0 530 667 01 19

Tespih Böcekleri

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 530 667 01 19

Tespih Böcekleri nem ve rutubetli ortamlarda, su birikintisi ve taşkınlarda oluşan zararlı bir böcektir. Tesbih böceği ilaçlama insan sağlığının korunması için sıkça yaptırılan bir ilaçlama mücadelesidir. Dilerseniz tesbih böcekleri hakkında kısaca bilgi verip bu böcekleri daha yakından inceleyelim. Latince ismi Tesbih Böceği olarak adlandırılsa da bunlar gerçekte böcek değildir. Aslında böcekten çok karada yaşayan kabuklular denilebilir. Türkiye’de genel olarak görülen iki türlü Tesbih Böceği bulunmaktadır.

Bunlar Porcellio laevis ve P. scaber’dir. Tespih böceklerinin dış görünümleri düz, oval ve katman şeklinde olan canlılardır. Boyları yaklaşık 1 santim civarındadır. Tespih böceklerinin vücutları birkaç bölümden meydan gelmektedir. Tesbih böceğinin yedi çift ayağı ve iki çift antenleri vardır. Ayrıca tesbih böceklerinin kuyruğa benzer iki adet uzantısı vardır. Tesbih böceğinin beslenmesi daha çok dış mekandandır.

Tesbih böcekleri vücutlarında su tutamadıkları için yaşamlarının büyük çoğunluğunu nemli ortamlarda ve karanlık serin yerlerde geçirirler. Dış ortamlarda ise ağaç kütüğü, kaya, saksı ve çöp kutularının altına gizlenirler. Tespih böcekleri organik artıkları ve çürüyen bitkileri yiyerek kolay bir biçimde beslenirler. Bu nedenle ekili alanlardaki kuru otların altında sıklıkla tespih böceği görmek mümkündür. Nemin muhafaza edilmesi için genellikle geceleri hareket ederler ve gündüzleri ortalıkta hemen hiç görülmezler.

Tesbih böcekleri evlerin içerisine zemin seviyesindeki kapıların boşluklarından ve pencerelerden açık buldukları kısımlardan girerler. Kayar cam sistemleri, kapılar,ve kapıların altları evlere girdikleri yerlerin başında en faza tercih ettikleri özelliktir. Ev İnsanlar daha çok evlerin nemli ve rutubetli alanları ile bodrum katlarında tesbih böceği ile sıkça karşılaşır. Tespih böcekleri garaj ve depo bölümlerinde, otopark, sığınak ve bodrumlarda sıklıkla görülmektedir. Buralarda Tesbih Böceği İle Mücadele kapsamında ilaçlama şarttır.

Tespih Böceği Neden Olur Nerede Yaşar?

Tesbih böceklerinin yaşaması için evin çoğu bölgesi fazlasıyla nemsiz bir ortam olduğundan iç mekana girdikten bir süre sonra olumsuz şartlar yüzünden ölürler. Tesbih böcekleri ile mücadelede en etkin yol saklandıkları yerlerin temizlenmesi ve evde tesbih böceği ilaçlaması yaptırmaktır. Saklanmalarına uygun nemli ortam olmadığı zaman tespih böcekleri kendileri uzaklaşacak veya olumsuz şartlar nedeni ile ölecektir. Müstakil binalar yada giriş kat dairelerde ev sahiplerinin yapabileceği birkaç basit işlem bu böceklerin istilasına uğramalarını önler.

Yakacak odun ve kütükler evin uzağına uzağa taşınmalı ve yerden yüksekte muhafaza edilmelidir. Tesbih böceklerinin saklanmak için kullandığı ağaç kütüğü, tahta ve taşlar bina duvarından uzak bir mesafeye götürülmelidir. Kuru yaprak yığınları ve kesilen çimler nemli ortam sağladığı için tesbih böceğini çeker. Yağmur oluklarının tıkalı olmadığı ve drenajın sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildiği durumlarda bu böcekler fazla görülmez. Ayrıca ekili alanlardaki kuru otların temizlenmesi şarttır.

Evlerin yakınında nemli ve gölge bir ortam oluşturan ağaç dallarının ve bodur ağaçların budanması pek çok açıdan oldukça faydalıdır. Dış kapıların, pencere yalıtım bantları ve kapı altı süpürgelikleri onarılmalı ve kötü durumda olanlar mutlaka yenilenmelidir. Döşeme altı boşlukları tespih böceklerinin içeriye girmesine engel olacak şekilde kapatılmalıdır. Tuğla evlerde oturanlar, tespih böceklerinin evin içerisine girmesinin engellemek için dren deliklerinin küçük plastik perdelerle kapatıp Tesbih Böceği şikayetinden korunabilir.

Su yalıtımı, bodrum katlarındaki duvarlarda rutubeti azaltabilir. Çoğu zaman bina altında su kuyusu ve atık su depolanan çukurlar tesbih böceklerine mükemmel bir yaşam ortamı sağlar. Ardiye gibi kullanılmayan eşyaların zemin katlara doldurulması ve rutubetli bölgelerde odun yığınları bu zararlı böceklerin hem saklanmasına, hemde hızla çoğalmasına sebep olur. Tespih Böceği Ne Yer? nasıl beslenir? diyorsanız tespih böceği beslenmesinde hem bitkisel besinleri kullanır hem de hayvansal beslenir. Daha çok evdeki saksı bitkilerine zarar verir.

Tesbih Böceği İle Mücadele Nasıl Olur?

Tesbih Böceği daha çok akşam olunca ortaya çıkar. Tespih böceği organik maddeler, taze bitkiler ve kökleri ile beslenir ve bu bitkilere zarar verir. Yetişkin oldukları zaman boyları en fazla yarım santim yada bir santim civarında olmaktadır. Tespih böceklerinden kurtulmak ve tesbih böceği ile mücadele etmenin temel şartlarından biri nem tutacak nesneleri ortadan kaldırmaktır. Binanın içinde yada dışında nem tutan her türlü malzeme bu böcekleri adeta kendine çeker.

Bahçede bulunan kesilmiş çimler, ahşap artıkları veya toplanmış kuru yapraklar mutlaka aynı gün içinde bulundukları ortamdan kaldırılmalı ve çöpe atılmalıdır. Çöpler hiçbir şekilde açıkta ve dağınık olarak evin etrafında tutulmamalıdır. Tespih Böcekleri İle Mücadele için fiziksel tedbirler ve eve giriş yolları mutlaka kapatılmalıdır. Özellikle ilaç uygulamasından sonra bu tür haşerelerden tam olarak kurtulmak için, binaya girmeleri muhtemel bütün giriş noktalarının kapatılması gerekir.

Binanın dış duvarları, çatlakları ve açıklıkları kontrol edilmeli, kapı ve pencere pervazları bant çekilerek tam bir sızdırmazlık tedbirleri alınmalıdır. Ayrıca bu böcekleri uzaklaştırmak için, diyatomlu toprak kullanmak oldukça işinizi kolaylaştırır. Diyatomlu toprak saçılırken koruyucu maske takılmalı ve tozları teneffüs edilmemelidir. Diyatomlu toprak, tespih böceklerinden kurtulmak için harika bir yardımcıdır. Bu madde böceklerin vücuduna ciddi zarar verir ve onların vücut nemini kurutarak ölmelerine sebep olur.

Bina bodrum katları ve sığınaklar, garaj gibi bölgelerde su birikmesine izin verilmemeli kuru tutulmalıdır. Bu alanların havalandırılması, böceklerin saklanabilecekleri nesnelerin atılması gerekir. Tepbih böceklerini yok etmek için en etkili yol ev yada binada tespih böceği ilaçlama yaptırmaktır. Tesbih Böceği oldukça pis ortamlarda yaşadığı için insanların sağlığını bozar. Astek ilaçlama olarak tesbih böceği mücadelesi konularında profesyonel böcek ilaçlama çözümleri sunuyoruz. Nem Böceği İlaçlama Şekilleri yazımızı okumalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir