleri için tahtakurularının üreme kapasitesini de hızlandırır. Bilindiği gibi tahta kurusu yumurtası ve yavruları milimetrik boyları ile kolay fark edilen bir özellikte değildir. Ayrıca gündüzleri saklanıp geceleri beslenmek için ortaya çıkmaları onların sinsi bir böcek olduğunu ortaya çıkarır. Kan emmek için uzun mesafeler kat etmedikleri için tahta kuruları insanlara yakın olan bölgelerde gizlenir.

Evde tahta kurusunun ortaya çıkması için kesinlikle başka bir mekandan yada otel ve benzeri bölgelerden eve giriş yapması gerekir. Besin kaynakları insanlar olduğu için tahta kuruları daha çok insanları hedef seçer. Özellikle yatakları yuva olarak kendine hedef seçtiği için yastık, çarşaf, yorgan, yatak etrafları tahtakurularının en fazla saklandığı yerlerdir. Konaklamak için bir otele gitmişseniz valizinizi mutlaka yerden yüksek bir yere kaldırmanız gerekir.

Tahta Kurusunun Tespiti Nasıl Olur?

Otelde valizin ağzını açık tutmamalı kapalı vaziyette muhafaza etmelisiniz. Bilindiği gibi tahta kuruları valizlerin düğmelerine ve ceplerine kolaylıkla girip saklanabilir. Karanlık ve loş depolarda mobilyaların içine yuva yaptıkları bilinmektedir. Mobilya depolarından evlere mobilyaların arasında girer ve üreyerek sıkıntı kaynağı haline gelir. Evde tahta kurusu varlığı nasıl anlaşılır? diyorsanız tahtakurusu ilk bakışta görülen görülen bir özellik sergilemez. Yetişkin bir tahtakurusunun boyutu 5 milimetre civarındadır.

Yavru tahta kuruları daha küçük ve 2- 3 milimetre arasında gelir. Tahtakurusu yumurtası ise 1 milimetre kadar olup oldukça küçüktür. Bu nedenle tahta kuruları çıplak gözle özellikle gündüz saatlerinde çok zor fark edilir. Ancak onları tespit etmek için iyi bir araştırma yapmanız durumunda tahta kuruları anlaşılır. Özellikle geceleri tahta kurusu olan bölgeleri güçlü bir ışıkla yani fener yardımıyla aydınlatarak kontrol ederseniz onların varlığını daha kolay tespit edersiniz.

Gece yattığınız zaman açıkta kalan boyun, kol, bacak bölgelerinde ısırmadan kaynaklanan kaşıntı ve kızarıklıklar oluşur. Bu gibi belirtiler varsa evinizde tahtakurusu yada pire istilası olduğunu anlamanız gerekir. Evde tahta kurusu olduğu nasıl anlaşılır? diyorsanız evinizde gözlem yapmak onların varlığını anlamak için oldukça önemlidir. Öncelikli tahtakurusu belirtisi nedir? buna değinelim. Farklı sayıda tahtakurusu çeşitleri olsa da en yaygın tür evlerde görülen Cimex lectularius diye bilinen türdür.

Yassı ve minik görünümlü vücut şekilleri ile kolayca gizlenmesini sağlar. Gündüzleri yuvalarda gizlenir, geceleri beslenmek için yuvalarından dışarı çıkarlar. Tahta kuruları ses çıkarmadığı için onların varlığını anlamanız zordur. Evde başka bir ses duyuyorsanız bu tahta kurusu değil başka böceklerdir. Evde uçan bir haşere gördüğünüz zaman tahtakurusu uçar mı? diye düşünüyorsanız bu kesinlikle söz konusu değildir.

Tahta Kurularının Özellikleri

Tahtakurularının kanatları olmadığı için zıplama ve uçmazlar. Pire ve kuş bitlerinden farklı olarak tahta kurusu ısırığı acı vermez kızarıklığın boyutuna ve yoğunluğuna göre şiddetli kaşıntı ortaya çıkar. Ayrıca yatak örtüsü ile çarşaflarınızda küçük kan lekeleri ve buna benzer lekeleri görüyorsanız tahtakurusu istilasının başladığını anlamanız gerekir. Tahtakurusu istilasının başladığı bölgeler kötü kokar. Bu nedenle evin dip bölgelerine bakmak önemlidir.

Evde tahta kurusu nerede olur? diyorsanız insan ve hayvan kanıyla beslenen tahta kuruları ışıktan hoşlanmadıkları için karanlık alanlarda gizlenerek gece olmasını bekler. Ortalık hareketsiz olup, insanlar uyuduktan sonra ortaya çıkarak beslenmek için konaklarına yönelir. Tahta kurularının görüldüğü bölgeler duvarlardaki ve tavanlardaki çatlaklar, döşemelerin arası, yatak başlığı araları, koltuk kat bölgeleri gibi yerlerdir. Uçma ve zıplama özellikleri olmadığı için insanlardan fazla uzaklaşmazlar.

Bu nedenle daha fazla bulundukları yerler yatak içi ve yatak etrafı olarak dikkat çeker. Yatağın etrafındaki bir kaç metrekarelik alan tahtakuruları için ideal yuvalanma bölgeleri olarak dikkat çeker. Buralar çarşafın dikiş bölgesi, yatağın içi, yatak başlığı, yorgan düğme bölgesi, yatağın etrafları ve baza gibi bölgelerdir. Ayrıca duvardaki prizler, elektrik düğmelerinin içi ve kablo kanalları tahta kurularının saklanabileceği diğer yerler olarak dikkat çeker. Evde pek çok eşyanın içine ve arkasına gizlenerek varlıklarını kolaylıkla gizleyebilirler.

Tahtakurusu olabilecek tahtakurusu yuvalarının olduğu bölgeler oldukça fazladır. Evde tahta kurusu olmaması için ne yapmalı? bilindiği gibi insanlara yapışarak bir yerden başka bir mekana kolaylıkla geçebilirler. Tahtakurularının evde yayılması için eve birkaç tahtakurusu yumurtasının gelmesi yeterlidir. Şayet bir hayvana sahipseniz onun barındığı kulübeyi sık aralıklar ile kontrol etmelisiniz. Evinize giren mobilya içlerine bakmanız gerekir.

Tahta Kuruları İle Nasıl Mücadele Edilir?

Mobilyaların kaplama alanları, minder bölmeleri, ayak düğme altları gibi yerler tahta kurularının gelebileceği bölgelerdir. Ayrıca ikinci el eşyalar en fazla tahta kurusu şikayetine sebep olan malzemelerdir. Seyahata çıkmış ve otelde konaklayacaksanız valiz ve çantanızı karanlık bölgelere koymayın. Masanın üstüne yada raf bölgesinde dikkatlice yerleştirin ve mutlaka fermuarı kapalı tutun. Ayrıca otelde yattığınız yatak, battaniye, havlu ve nevresimleri dikkatlice kontrol edin.

Evde tahta kurularını önlemek için öncelikle onların yuvası olabilecek alanları bulup tespit etmek ve temizlemek gerekir. Bilindiği gibi yüksek sıcaklığa tahta kuruları direnç gösteremediği bir özelliktedir. Yüksek ısı sıcak buhar makineleri tahta kuruları için öldürücü bir etki sağlar. Mobilya içi, duvardaki çatlak ve oyuklar tavan ve döşemeler, halılar, elektronik eşyalar saklanma alanları oldukları için buralarda basınçlı buhara maruz bırakarak tahtakuruları öldürmek mümkündür.

Ayrıca kenar ve dip bölgelerde onların yumurtalarını temizlemek için elektrik süpürgesi ile kapsamlı ve temizleme yapmak önemlidir. Tahta kurusu ilaçlama bu canlıların evden en kısa sürede yok edilmesine imkan sağlar. Sevmediği kokulardan çay ağacı yağı, lavanta esansı, biberiye yağı gibi tahtakurusu kaçırıcı doğal yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Tahtakurularının yok edilmesi için profesyonel tahta kurusu ilacı kullanan tahta kurusu ilaçlama firmaları ile irtibata geçmeniz en kestirme yoldur.

İnsanlar tahta kuruları hakkında çeşitli sorular yöneltir. Tahta kurusu nere yuva yapar? tahta kurusu neden hoşlanmaz? tahta kurusu ısırığı nasıl ayırt edilir? gibi sorular sorulur. Tahta kurusu ısırığı pirelere oranla daha büyük kabarcıklar ve toplu ısırıklar şeklinde olur. Tahta kurusu sirke ile temizlenerek evden arındırılması mümkün olmayan bir canlıdır. Tahtakurusu sirkeli su yardımıyla bıraktığı yumurtaların temizlenmesi açısından faydalı olabilir.

Tahta Kurusu Zararlı Böcektir

Tahta kurusu ısırığı tedavisi evde hassas ciltli olmayan insanlar kremler kullanarak rahatlamak mümkündür. Ancak hassas tenli insanların mutlaka doktora gitmesi gerekir. Tahta kurusu ısırığı nasıl ayırt edilir? diyorsanız pire ve kuş biti gibi canlılar olan ve tahta kurusunun ısırdığı bölgeler daha iri ve fazla şekilde kabarcıklara sahiptir. Bu nedenle evde tahta kurusu ilaçlama yaptırmanız gerekir. Tahta kurusunun istilasından emin olmak için onları iyi tanımak ve gerekli tedbirleri almak son derece önemlidir.

Tahta kuruları ile mücadele oldukça zor olduğu için klasik yöntemler ile tahtakurularını evlerden arındırmak çok zor olacaktır. İnsanlar tahta kurusu neye benzer? bilmedikleri için bu böcekler hakkında çeşitli sorular sorar. Görünüm olarak elma çekirdeğine benzeyen kahverengi bir böcektir. Aydınlık ortamları sevmediği için gündüzleri ortalıkta dolaşmaz ve dip belgelere gizlenir. Tahta kurusu yavrusu bir iki milimetre boyunda olduğu için zor fark edilir.

Tahtakurusu yumurtaları birbirine yapışık vaziyette bulunur. Kontrol yaptığınız zaman şeffaf beyaz ve birbirine yapışık yumurta ve yavrular ile karşılaşabilirsiniz. Tahtakurusu istilasının anlaşılması için evdeki kötü kokuların kaynağını araştırdığınız zaman onların varlığını kolaylıkla tespit edebilirsiniz. Sabahları kalktığınız zaman bacak, boyun, kol bölgelerinde ısırıklar ve kaşınmalar yaşıyorsanız tahta kurusu ile başınız dertte demektir. Tahtakurusu ısırıkları belirli bölgede yoğunlaşması şeklinde olur.

Bu gibi durumlarda evde birden fazla tahtakurusu olduğunu anlamanız gerekir. Tahtakurusu insanı ısırırken hissettirmez. ısırmadan önce o bölgeyi uyuşturan bir salgı kullandığı için insanlar bunu hissetmez. Evinizdeki tahtakurusunun varlığını anlamak için yatak başı, yatak kenarı ve içinde çarşafın dikiş ve kat bölgelerini, yatak çevrelerini etraflıca kontrol etmeniz gerekir. Ayrıca duvarlarda yarık ve çatlaklar varsa kontrol etmeli, resim çerçevelerini arkasına bakmalı, elektrik prizi içlerini kontrol etmelisiniz.

Tahta Kurularına Kesin Çözüm

Evde tahta kurusu olduğu nasıl anlaşılır? diyorsanız bu dip alanları mutlaka çekerek kontrol etmekte fayda vardır. Tahta kuruları ile mücadele zor ve kapsamlı olduğu için bireysel olarak bu böcekleri ortadan kaldırmak mümkün değildir. Bu nedenle tahtakurusu yuvası olabilecek her alanın ilaçlanması, temizlenmesi ve buhar tutulması gibi önlemler gerekebilir. Bilindiği gibi tahtakuruları yüksek sıcaklığa direnç gösteren canlılar değildir. Tahta kurularını yok etmek için buhar makinelerinden faydalanılabilir.

Tahta kurusuna kesin çözüm olarak tahta kurusu ilaçlama en etkili yoldur. ancak tahta kuruları için kullanılan ilaçlar profesyonel içerikte ve son derece etkili olmak zorundadır. Dışarıdan alınan ilaçlar ile tahtakurularını yok etmek mümkün değildir. Çay ağacı bitkisi, lavanta, biberiye yağı gibi bitkisel kaçırıcılar onları sadece belirli bir süre uzak tutar. Evdeki tahta kurusunun yok edilmesinde faydalı olmaz. Tahta kurusu ilaçlama bu canlılardan evlerin arındırılması için en etkili yoldur.

Tahta kurusu gözle görülür mü? tahta kurusu nasıl anlaşılır? diyorsanız evlerde dip bölgeleri kapsamlı bir biçimde araştırmanız gerekir. Parke altları, süpürgelik arası, kapı çerçeveleri, elektrik prizleri, yataklar ve baza içleri gibi bölgeler bu kan emici böceklere yuvalanma imkanı sağlar. Eski ve yırtık yataklar bu böceklerin içlerine kadar yerleşeceği yerler olduğu için sorun çok daha yaygın hale gelebilir. Tahta kurusunun evden yok edilmesi zaman alır ve sabır ister. Böcek ilaçlarına dirençli olmaları, çok dip alanlara yerleşmeleri nedeni ile kolay saklanıp zor kontrol altına alınırlar.

Atlas Türk ilaçlama olarak evinizde yaşadığınız tahta kurusu sorunlarına karşı sisleme tahta kurusu ilaçlama yöntemi ile en etkili çözümleri sunuyoruz. Bizimle iletişime geçerek yaşadığınız tahtakurusu şikayetlerine karşı profesyonel ilaçlama desteği talep edebilirsiniz. Evi tahta kurusu böceğinden temizlemek için sıradan ilaçlar ve ucuz ilaçlama fiyatları kesinlikle çözüm sağlamaz aksine istila giderek yayılır. Bunu bilerek uzman ilaçlama firmalarından destek talep ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir