0 542 799 13 13

Tatarcık Sinekleri

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 530 667 01 19

Tatarcık Sinekleri Hakkında bilinen oldukça pis bir sinek türü olduklarıdır. Lağımlara yakın bölgelerde üreyip buralardan evlere girerek insanları ısırıp kanlarını emerler. Son derece tehlikeli bir yapıya sahip olan bu sineklerin pek çok hastalığa neden oldukları bilinmektedir. Bilinen tatarcık türleri hakkında söylenebilecek tatarcık sokması sonrasında insanlarda ağrı, kızarıklık ve kaşıntı hisleri oluşur. Bu durumlara maruz kalmamak amacıyla tatarcık sineklerinden kurtulmak için tatarcık sineği ilaçlama yaptırmak şarttır.

Tatarcıklar içinde phlebotomus cinsinin üyeleri Akdeniz çevresinde ve Güney Asya da tatarcık hummasının etkeni olan virüsü barındırır. Asya, Afrika ve Güney Amerika da kalaazar, şark çıbanı ve bartonelle enfeksiyonunun etkeni olan tek hücreli asalakları bulaştırır. Bu nedenle ciddi tehlike demektirler. Tatarcık sinekleri insanı neden ısırır? tüm tatarcık sinekleri insanları ısırıp kan emmez. Tatarcık sineklerinde dişi tatarcık sinekleri insan kanıyla beslenip üreyebilmek için insanları ısırır ve kanlarını emer.

Dişi tatarcık sinekleri insanı neden ısırır? diye düşünenlerin bu ısırmadan kısa bir süre sonra dişiler tarafından yumurta bırakma işlemine başladığını bilmelidir. Isıran tatarcık sineğinde üreme için bu işlemin zaruri bir hal aldığı kolayca anlaşılır. Erkek tatarcık sinekleri insanları ısırmadıkları için dişi tatarcıklar daha tehlikeli olur. İnsanlara hastalık bulaştırma konusunda dişi tatarcık sinekleri çok daha tehlikelidirler. Tatarcıkların zararlarını önlemek için üreyen sinekler imha edilmelidir.

Tatarcık Isırması Tehlikeli Midir?

Ergin tatarcık sinekleri insanı neden ısırır? kanla beslenmek zorunda mı şeklinde düşünenlere sadece dişi tatarcık sineğinin kanla beslendiği düşünülünce üreme için rolü anlaşılır. İnsan yada hayvan kanıyla beslenen dişilerin bunu bilinçli olarak üreme için bir gereklilik şeklinde yapması ilginçtir. Sivrisinek ve tatarcıklar insanı ısırıp kan emen zararlı bir sinek türüdür. Sivrisinekler ve tatarcıklar içinde dişi sineklerin tehlike oranı diğerlerine oranla daha fazla olduğuna işarettir.

Yaz dönemlerinde apartman ve evlere girerek üreyen sineklerin imha edilmesi için en etkili ilaçlama türleri ile mekanlarınız da tatarcık ilaçlaması yaptırmak olası sağlık sorunlarına önleme işlevi görür. Hem sineklerin girişini önlemek hem de içeride üreyen sineklerin ortamlardan arındırılmasına sağlamak için bilinçli ilaçlama hizmetleri oldukça önemlidir. Tatarcık ısırmasında olası bulaşıcı hastalık riski olması insanların tedirgin olmasına sebep olur. Bu nedenle son derece zararlı sineklerdir.

Tatarcık Sinekleri Ve Yapıları

Tatarcık sineğinin vücut yapısı ergin tatarcık sineği 2-5 mm boyunda, oldukça uzun bacaklara sahiptir. İstirahat halindeyken kanatlarını karın üzerinde “V” harfi şeklinde tutmaları oldukça ilginçtir. Kanatları dahil bütün vücudunun kıllı olmaları ve kan emmek için yöneldikleri konakçısına konmadan önce çevresinde kısa sıçramalarla uçmaları gibi tipik davranış özellikleri sayesinde kolayca tanınırlar. Kan emici diğer dişi sineklerde çok fonksiyonel olan ağız parçaları diğerlerine nispeten daha kısa olup, erkeklerde ise kan emmedikleri için bulunmamaktadır.

Phlebotomus”ların bulunduğu alanlar genellikle Dünyanın sıcak bölgeleri olmakla birlikte bazen Orta Asya”da 50° kuzeye kadar da uzanabilmektedir. Baş vücuda oranla küçük, öne eğik yandan ince uzun görünümde, arka ve ön kısımları dardır. Gözlerin bulunduğu orta bölge daha geniş olarak görülmektedir. Başta gözler, hortum, bir çift anten ve bir çift de palp bulunmaktadır. Lağım sineği ve kör sinekler olarak bilinen bu zararlı sinekler ile mücadele mutlaka erken yapılmak zorundadır.

Tatarcık Sineklerinin Görünüşleri

Yuvarlak, iri ve bileşik olan gözlerde ocellus bulunmamaktadır. Tatarcık sineğinin vücut yapısı diğer sineklere oranla daha küçük ve görünüm olarak daha mat renktedir. Karasineklerden daha küçük olup meyve sinekleri ile karıştırılırlar. Ülkemizde yaşayan tatarcık sineğinin vücut yapısı siyaha yakın bir görünümde olanları bina ve evlerde insanların en fazla canını sıkan türlerdir. Dış ortamlarda farklı renklerde tatarcık sinekleri görülmektedir. İnsanı ısıran tatarcık sineğinin yapısı orta ve küt yapılı siyah renge yakındır.

Bazen dış ortamlarda kahverengi ve değişik renklerde olur. Bunlar ise sivrisinek ile benzer özelliklere sahip oldukları için çoğu insan tarafından anlaşılamazlar. Kısacası tatarcık sineğinin vücut yapısı tehlikeli bir sinek olduğuna ve tatarcık ilaçlaması yapılmasını şart kılmaktadır. Tatarcık nasıl bir hayvandır? hangi türleri insanlar için tehdit oluşturur? bir çok kişi adını bile bilmez. Bu kör sinekler üremeye başlayıp etrafa dağıldıkları zaman adeta önünü göremez bir şekilde sağa sola hamle yaparak hareket eder ve çoğu insanın vücuduna yüzüne çarparak ilerler.

Tatarcık sineklerinde bazı türler üreme evrelerinde hayalet tatarcık olarak anılan bir görüntü oluşturur. Sokak ve caddelerde ışık olan yerlerin etrafında loş bölgelerde kümelendikleri ve çiftleşme için toplandıkları görülür. Tatarcık sineklerinin genel yapısı zararlı olmalarıdır. Bazen polen taşıyıcısı olmaları nedeni ile aslında faydalı yönlerinin olduğu bilinmekte doğal ortamları içinde kaldıkları sürece sorun çıkmamaktadır. İnsanları sıran tatarcıklar içinde siyah olan türler evlerde daha çok görülür ve yakarca olarak bilinirler.

Tatarcık Sinekleri Nerelerde Yuvalanır?

Görünüm olarak karasineğin yavru halini andıran türleri olduğu gibi sivri sineğe benzer renk ve yapıya sahip olanları da bulunmaktadır. Zararlı tatarcık sinekleri yaşam alanlarına yerleşmeleri sonucu insan sağlığına çeşitli riskler oluşturmaktadır. Tatarcıkların önlenmesi için açık ve kapalı alanlarda tatarcık üreme yerlerinde bilinçli bir şekilde mücadele yapılması üreyip yayılmasını ortadan kaldırır. İstilacı tatarcık sineği bina ve sitelerde yuvalanıp insanların yaşam alanlarında sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Hem görüntü, hem de hijyen için son derece kötü bir durum oluşturmaktadırlar. Tatarcık ile mücadele için bir an önce tatarcık sineklerinin üredikleri ve görülmeye başladıkları alanlarda zaman kaybetmeden müdahalede bulunulması yardım alınması gerekmektedir. Aksi halde sağlık sorunları ile karşılaşılırsa bu durum daha da zorlaşacaktır. Tatarcığın bedeninin tüylerle kaplı olması, mat ve donuk renge sahip olması, 1 mm-3 mm arasında boyu olması ve az ışık alan loş ortamlarda, ahırlarda, kümeste, bolca bulunmasını sağlar.

Bu sebeple diğer sineklere oranla daha farklı bir yapıya sahiptir. Zararlı tatarcık sineği çok fazla uçma özelliği bulunmayan en fazla 100 metre mesafeye çıkabilen bir özelliğe sahiptir. Tatarcık türleri hakkında bilmeniz gereken insanlar açısından sakıncalı bir kategoride yer almaları ve sağlık yönünden tehlikeli olduklarıdır. Tatarcık türlerine karşı ilaçlama yaptırmak için Atlas Türk böcek ilaçlama ekibini arayıp ilaçlama yaptırabilirsiniz. Tatarcık Sinekleri en dip bölgelere gizlendiği için zor kontrol edilir.