0 542 799 13 13

Tahtakurusu

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 530 667 01 19

Tahtakurusu dış görünüm olarak oval ince ve yassı şekilde kahverengi görünümlü bir böcektir. Tahta kurusu ilaçlama en fazla rahatsızlık veren böcekler olarak bilinen tahta kuruları  ile mücadele için çok önemlidir. Kan emerek beslenen asalak haşere çeşidi olan tahta kurusu geceleri insanların kanını emerek beslenmektedir. Bu yazıda tahtakuruları hakkında  bilgilere yer verip sizlerin tahtakurusu hakkında daha geniş bilgi edinmenize yardımcı olmaya çalışacağız.

Tahta kurusu ilaçlama ve hakkında merak ettiğiniz konular için bu yazıyı okuyunuz. Yaklaşık olarak 4 ya da 5 mm boyunda, elma çekirdeği büyüklüğünde olup düz, kırmızımsı kahverengi renkli ve oval şekilli olan tahtakurusu pirelerden daha fazla insanı ısırmaktadır. Kan emmeden önce daha kahverengi görünümlü olmalarına karşın kan emdikten sonra renkleri kırmızıya daha benzer olur. Aç tahtakurusu kağıt gibi ince iken kan emince daha şişkin görünür.

Tahta Kurusu Nasıl Beslenir Nerede Yaşar

Tahta kurusunun beslenmesi diğer haşere çeşitlerine oranla çok daha farklıdır. Sadece kanla beslendikleri için bitkisel yada gıdalardan beslenme gibi özellikleri yoktur. Tahtakuruları soğuk hava şartlarında, bir yıla yakın beslenmeden yaşayabilen oldukça dirençli haşerelerdir. Geceleri, evdeki insanlar uyudukları esnada ortaya çıkarlar. karanlıkta faal olur ve insanları uykularında iken ısırıp kanlarını emerler.

Yatak dikiş kenarları, yorgan, baza araları, çarşaflar, mobilya, süpürgeliklerin arkası, priz boşlukları, duvardaki çivi delikleri, duvar kağıdı arası, mobilyaların sunta bölümleri ve resim çerçeveleri gibi yerler olmak üzere duvar yarıklarında ve çatlaklarda çokça bulunurlar. Otel ve konaklama tesislerinde tahtakurusu şikayetleri çok daha fazla yaşanmaktadır. Dış Ülkelerden gelen ziyaretçilerin bavullarında ya da cüzdan, çanta gibi şahsi eşyalarında bulunabildikleri için insanların üzerinde de bir odadan başka bir odaya geçebilirler.

Tahtakurusu Nasıl Ürer?

Kan emen asalak tahtakuruları otel odalarında sıkça görüldüğü için oteldeki müşterilerin vücutlarında tahta kurusu ısırıklarına daha fazla rastlanır. Dişi tahta kuruları, günde bir ile beş yumurta bırakabilen zararlı tahta kuruları, tüm yaşamları boyunca toplam 200 ile 500 yumurta yapabilmektedirler. Tahta kurusunun yaşam süresi normal oda sıcaklığında ve yeterince besin kaynağı oluşması durumunda, 300 günden fazla yaşadıkları bilinmektedir.

Tahtakurusu şikayetlerinin ortaya çıkması evde ve iş yerlerinde tahta kurularının varlığına dair birçok belirti ortaya çıkabilmektedir. Birincisi, tahta kurularının ısırığı ile karşılaşmak, vücutta yan yana onlarca kabarcığın görülmesidir. Yetişkin tahta kurularının çapı elma çekirdeğiyle eş değerdir. İkinci tahtakurusu belirtisi, kabuk derileridir. Yavru tahta kuruları büyüyüp geliştikçe kabuklarını dökerler ve etrafta bu kabukların görülmesi tahtakurusu istilasının bir işaretidir.

Tahtakurusu Belirtileri Nelerdir?

Kan emen tahta kuruları, kanla beslendikten sonra gizlenmek için yuvalarına çekilirler. Saklandıkları yuvalarında, gözenekli yüzeylerde siyahtan kahverengiye doğru, gözenekli olmayan yüzeylerde ise kahverengiden siyaha yakın dışkılarını bırakırlar. İnsan derisi üzerinde ortaya çıkan ısırıklar da tahtakurularının ortamda giderek yayıldığına işaret olabilmektedir. Ancak deri üzerinde kırmızı şeritler başka nedenlerden de ortaya çıkabildiği için ısırığın boyutu, ve sıklığı iyi gözlemlenmelidir.

Tahtakuruları, Cimicidae familyasına mensup küçük boyutlu, geceleri ortaya çıkan kanatsız ve uçmayan insanları ısıran böceklerdir. Kan emen tahta kurusu insan kanıyla ve diğer sıcakkanlı hayvanların kanlarını emerek beslenebilmektedir. Tahta kurularının görünümleri ovaldir. Yetişkin seviyeye geldiklerinde boyutları 4 ile 5 mm arasında değişebilmektedir. Tahta kurusunun renkleri kahverengimsi kızılla koyu kırmızı görünümlüdür. Tahtakurularının kanatları yoktur.

Tahta Kurularının Yapıları

Tahtakuruları, sırttan karına doğru yassı ve ince bir vücut yapısına sahiptir. daha çok görüldükleri bölgeler, süpürgelik arası, halı altları, açılmış eski duvar kağıdı arkası, yatak başlığı gibi fark edilmelerinin zor olacağı insanların pek tahmin etmediği ara bölgelerde saklanırlar. Ancak yatak altı ve bazaların kenarları ile iç kısımlarında fark edilmeleri pekte zor değildir. Tahta kurusu böceğinin kendine özgü, tuhaf, tatlı ama hoş olmayan pis ve itici bir kokusu vardır.

Yatak etrafı ve mobilyalarda bulunacak dışkı izleri tahtakurusu varlığına işaret için önemlidir. Tahtakurusu ısırıkları, deri üzerinde kırmızı kaşıntılı kabarcık şeklinde şişlik bırakabilir. Bazı insanların ciltlerinde aşırı kaşınma gibi alerjik reaksiyonlara yol açtıkları bilinmektedir. Tahta kurusunun zararları ısırılan herkeste aynı oranda görülmez. Değişik tahta kurusu çeşitleri olmasına karşın en çok rastlanan tahtakurusu ev ve otel gibi bölgelerde insanlara yakın yaşamaktadır.

Tahta Kurusu Nerede Bulaşır?

Tahtakurusu türleri insanlardan çok kuşları ve yarasaları konakçı ve besin olarak tercih etse de aç kaldıklarında insanlardan kan emerek beslenirler. Kuş yuvalarında yaşarlar. Kuş yuvalarının bulunduğu evler ve çatılarda sıkça tahta kurusu şikayetleri görülür. Tahtakuruları, seyahat eden insanlarca valiz, giysi, gibi eşyalar arasında gelip, yataklar ve mobilyalar arasında yuvalanırlar. Alışılmadık bölgelerde yaşasalar bile çoğunlukla yatak yakınındaki küçük çatlaklarda, yorgan ve yatak örtülerinde sıkça tahta kurusu sorunları baş gösterir.

Tahta kurularından nasıl kurtulunur? Tahta kurularını nasıl yok ederiz? diyorsanız tahta kurusu yaşam bölgelerini iyi bilmeli ve mutlaka tahtakurusu ilaçlama yaptırmanız şarttır. İstila etmiş oldukları ofisler, iş yerleri, oteller,  spor salonları, mobilya imalathaneleri ve pek çok yerlerden tahtakurusu şikayetleri tarafımıza ulaşmaktadır. Bu gibi pek çok mekanda tahta kurusu mücadele hizmeti vermekte sizleri bu zararlıdan kurtarmaktayız.

Tahta Kuruları İle Mücadele

Tahtakurusu mücadelesi bireysel olmaktan daha çok profesyonel bir ekip tarafından yapılmalıdır. Seyehat için başka şehirden gelen insanlar evlerine tahta kurusu bulaştırma riskine en fazla sahip olan kişilerdir. Valiz ve kıyafetler en fazla tahta kurusu istilasına maruz kalan eşyalar olduğu için valiz evin içine bırakılmamalı, kıyafetler güzelce yıkanıp ütülenmelidir. Tahtakurusu kan emdiği için hastalıklı bir bünyeden aldığı kanın kalıntısını sağlıklı bireylere bulaştırma riski fazlaca olan zararlı bir haşeredir.

Tahta kurusu ile mücadele koltuk, yatak, gardrop, halı ve parke araları gibi bölgelerde yoğunlaşır. tahta kurularının saklanma alanlarına direkt olarak ilaç püskürtmek bu böceklerin imhasına sebep olmasına karşın çok dip noktalar ve elektrik prizleri içine bile gizlenebildikleri için en etkili tahta kurusu ilaçlama şekli sisleme yöntem olarak bilinen ulv tahtakurusu mücadeledir. Tahtakurusu mücadelesi oldukça zor olup kapsamlı bir uygulama zorunludur.

Tahta Kurusu Nasıl Yok Edilir?

Tahta kuruları ile mücadele doğal yollardan pek mümkün değildir. Daha çok yaz aylarında ortaya çıkan tahta kuruları insanların yaşam alanlarında insanları ısırıp kanlarını emerek rahatsızlığa sebep olurlar. Hassas yapılı insanlarda çok daha fazla alerjik reaksiyonlara neden oldukları için kaşınma ve kızarmalar zamanla insan cildinde tahrişler ile sulu yara oluşmasına sebep olabilmektedir. Tahtakurusu ile mücadele etmek oldukça zordur. Kokusuz ilaçlar ile tahta kurusunu yok etmek çokta mümkün olmamaktadır.

En etkili tahta kurusu ilaçlama şekli dumanlı tahta kurusu ilaçlama şekli olup, kullanılan tahta kurusu ilaçları mutlaka yakıcı etkiye sahip özel içerikte güçlü böcek öldürücü aktif maddeler içermelidir. AtlasTürk böcek ilaçlama firması olarak pire ve tahta kuruları gibi ısıran ve insanların sağlığını olumsuz etkileyen tüm böceklerin yok edilmesini sağlamak için birinci sınıf haşere ilaçları ile profesyonel ilaçlama tekniklerini kullanarak ilaçlama yapmaktadır.