0 530 667 01 19

Ulv Böcek İlaçlama

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 530 667 01 19

Ulv Böcek İlaçlama olarak bilinen genel böcek ilaçlama yöntemi oldukça etkilidir. Daha çok zor kontrol altına alınan tahta kurusu, toz akarı, kertenkele, pire, kuş biti, beyaz nem böceği, ağaç kurdu ve akrep gibi zararlıların önlenmesinde oldukça etkilidir. Sisleme olarak yapılan bu ilaçlama tekniği, kokusuz ilaçlar ile yapılabildiği gibi yakıcı etkili karışım ilaçlar kullanılarak ta yapılır. Soğuk sisleme diye tabir edilen Ulv İlaçlama daha çok kapalı mekanlarda uygulanması ile öne çıkar.

Termal sıcak sisleme ile soğuk sisleme arasında farklar olup elektrikli ilaçlama makineleri ile yapılan ilaçlamaya ulv ilaçlama yöntemi denmektedir. Profesyonel bir uygulama gerektirdiği gibi piyasada elektrikli sisleme makinesi olmaması son zamanlarda pek çok firmanın sisleme yöntemi yapmamasına sebep olmuştur. Kapalı alanlarda ortama partiküler zerrecikler halinde havaya karışarak dolan ilaç aktif maddeleri belirli bir süre havada asılı kalarak içerideki oksijeni zehirler.

Dumanlı İlaçlamanın Özelliği

En avantajlı yönü böcekleri saklandıkları ip bölgelerden çıkarıp çok daha hızlı bir şekilde yok etmesidir. Ancak donanımsız olarak asla yapılması tehlikeli bir uygulamadır. Eldiven, tulum, gaz maskesi, gibi koruyucu ekipmanlar olmadan ilaçlama yapmak oldukça sakıncalıdır. Ayrıca mekan ilaçlama öncesi tüm pencerelerin ve açık kapı yada havalandırma bölümlerinin kapatılması gerekir. Bazı böceklerin ilaçlamasında bir gece evin kapalı tutulması ertesi gün 2 saat kadar havalandırılıp temizlik yapılması gerekir.

İlaçlama yöntemleri arasında en kapsamlı olanı olduğu gibi amatör olarak yapılması oldukça tehlikeli bir ilaçlamadır. Ulv haşere ilaçlama değişik içerikte böcek ilaçları kullanılarak yapılabilir. Böcek ilaçlama teknikleri içinde en zor olanı ve bireysel olarak uygulanması mümkün olmayan bir sistemdir. Piyasada ulv ilaçlama makinesi olarak satılan çok farklı özellikte cihazlar olsa bile bu cihazların çoğu işe yaramadığı için Ulv İlaçlamayı yapan firma sayısı son derece kısıtlı hale gelmiştir.

Ulv İlaçlama Nasıl Etki Eder?

Değişik isimler verilen bu ilaçlama şekline sisleme böcek ilaçlama, dumanlı ilaçlama, buharlı ilaçlama gazlama ilaçlama gibi değişik isimler verilmiştir. Peki nedir bu ulv ilaçlama denilen yöntem dilerseniz iyice anlaşılması için biraz daha açalım. Kokulu ve kokusuz haşere ilaçlarının su ile inceltilerek elektrikli ilaçlama makinesi içinde buhar şekline dönüştürülüp uygulanmasına ulv ilaçlama yöntemi denmektedir. Özellikle kapalı mekanlar için çok etkili bir uygulama olması ve çok zor ölen böcekleri daha kısa zaman içinde yok eder.

Böylece diğer ilaçlama yöntemlerinden çok daha etkili kontrol altına alması bu uygulamanın can kurtaran simidi gibi dirençli böceklere karşı kullanılmasını sağlamaktadır. Ancak hem çok daha maliyeti hemde uygulama yapan eleman konusunda sıkıntı yaşanması giderek azalmasına neden olmuştur. Elektrikli Ulv İlaçlama Cihazları, Son derece ince püskürtme tekniği ile oluşturulan Aerosol Sisi denilen bir görünüme yol açar. Haşereleri mekanlardan kısa zaman içinde yok etmede en az etken madde ile en profesyonel çözümün alınmasını sağlar.

Böcek İlacı Nasıl Sise Dönüşür?

İlaçlı suyu solüsyon haline getirip, elektrikli makine yardımı ile havada uzun sure kalacak şekilde partiküllere bölerek hava ile temas suresini uzatmak olarak açıklayabiliriz. İlaçlamada kesin sonuca gitmek isteyen deneyimli ilaçlama firmaları bir türlü baş edilemeyen böceklerin imhasında bu seçeneği daima kullanır. Soğuk sisleme makineleri ile ortamda ilaç 0.03 mm çapındaki damlacıklar şeklinde 10 mikron ile 50 mikron arasında değişen buharlama tekniği ile ayarlanabilir bir ilaç debisi sağlanarak ilaç püskürtülür.

Açık alanlarda daha zayıf kaldığı için çoğunlukla kapalı mekana uygulanmaktadır. Çok ince ve güçlü bir itiş gücü ile mekana püskürtülerek haşerelerin girebileceği ve yaşamış olduğu her yere, yuvalarına ilacın işlemesi sağlanır. Çok etkili ve kalıcı bir yöntemdir. Elektik prizine takılarak motor yardımı ile hava sirkülasyonu oluşturup sıkışan havanın ileri doğru sıvı ilacı çok güçlü ve inceltilmiş sis şeklinde ortama yayması ile bu etki oluşur. Benzer uygulamalar olan gazlama yani bomba denen uygulama ile karıştırılmamalıdır.

Niçin Ulv ilaçlama Seçilmeli?

Daire ve işletme ilaçlamasında sadece belirli böcekler için uygulanması ilaçlama sonrası genel temizlik gerektirmesi nedeni ile bir türlü baş edilemeyen böceklere karşı kullanılmasını gerekli kılar. Dumanlı uygulama tedbirsiz ve müşteriye gerekli bilgi ile tedbirleri anlatmadan kesinlikle yapılmamalıdır. Aksi halde çeşitli sıkıntılar yaşanabilir. ULV ilaçlama tekniği sıcak dumanlama sistemine göre ilaç partiküllerinin havada daha fazla kalabilmesinden dolayı en az 3 misli daha fazla randıman vermektedir.

Soğuk sisleme yönteminde böcek ilaçları su ile seyreltilerek basınçlı hava yardımı ile mekana uygulanır. Ulv sistemi Dünya Sağlık Örgütü’nün onayladığı ilaçlama tekniğidir. Çevre dostudur ve bilinçli olarak kullanıldığı zaman çok daha etkili bir çözüm alınarak böceklerin çok daha uzun süre mekandan arındırılmasını sağlar. Çok daha az su kullanılarak ilacın daha fazla mekana uygulanmasına olanak sağlar. Böcek ilaçlarının ölçülü ve daha az yüzeye salınması sonucu daha çok alanın ilaçlanmasını mümkün kılar.

Soğuk Sisleme Tekniği

Mazot kullanılarak soğuk sisleme yöntem yapılmaz ve mekanda her hangi bir olumsuzluğa sebep olmaz. Yeni kullanılan el makinelerinden biri olan ve çakmak gazı doldurularak böcek ilacına karışan etkisi ile duman haline gelen yöntem sıcak termal sisleme ile aynıdır. Dumanlama, sisleme ve ulv ilaçlama olarak anılan bu yöntem soğuk sisleme tekniğidir. Açık alanlarda rüzgarlı havada kullanılması ilacın etkisini azaltır. Bahçede ağaçla için yada bitkilere uygulansa da rüzgarda yapılması etkiyi azaltır.

Ulv Böcek İlaçlama yapılacaksa daire ve ev ilaçlamasında ilaçlama öncesi ve ilaçlamadan sonra bazı önlemlerin alınması zorunluluktur. Sisleme ilaçlama esnasında kapı ve pencerelerin kapatılması ilacın binaya sızmaması için tedbir alınması gerekir. Ulv haşere ilaçlama sisteminde farkına bile varılmadan ilacın evlerin içinde en dip noktalara kadar işleyerek iç mekanların sağlıklı bir şekilde ilaçlanması sağlanır. Bazı ilaçlama servisleri sisleme ilaçlama zararlı, insan sağlığına uygun değil gibi bahaneler ileri sürer.

Buharlı Yöntemin Artıları Ve Eksileri

Bu yöntemi sırf çok profesyonel elemanlar yapması gerektiği için yada cihazın piyasada çok kısıtlı olmasından dolayı tercih etmezler. Klasik ilaçlama şekilleri ile evin sağına soluna böcek ilacı sıkmayı alışkanlık haline getiren ilaçlama firmalarına bu yöntem hem maliyet açısından, hemde uygulayıcı uzman elemanlar bakımından tercih edilmediği açıktır. İlaçlama temizliği yapılması eksi yönü, mekanı kapatmak, tedbir almak kokusuz ilaç ve sırt pompasına göre daha zahmetlidir.

Bu nedenle tahta kurusu, kertenkele, toz akarı ve beyaz nem böceği, ağaç kurdu, kuş biti ve pire ilaçlama uygulamalarında tercih edilmesi basit böcek ilaçlama ile önlenen haşereler için spreyli yöntem kullanılması yeterlidir. Pek çok insan defalarca ilaçlama yapmalarına karşın sonuç almada güçlük çektiği için mutlaka sisleme yöntem tercih etmeleri anlaşılır bir durumdur. Astek ilaçlama sisleme yöntem ve diğer ilaçlama teknikleri konusunda profesyonel olarak uygulama bilincine sahip bir ekiptir. Pirelerden Nasıl Kurtulurum? diyorsanız yazımıza göz atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir