0 530 667 01 19

Yaban Arılarının Yapısı Nasıldır

İstanbul Böcek İlaçlama Firması: 0 530 667 01 19

Yaban Arılarının Yapısı Nasıldır? İnsanların faydası için var olan arılardan bal arıları ile kıyaslandığı zaman daha açık renkli ve boyut olarak daha iri bir görünüme sahiptir. İlaçlama yaptığımız eşek arıları yabani bir çeşit olup etçil beslenen tehlikeli varlıklardır. Bilinen yaban arılarının yapıları nasıldır tam olarak anlamak için bu zararlı uçan haşere çeşidinin tehlikeli ve çoğu zaman toptan saldırıya geçtikleri için sokmaları ölümcül olabilmektedir. İnsanların arı saldırıları ile ölümcül tehlike yaşadığı bilinir.

Arıların sokması neticesinde çok tehlikeli boyutlara varması bu zararlı hayvanların insan yaşam alanlarında yaban arıları ile mücadele yaptırmayı zorunlu kılar. İnsan sağlığı ve güvenliği açısından oldukça önemli olup eşek arılarının yapıları nasıldır? diye sorgularken saldırgan bir hayvan oldukları böcekleri ve bazı haşere türlerini yiyerek beslendikleri bilinmektedir. Bal arıları yaban arıları ile kıyaslandığı zaman daha az zararları olup insanı bir defa sokan bal arısı sokmadan kısa bir süre sonra ölür.

Bu nedenle bal arısı soktuğu insanı bir daha sokamaz. Eşek arılarında bir arı soktuğu insanı defalarca sokabilir ve kesinlikle sokma sonrası ölmezler. Eşek arılarının zararları hem insanları sokmaları hem de saldırgan oldukları için bal arılarının yuvalarına ve kovanlarına saldırarak arıları katledip balı çaldıkları bilinen bir gerçektir. Yaban arılarının yapısı daha iri ve açık renklidir.

Eşek arılarından insanlara yönelecek tehlikenin boyutlarını anlamak için, çatı araları, bina içi yada çeşitli bölgelerine kovan örerek çoğalan yaban arıları insanların yaşam alanlarına ciddi tehdit üretirler. Atlas Türk ilaçlama olarak yaban arılarının yapısı nasıldır? diye merak edenler için arılardan uzak durup arı istilası görülen alanlarda profesyonel ve bilinçli bir mücadele ile tüm bu olumsuzlukların önüne geçilmesini tavsiye ederiz. Arılar saldırgan yapılıdır ve tehlike algıladığı zaman saldırganlaşır.

Sarıca Arılarının Özelliği 

Yaban arılarının gövdesi sarı ve siyah renkli bir yapıdadır. Dolichovespula ve Vespula familyasına ait arılardır. Boyları 10 ile 16 mm arasındadır. Çoğu yaban arısı siyah ve sarı renklerde olsalar da bazıları beyaz renkli olabilirler. Arılardan farklı olarak yaban arılarının belleri ince ve belirgindir. Uzun kanatlarını hareketsiz haldeyken yanlamasına katlarlar ve kanatları gövdeleri kadar uzundur. Yaban arıları, siyahlı sarılı bölümlerden oluşan gövdeleriyle kendilerini belli eden küçük eşek arılarıdır.

Çoğu zaman diğer arılarla karıştırılırlar ama onlar kadar tüylü, yuvarlak karınlı değillerdir. Bal arılarında bulunan polen taşımak için kullandıkları uzun arka ayakları yoktur. Eşek arıları koloniler halinde yaşarlar ve kimi zaman sayıları binlerce olabilir. Böcekleri, sinekleri ve diğer zararlı haşereleri yedikleri için faydalı oldukları da söylenebilir. Bununla birlikte et, balık ve şekerli maddeleri tüketen leşçil hayvanlar oldukları için çöp kutularının yanında ve piknik alanlarında rahatsız edici hayvanlar olarak görülürler.

Çoğu yaban arısı yuvalarını yerde yaparlar. Kolonileri, sundurmaların ya da basamakların altında, kaldırım çatlaklarında, demir yolu raylarında ya da ağaçların diplerinde bulunabilirler. Bazen kraliçe arı, bir binanın boş olan duvarını yuva olarak kullanabilir. Bazı yaban arıları, çalılıklarda ya da alçak ağaç dallarında ya da binaların ve başka insan yapımı yapıların kenarlarında havada yuvalarını yapabilirler. Yeşil alanlara yakın binaların çatıları bu arılar tarafından sıkça konaklama yeri olabilmektedir. Arılara karşı böcek ilaçlama servisi zor ve pahalı bir özelliktedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir