0 530 667 01 19

Toz Akarı İlaçlama

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 530 667 01 19

Nokta kadar böcekler için Toz Akarı İlaçlama hizmeti almak gerekir. Evdeki minik beyaz böcekler olarak bilinen, yada siyah nokta gibi böcekler olarak dikkat çeken toz akarları, beyaz nem böceği, kuş biti, sıçrayan kuyruklar gibi minik yapılı böcekler oldukça zor görünür. Mite ve maytlar birden fazla türü olan ve değişik renk yapılarına sahip böcek türleridir. Toz Akarı İlaçlama Servisi çok dikkat edilmesi gereken oldukça kapsamlı ve ilaçlaması oldukça zor bir hizmettir.

Toz akarlarından kurtulmak diğer zararlı böceklere oranla çok daha zor ve zahmetli bir süreç gerektirir. Son yıllarda hızla yayılan toz böcekleri ve beyaz rutubet böcekleri özellikle ev hanımları ve çalışan bayanların adeta kabusu haline gelmiştir. Toz akarlarının varlığını anlamak çok zor olduğu için erken müdahalede genellikle geç kalınmakta buda bu haşerelerin çok daha istilacı hale gelerek oldukça zor önlenmesine sebep olmaktadır. Şayet toz akarına karşı ilaçlama yaptıracaksanız çok iyi araştırma yapmalısınız.

Toz Akarının Oluşma Sebepleri

Noktadan daha küçük özellikleri ile en zor mücadele yapılan baş belası bir zararlıdır toz akarları. Hem kolay fark edilmezler, hemde en küçük çatlak ve Kumaş aralarına bile kolayca girerler. Toz akarlarının oluşma sebepleri aşırı tozlanma, mekanda rutubetlenme ve küf oluşumu gibi sebepler olarak öne çıkar. Toz akarlarının pek çoğu rutubet ve nem ile alakalıdır. Beyaz nem böceği ve kitap biti benzeri zararlılar bunların en bilinenleridir. Ayrıca deri altı böceği olarak bilinen uyuz böceğide toz akarlarının bir başka türüdür.

Pek çok çeşidi olan toz akarı bitkilerde yaşadığı gibi havalandırılmayan mekanlarda ve özellikle rutubetli ortamlarda fazlaca görülür. Gözle görülenleri olduğu gibi çıplak gözle görülmesi neredeyse imkansız olanlarda mevcuttur. Küf mantarları ve küf sporları bu canlının üremesinde ana sebeptir. Evde küflenen bir ekmek, rutubetlenmiş bir gıda, evde su çekmiş duvar ve zeminler yeni binaların kurumayan beton kısımları küf ve nem böceklerine adeta davetiye çıkarır. Toz akarı ilaçlama en zor olan bir uygulamadır. Garantili mücadele yapmak mümkün değildir.

Toz Akarı Nerelerde Görülür?

Toz akarları neden zor ölür? toz akarı tek ilaçlama ile yok olur mu? bu ve benzeri sorulara çok fazla muhatap olan ekiplerimiz, toz akarının zor ölen bir böcek olduğunu belirtmektedir. Pestisit ve akarisit böcek ilaçlarına çok fazla direnç gösteren bu böceklerden kurtulmak yüzeysel şikayetlerde firmamızca tek ilaçlama ile sağlanabilir. Ancak diplerden çıkan durumlarda birden fazla ilaçlama gerekir. Parkelerin alt kısımları, kapıların kasa içleri, mutfak dolaplarının arkaları, banyo ve fayans aralarında yuvalanmaları işi zorlaştırır.

Bu gibi durumlarda beyaz toz böceklerinden ve toz akarı haşeresinden kurtulmak çok zordur. Toz akarı yatak böceği ve nem böceği olarak iki bölümde incelenmelidir. İnsanların yataklarında yaşayan gözle görülmesi çok zor olan mite, mayt ve toz akarı insanları kaşındırıp çeşitli cilt alerjilerine sebep olur. Ancak beyaz toz böceği ve nem böcekleri evde rutubet, tozlanma ve özellikle küflenmeye bağlı çeşitli etkenlerden oluşmaktadır. İlaçlama firmaları çaresiz kalmaktadır.

Toz Akarı İlaçlama Hakkında Bilinmeyenler

Toz Akarı İlaçlama oldukça zor ve kapsamlı böcek öldürücü içerikte ilaç ve uygulama tekniği kullanılarak önlenebilir. Toz akarı ile mücadele ancak uzman ilaçlama firmaları tarafından yapılmalıdır. Toz akarlarının mekanlardan arındırılması, ancak çok kaliteli böcek ilaçları kullanılarak ve en etkili toz akarı ilaçlama teknikleri kullanılarak mümkündür. Toz akarlarından kurtulmak için sıradan böcek ilaçları ve sağa sola ilaç püskürterek çözüm bulmak asla mümkün değildir.

Toz Akarı İlaçlama Nasıl Yapılır? toz akarlarının yaşam bölgeleri nereler? hangi ilaçlar toz akarlarına etki eder? ne yazık ki ilaçlama şirketlerince yeteri kadar bilinmemektedir. Buda insanların çözümsüz kalmasına ve çaresizce arayışlara yönelmelerine sebep olmaktadır. Mite olarak ta bilinen akarlar, gözle görülmeyen, ancak mikroskop altında görülebilen, toz alerjenleri olup, boyları ortalama 0.1 – 0.5 mm çapında oldukça küçük canlılardır.

Toz Akarı Nasıl Beslenir?

Toz akarlarının yaşamaları için ideal ortam koşulları 20-30°C sıcaklık, %60-70 arası nemdir. İnsanların dökülen deri hücreleri, saç, kıl, kepek ve diğer organik maddelerden beslenirler. Ne kadar temiz olursa olsun her evde bulunan ev tozu akarlarının en yoğun olarak üredikleri yerler insanların yatakları yastık, yorgan, halılar kumaş kaplı mobilyalardır. Bir gram ev tozu içinde yaklaşık olarak 19.000 akar bulunur. Toz Akarı İlaçlama bu bakımdan çok önemli olup bilen ekipler ve uzman ilaçlama servislerince ilaçlaması yapılmalıdır.

Toz akarı nasıl beslenir? Akar alerjisi belirtileri nelerdir? insanların çokça merak ettiği konulardır. Yatak toz akarları insan tırnak kalıntısı, deri döküntüsü, saç kılı gibi insan kaynaklı besinler tüketirken, nem böceği olarak bilinen beyaz ve şeffaf minik böcekler daha çok rutubet ve yeşil küf tabakası olarak bilinen küf sporları yani küf mantarları ile beslenir.Beyaz nem böceği mücadelesi ile Toz Akarı İlaçlaması çok zor olup ilaçlama garantisi vermek gibi bir durum asla söz konusu değildir.

Toz Akarlarının Olumsuz Etkileri

Ev tozu akarları deriden dökülen ölü insan hücreleri ile beslenirler. Ev tozu akarlarının buralara bıraktıkları dışkıları zamanla kuruyarak ince toz haline geçer ve bu ince toz solunum yoluyla alınınca allerjik bünyeli kişilerde rahatsızlığa neden olur. Toz akarı alerjisi diye bilinen hassasiyet ve ciltte kaşıntı, dökülme , kabarma gibi şikayetlere maruz akalan hassas yapılı insanlar uyku uyuyamaz ve rahat bir yaşam süremez hale gelebilir.

Toz akarlarının en önemli alerjen kaynağı malum olduğu gibi dışkılarıdır. İnsanların alerjik reaksiyona maruz kalmasında en önemli etken kuruyan akar dışkısının havaya karışarak insan solunum yoluna karışması ve cilde yapışmasından dolayı kaşıntı ve tahrişe sebep olmasıdır. Ortalama 1 gram ev tozunda 2 mikrogramın üzerinde akar alerjeni bulunması alerji gelişimi için önemli bir etken olup hassas tenli insanlar risk gurubundadır. 10 mikrogramın üzerinde bulunması ise, astım atağı için yeterli olup pek çok kişi ve çocuklar için risk faktörü olarak kabul edilmektedir.

Toz Akarının Oluşmasına Yol Açan Etkenleri Önleme

Toz Akarı İlaçlama doğru ilaç ve etkili yöntem ile çözüm olma ihtimali yüksek olmasına karşın, evde uygun yaşam imkanı bulmaları sorunu yeniden ortaya çıkarır. Sadece ilaçlama ile çözüm bulamadığınız durumlarda akar alerjenlerine önlem için evin temizliği ve sürekli havalandırılması ev tozu akarlarını oldukça minimum seviyeye indirir. Akarların vücut proteinleri ve dışkıları allerjik özelliktedir. Toz akarı olan evde alerjik durumlar yoğundur.

Özellikle bebeklerde ciddi cilt tahrişlerine sebep olur. Toz akarları nemin % 50’nin altında olduğu yerlerde ve 60 derece ısının üzerinde yaşama imkanı bulamamaktadır. Elbette ev içinde ve kapalı ortamda geçirilen sürenin arttığı kış mevsimlerinde alerjik hastalık şikayetleri daha fazla görülmekte hassas yapılı insanlarda akar alerjisi iyice çoğalmaktadır. Toz Akarı İlaçlama yaptırmak için firmaların siteleri ve sundukları bilgileri iyice gözden geçirmek önemlidir. Yatak böcekleri olarak bilinen bu böcekler en zor ölen türlerdir.

Toz Akarları Hastalığa Neden Olur Mu?

Ev tozu akarları, tüylü halılar, yastık, yatak yorganlar peluş oyuncaklar içerisinde bulunur. Akarlar solunum yolu ile alındığında ya da deriye temas ettiğinde akar alerjisi olan insanlarda astım, alerjik nezle ve egzama belirtilerine, ya da var olan bulguların artmasına neden olur. Ev tozu akarları vücut artıkları özellikle dışkıları nedeni ile alerjen şikayetleri tetikler. Yani alerjiye yol açan maddeler özellikle toz akarlarının dışkılarıdır.

Bu alerjenlerin alerjik kişilerce temas edilmesiyle, solunmasıyla, alerjik nezlesi olanlarda gece yatınca özellikle de sabah kalkınca burun akıntısı hapşırık, tozlu bir ortama girildiğinde, halı ile kaplı ortamlarda yakınmalarda artış gözlenir. Alerjik astım hastalarında bu ortamlara girildiğinde öksürük, nefes darlığı, astım atağı belirtilerinde sıklaşma yaşanabilir. Alerjik çocuklar yerde halı üzerine oynarken öksürmeye başlayabilir, ya da tüylü oyuncaklarla oynarken yakınmaları sıklaşır. Toz akarları daha çok sıcak, nemli ve karanlık bölgelerde yaşarlar.

Evde Toz Akarı Bulunan Bölgeler

Akar böcekleri ile ev tozu akarları kuru iklimde ve yüksek rakımda daha az görülürken deniz kenarı ve yüksek nemlilik içeren bölgelerde daha sık bulunmaktadırlar. Buda beyaz nem ve toz böcekleri ile akar böceklerinin yeni binalarda ve rutubetli konutlarda çok daha fazla görülmesine sebep olmaktadır. Örneğin nem oranının yüksek olduğu Akdeniz ve Karadeniz Bölgesin’de alerjik astımlı hastalarda yüksek oranda akar alerjisi saptanırken, İç Anadolu’da yaşayanlarda bu oran çok daha düşük seviyededir .

Ev tozu akarları tüm tekstil eşyalarında görülmekle birlikte ev içinde en çok yaşadıkları yerler yatak, yorgan, nevresim takımları, çarşaf ve yastık kılıfları, battaniye ve halı gibi yünlü materyaller, perde ve kumaş kaplı mobilyalar, tüylü hayvanlar, tüylü peluş tarzı oyuncaklardır. Toz Akarı İlaçlama yapılacağı zaman halılar, kilimler, nevresim, yatak, koltuk gibi yüzeylerin daha fazla ilaçlanması gerekir. Akarisit özellikli ilaçlar toz akarlarının yok edilmesinde daha etkin içeriğe sahiptir.

Toz Akarlarına Karşı Alınacak Önlemler

Toz akarlarından kurtulmak için yaptırılacak ilaçlama kadar ortamda çeşitli tedbirlerin alınması son derece yararlı olur. Toz akarları ile mücadele için en etkili yöntem hiç kuşkusuz toz akarı ilaçlama olmasına karşın, evdeki rutubetin durması, tozlu ortamın arındırılmaması, evin sürekli kapalı ve havasız tutulması toz akarlarını ciddi oranda artırır. Ancak toz akarlarının mekandan arındırılması kişisel tedbirler ile tam olarak mümkün değildir.

Toz akarını azaltmak için şu tedbirleri alabilirsiniz. Yatak odası dışında evin diğer odalarında kadife, tüylü kumaştan bu şekilde mobilyalardan kaçınmalı, koltuklar deri ya da sentetik kumaştan seçilmelidir. Perdeler yıkanabilir kumaştan olmalı, ya da tümüyle sentetik silinebilir jaluzi kullanılmalıdır. Halı miktarı mümkün olan en alt düzeyde tutulmalıdır, halı yerine makinede yıkanabilir kilim tercih edilmelidir. Kumaşla kaplı yüzey olabildiğince az olmalıdır. Bu gibi eşyalar toz akarlarının yaşamasına ve yayılmasına en az katkı sağlar.

Toz Akarlarından Kurtulma

Ev sık sık elektrik süpürgesi ile süpürülüp nemli bir bez ile silinerek havalandırılmalıdır. Bazı elektrik süpürgeleri tahliye havasıyla akar alerjenlerini tekrar ortama dağıtmaktadır. Tercih edilecek elektrik süpürgesi hepa filtreli ya da suya çeken olmalıdır. Evde nem oranı düşük tutulmalıdır. Gerekirse evin ısı dengesi kontrol ettirilmeli, nemli odada nem kurutucu cihaz kullanılmalıdır. Ters cephe binalarda güneşin çok az olması, kış aylarında yağışın daha fazla geldiği tarafta beyaz nem böceği ve toz böceklerinin çok daha fazla görüldüğü bilinmektedir.

Toz Akarı İlaçlama Firmaları bu konuda gerekli hassasiyete sahip ilaçlama konusunda uzmanlaşmış donanımlı ekiplerdir. Astek İlaçlama firması olarak toz akarlarına karşı en etkili ilaçları kullanarak olabildiğince yüksek oranda kontrol sağlamayı ilke edindik. yaptığımız tüm böcek ilaçlama uygulamalarında hedefimiz daima en iyi çözüme ulaşmak ve tek seferde bu şikayeti çözmek içindir. Ancak Toz Akarı İlaçlaması çok zor olduğu için garanti verilemez. Hamam Böceği İlaçlama yazımızı okumalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir