0 542 799 13 13

Tahta Kurusu Mücadelesi

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 542 799 13 13

Tahta Kurusu Mücadelesi en zor olan, elma çekirdeği ne benzerliğiyle bilinen Kahverengi ve kırmızı renklere sahip bir böcektir. İlaçlama yapılan böcekler arasında en zor ölen böcekler olarak dikkat çekerler. Tahta kuruları kan emerek beslenir ve insanların vücudunda kan emdikten sonra küçük kızarık ve şişlikler oluşmasına sebep olurlar. Tahta kurularının boyu 4 ya da 5 milimetre civarında olup düz kırmızımsı, kahverengi renkli ve oval görünümdedir.

Kan emmeden önceki vücut büyüklükleri ve renkleri daha kahverengiye yakın iken, kan emdikten sonra hem vücutları şişer hem de renkleri kırmızıya yakın bir hale gelir. Tahta kuruları bitkisel ya da herhangi bir böcek türü ile beslenmez. Tahta kurularının beslenme şekli sadece kan emerek olmaktadır. Geceleri evde İnsanlar uyurken ortaya çıkarak genellikle insanların yaşadıkları koltuklar ve yatak odalarında faaliyete geçerler. İnsanların vücudundan kan emdikleri esnada vücuda bir kimyasal salgılayarak onların kan emme sırasında bu durumu hissetmesine engel olurlar.

Soğuk hava koşullarında bile 1 seneye kadar beslenmeden direne bildikleri bilinen böcekler olan tahtakurusu, insanlar açısından oldukça zararlı ve hastalık taşıyıcısı özelliğe sahiptir. Tahta kurusu bulaşması genellikle seyahate çıkan insanlar tarafından ya da Göçmen Kuşlar tarafından evler ile iş yerlerine çeşitli yollarla bulaşır. En fazla otel, restaurant, okul, Seyahat yapılan yerlerde ortaya çıkar. gTahta kuruları bir yerden başka bir yere insanların eşyaları ve kıyafetler üzerinde kolaylıkla taşınır.

Tahta kurusu üremesi hakkında söylenebilecek şeyler ise bir dişi tahta kurusu günde ortalama 5 ile 1 adet olmak üzere değişik sayılarda yumurta bırakabilir. Yetişkin tahta kuruları tüm hayatları boyunca ortalama 500 e yakın yumurta bırakma kapasitesine sahiptir. Normal oda sıcaklığında ve yeterince besin kaynağına yetişmeleri durumunda bir yıl kadar yaşam sürebilmektedir. Yavruları daha küçük yapılı olup, tahta kurusu yumurtası genelde gizli bölgelerde olmaktadır. Gündüz ortalıkta dolaşmadıkları için fark edilmeleri oldukça zordur.

Tahta Kurusu Hakkında Merak Edilenler

Tahta kurularının bağlı olduğu Familya, cimicidae grubunda olup küçük kanatsız böcek türleri olarak ayrılır. Yavru tahta kurusu yumurtadan yeni çıktıktan sonra şeffaf parlak ve beyazımsı gri bir renge sahiptir. insan kanıyla ve sıcak kanlı hayvanların kanlarıyla beslenme özelliğine sahiplerdir. Yassı görünümlü bir böcek olan tahta kuruları, sırttan karına doğru yassı ve ince bir şekilde özelliğe sahiptirler.

Tahta kurularının saklanma bölgeleri olarak öne çıkan yerler şunlardır. Halı, koltuk, duvar kağıdı, süpürgelik arkası, yerdeki çatlaklar, sunta ve tahtaların ara kısımları, yatakların dikiş bölgeleri, çekyat, baza gibi yerledir. Daha çok insanların fazlaca zaman geçirdiği yada geceleri uyudukları bölgeler olarak dikkat çekmektedir. Tahta kurusu pek de hoş olmayan bir koku salgıladığı için yoğun olan bir mekanda tahta kurusunun varlığı dışarıdan gelen bir insan için kolaylıkla anlaşılma sebeplerinden biridir. Mobilya ve yataklar da tahta kurularının varlığını anlamanın basit yollarından biri bıraktıkları dışkılarıdır. Toplu yaşadıkları için bu bölgelerde tahtakurusu yoğunluğunu görülmesi şeklinde olur.

Tahta kurusu çeşitleri, Dünyanın hemen her yerinde görülmesine karşın en fazla görülen insanları ısırıp kanını emen türlerdir. Kuşlar, Yarasalar ve aç kaldıkları takdirde insanlar da tahta kuruları için ideal bir besin kaynağı olarak dikkat çeker. Tahta kuruları ile mücadele bilinçli olarak yapılmalı, tahta kuruları na karşı önlem ofis, dükkan, otel, spor salonu, kreş gibi çok geniş bir ortamda ilaçlama firmaları tarafından sıkça ilaçlamadan geçirilmelidir. Bazı insanlar pis ortamlarda ve temizliğine dikkat etmeyen insanlar da tahtakurusunun olacağı gibi yanlış bir düşünceye sahiptir.

Aslında tahta kurusunun temizlikle ya da pislikle pek bir alakası yoktur. Bir ortam ne kadar temiz olursa olsun dışarıdan tahtakurusu bulaşması durumunda tahta kuruları kısa sürede burada yoğunluğunu hızlıca artırabilir. Tahta kurularının evlere bulaşmasını önlemek için piknik alanlarında yeşil bölgelerde ya da seyahate çıkan, değişik şehirlerden eve gelişlerde eşyalarınızı iyice kontrol etmeniz gerekir. Elbisenizi değişerek makinede uygun sıcaklıkta yıkamak olarak önleyici bir tedbir alınabilir.

Tahta Kurusu Belirtileri Nelerdir?

Geceleri ısıran böcekler olup bir böceğin ne olduğunu bilmediğiniz durumlarda hemen araştırma yapmalısınız. Yatak çarşafı ve örtüler yastıkların iç kısımları, yatak altları ve dikiş kenarları gibi yerlerde tahta kurusu varlığını anlamak için kısa bir inceleme yapmak yerinde olur. Pas renginde noktalar ya da kan lekeleri görünüyorsa buralarda tahta kurusu olduğunu anlamak oldukça kolaylaşır. Tahta kurularının saklandıkları bölgeler genellikle yatak çevresi, bazanın başlık kısımları, baza içleri, mobilyalar, gardırop, süpürgelik arası, kapı pervazı, perde kornişleri gibi yerlerdir. Genelde sakin ve karanlık noktaları kendilerine yaşam olarak seçerler.

Eve tahta kurusu bulaşması, Kuşlar vasıtasıyla özellikle çatı katına yakın bölgelerde oturan daire sakinleri için çokça karşılaşılan bir durum olarak dikkat çeker. Ayrıca seyahat ve tatil için gidilen şehirler de dönüşte valizleri açıp kontrol etmeli, kıyafetlerinizi güzelce kontrolden sonra mümkünse yıkayarak kullanmalıdır. Tahta kuruları ile bireysel mücadele çok fazla başarılı olan bir durum değildir. Bu nedenle bireysel çaba yerine bilinçli bir firmadan destek alınmalıdır.

Tahta kuruları kolay üreyen eve kısa sürede yayılan böceklerdir. Daha çok ara bölgelere yuva yapan, topluca yaşayan zararlardır. Tahta kurusu ile mücadele için profesyonel tahta kurusu ilaçlama firmalarını tercih etmek gerekir. Kokusuz tahta kurusu ilaçları düşük yoğunluklu tahtakurusu şikayetleri için etkili bir çözüm olsa bile yoğunluk kazanmış tahta kurusu İstilası olan mekanlarda mutlaka kokulu ve sisleme tahta kurusu ilaçlama şekli tercih edilmelidir.

Tahta kuruları ile tahta kurtları sıklıkla karıştırılan bir böcek çeşidi olup renk olarak tahta kurusu kahverengi ve kırmızı renklerde olup, tahta kurtları ise siyah, sarımtırak ve kahverengi renklerde görülebilir. Tahta kurdu, Tahta kurusuna oranla daha büyük bir böcektir. Yaşam yerleri olarak ta genelde ağaçların içleri ve parke aralara gibi bölgeler olup tahta kurusu ile tahta kurtlar arasında pek de bir benzerlik yoktur. Ayrıca tahta kurusu insan ısıran ve kanını emerken, tahta kurtlarında böyle bir özellik bulunmamaktadır. Ayrıca tahta kurtlarının bazıları kısa mesafede uçma özelliğine sahip böceklerdir.

Tahta Kurusu Nasıl İlaçlanır?

Tahta kurtlarından şikayet eden İnsanlar genellikle tahta kurtlarının geceleri kırt kırt diye sesler çıkarıp bir şeye kemirdiğini hissederler. Ancak tahta kurusu böyle bir ses çıkarmadığı gibi mobilyalara da zarar veren bir özelliğe sahip değildir. Tahta kurusu daha çok insanlara zarar verip kanlarını emer, hastalık bulaştırma riski taşıyıp vücutlarında çeşitli yan etkilere neden olur. Astek ilaçlama olarak tahtakurusu ile mücadele için uyguladığımız yöntem sisleme tahta kurusu ilaçlama şekli olup tahta kurularını saklandıkları bölgelerden çıkarıp hızlıca yok etme özelliğine sahip olan bu yöntem çok etkilidir.

En ücra köşelere bile ulaşma kapasitesine sahip olduğu için diğer ilaçlama tekniklerine oranla 3 kat daha kalıcı çözüm ve ani etki göstermektedir. Tahta kuruları zor olan böcekler olduğu için korkusuz ilaçlar ve sırt pompası ile tahtakurularını imha etmek tek seferde kolay kolay mümkün olmaz. Pek çok insan defalarca tahta kurusu ilaçlama yaptırmama karşın bu böceklerden kurtulamadım bunun çaresi var mı diye sıkça sormaktadır.

Bunda en büyük etkenin hiç kuşkusuz kullanılan yanlış tahta kurusu ilaçları ve yapılan yanlış ilaçlama teknikleri olarak açıklanabilir. Ayrıca tahta kurtları çok tahta kuruları çok çabuk ürer. Genelde geç tespit edildikleri içinde yoğunluk kazandıkları için o mekanda bireysel yöntem ve etkisiz ilaçlama şekilleri ile tahta kurularını ortadan kaldırmak kesinlikle mümkün olmaz. Tüm bu özellikler dikkate alındığı zaman tahta kuruları ile mücadele mutlaka profesyonel ilaçlama firmaları tarafından ve en etkili tahta kurusu ilaçları kullanılarak yapılmak zorundadır.

Astek ilaçlama firması olarak ekonomik tahtakurusu ilaçlama fiyatları ve en etkili tahta kurusu ilaçlarını kullanarak yaşadığınız mekanlarda sizlerin hayatını zorlaştıran bu böcekleri ortadan kaldırıyoruz. Sağlık ve huzurlu bir yaşamı sizlere sunarak yaşadığınız tüm sorunlarda bizi arayarak ekonomik ilaçlama fiyatları ile profesyonel ilaçlama desteği talep edebilirsiniz. Tahta kurusunun yaşam alanları ve saklanma bölgeleri ancak ulv ilaçlama yöntemi ile imha edilebilmektedir.

Tahta Kurularının Zararları Nelerdir?

Tahta kuruları ısırmayla herhangi bir hastalık taşıdıkları bildirilmemiş olsa da, tahta kurusu cilt tahrişlerine, piskolojik etkilere ve alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Tahtakurusu Isırıkları şiddetli kaşıntı hissi verdiğinden, aşırı kaşımayla cilt sorunu veya iyileşme sonrası iz kalması sorunları yaşanabilir. Tahtakuruları, havanın sıcak veya kuru olmasından bağımsız her ortamda canlı kalmayı başarabilirler. Çok soğuk havalarda yarı uyku durumuna geçip hiç yemeden 1 yıl yaşayabilirler. Pestisitlerin onları öldürücü olması için direkt vücutlarına temas etmesi gerekir.

En çok bilinen tahta kurusu türü koyu kırmızımsı kahverengi renkte ve 5 mm boyunda olan Cimex lectularius ‘tur. Başlangıçta yarasa paraziti olduğu varsayılan bu hayvanların, mağara devrinden sonra insan paraziti olduğu düşünülmektedir. Tahta kurusu yaşam alanları genelde insanlara yakın bölgelerdir. Tahta kurusu haşerelerinin yaşadığı yerler gündüzleri kırık ve yarık çatlaklar içerisinde barındıkları kısımlardır. Gece faaliyete geçerek insanların kanını emerek beslenirler.

Tahta kurusu 6 mm uzunlukta oval ve yassı bir böcek olup kahverengimsi ve kırmızı bir renk yapısına sahiptir. Oval yapılı yassı bir böcektir. Kanatları yoktur. Tahta kurusu kan emerek beslenir ve kan emerken insan vücuduna kimyasal bir sıvı enjekte ederek ani acı hissini önler. Hastalık bulaştıranları vardır. Tahta kurusu çeşitleri: Yatak tahtakurusu, tropikal tahtakurusu, kümes tahtakurusu en iyi bilinen kan emici tahta kurusu türlerdendir ve çoğu zaman insanlara sıkıntı verirler.

Hortumlu böcekler takımından olan tahta kuruları, kanatsız kan emici bir eklem bacaklı türü olup her ülkede görülmektedir. Dünyanın her yerinde bulunurlar. Tahta kuruları 6 mm uzunluğunda yassı ve oval şeklindedirler. Kanatsızdırlar. Kirli kahverengi, bu böceklerin genel rengidir. Açık, sarımsı kahverengi olan yavrular da vardır. Tahtakurusu Özellikle ezilince çok kötü bir koku yayarlar. Dişi tahta kurusu, bir seferde 100-250 yumurta yapar. Bir hafta içinde yumurtadan yavrular çıkar. Beşinci deri değişimi sonunda erginleşir. Yavrular şartlara bağlı olarak 2 -7 ay civarında gelişirler. Kalorifer Böceği Neden Olur Nasıl ürer? yazımızı okumalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir